17 marca 2020, 16:03

Zmiany na Allegro 2 kwietnia i w następnych miesiącach

Wstęp

Wszystkich nas dotyka obecna nadzwyczajna sytuacja związana z koronawirusem. Wiemy, że klienci doceniają nasz wspólny wysiłek, żeby Allegro pozostało miejscem dobrych praktyk sprzedażowych i rzetelnych informacji. Bardzo dziękujemy za otwartość, zaangażowanie i życzliwe podejście. Bez względu na wirusa, działamy w normalnym trybie i dziś mamy kolejną porcję informacji o nadchodzących zmianach.

Sprzedający na Allegro mają do dyspozycji profesjonalne narzędzia oraz możliwość oferowania produktów dla 18 milionów klientów, którzy regularnie odwiedzają strony serwisu. Nasze inwestycje w pozyskiwanie ruchu i usługi dostawy zdejmują ze sprzedających ciężar wydatków, wysiłek i ryzyko, które trzeba ponieść budując biznes od podstaw. Korzystają więc z wyjątkowych możliwości biznesowych - bez barier wejścia, bez opłat za wystawianie w większości kategorii oraz bez ograniczeń - na Allegro.pl można wystawić nawet 100 tysięcy ofert na jednym koncie, a już wkrótce limit ten zwiększy się do 200 tysięcy.

Obecnie w Polsce 9 na 100 zakupów odbywa się przez Internet, a w krajach takich jak Wielka Brytania jest to aż 20 na 100 zakupów. Czy w Polsce może być podobnie? Robimy wszystko, żeby tak było, dlatego w 2020 roku kontynuujemy inwestycje w narzędzia i usługi, aby dalej poprawiać wygodę sprzedawców i klientów. W 2019 roku zainwestowaliśmy w to ponad 700 mln złotych, czyli o 80% więcej w porównaniu z 2018 rokiem.

Chcemy stale zapewniać sprzedającym i kupującym nowe narzędzia i usługi oraz cały czas usprawniać te, które już są dostępne. Dlatego 2 kwietnia i w najbliższych miesiącach wprowadzimy kolejne zmiany, nowości i usprawnienia.

Doprecyzowanie i zebranie wszystkich przypadków, w których możliwa jest zmiana Regulaminu Allegro

Chcemy, żeby Allegro było jeszcze bardziej przewidywalnym partnerem dla sprzedających i kupujących, a tekst Regulaminu Allegro w pełni transparentny. Dlatego 2 kwietnia wpiszemy do niego wszystkie przypadki, w których możliwa jest jego aktualizacja. Są to:

 • zmiany przepisów prawa mające bezpośredni wpływ na treść Regulaminu
 • nałożenie określonych obowiązków przez organy państwa
 • zmiany cennika
 • usprawnienie działania serwisu i obsługi użytkowników
 • poprawa ochrony prywatności użytkowników
 • zmiany w polityce prywatności
 • zapobieganie nadużyciom
 • względy bezpieczeństwa
 • zmiany technologiczne i funkcjonalne
 • zmiany w zakresie świadczonych usług, w tym wprowadzanie nowych
 • zmiany redakcyjne
Nowa jakość dostaw: metody udostępniane bezpośrednio przez Allegro, zmiana sposobu rozliczania kuriera Allegro Smart!, nowa metoda dostawy w ramach tej usługi oraz inne usprawnienia

Dla wielu kupujących niskie koszty i duża wygoda dostawy są kluczowe w wyborze oferty, dlatego 2 kwietnia wprowadzimy szereg zmian w tym obszarze:

 • Sprzedający na kontach firmowych będą mogli udostępnić 2 metody dostawy na nowych, atrakcyjnych warunkach: Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie. Sprzedający rozliczą koszty tych usług bezpośrednio z Allegro - doliczymy je do rozliczeń z Allegro na koncie i będą płatne w cyklach miesięcznych, razem z pozostałymi opłatami Allegro.

  Dla tych metod dostawy wynegocjowaliśmy specjalne warunki, dostępne wyłącznie dla zamówień złożonych na Allegro:

  • 11,99 zł dla Allegro Kurier DPD
  • 15,99 zł dla Allegro Kurier DPD pobranie
 • Dla metody Allegro Kurier DPD zmienimy sposób rozliczania przesyłek Allegro Smart! z kurierem.

 • Wprowadzimy nowe metody dostawy w ramach Allegro Smart!: Allegro UPS Odbiór w Punkcie oraz UPS Odbiór w Punkcie.

Udostępniasz w ofertach Kuriera DPD? Sprawdź, co się zmieni

Już 19 marca we wszystkich ofertach, w których sprzedający udostępniają Kuriera DPD, automatycznie zmienimy nazwę tej metody na Allegro Kurier DPD, aby od 2 kwietnia mogła ona być rozliczana nowym sposobem. 2 kwietnia zmienimy maksymalną cenę dostawy Allegro Kurier DPD na 12,99 zł.

Jednocześnie 19 marca dodamy osobną metodę Kurier DPD - dla tych sprzedających, którzy chcą pozostać przy obecnych warunkach dostawy z DPD. Dla tej metody maksymalna cena dostawy kwalifikująca ofertę do Allegro Smart! z kurierem wynosi 12,99 zł.

2 kwietnia wszystkim sprzedającym, którzy nie spełniają wymagań dla metody Allegro Kurier DPD zaczniemy przenosić na metodę Kurier DPD oferty wystawione z kont niefirmowych oraz oferty, w których cena metody Allegro Kurier DPD będzie wyższa niż 12,99 zł.

To samo dotyczy metody pobraniowej: Allegro Kurier DPD pobranie, z tym że maksymalna cena jaką sprzedający może ustawić dla tej metody wynosi 16,99 zł.

Teraz można łatwo edytować metody dostawy w cennikach i grupowo przypisać je do ofert - dowiedz się więcej.

Dowiedz się więcej o zmianach w dostawie DPD

Nowy sposób rozliczania dostawy Allegro Smart! z kurierem dla Allegro Kurier DPD

Jeśli sprzedający udostępni w swoich ofertach metody dostawy Allegro Kurier DPD oraz spełni pozostałe warunki Allegro Smart!, jego oferty oznaczymy ikoną Smart! z kurierem. Po zmianie sprzedający zapłaci za dostawę stałą kwotę 3,99 zł, którą umieścimy w historii operacji na jego koncie Allegro.

Dla pozostałych kurierów w ramach Allegro Smart! pozostaniemy przy dotychczasowym modelu rozliczeń. Allegro będzie finansować większą część kosztu przesyłki, resztę pokryje sprzedający w formie rabatu, którego udzieli kupującemu.

Od 1 czerwca zmniejszymy listę metod dostawy kurierem w ramach Allegro Smart! Pozostanie na niej co najmniej: Allegro Kurier DPD.

Dowiedz się więcej o nowym sposobie rozliczania przesyłek Allegro Smart! z kurierem

Nowe metody odbioru w ramach Allegro Smart!: Allegro UPS Odbiór w Punkcie i UPS Odbiór w Punkcie

2 kwietnia dodamy do Allegro Smart! nowe metody: Allegro UPS Odbiór w Punkcie oraz UPS Odbiór w Punkcie. Dzięki temu więcej sprzedających uzyska oznaczenie Allegro Smart! w swoich ofertach. Koszty wysyłki do punktów odbioru UPS w ramach Allegro Smart! pokrywa w całości Allegro. Dla sprzedawców, którzy chcą skorzystać z metody Allegro UPS Odbiór w Punkcie w ofertach nieobjętych Allegro Smart!, wynegocjowaliśmy nową cenę, po której mogą kupić tę usługę od UPS: 7,99 zł. Będzie to jednocześnie cena maksymalna, jaką mogą wskazywać sprzedający za tę metodę dostawy w ramach ofert objętych usługą Allegro Smart! Metoda ta będzie dostępna wyłącznie dla sprzedających na kontach firmowych.

Oprócz tego wszyscy sprzedający będą mogli udostępnić w swoich ofertach metody: UPS Odbiór w Punkcie i UPS Odbiór w Punkcie pobranie - bez maksymalnej ceny.

Punkty odbioru UPS to szeroka sieć - liczy aż 1300 punktów usytuowanych dogodnie dla klientów, zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. To także błyskawiczny czas dostawy, wysoka skuteczność doręczeń oraz wygoda dla klientów: mogą oni odebrać paczkę przez 10 dni od doręczenia do punktu.

Dowiedz się więcej

Akcja promocyjna dotycząca zamówień nieobjętych Allegro Smart!

Od 2 kwietnia do 30 czerwca potrwa specjalna akcja promocyjna dla zamówień nieobjętych Allegro Smart! Będzie ona przeznaczona dla sprzedających, którzy udostępnią co najmniej jedną z dwóch nowych metod w ramach Usługi Dostawy: Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie.

Szczegółowe informacje o wszystkich zmianach znajdziesz na specjalnej stronie.

Uproszczone wystawianie ofert w kategorii Przedmioty ręcznie wykonane

Chcemy, żeby wystawianie przedmiotów wykonanych ręcznie było łatwiejsze, a ich prezentacja dostosowana do standardów rynkowych. Dlatego 2 kwietnia uprościmy w nich zasady dla miniaturek - umożliwimy pokazywanie tych produktów w aranżacji, czyli bez konieczności białego tła. Dzięki temu kupujący łatwiej podejmą decyzję o zakupie.

Wyższe standardy sprzedaży roślin

Aby sprzedaż sadzonek, drzew, krzewów, cebulek roślin i nasion przebiegała zgodnie z najwyższymi standardami ochrony przed szkodnikami, w opisie tych ofert będzie wymagany paszport rośliny wydany przez upoważniony podmiot. W ten sposób realizujemy wytyczne Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin.

Zmiany prowizji od sprzedaży w kilkunastu kategoriach

Zmiany, które wprowadzimy 2 kwietnia:

 1. W podkategorii Nianie elektroniczne i monitory oddechu (w ramach kategorii Akcesoria dla Mamy i Dziecka) prowizja zmieni się z 11% na 6%.
 2. W podkategorii Listwy zasilające (w ramach podkategorii Elektronika, z wyłączeniem podkategorii o nazwie Pozostałe) prowizja zmieni się z 9% na 8%.
 3. W podkategorii Termosy i kubki termiczne (w ramach podkategorii Przybory kuchenne) prowizja zmieni się z 11% na 10%.
 4. W podkategorii Zagęszczarki (w ramach podkategorii Sprzęt budowlany) prowizja zmieni się z 8% na 6 %.
 5. W podkategorii Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne (w ramach podkategorii Ogrzewanie) prowizja zmieni się z 8% na 6%.
 6. W podkategorii Pompy i hydrofory (w ramach podkategorii Nawadnianie) prowizja wyniesie 10%, ale nie więcej niż 100 zł. Obecnie prowizja wynosi 10%.
 7. W podkategorii Kotły i piece (w ramach podkategorii Ogrzewanie) prowizja wyniesie:

  • 12% dla przedmiotów o wartości do 1000 zł
  • 120 zł + 4% dla przedmiotów o wartości od 1000,01 do 2000 zł
  • 160 zł + 2% od nadwyżki ponad 2000 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy
 1. W nowo utworzonej kategorii Gadżety w ramach kategorii Kultura i Rozrywka prowizja wyniesie 8%. Nowa kategoria obejmie oferty z dotychczasowych kategorii: Gry > Gadżety (obecna stawka 8%); Filmy > Gadżety, akcesoria (obecna stawka 10%); Muzyka > Gadżety muzyczne (obecna stawka 10%).
 2. Dla nowo utworzonej podkategorii Narzędzia hydrauliczne (w ramach kategorii Dom i ogród) prowizja wyniesie 8%.
 3. W podkategorii Shakery, bidony (w ramach podkategorii Akcesoria treningowe) prowizja wyniesie 10%. Obecnie prowizja w tej kategorii wynosi:

  • 10%, ale nie więcej niż 150 zł dla przedmiotów do tej wartości
  • 15 zł + 8% od nadwyżki ponad 150 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy
 4. W nowo utworzonej kategorii Butelki, bidony i lunchboxy (w ramach podkategorii Przybory kuchenne) prowizja wyniesie 10%.

Zmiany porządkowe w regulaminach od 2 kwietnia
 • Uwzględnimy, że w pewnych sytuacjach dane kupującego mogą zostać przesłane poza Europejski Obszar Gospodarczy - jeśli siedziba sprzedającego lub miejsce wysyłki przedmiotu znajduje się poza nim.
 • Uporządkujemy zapisy dotyczące zdjęć profilowych (tzw. awatarów), których kupujący i sprzedający będą mogli używać podczas korespondencji w Centrum Wiadomości. Dzięki niemu korespondencja związana z korzystaniem z Allegro będzie wygodniejsza i będzie odbywać się bez konieczności przechodzenia do skrzynki e-mail.
 • Doprecyzujemy, że w opisie oferty nie będzie można sugerować wykorzystania sprzedawanego przedmiotu w sposób niezgodny z prawem, na przykład: sugerowanie, że w sprzedawanym piecu można palić przepracowanym olejem opałowym.
 • Chcemy jeszcze lepiej przeciwdziałać wystawianiu ofert, których zgodność z prawem lub z naszym Regulaminem jest wątpliwa, dlatego ich publikowanie może być blokowane przez Allegro już w formularzu wystawiania.
 • Zwiększymy limit ofert, które można wystawić na jednym koncie Allegro: ze 100.000 do 200.000. Jak dotychczas, można mieć nieograniczoną liczbę kont na Allegro.
 • Chcemy, aby sprzedający korzystający z zewnętrznych aplikacji do wystawiania ofert na Allegro mogli korzystać z Allegro Ads. Aby integracja zewnętrznych aplikacji z zasobami Allegro była możliwa, zaktualizujemy Regulamin Allegro Ads.
Mocne wsparcie sprzedaży: abonament ekspercki

Chcemy dostarczać sprzedającym narzędzia, które jeszcze lepiej wspierają i rozwijają ich biznes. Dlatego już w kwietniu w ramach nowego Abonamentu Eksperckiego udostępnimy możliwość zaprezentowania swojego logotypu na liście ofert oraz wszystko co obecnie oferujemy w ramach pozostałych abonamentów:

 • logotyp sprzedającego w ofertach widoczny nad zdjęciem produktu we wszystkich Twoich ofertach
 • planer kampanii Allegro Ads - dzięki niemu dopasujesz tytuły Twoich ofert do zapytań kupujących i przygotujesz skuteczną kampanię reklamową
 • rozszerzone statystyki sprzedaży w ramach usługi Trade Analytics
 • Menedżer Sprzedaży
 • tagi ofertowe
 • banery na liście ofert
 • zarządzanie sprzedażą poprzez zaawansowane ustawienia listy ofert i zamówień
 • serie produktowe

Abonament ekspercki będzie kosztować 3000 zł miesięcznie. Już wkrótce przekażemy więcej szczegółów na temat tej usługi.

Nowe narzędzie do nadawania przesyłek z poziomu konta Allegro

Chcemy ułatwić pracę i zaoszczędzić czas sprzedającym, dlatego już wkrótce udostępnimy bezpłatną platformę do obsługi wysyłek zamówień. Znajdą się w niej zamówienia z Allegro, do których będzie można drukować etykiety kurierskie większości przewoźników i zamawiać odbiór paczek przez kurierów, a numery listów przewozowych zostaną automatycznie zaimportowane do Allegro. Platforma będzie wspierać zarówno umowy z przewoźnikami zawarte bezpośrednio przez sprzedających, jak i metody dostawy oferowane przez Allegro. I to wszystko w jednym miejscu, przez przeglądarkę oraz API, bez jakichkolwiek dodatkowych opłat.

Nowy panel dla sprzedających - niezbędne informacje o sprzedaży w jednym miejscu

Wciąż wprowadzamy udogodnienia oraz nowe narzędzia, które wspierają sprzedaż. Już w najbliższych miesiącach sprzedający będą mogli korzystać z nowego panelu: Moja sprzedaż. W jednym miejscu znajdą niezbędne informacje, które pozwolą łatwo realizować codzienne operacje związane ze sprzedażą, na przykład podsumowanie zamówień czy zakończone oferty. Znajdą tam również informacje o jakości sprzedaży oraz Trenera sprzedaży, gdzie podpowiemy na przykład, jakie oferty warto wypromować lub wyróżnić, jakie oferty połączyć z produktem, a jakie zgłosić do kampanii promocyjnych. Wszystko podane w przystępny i czytelny sposób, co ułatwi sprawną realizację zamówień i podnoszenie jakości obsługi klientów. Z nowego panelu łatwo przejdziesz do innych narzędzi, na przykład do już istniejącego panelu Jakość mojej sprzedaży.

Więcej szczegółów o tej zmianie podamy już wkrótce.

Łatwiejsze zakupy i obsługa zamówień - kupujący może anulować omyłkowo złożone zamówienie, dopóki sprzedający nie zacznie go realizować

W najbliższych miesiącach udostępnimy nową opcję, dzięki której kupujący będą mieli możliwość anulowania omyłkowego zakupu lub zmiany adresu wysyłki i danych do faktury - dopóki sprzedawca nie zacznie realizować zamówienia. O anulowaniu zamówienia sprzedawca dowie się z powiadomienia oraz z informacji w samym zamówieniu. Obecnie, w przypadku pomyłki czy zmiany zdania, kupujący może poinformować o tym sprzedającego za pomocą formularza zwrotów lub mailowo.

Nowa opcja ułatwi sprzedającym zarządzanie niedokończonymi lub nieudanymi zamówieniami. Dodatkowo, anulowanie zamówienia przez kupującego będzie oznaczać łatwiejszy zwrot prowizji, gdy nie doszło do płatności i sprzedający nie musi oddawać pieniędzy.

Więcej szczegółów o tej zmianie podamy już wkrótce.

Możliwość powiązania wszystkich kont, na których sprzedający prowadzi działalność

Sprzedający na Allegro często prowadzą działalność na wielu kontach. Chcemy, żeby mogli łatwo przełączać się pomiędzy nimi, co znacznie ułatwi im pracę i zaoszczędzi cenny czas. Dlatego w najbliższych miesiącach możliwe będzie powiązanie wszystkich kont jednego sprzedającego i przełączanie się między nimi z poziomu:

 • formularza wystawiania - podczas tworzenia nowej oferty, edycji istniejącej, czy korzystania z podglądu
 • zakładki Moje oferty
 • zakładki Zamówienia

Więcej szczegółów o tej zmianie podamy już wkrótce.

Uspójnienie i konsolidacja narzędzi do sprzedaży w Moim Allegro i Menedżerze Sprzedaży

Dążymy do ujednolicenia Menedżera Sprzedaży i narzędzi w zakładce Moje Allegro, co znacznie ułatwi sprzedającym obsługę zamówień. Dlatego w najbliższych miesiącach w zakładce Zamówienia (zarówno w Menedżerze Sprzedaży, jak i w Moim Allegro) dodamy możliwość wydruku i eksportu, którą sprzedający znają z zakładki Transakcje w Menedżerze Sprzedaży. Udostępnimy następujące opcje:

 • wydruk zamówienia
 • wydruk etykiety adresowej lub listy wysyłkowej
 • eksport danych o zamówieniach w formacie CSV lub XML

Docelowo zakładka Transakcje w Menedżerze Sprzedaży będzie wyłączona. Jej funkcje sprzedający znajdą w zakładce Zamówienia (Moje Allegro), którą nieustannie ulepszamy i usprawniamy.

Więcej szczegółów o tej zmianie podamy już wkrótce.

Lepsze warunki i większe możliwości kredytowe dla sprzedających w ramach Allegro Smart!

Chcemy wspierać sprzedających w poszerzaniu ich oferty na Allegro, dlatego rozwijamy dostępne opcje finansowania działalności. Z naszych dotychczasowych danych wynika, że sprzedający korzystający z oferty kredytowej poprzez Allegro, już w niespełna 3 miesiące notują większą sprzedaż. W najbliższych miesiącach obniżymy o 40% oprocentowanie kredytu dla sprzedających w ramach Allegro Smart! Dzięki temu sprzedający będą mogli zwiększyć liczbę ofert i zainwestować w ich promocję na Allegro. Więcej szczegółów przedstawimy już wkrótce.

Znacznie więcej ofert objętych ratami ZERO - większe możliwości zakupowe i większa sprzedaż

Raty 0% to świetny sposób, by zapłacić za zakupy na Allegro. Kupujący mogą rozłożyć wydatek w czasie i płacą tylko tyle, ile kosztuje to, co kupują - bez dodatkowych ani ukrytych kosztów. Sprzedający od razu dostają sumę za całe zamówienie. Ten sposób płatności cieszy niesłabnącą popularnością, dlatego w kwietniu, maju i czerwcu planujemy w dalszym ciągu zwiększać liczbę ofert objętych ratami 0% w najważniejszych kategoriach: Elektronika, Dom i ogród, Sport i turystyka czy Motoryzacja. W porównaniu do pierwszego kwartału 2020 będzie to aż o 30% więcej ofert. Oznacza to większą sprzedaż droższych przedmiotów i zwiększenie wartości zamówień. O nadchodzących promocjach ratalnych będziemy informować na stronach Allegro.

Dowiedz się więcej o ratach 0%

Zmiany zapowiedziane wcześniej, które wprowadzimy do 2 kwietnia (przypomnienie)

english version


Część powyższych zmian wymaga aktualizacji Regulaminu Allegro oraz Regulaminu usługi Allegro Ads. Całe teksty tych dokumentów po zmianach, które nastąpią do 2 kwietnia, przedstawiamy w pliku PDF.

Dodatkowo, ogłoszone dziś zmiany prezentujemy w osobnych plikach PDF:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro