17 stycznia 2020, 16:30

Zmiany na Allegro w najbliższych miesiącach, ważne dla sprzedających

Wstęp

Staramy się, by Allegro było coraz lepszą platformą dla wszystkich, dlatego inwestujemy w ekosystem narzędzi dla kupujących i sprzedających. Oto jego elementy:

 • rosnące inwestycje w pozyskiwanie ruchu w różnych kanałach
 • rozwój platformy technologicznej Allegro, dzięki któremu wzrośnie liczba transakcji
 • rozwiązania mobilne, dzięki którym klienci mogą kupować na Allegro o każdej porze i w każdym miejscu
 • dodatkowe usługi finansowe, takie jak raty, leasing, odroczone płatności, dzięki którym oferty są jeszcze atrakcyjniejsze
 • narzędzia reklamowe, dzięki którym sprzedawcy sami decydują jaką przyjąć strategię zwiększania sprzedaży
 • sieć partnerów dostarczających zakupy, dzięki której sprzedawcy spełniają wymagania klientów, dostarczając zakupy w szybki i przewidywalny sposób
 • duży wybór usług finansowych i metod płatności, w których Allegro pokrywa koszty operacyjne pośredników
 • liczne kampanie, takie jak Allegro Smart! Week czy Allegro Black Week z dodatkowymi zniżkami prowizji.

Naszą główną inwestycją w ekosystem Allegro jest Allegro Smart!, dzięki któremu sprzedawcy mogą udostępniać bezpłatną dostawę w swoich ofertach. Od momentu uruchomienia usługi w sierpniu 2018 roku, sprzedający, którzy dodali Allegro Smart! do swoich ofert, odnotowali nawet 37% więcej transakcji. W tym samym czasie sprzedający i klienci zaoszczędzili ponad 250 milionów złotych na kosztach dostawy.

W 2019 zainwestowaliśmy w różne narzędzia służące zarówno sprzedającym, jak i kupującym około 700 milionów złotych - to o ponad 80% więcej niż w 2018. W 2020 także planujemy zwiększyć te inwestycje o kilkadziesiąt procent, czyniąc Allegro jeszcze lepszym miejscem do zakupów i rozwoju sprzedaży. Dzięki tym inwestycjom a najlepsi, często bardzo doświadczeni w swoich kategoriach, osiągnęli nawet o 118% większą sprzedaż. Zauważyliśmy też, że świetnie idzie nowym sprzedawcom: w 2019 roku 80 firm przekroczyło 1 mln zł obrotu w pierwszym roku działalności.

W najbliższych miesiącach będziemy wprowadzać zmiany i usprawnienia w serwisie, w tym zmiany w Regulaminach. Informujemy o nich z dużym wyprzedzeniem, aby wszyscy sprzedający mieli wystarczająco dużo czasu, by wykorzystać je do zwiększenia swojej sprzedaży na Allegro.

Prosty i zautomatyzowany proces przyznawania rabatu transakcyjnego (zwrotu prowizji) dla sprzedających

Stosujemy uczciwą zasadę, że prowizja pobierana jest tylko wtedy, gdy transakcja zostanie pomyślnie zakończona. Od 24 marca 2020 roku wprowadzimy znaczne ułatwienia w procesie przyznawania rabatu transakcyjnego (zwrotu prowizji). Będzie on oparty na obiektywnych danych z platformy Allegro, dotyczących płatności i dostawy, co bardzo go przyspieszy.

Jak teraz wygląda proces i jak będzie wyglądać po zmianie

Obecnie - przyznanie rabatu transakcyjnego opieramy na wiadomości od kupującego na temat przebiegu transakcji. Po tym, jak sprzedawca występuje z wnioskiem o przyznanie rabatu, kupujący otrzymuje od nas e-mail, w którym prosimy o potwierdzenie wersji sprzedającego. Reakcja kupującego ma decydujący wpływ na decyzję o przyznaniu rabatu.

Po zmianie - przyznanie rabatu będziemy opierać na posiadanych przez nas oficjalnych danych, które obiektywnie mogą nam wskazać, że do transakcji faktycznie nie doszło. Na przykład: jeśli sprzedający doda do zamówienia numer śledzenia przesyłki, kupującemu zwróci wpłatę przez Allegro Finanse, a kupujący zwróci towar za pomocą zakładki Kupione, wtedy będziemy mieć wystarczające informacje, aby rozpatrzyć przyznanie zwrotu prowizji bez konieczności pytania kupującego o szczegóły transakcji.

E-mail do kupującego wyślemy dopiero wtedy, gdy dane którymi dysponujemy, okażą się niewystarczające. Dzięki temu rozpatrywanie wniosków będzie dużo łatwiejsze i szybsze. Oznacza to, że ponad ⅔ wniosków, które do nas trafią, rozpatrzymy najpóźniej następnego dnia. Dla większości sprzedających potrwa to dosłownie chwilę.

Ważnym czynnikiem decydującym o przyznaniu rabatu transakcyjnego będzie jakość przeprowadzonej transakcji. Będziemy brali pod uwagę zarówno powód zwrotu towaru wskazany przez klienta, jak również ogólny poziom jakości Twojej sprzedaży. Dzięki temu, z wysokim poziomem jakości sprzedaży, znacznie łatwiej uzyskasz rabat transakcyjny.

Na Waszą prośbę ułatwimy sposób składania wniosku o przyznanie rabatu. Nie będzie konieczności wypełniania wniosku o rabat oddzielnie do każdej oferty. O rabat transakcyjny wystąpisz jednocześnie dla wszystkich zwróconych przedmiotów z zamówienia. Czas na złożenie wniosku o przyznanie rabatu pozostaje bez zmian - 45 dni od daty transakcji. Oznacza to, że wnioski złożone po wdrożeniu nowego procesu, będą rozpatrywane według nowych zasad.

Allegro Smart! z kurierem - nowa maksymalna cena dostawy i sposób rozliczania kosztów dostawy

Oferty Allegro Smart! są atrakcyjniejsze, ponieważ klienci nie muszą płacić za dostawę. Od kilku miesięcy Allegro Smart! to także przesyłki kurierskie. Badania przeprowadzone przez Gemius wskazują, że dostawa kurierem bezpośrednio do domu lub do pracy zachęca do zakupów aż 71% kupujących (źródło: E-commerce w Polsce 2019).

 1. Maksymalna cena dostawy

Zgodnie z sugestiami sprzedających, 1 lutego maksymalna cena dostawy spełniającej warunki Allegro Smart! z kurierem zwiększy się z 10,99 zł na 12,99 zł. Wyjątkiem są 2 metody dostawy, dla których pozostaje obecna cena wymagana do zakwalifikowania do Smart z kurierem - 9,90 zł (Pocztex Kurier 48, Allegro Pocztex Kurier 48).

 1. Sposób rozliczania kosztów przesyłek kurierskich Allegro Smart!

Przedłużymy do 29 lutego okres promocyjny, w którym zwracamy pełny koszt przesyłek kurierskich. W ten sposób wspieraliśmy sprzedających w najbardziej intensywnym okresie świątecznym i karnawałowym. Od 1 marca 2020 r. można korzystać z usługi na zmienionych, specjalnych warunkach. Allegro będzie finansować większą część kosztu przesyłki, resztę pokryje sprzedający w formie rabatu, którego udzieli kupującemu. Dzięki temu wspólnie zapewnimy kupującym najatrakcyjniejsze warunki. W zależności od metody dostawy uzyskasz dopłatę 8 zł lub 6 zł:

 • Allegro miniKurier24 InPost, Allegro Kurier24 InPost, Kurier InPost, Pocztex Kurier24, Kurier DPD, Kurier DHL, Kurier FedEx, Kurier GLS, Kurier TNT Express, Kurier UPS, X-press Couriers - Allegro pokryje do 8 zł, przy maksymalnej cenie przesyłki 12,99 zł.
 • Pocztex Kurier 48, Allegro Pocztex Kurier 48 - Allegro pokryje do 6 zł przy maksymalnej cenie przesyłki 9,90 zł.

Pozostałe warunki Allegro Smart! dla sprzedających nie ulegają zmianie. Jeśli jednak nie zechcesz już udostępniać kuriera w ramach Allegro Smart! możesz zrezygnować z tej usługi - w tym celu skontaktuj się z nami. Rezygnacja dotyczy tylko kuriera w ramach Allegro Smart! - nadal możesz udostępniać dostawę do Paczkomatów i punktów odbioru w ramach tej usługi.

Allegro nadal będzie finansowało pełny koszt dostawy do paczkomatów i punktów odbioru w ramach usługi Allegro Smart!

Jak jeszcze Allegro pomaga sprzedającym osiągnąć niskie koszty dostawy

Allegro Smart! to nie jedyny sposób na podniesienie satysfakcji kupujących z dostawy. Wynegocjowaliśmy dla sprzedających wiele umów z przewoźnikami, w ramach których koszty dostawy są niskie. Będziemy kontynuować te działania, aby sprzedający mogli korzystać z preferencyjnych warunków zamiast musieć negocjować je samodzielnie.

Aktualizacja regulaminów w lutym - większa transparentność

Chcemy, żeby Allegro działało jeszcze bardziej transparentnie i odpowiedzialnie. Dlatego 4 lutego 2020 r. wprowadzimy zmiany do Regulaminu Allegro. Sprawdź, co zmienimy.

Sortowanie ofert po trafności w Regulaminie Allegro

Staramy się jak najlepiej dopasować kolejność ofert na listach do tego, czego szukają klienci. W sortowaniu po trafności bierzemy pod uwagę wiele czynników, które składają się na jakość oferty oraz poziom jakości sprzedaży. Działamy transparentnie, dlatego opis mechanizmu trafności dodamy do Regulaminu Allegro. Każdy sprzedający może zapoznać się z tym mechanizmem i sprawdzić co zrobić, aby jego oferty były widoczne wyżej w wynikach wyszukiwania.

Wpisujemy do Regulaminu Allegro powody nakładania ograniczeń na konta

Chcemy zapewnić jak największą transparentność i przewidywalność nakładania ograniczeń na konta użytkowników, dlatego zebraliśmy obowiązujące zasady i umieścimy je w Regulaminie Allegro.

Sprzedaż pieców na paliwa stałe: jeszcze mocniej chronimy środowisko

Allegro to firma odpowiedzialna społecznie, aktywnie wspierająca działania mające na celu ochronę środowiska. Dlatego od 4 lutego 2020 r. na Allegro będzie możliwa sprzedaż tylko tych pieców na paliwa stałe, które mają certyfikat dopuszczający je do obrotu. W ten sposób przyczynimy się do ograniczenia liczby ofert pieców, które najbardziej zanieczyszczają powietrze.

Znaczne poszerzenie możliwości sprzedaży produktów inwestycyjnych

Chcemy, aby możliwość sprzedaży w kategorii Produkty inwestycyjne była dostępna dla większej liczby sprzedających, dzięki czemu kupujący otrzymają większy wybór produktów takich jak złoto, srebro, platyna, czy diamenty. Dlatego od 17 marca 2020 r. produkty te będzie mógł wystawiać każdy sprzedający na koncie firmowym, który oferuje wysyłkę przedmiotów w 24 godziny. Dla zapezpieczenia tych transakcji w kategorii Produkty inwestycyjne wypłaty środków będą opóźniane

Zmiana podstawy naliczania prowizji w transakcjach innych, niż z dostawą Allegro Smart! lub z dostawą za 0 złotych

Klienci na Allegro oczekują niskich i przejrzystych kosztów dostawy. Obecnie zdarza się, że ceny dla tych samych metod dostawy istotnie różnią się pomiędzy ofertami. Może to spowodować, że klienci będą szukać innych miejsc do zakupów, gdzie koszty dostawy są niższe i bardziej przewidywalne. Chcemy przekonać kupujących, że warto kupować od sprzedawców na Allegro, bo tutaj mają niskie koszty dostaw, a nawet dostawy bezpłatne dla klientów w ramach programu Allegro Smart!

Aby wpłynąć na obniżenie kosztów dostawy w serwisie, od 2 kwietnia 2020 roku prowizją od sprzedaży obejmiemy wartość całej transakcji - łącznie z kosztem dostawy opłaconym przez kupującego. Nie obejmie to jednak wszystkich transakcji i wcale nie musi to oznaczać podniesienia kosztów prowadzenia sprzedaży na Allegro. Wystarczy spełnić kilka prostych warunków, aby prowizja nadal obejmowała jedynie koszt sprzedanego towaru. Będzie tak w przypadku, gdy sprzedaż będzie zrealizowana w ramach Allegro Smart!, a więc bez dodatkowych kosztów dostawy dla klienta.

Wierzymy, że to rozwiązanie spowoduje zwiększenie satysfakcji klientów, co w rezultacie pozytywnie wpłynie na biznes sprzedających na Allegro.

Przykład 1 Sprzedałeś przedmiot o wartości 100 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%. Twój klient wybrał dostawę o wartości 18 zł. Prowizja 6% od kwoty 118 zł wyniesie więc 7,08 zł.

Przykład 2 Sprzedałeś przedmiot o wartości 100 zł z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%. Twój klient wybrał dostawę do punktu odbioru w ramach Allegro Smart! Prowizja 6% od kwoty 100 zł wyniesie więc 6 zł. Ta metoda dostawy jest dla kupującego bezpłatna, dlatego prowizja obejmuje tylko koszt towaru.

Przykład 3 Sprzedałeś przedmiot o wartości 100 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%, wraz z przedmiotem o wartości 50 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 8%. Twój klient wybrał dostawę tych dwóch przedmiotów o wartości 18 zł. Koszt dostawy rozłoży się na zakupione przedmioty po 9 zł. Prowizja 6% od kwoty 109 zł wyniesie 6,54 zł. Prowizja 8% od kwoty 59 zł wyniesie 4,72 zł.

Zmiany prowizji od sprzedaży w kilkunastu kategoriach od 4 lutego lutego oraz możliwość zapisania karty

Planujemy w pierwszym kwartale tego roku wprowadzić zmiany cennikowe, dostosowujące cennik do warunków rynkowych. Wejdą one w życie 4 lutego 2020 r.

 1. W kategoriach Kolekcje oraz Antyki i sztuka zmieni się maksymalna kwota prowizji od sprzedaży - nie wyniesie ona więcej niż 80 zł. Obecnie maksymalna kwota prowizji w tych kategoriach wynosi 50 zł. Stawki prowizji - odpowiednio: 9% i 10% - pozostaną bez zmian.
 2. W kategorii Numizmatyka, w licytacjach bez ceny minimalnej, obniżymy prowizję od sprzedaży z 9% do 6%. Zmieni się też maksymalna kwota prowizji z 50 zł na 80 zł.
 3. W kategorii Książki i komiksy (z wyłączeniem podkategorii Podręczniki do szkół podstawowych i średnich) prowizja wyniesie:

  • 9% dla nowych artykułów
  • 15% dla używanych artykułów

  Obecnie prowizja w tej kategorii wynosi 10%.

 4. W podkategoriach Gry na konsole; Komputerowe PC; Gry online (MMO) - w ramach kategorii Gry oraz w kategorii Kody i doładowania (z wyłączeniem podkategorii Płatności internetowe) zmieni się kwota minimalnej prowizji od sprzedaży: z 1,5 zł na 2 zł.
 5. W kategorii Uroda (z wyłączeniem podkategorii Manicure i pedicure; Urządzenia; Pielęgnacja; Depilatory; Perfumy i wody; Urządzenia do stylizacji) kwota prowizji zmieni się z 10% na 11%.
 6. W podkategorii Pielęgnacja w ramach Urody (z wyłączeniem podkategorii Depilatory; Opalanie; Twarz; Włosy) prowizja wyniesie 10%. Obecnie wynosi 9%.
 7. W podkategorii Perfumy i wody prowizja wyniesie:

  • 9% dla przedmiotów, których wartość wynosi do 100 zł,
  • 9 zł + 7% od nadwyżki ponad 100 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy.

  Obecnie prowizja w tej podkategorii wynosi 8%. Minimalna kwota prowizji w tej kategorii pozostanie bez zmian: 1 zł.

 8. W kategorii Erotyka (z wyłączeniem podkategorii Bielizna i odzież erotyczna; Obuwie erotyczne; Prezerwatywy) prowizja zmieni się z 15% na 16%. W podkategorii Prezerwatywy zmieni się z 10% na 11%, a minimalna kwota prowizji wyniesie 1 zł.
 9. W kategoriach Suplementy diety, Korekcja wzroku oraz Higiena jamy ustnej (z wyłączeniem podkategorii Irygatory; Szczoteczki) prowizja wyniesie 11%. Obecnie wynosi ona 10%.
 10. We wszystkich podkategoriach o nazwie Pozostałe w ramach działu Zdrowie prowizja będzie wynosić 12%.
 11. W kategoriach Specjalistyczny sprzęt medyczny oraz Urządzenia medyczne (z wyłączeniem podkategorii Nawilżacze, oczyszczacze powietrza) prowizja wyniesie:

  • 7% dla przedmiotów, których wartość wynosi do 500 zł,
  • 35 zł + 5% od nadwyżki ponad 500 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy.

  Obecnie prowizja w tych kategoriach wynosi 6%.

 12. W podkategorii Rowery i pojazdy w ramach działu Dziecko zmienimy prowizję z 9% na 10%.
 13. W podkategorii Rowery dziecięce w ramach działu Sport i Turystyka zmienimy prowizję z 6% na 10% i usuniemy maksymalną kwotę prowizji, która wynosi 100 zł.
 14. W kategorii Rowery, w ramach działu Sport i turystyka zmienimy prowizję z 6% na 7%. Maksymalna kwota prowizji w tej kategorii pozostaje bez zmian: wynosi ona 100 zł.
 15. W podkategorii Skating, slackline (z wyłączeniem podkategorii Hulajnogi elektryczne i Deskorolki elektryczne) zmienimy prowizję z 8% na 10%.
 16. W podkategoriach Hulajnogi elektryczne i Deskorolki elektryczne w dziale Sport i turystyka obniżymy prowizję z 8% na 7% i wprowadzimy maksymalną kwotę prowizji w wysokości 100 zł.
 17. W podkategoriach działu Sport i turystyka: Rowery i akcesoria (z wyłączeniem podkategorii Rowery); Sporty drużynowe; Sporty ekstremalne; Sporty towarzyskie i rekreacja; Sporty walki; Sporty wodne; Tenis i pokrewne; Wędkarstwo; Militaria (z wyłączeniem wszystkich podkategorii "Odzież" i "Obuwie”) prowizja zmieni się z 9% na 10%.
 18. W podkategoriach Ręczniki (Sport i turystyka) oraz Ręczniki i okrycia (Dziecko) prowizja zmieni się z 9% i 10% na 12%.
 19. W podkategorii Sporty zimowe w ramach działu Sport i turystyka (z wyłączeniem wszystkich podkategorii "Odzież" i "Obuwie”) prowizja wyniesie:

  • 10% dla przedmiotów, których wartość wynosi do 150 zł,
  • 15 zł + 8% od nadwyżki ponad 150 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej jest większa od tej sumy.

  Obecnie prowizja w tej podkategorii wynosi 8%.

 20. W podkategorii Lodówki turystyczne w dziale Sport i turystyka zmienimy prowizję z 8% na:

  • 9% dla przedmiotów, których wartość wynosi do 150 zł,
  • 13,50 zł + 6% od nadwyżki ponad 150 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej jest większa od tej sumy.

  Maksymalna kwota prowizji wyniesie 70 zł.

 21. W podkategorii Fotele gamingowe w ramach działu Dom i ogród obniżymy prowizję z 10% na 9% oraz usuniemy maksymalną kwotę prowizji, która obecnie wynosi 100 zł. Dzięki temu ujednolicimy stawki prowizji dla tych artykułów na przestrzeni całego serwisu.
 22. W kategorii Opony i felgi (z wyłączeniem podkategorii Akcesoria) zmienimy prowizję od sprzedaży z 4% na 4,5%. Maksymalna kwota prowizji w tej kategorii nie ulegnie zmianie - wynosi ona 70 zł.
 23. W podkategorii Myjki ciśnieniowe (Dom i ogród) zmienimy maksymalną kwotę prowizji od sprzedaży z 50 na 70 zł. Dzięki temu ujednolicimy stawki prowizji dla tych artykułów na przestrzeni całego serwisu.
 24. W kategorii Produkty spożywcze (z wyłączeniem podkategorii Kawa) zmienimy prowizję z 10% na 11%.
 25. W kategorii Herbata obniżymy prowizję z 10% na 6%.
 26. W kategorii Artykuły dla zwierząt (z wyłączeniem podkategorii Karmy; Smakołyki dla psów oraz dla kotów; Akwarystyka) zmienimy prowizję z 10% na 11%.
 27. W kategorii Utrzymanie czystości zmienimy prowizję z 10% na 10,5%.

Jednocześnie chcemy ułatwić sprzedającym opłaty za usługi Allegro, dlatego umożliwimy zapisanie na koncie karty do regulowania rachunków, co ułatwi tę czynność i zaoszczędzi cenny czas sprzedających.

Nowość w zasadach programu Super Sprzedawca

Dane, które posiadamy, wykorzystujemy aby wyposażyć sprzedających w narzędzia do lepszego zarządzania ich sprzedażą - takie jak panel Jakość mojej sprzedaży. Znajdziesz w nim przejrzyste informacje o Twojej sprzedaży, a także przydatne wskazówki, dzięki którym Twoja działalność na Allegro będzie jeszcze bardziej owocna. Pomoże Ci on zobaczyć w czym dobrze sobie radzisz, a co można jeszcze poprawić. Możesz nawet porównać swoją jakość sprzedaży z innymi sprzedawcami Allegro.

W drugiej połowie 2020 roku w kwalifikacjach do programu Super Sprzedawca będzie uwzględniany poziom jakości sprzedaży. Wprowadzamy tę zmianę, aby usługi związane z jakością sprzedaży były połączone w jednym, wspólnym miejscu - w ramach panelu Jakość mojej sprzedaży. W ten sposób na kwalifikację do programu będą wpływać jednolite, zrozumiałe kryteria, uwzględniające pełne spektrum jakości sprzedaży. Dzięki temu sprzedający z wysokim poziomem jakości łatwiej zdobędą lub utrzymają status Super Sprzedawcy. Dla klientów natomiast oznacza to, że na Allegro znajdą najlepszych sprzedawców - którzy zapewnią im wyjątkowe doświadczenia zakupowe. Więcej informacji podamy już wkrótce.


Część z powyższych zmian wymaga też aktualizacji regulaminów:

 • informacje o sortowaniu po trafności i powody nakładania ograniczeń na konta - 4 lutego
 • sprzedaż pieców na paliwa stałe - 4 lutego
 • zmiany prowizji od sprzedaży i płatność kartą za rachunki - 4 lutego
 • sprzedaż produktów inwestycyjnych - 17 marca
 • zmiana w procesie przyznawania rabatu transakcyjnego - 24 marca
 • zmiana podstawy naliczania prowizji od sprzedaży - 2 kwietnia

Całe teksty regulaminów po najbliższych zmianach (4 lutego), przedstawiamy w pliku PDF. Natomiast wszystkie proponowane zmiany prezentujemy w osobnych plikach PDF:

Dodane fragmenty zaznaczyliśmy w nich na zielono, a usunięte - na czerwono.


Wierzymy, że wprowadzane zmiany zwiększą satysfakcję klientów, a przez to pomogą sprzedawcom sprzedawać coraz więcej na Allegro. Dzięki podaniu tych informacji z wyprzedzeniem znacznie większym, niż wynikające z Regulaminu Allegro, zwiększamy pewność i stabilność prowadzenia sprzedaży na Allegro. Będziemy dążyć do tego, aby wyprzedzenie to jeszcze zwiększyć w najbliższej przyszłości, czyniąc platformę Allegro jeszcze lepszym miejscem do prowadzenia biznesu.

English version

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro