Dlaczego hulajnogi elektryczne są tak popularne?

Hulajnogi elektryczne szturmem wzięły polskie miasta. Dlaczego są tak popularne? Przedstawiamy ich 8 najważniejszych zalet!
Pozwalają zapomnieć o korkach i tłoku w autobusie. Umożliwiają jazdę bez wysiłku, z prędkością nawet 25 km/h. Ich zakup zwraca się w oszczędnościach na paliwie i biletach komunikacji miejskiej. Są ekologiczne – nie emitują zanieczyszczeń. Dają pełną swobodę – na hulajnodze elektrycznej możesz korzystać z chodnika jak pieszy. Zamiast szukać miejsca parkingowego, elektryczną hulajnogę zabierzesz do biura, pociągu, czy mieszkania, w którym nie zmieściłby się rower. Nie wymagają prawa jazdy, nadają się dla dzieci i dla dorosłych. Jazda na nich to świetna zabawa!

Hulajnogi elektryczne są więc poręcznym i ekologicznym środkiem transportu. Ich małe rozmiary i możliwość szybkiej jazdy – w ramach przepisów dotyczących pieszych – sprawiają, że idealnie sprawdzają się na krótkich dystansach oraz jako uzupełnienie innych środków komunikacji. Pozwalają też unikać korków czy opłat za parkowanie w ruchliwych centrach miast.

Dlaczego hulajnogi elektryczne są tak popularne?

Pozwalają zapomnieć o korkach i tłoku w autobusie. Umożliwiają jazdę bez wysiłku, z prędkością nawet 25 km/h.
Ich zakup zwraca się w oszczędnościach na paliwie i biletach komunikacji miejskiej. Są ekologiczne – nie emitują zanieczyszczeń. Dają pełną swobodę – na hulajnodze elektrycznej możesz korzystać z chodnika jak pieszy.
Zamiast szukać miejsca parkingowego, elektryczną hulajnogę zabierzesz do biura, pociągu, czy mieszkania, w którym nie zmieściłby się rower. Nie wymagają prawa jazdy, nadają się dla dzieci i dla dorosłych.
Jazda na nich to świetna zabawa!

Wszystkie hulajnogi na Raty zero

Koszty utrzymania/ładownia hulajnogi elektrycznej

Każdy sprzęt z czasem się zużywa i wymaga napraw albo wymiany podzespołów. W przypadku elektrycznej hulajnogi dochodzi temat kosztu ładowania akumulatora.

Policzmy to na przykładzie popularnego modelu Xiaomi M365. Hulajnoga wyposażona jest w ogniwa LG 7800 mAH /280 Wh. Producent zakłada, że naładowanie do pełna zajmie do pięciu godzin. Przez ten czas zużyjemy 1,4 kWh, co daje nam kwotę około 90 groszy.
Zobacz hulajnogi elektryczne Xiaomi M365 >>

Żywotność typowych baterii litowo-jonowych zależy od głębokości ich rozładowania. Załóżmy, że w najgorszym wypadku (całkowite rozładowanie) akumulator wytrzyma 500 cykli. Czy zużyjemy ją w rok czy pięć, zależy oczywiście od intensywności jeżdżenia. Nowy akumulator to zwykle koszt do kilkuset złotych.

Hulajnogi w Strefie Okazji

Hulajnogi elektryczne, a prawo

Hulajnogi wyposażone w silnik elektryczny oraz akumulator stają się w Polsce coraz popularniejsze. Powstają kolejne wypożyczalnie, a przystępne ceny sprawiają, że taki sprzęt to częsty prezent urodzinowy czy komunijny. Jak takie pojazdy są traktowane przez prawo?

Hulajnoga elektryczna to jedno z urządzeń transportu osobistego. Jak dotąd jej definicja nie pojawiła się w polskich przepisach, dlatego według wielu opinii hulajnogą elektryczną należy poruszać się po chodniku.
I niestety, choć byłoby to wygodne, taką hulajnogą nie można wjeżdżać na drogi dla rowerów.
Jednak może się to zmienić – według ostatnich doniesień Ministerstwo Transportu pracuje nad uznaniem hulajnóg i innych urządzeń elektrycznych (typu deskorolka czy segway) jako pojazdów, co otworzy drogę do poruszania się po drogach rowerowych. Tymczasem podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej dobrze jest pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i ustępowaniu miejsca pieszym. Polecane jest także wykupienie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, z którego można pokryć ewentualne straty powstałe podczas jazdy elektrycznymi urządzeniami.

Wiele krajów zajmuje się właśnie tworzeniem przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych, miejmy więc nadzieję, że także w Polsce szybko zostaną one wprowadzone w życie.

 

Hulajnogi z darmową dostawą

Hulajnogi w Licytacji


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro