Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Szlakami moich wód... (Irena Sławińska)

20,00 zł
Przesyłka płatna z góry
Przesyłka kurierska
15,00 zł
List polecony ekonomiczny
8,00 zł
Paczka pocztowa ekonomiczna
10,00 zł
List ekonomiczny
6,00 zł
Przesyłka płatna przy odbiorze
Przesyłka kurierska pobraniowa
19,00 zł
Pocztex Kurier48 pobraniowy
14,00 zł
sprawdź szczegóły
Liczba sztuk
z 10 sztuk
Allegro gwarantuje bezpieczne zakupy
Otrzymasz kupiony przedmiot albo zwrócimy Ci pieniądze. Sprawdź szczegóły.

Parametry

 • Stan:
  Nowy
 • Faktura:
  Wystawiam fakturę VAT
 • Okładka:
  miękka
 • Rok wydania:
  2004
 • Wydanie:
  Standardowe
 • Kondycja:
  bez śladów używania
 • Rodzaj:
  wspomnienia

Opis

Irena Sławińska

Szlakami moich wód...

Seria „Mistrzowie”, tom 2

 • Lublin: Norbertinum, 2004
 • wydanie drugie
 • objętość 210, [4] s. + 56 s. fot. cz.b.
 • format 147 x 208 mm
 • oprawa miękka klejona
 • ISBN 83-7222-177-4
 • ISSN 1895-0868

Cena 20,00 zł

Płatność: PayU, Przelewy 24 lub przelew zwykły

Dane do przelewu zwykłego: Norbertinum spółka z o.o., ul. Długa 5, 20-346 Lublin, konto nr: 05 1240 2500 1111 0000 3764 3566. W treści przelewu prosimy wpisać: Allegro + numer transakcji.

Ostatnia książka profesor Ireny Sławińskiej, odkrywająca przed nami dotąd nieznane oblicze uczonej: bardzo prywatne, a przy tym pogłębiające już to, które wydawało nam się znane: doświadczenie tułaczki związane z okresem I wojny światowej, najazdem bolszewików, przejmujące wspomnienie z czasów II wojny światowej. Opowiadania zawarte w książce, nawiązujące do tych przeżyć, mają znamienny charakter: są przypowieściami o życiu i śmierci, utraconym chlebie, odzyskiwanej nadziei. Bez niechęci, a niekiedy z humorem pisze Autorka o „minionej epoce PRL”. Umiejętność zachowania dystansu do okresu „zniewolonych umysłów”, któremu nigdy nie uległa, zachowując autonomię w zamian za brak przywilejów, orderów, państwowych stypendiów, intratnych posad i gaż, ma chyba też swoje źródło w umiłowaniu życia prostego w poczuciu harmonii z naturą i zdrowym rozsądkiem.

Abp Józef Życiński, Na szlaku współczesnych Odysów

Wydawany przez Norbertinum tom wspomnień i refleksji prof. Ireny Sławińskiej zawiera nieocenione świadectwo duchowego piękna generacji tych niezłomnych, których obecność czyni nasz wspólny świat bogatszym i bardziej ludzkim. Generacja ta w swym życiu doświadczyła dwóch wojen światowych i dwóch totalitaryzmów, których symbolami stały się rewolucja październikowa i hitlerowska napaść na Polskę. Henryk Elzenberg, przywoływany wielokrotnie na kartach Szlakami moich wód, potrafił w tym samym burzliwym czasie snuć w swych zapiskach refleksje o filozofii Platona, muzyce Mozarta, poezji Lechonia. Nieproporcjonalnie rzadko poświęcał swą uwagę ideologicznym poprawiaczom świata, wprowadzajac jedynie sporadycznie cierpkie uwagi o „gorylu i jego krzepie”. Oznaki podobnego stylu i podobnej transcendencji w stosunku do tego, co bolesne i przyziemne, znajdujemy w refleksjach Ireny Sławińskiej. Stanowią one jedno wielkie świadectwo mentalności niepokornych, którzy nie pozwolili skrępować swej wolności ani też ujarzmić ducha niezłomnego.

Jest w tym świadectwie głęboka więź z najpiękniejszym nurtem w tradycji kultury europejskiej. Do Autorki można z całą odpowiedzialnością za słowo odnieść sformułowanie, które Mickiewicz odnosił do Lelewela, gdy pisał: „[...] gdzie się obrócisz, z każdej wydasz stopy, / Żeś znad Niemna, żeś Polak, mieszkaniec Europy”. Tę Europę ducha kształtował wśród nich Elzenberg i Zdziechowski, srebrny, Czeżowski i Kridl. Treści przekazywane przez nich słowem i przykładem pozostawiały w przestrzeniach ducha niezmiennie bliskie, niezależnie od tego, jak zmieniały się współrzędne kolejnych etapów życiowej wędrówki Autorki. Kiedy zawierucha dziejowa poprowadziła od ukochanej Willi brzegiem Dniepru i Wołgi w stronę Wisły, Łyny i Bugu, na szlaku współczesnych Odysów narastała harmonia pięknych dusz, w której wierność poznanej prawdzie była nie mniej intensywna niż Odysowa tęsknota za Itaką.

W opisie intelektualnej przygody znajdujemy także wymowne świadectwa, które nie pozwoliły na zniewolenie, odnajdując przestrzeń wolności w środowisku KUL-u, także w najbardziej posępnym okresie stalinowskich czystek. Już podczas pierwszej czystki Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu dr Sławińska została usunięta z uczelni decyzją, której nie miał odwagi podpisać własnym nazwiskiem ministerialny decydent. W okresie, gdy późniejsze wielkie pióra polskiej literatury nabywały szlifów w pisaniu panegiryków ku czci Józefa Stalina, Sławińska znalazła schronienie w kołchozowych niemal pomieszczeniach organizowanego ponownie KUL-u. Ciasnota pomieszczeń sprzyjała szerokości poglądów.

W poetyckie wieczory ze studentami zauroczonymi Baczyńskim i Gajcym można było wyruszać na szlak wielkich wędrówek, gdzie nie miał dostępu towarzysz cenzor. Na tle świata oficjalnych sloganów wzrastała wtedy niewidzialna Rzeczpospolita ducha, w której kolejna generacja mistrzów kształtowała kandydatów na nowych Odysów. W tamtych warunkach na podwójną prowokację mógł wyglądać już sam tytuł rozprawy habilitacyjnej pani Ireny. Rozprawa, przeprowadzona w roku śmierci Stalina, dotyczyła komedii Norwida...

Wyrażam wdzięczność dla Autorki i Wydawnictwa za przygotowanie tej książki do druku. Żywię nadzieję, że zawarte w niej dojrzałe owoce „posługi myślenia”, o których mówił 8 czerwca 1997 roku Jan Paweł II podczas pamiętnego spotkania z polskimi pracownikami nauki w Krakowie, zainteresują i rozpala wyobraźnię także młodych czytelników. Ufam, iż sugestywne świadectwo Prawdy rozbudzi rozbudzi również w ich sercach tęsknotę za wielką harmonią i pięknem, tak dobrze znaną z poetyckiego opisu Odysowych wędrówek.

Lublin 17.10.1997 r.

SPIS TREŚCI

Na szlaku współczesnych Odysów (abp Józef Życiński)

Świadectwo i przesłanie (Marian Maciejewski)

Zapisać swój czas

I. Przekroje ogólne

Szlakami moich wód

Taking me home...

Repertuar moich ról

Próba bilansu

II. Formacja

Szkoła

Teatr

Religia

Uniwersytet

III. Inicjacje

Dar

Przyjaźń

Wyrok

Pod skrzydłem Nike...

„Rybka” dla Poety

IV. Wojenne lata

Glinciszki

„Ofiary faszyzmu”

Irenka

Swawolny Dyzio Glinciszek

Stary Szymianiec

Anieczka

Przypowieść o oddanym chlebie

Pożegnanie „wroga” (Tryptyk paraboliczny)

I. „In hoc signo...”

II. „Po łamaniu chleba...”

III. „Te pogańskie ręce...”

Ostatnie słowo „Żbika”

Wańka (szkic do portretu)

V. Okres miniony (bez przekleństw)

Mój ostatni egzamin

Pani Wanda i Wandzia

Byle-Kto przez Rewizora ratowany

Encuentro z Kubą

VI. Moje uniwersytety

Toruń (1945-1949)

„Wyspa wolności”

Do moich studentów amerykańskich

Problem „Czarnuszka”

VII. Spotkania

Jego łzy

Ecce poeta! (Spotkanie z Th. S. Eliotem)

Matka Teresa z Kalkuty (Migawka z Kanady)

Samotny wędrowiec

VIII. Pożegnania

Całość żywota dojrzałego

Tą samą ręką

O Wojtku Górnym

Odlatującej... Requiem dla Rysi

Wielki humorysta

Profesor Lola

Malewska – chapeaux bas!

Zaczęło się od radia

„Taką młodość nazwać piękną”

Peccata omissionis

Nota bibliograficzna

Indeks osób

Prof. dr hab. Irena Zofia Sławińska

(1913-2004)

Urodziła się 30 sierpnia 1913 roku w Wilnie jako córka Seweryna, inżyniera, i Heleny z Kurnatowskich. Po ukończeniu gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej (1930) rozpoczęła studia polonistyczne i romanistyczne na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, które zakończyła egzaminem magisterskim w 1935 roku. W roku 1939 studiowała w Paryżu na Sorbonie dzięki stypendium Funduszu Kultury Polskiej. Podczas okupacji prowadziła w Wilnie tajne nauczanie, działała w Armii Krajowej. Po wojnie wydostała się z Wilna i w latach 1945-1949 pracowała w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (w 1946 roku uzyskała tam doktorat). Od roku 1950 związała się z KUL, najpierw na etacie adiunkta i zastępcy profesora, a następnie profesora nadzwyczajnego (1956). W 1967 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Od początku (1950) aż do roku 1975 pełniła funkcję kierownika Katedry Teorii Literatury, a od roku 1975 kierowała Katedrą Dramatu i Teatru. W latach 1962–1964 była Dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych KUL. Przez ponad pół wieku była blisko „Tygodnika Powszechnego”, zarówno jako członek zespołu redakcyjnego, jak i szerzej – jego środowiska. Była członkiem rzeczywistym Towarzystwa Naukowego KUL, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN, a także Instytutu Badań Literackich PAN, członkiem Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN oraz wielu międzynarodowych towarzystw literaturoznawczych i teatrologicznych, m.in. FILLM (Międzynarodowa Federacja Literatury i Języka), FIRT (Fédération Internationale de Recherche Théâtrale), SIHCTOB (Societe Internationale d’Histoire Comparée du Théâtre, de l'Opera et du Ballet). Wykładała na wielu zagranicznych uniwersytetach – w Kanadzie (Montreal, 1957), w USA (Brown University w Providence, Rhode Island i Urbana, University of Illinois, 1968-1969), w królestwie Belgii (katolicki uniwersytet w Louvain, 1971-1974), w Szwajcarii (Fryburg, 1979). Po przejściu na emeryturę (1983/1984) aż do 1992 roku prowadziła w KUL wykłady i seminaria doktoranckie, organizowała sympozja... Miała udział w powstaniu (w 1991 roku) pod kierunkiem prof. Jerzego Kłoczowskiego w Lublinie Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej i do końca była w jego zespole.

W 1986 roku otrzymała doroczną Nagrodę TN KUL im. Idziego Radziszewskiego; w 1994 roku – nagrodę Fundacji Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku za prace nad dramatem i teatrem. Powstała w r. 1994 Wschodnia Fundacja Kultury, która za cel stawia sobie upowszechnianie sztuki i humanistyki zbliżającej narody, przełamującej stereotypy i ukazującej bogactwo kultury Europy Środkowo- Wschodniej, przyznała Jej swój medal (odznaczenie to otrzymali również m.in. prof. Jerzy Bartmiński, Ryszard Kapuściński, Dora Kacnelson i Dmytro Pałwyczko). Polski PEN-Club przyznał Irenie Sławińskiej w roku 1995 Nagrodę im. Ksawerego Pruszyńskiego. Zgodnie z życzeniem jej fundatora, Mieczysława Pruszyńskiego, przyznawana jest za twórczość eseistyczną i publicystyczną (po raz pierwszy wręczono ją w 1989 roku). Irena Sławińska została też laureatką Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego za całokształt twórczości. Nagroda jest przyznawana od 1995 roku przez Oddział Podlaski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białymstoku, fundatora nagrody. Co roku inny twórca honorowany jest za wartości ponadczasowe w twórczości literackiej. Wśród nagrodzonych są ks. Jan Twardowski, ks. bp Józef Zawitkowski, Ernest Bryll, Waldemar Smaszcz, ks. prof. Janusz Frankowski – biblista, Stanisław Szewczenko - ukraiński tłumacz i poeta, Marek Skwarnicki – tłumacz i wydawca utworów literackich Karola Wojtyły, Jan Leończuk, białostocki poeta, prozaik, tłumacz i wydawca. W roku 2000 Irena Sławińska została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Bolesława Prusa w dziedzinie prozy za lata 1998–1999 (ustanowioną przez lubelski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Urząd Miasta Lublina, Bibliotekę Uniwersytecką KUL i Wydawnictwo „Norbertinum”). Powodem przyznania nagrody była Jej wspomnieniowa książka Szlakami moich wód...

Była wielką humanistką, wybitną uczoną, badaczką teorii dramatu, powieści i liryki, teoretykiem i historykiem literatury, teatrologiem i znawczynią Norwida. Podejmowała także wielokrotnie refleksje nad literaturą religijną. Jej zainteresowania skupiały się na dramacie – zwłaszcza poetyckim – oraz na twórczości dramatycznej Cypriana Kamila Norwida i Paula Claudela. Bibliografia Jej prac naukowych obejmuje blisko 500 pozycji, w tym 15 własnych książek (kilka z nich – w językach francuskim i angielskim) i wiele tytułów pod Jej redakcją lub z Jej udziałem. Pod jej kierunkiem powstało około 350 prac magisterskich, była też promotorem ponad 40 prac doktorskich (14 z Jej doktorantów uzyskało habilitację). Tłumaczyła dramaty Claudela (Atłasowy trzewiczek, Joanna d'Arc na stosie) oraz Oskara Miłosza (Szaweł z Tarsu i Mefiboset). Jej naukową drogę przedstawia laudacja Artura Hutnikiewicza z okazji odnowienia Jej doktoratu na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, zamieszczona w podwójnym numerze „Więzi” (XI–XII 1996). Regularnie, na przestrzeni pół wieku, publikowała w „Tygodniku Powszechnym”.

W roku 1994 została laureatką Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego (którą ufundował Mieczysław Pruszyński, brat zmarłego pisarza i publicysty, a która była przyznawana za reportaż literacki, opowiadania i literacką eseistykę w duchu twórczości Ksawerego Pruszyńskiego).

Irena Sławińska zmarła 18 stycznia 2004 roku w Warszawie, w wieku 91 lat. Została pochowana na Powązkach.

Dostawa i płatność
od 6,00 zł

Lokalizacja: Lublin, Polska

Przesyłka płatna z góry

pierwsza sztuka
kolejna sztuka
maksymalnie w paczce
czas realizacji
Przesyłka kurierska
pierwsza sztuka
15,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
5
czas realizacji
3-4 dni robocze
List polecony ekonomiczny
pierwsza sztuka
8,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
2
czas realizacji
5-6 dni roboczych
Paczka pocztowa ekonomiczna
pierwsza sztuka
10,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
2
czas realizacji
5 dni roboczych
List ekonomiczny
pierwsza sztuka
6,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
2
czas realizacji
5-6 dni roboczych
Odbiór osobisty po przedpłacie
pierwsza sztuka
0,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
-
czas realizacji
2 dni robocze

Przesyłka płatna przy odbiorze

pierwsza sztuka
kolejna sztuka
maksymalnie w paczce
czas realizacji
Przesyłka kurierska pobraniowa
pierwsza sztuka
19,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
5
czas realizacji
3-4 dni robocze
Pocztex Kurier48 pobraniowy
pierwsza sztuka
14,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
2
czas realizacji
4 dni robocze
Odbiór osobisty
pierwsza sztuka
0,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
-
czas realizacji
2 dni robocze

Punkty odbioru

Siedziba Wydawnictwa
Długa 5
20-346 Lublin
woj. lubelskie
email: norbertinum@norbertinum.pl
tel.: 817441158

 • poniedziałek - piątek 08:00 - 17:00
 • sobota 10:00 - 16:00

płatność tylko gotówką
prosimy umówić się na odbiór

Płatności

Faktura

Wystawiam fakturę VAT
Reklamacja
1 rok

Czas na reklamację z tytułu rękojmi

1 rok

Adres do reklamacji

Norbertinum Wydawnictwo - Drukarnia - Księgarnia spółka z o.o.
ul. Długa 5
20-346 Lublin
Dodatkowe informacje

 1. Jeżeli po otrzymaniu przesyłki Klient znajdzie w jej zawartości wady  techniczne lub uszkodzenia powstałe podczas transportu, lub niezgodność z  treścią zamówienia, powinien odesłać ją przesyłką pocztową na adres:  Norbertinum Wydawnictwo - Drukarnia - Księgarnia spółka z o.o., ul.  Długa 5, 20-346 Lublin. Do przesyłki należy dołączyć wypełniony i  podpisany „Formularz reklamacji” (dostępny pod adresem:  http://www.norbertinum.pl/pliki/Formularz_reklamacji.pdf).

2. W  przypadku braku możliwości wymiany publikacji (na przykład z powodu  wyczerpania nakładu) Księgarnia zaoferuje możliwość zamiany tytułu na  inny równowartościowy lub zwrot kwoty równej cenie publikacji. Pieniądze  zostaną zwrócone w ciągu 7 dni roboczych od momentu rozpatrzenia  reklamacji, przelewem bankowym na konto wskazane przez Klienta w  „Formularzu reklamacji” lub przekazem pocztowym pod wskazany adres.

3. Księgarnia nie przyjmuje żadnych przesyłek odsyłanych za pobraniem.

4.  Koszty związane z odesłaniem towaru reklamowanego Księgarnia zwraca  przelewem na konto wskazane przez Klienta w „Formularzu reklamacji” – po  otrzymaniu przesyłki i rozpatrzeniu reklamacji.

5. Zgłoszenia  reklamacyjne będą na bieżąco rozpatrywane przez Księgarnię w terminie  nie dłuższym niż 14 dni od otrzymania reklamacji. Księgarnia zastrzega  sobie prawo do nierozpatrywania reklamacji wynikających z nieznajomości  Regulaminu.

6. O przebiegu procedury reklamacyjnej Klient będzie powiadamiany indywidualnie. 

14 dni na odstąpienie od umowy

Czas na odstąpienie od umowy

14 dni

Adres do zwrotu

Norbertinum Wydawnictwo - Drukarnia - Księgarnia spółka z o.o.
ul. Długa 5
20-346 Lublin

Koszt przesyłki zwrotnej pokrywa

kupujący
O sprzedającym
Norbertinum
Norbertinum
100,0%
kupujących poleca tego sprzedającego

50

 

0

 z ostatnich 12 miesięcy

Zgodność z opisem

5,0

Czas wysyłki

4,9

Koszt wysyłki

4,8

Obsługa kupującego

4,9

Dane firmy

Norbertinum Wydawnictwo - Drukarnia - Księgarnia Sp. z o.o.
ul. Długa 5
20-346 Lublin
REGON: 004162107
NIP: 713-020-77-89

Kontakt

 • 817****** (pokaż)
 • 513****** (pokaż)
poniedziałek - piątek
08:00 - 16:00
sobota
09:00 - 15:00
niedziela
zamknięte

Informacje o sprzedającym

Norbertinum spółka z o.o. zostało założone w 1989 roku. Funkcjonuje jako wydawnictwo, drukarnia i księgarnia. Jest pierwszym prywatnym wydawnictwem katolickim w Polsce. Specjalizuje się w wydawaniu literatury wspomnieniowej i historycznej, współczesnej polskiej prozy i poezji, eseistyki i publicystyki, publikacji naukowych z różnych dziedzin.

Pozostałe informacje

Norbertinum 

Wydawnictwo - Drukarnia - Księgarnia

spółka z o.o.

ul. Długa 5, 20-346 Lublin

tel. 81 744 11 58, fax 81 744 11 48

norbertinum@norbertinum.pl

www.norbertinum.pl

Wyświetlenia:17
Numer oferty:7390478094
Zgłoś naruszenie zasad
Do góry