Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
 1. strefa ciazy showcase
 1. strefa ciazy showcase mobile

Poród

Tak jak każda z nas jest inna, tak każda ciąża oraz poród mogą przebiegać zupełnie inaczej. To jedna duża niewiadoma, w związku z czym obawy i lęk są jak najbardziej uzasadnione. Co więcej, obawy i lęk wcale nie rosną wraz z ilością porodów, które masz za sobą. Dlatego zawsze warto szukać wsparcia w personelu medycznym, który odpowie na pytania oraz poszerzać swoją wiedzę i otaczać się osobami w podobnej sytuacji. W tym artykule nie znajdziesz opisu faz porodu – o tych powinna opowiedzieć ci położna lub lekarz. Skupimy się natomiast na praktycznych wskazówkach.

Przygotowania

 1. przygotowania do porodu

Poród nieodłącznie wiąże się z informacją o ciąży, a na przygotowania do niego nigdy nie jest za wcześnie. Każda inicjatywa, która ma na celu rozwianie wątpliwości, oswojenie lęków i przygotowanie się do tego wydarzenia jest cenna. To głównie od świadomości i przygotowania przyszłych rodziców zależy powodzenie porodu oraz to jakie wspomnienia pozostaną z nimi do końca życia. Do porodu przygotowywać się można już od pierwszego… dnia ciąży, chociażby poprzez zbilansowaną dietę i zdrowy tryb życia. Badania pokazują, że profilaktyka otyłości w ciąży, odpowiednia forma fizyczna, przygotowanie ciała i psychiki pozytywnie przekłada się na współpracę z położną oraz panowanie nad własnym ciałem, a to bezpośrednio wpływa na jakość samego porodu. Rodzice, którzy świadomie przygotowują się do porodu, chociażby odbywając kurs w szkole rodzenia, mają statystycznie mniej komplikacji podczas porodu niż rodzice bez takiego przygotowania. Okazuje się zatem, że twoja wiedza mamo może mieć wpływ na zdrowie twojego dziecka i przebieg porodu.

Kto tu jest właściwie głównym bohaterem?

Mając na myśli przygotowania do porodu i sam jego przebieg, myślimy głównie z perspektywy kobiety, która podejmie niespotykany do tej pory w swoim życiu wysiłek i najpewniej zmierzy się z bólem, którego wcześniej nie znała. Zapominamy o perspektywie dziecka, które również podejmuje wysiłek i doświadcza zupełnie nowych, niekoniecznie przyjemnych bodźców:

 • ściskanie i wypychanie przez skurcze do ciasnego kanału rodnego,
 • ograniczenia w dostępie do tlenu, które są wynikiem skurczów macicy, w konsekwencji czego na zapisie KTG widoczne są charakterystyczne spadki tętna – tzw. deceleracje,
 • zmęczenie, może i głód – ponieważ dziecko zdane jest na dostarczanie tlenu i składników odżywczych przez pępowinę,
 • niewygodna, wymuszona pozycja w kanale rodnym, ograniczona praktycznie z każdej strony twardymi kośćmi szkieletu mamy, najpewniej strach i stres w związku z nową sytuacją.
 1. noworodek tuż po narodzinach

To tylko domniemane odczucia, jakie mogą towarzyszyć dziecku w momencie porodu. Dla niego zaczyna się zupełnie nowa droga, na której końcu jest jeszcze większa nieznana. Po porodzie czeka go bowiem:

 • jasne światło, przed którym chronią go cienkie powieki – możesz spytać położną o możliwość przygaszenia światła lub skierowania intensywnego światła z dala od dziecka po porodzie,
 • chłód, ponieważ temperatura w pomieszczeniach dla rodzących jest zwykle o 10 stopni Celsjusza niższa, od tej, w której wzrastało dziecko do tej pory – przygotuj pieluszki, otulacze, którymi po porodzie okryte zostanie dziecko, osoba towarzysząca może je ogrzać swoim ciałem, trzymając je pod ubraniem, koszulką,
 • ogrom nowych dźwięków – warto poprosić personel o zachowanie ciszy w pierwszych chwilach po porodzie,
 • niespotykana do tej pory ilość bodźców dotykowych, niekoniecznie przyjemnych; po porodzie, dziecko ma prawo do nieprzerwanych 2 godzin spędzonych w objęciach mamy.

Do tego dochodzi konieczność adaptacji oddechowej, czyli po prostu kwestia wzięcia pierwszego oddechu i rozprężenia pierwszy raz pęcherzyków płucnych. Dlatego też warto zwlekać z odpępowieniem dziecka i zaciskać pępowinę, dopiero gdy ta przestanie tętnić. Wcześniejsze odcięcie pępowiny zmusza dziecko do wzięcia głębokiego oddechu, zanim jeszcze jest ono na to do końca gotowe. Samą adaptację i pierwsze chwile łagodzi z pewnością kontakt skóra do skóry z mamą, dlatego poproś, by dziecko zaraz po urodzeniu trafiło na twój brzuch i zostało okryte ciepłymi pieluszkami. Twój głos, zapach i dźwięk bicia serca może być bardzo kojący. Pierwsze karmienie powinno się odbyć w ciągu 2 godzin po porodzie, w nieprzerwanym kontakcie skóra do skóry.

Mamo, to już czas

 1. ciężarna w drodze na porodówkę

Wiele kobiet obawia się, że przegapi właściwy moment i nie dojedzie na czas do szpitala. Od razu je uspokójmy: takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko i najczęściej wieloródkom, czyli kobietom, które mają za sobą już kilka porodów. Bardzo trudno pomylić skurcze porodowe ze skurczami przepowiadającymi, choć te pierwsze mogą wynikać z nieregularnie pojawiających się wcześniej skurczy Braxtona-Hicksa.

Twój poród najpewniej się zaczyna, jeśli:

 • odeszły ci wody,
 • skurcze są regularne, ich siła wyraźnie wzrasta, a przerwy skracają.

Nie oznacza to wcale, że gdy to nastąpi, musisz jechać natychmiast do szpitala. W szpitalu warto pojawić się możliwie najpóźniej. O szczegółach dowiesz się dokładnie w szkole rodzenia, tak samo, jak o procedurze przyjęcia do szpitala i zawartości torby, którą musisz spakować dla siebie i dziecka. Warto też zapoznać się z instrukcjami na stronie szpitala, w którym planujesz rodzić. Bardzo ważną rzeczą przed wyjściem z domu do szpitala jest… zjedzenie obfitego posiłku. W większości polskich szpitali od momentu trafienia na salę porodową mama nie może dostać niczego do jedzenia, może jedynie pić niegazowaną wodę. Jeśli czujesz się na siłach, możesz również wziąć prysznic lub kąpiel, by się odświeżyć. To z pewnością poprawi twój komfort i samopoczucie. Sam poród to ogromny wysiłek, podczas którego spalasz średnio 2-3 kcal na minutę. Od długości porodu zależy wiele zmiennych, dlatego tak ważne jest możliwie maksymalne naładowanie akumulatorów przed trafieniem na salę porodową.

Rodzę!

Każdy poród jest inny. To, jak on fizycznie wygląda, z ilu faz się składa powinnaś omówić z lekarzem i/lub położną prowadzącą ciążę. Do rozważenia pozostaje, czy chcesz, by przy porodzie towarzyszyła ci położna w ramach indywidualnej, odpłatnej opieki. O takiej możliwości informuje szpital, najczęściej na swojej stronie internetowej. Nawet jeśli w czasie ciąży skrupulatnie będziesz opracowywać plan porodu, który omówisz kolejno z lekarzem i położną, to musisz wiedzieć, że nie da się przewidzieć wszystkich scenariuszy. Warto zawczasu, czyli jeszcze w trakcie ciąży, rozważyć wiele kwestii, w czym może pomóc plan porodu dostępny na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku.

Nie bez znaczenia jest obecność osoby towarzyszącej, którą nie zawsze musi być partner, ojciec dziecka. Przy porodzie powinna towarzyszyć ci zaufana osoba, której się nie krępujesz i przy której czujesz się swobodnie. Być może będzie to doula? Najczęściej nie ma jednak możliwości, by na sali porodowej była więcej niż jedna osoba z pacjentką – wtedy trzeba wybrać pomiędzy osobą bliską, a doulą.

 1. poród, akcja porodowa

Gdy pojawisz się w izbie przyjęć, najpewniej w pierwszej kolejności zostaniesz podłączona pod zapis KTG, by sprawdzić, w jakiej kondycji jest dziecko oraz jak często i jak silne są skurcze. Następnie, na podstawie badania wewnętrznego, zostanie oceniony stopień zaawansowania porodu, czyli rozwarcie szyjki macicy. Tu najczęściej zapada decyzja, czy pacjentka może wrócić jeszcze do domu, czy jest już bezpośrednio kierowana na salę porodową.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro