Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

9 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

Właśnie zaczęłaś 3. miesiąc ciąży. Tygodnie mijają, twoje ciało zaczyna się powoli zmieniać, ale o wiele bardziej spektakularne rzeczy dzieją się w macicy. Jak rozwija się w tym czasie płód, jakie dolegliwości i objawy mogą ci towarzyszyć w tym okresie? Razem z nami poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania przyszłych mam.

Zmiany w wyglądzie przyszłej mamy w 9 tygodniu ciąży

Wiele mam w pierwszym trymetrze ciąży nie przybiera na wadze, więc bardzo możliwe, że jeszcze nie zauważyłaś znaczących zmian w tej kwestii. Niewiele też zmieniło się w twojej sylwetce – brzuch w 9. tygodniu ciąży pomału zaczyna się uwypuklać, ale na razie powiększenie to nadal może być niezauważalne, zwłaszcza dla osób postronnych. Możesz natomiast zauważyć na nim ciemną pionową linię. To linea negra – przebarwienie skórne związane ze zmianami hormonalnymi, które powinno ustąpić po porodzie.

Bardziej spektakularne zmiany dotyczą natomiast piersi. Stały się wrażliwe na najmniejszy dotyk, mogły również zmienić swój rozmiar na większy. Jest to efekt wzmożonego wydzielania estrogenów – przewody mleczne się powiększają, by przygotować się do karmienia potomstwa. Pewnie zauważyłaś na ich powierzchni siatkę niebieskich żyłek, obwódka sutków pociemniała i pojawiły się na niej niewielkie grudki zwane gruczołami Montgomery’ego. Nie martw się, jeśli takie zmiany w twoim przypadku nie występują – ten stan też jest normalny i w żaden sposób nie przekłada się na zdolność karmienia maleństwa.

Jakie objawy występują w 9 tygodniu ciąży?

  1. ciaza

Do najczęstszych objawów w 9. tygodniu ciąży należą również wszelkiego rodzaju reakcje ze strony układu pokarmowego. Do najpopularniejszych należy między innymi nieprzyjemne uczucie zgagi, wzdęcia, zaparcia i oczywiście poranne nudności, które często męczą przyszłą mamę nie tylko po przebudzeniu, ale kilkakrotnie w ciągu dnia. Wspomniane symptomy są efektem zmian hormonalnych zachodzących w twoim ciele, a w szczególności wzmożonego wydzielania żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenu i progesteronu. W kolejnych tygodniach ciąży wpływ będzie na nie miała również powiększająca się macica. Jej ucisk na inne organy może powodować utrudnioną perystaltykę jelit czy też częste oddawanie moczu. W pierwszym trymestrze ciąży zacznie się również zwiększać objętość krwi. Czy wiesz, że pod koniec ciąży będziesz jej miała o 40-50% więcej?

To duże wyzwanie dla krwiobiegu – mogą pojawić się żylaki i hemoroidy. Staraj się nie przebywać zbyt długo w jednej pozycji, zażywaj ruchu i jak najczęściej wypoczywaj z uniesionymi nogami. 

Jak rozwija się płód w 9. tygodniu ciąży?

Ciąża jest na przełomowym etapie, bo intensywnie kształtują się teraz organy wewnętrzne maluszka. Jest to bardzo ważny etap pod względem rozwoju nóg i rąk. Dynamicznie się teraz wydłużają i zaczynają zginać. Widać już paluszki u rąk i stóp. Maluszek zgina ręce w łokciu i nadgarstku. Zaczął też bardzo energicznie się poruszać i reagować na bodźce z otoczenia – jego ruchy zaczniesz jednak odczuwać dopiero w drugim trymestrze. Mięśnie zwiększają swoją masę, a skóra nabiera grubości.

Główka stanowi około połowy długości ciała. Ta dysproporcja jest związana ze zdwojonym rozwojem systemu nerwowego w porównaniu do pozostałych układów. Oczy – do tej pory umiejscowione po bokach – zaczynają się przesuwać ku przodowi i tworzy się w nich tęczówka.

Narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, śledziona, nadnercza i pęcherzyk żółciowy są w fazie intensywnego rozwoju i pomału zaczynają podejmować swoje funkcje, choć w niewielkim zakresie. Maluch ma już też wykształcone narządy płciowe, ale jest jeszcze za wcześnie, by je dokładnie zidentyfikować w badaniu USG.

Dlaczego przyszłej mamie towarzyszy huśtawka nastrojów?

W jednej chwili odczuwasz wielką radość i rozczulenie, które wywołuje myśl o maleństwie, a za chwilę wpadasz w panikę, ogarnia cię strach i rozdrażnienie. Takie wahania nastrojów to nic nowego w 1. trymestrze ciąży. Ale bez obaw – jeszcze chwila i wraz z nastaniem 2. trymestru sytuacja się unormuje. Winowajcami takiej huśtawki nastrojów są hormony – estrogen i progesteron – ale nierzadko u źródła tych wahań leży świadomość wielkich zmian, które zachodzą teraz w twoim życiu. Niepewność o zdrowie dziecka i swoje, poczucie odpowiedzialności za potomstwo i świadomość wielkiego wyzwania, jakim jest wychowanie dziecka, przekłada się na nastrój i nierzadko przyjmuje formę przygnębienia lub nawet lekkiej czy też umiarkowanej depresji. Gdy zauważysz u siebie nerwowość i dopadnie cię smutek, zadbaj o swój komfort psychiczny. Nie odmawiaj sobie spacerów i aktywności fizycznej, przebywaj wśród najbliższych i rozmawiaj o swoich problemach z partnerem i przyjaciółmi.

Spuchnięte dziąsła i ręce w ciąży – czy to coś złego?

  1. spuchniete dziasla

Opuchnięte, zaczerwienione i tkliwe dziąsła to kolejny z mało przyjemnych symptomów ciąży. Jak w wielu innych przypadkach odpowiedzialne za ten stan są zmiany hormonalne zachodzące w ciele ciężarnej kobiety. Wysoki poziom progesteronu sprawia, że dziąsła są teraz bardziej narażone na działanie drobnoustrojów w płytce nazębnej. Nie bez znaczenia jest także zdwojony przepływ krwi w ciele. Jeśli zauważyłaś krwawienie podczas szczotkowania zębów lub nawet niewielkie guzki (tak zwane guzy ciążowe), nie popadaj w panikę, bo stan ten prawdopodobnie nie zagraża zdrowiu. Objawy te ustaną po porodzie, ale w międzyczasie ważne są odpowiednia higiena jamy ustnej i profilaktyka, które pomogą zapobiec rozwojowi poważniejszych zmian. Myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie, stosuj nić dentystyczną lub specjalny irygator, by oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Nie zapominaj również o regularnych wizytach u stomatologa!

Opuchlizna to częsty objaw w ciąży i nie dotyczy ona jedynie dziąseł. Obrzęki pojawiają się w różnych miejscach i są przeważnie efektami zatrzymywania wody w organizmie, braku aktywności fizycznej lub niewłaściwej diety. Rzadkością nie są w ciąży na przykład spuchnięte ręce. Opuchlizna tej części ciała dotyczy głównie kobiet, które wykonują prace manualne lub pracują przy komputerze. Opuchnięcie wraz z powtarzalnymi ruchami wywierają ucisk na nerw biegnący w nadgarstku, co może skutkować zespołem cieśni nadgarstka. Nie załamuj jednak rąk – również te nieprzyjemne dolegliwości ustąpią po narodzinach maleństwa.

Początki ciąży to bardzo wymagający okres dla przyszłej mamy, który często wiąże się z całym spektrum nieprzyjemnych objawów. Ale bez obaw, wraz z rozpoczęciem drugiego trymestru większość z nich najprawdopodobniej ustąpi – odczujesz przypływ energii i siły, a myśl o maluszku doda ci skrzydeł.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro