Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

7 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

Jesteś w 7. tygodniu ciąży. Na tym etapie być może doświadczasz mdłości i jesteś bardzo senna, ale równie dobrze możesz nie odczuwać prawie nic. W twoim ciele zachodzą jednak rewolucyjne zmiany, których zadaniem jest zapewnienie zarodkowi optymalnych warunków do prawidłowego rozwoju. Co się dzieje w twoim organizmie, jakie badania trzeba wykonać i jak rozwija się dziecko? Podpowiadamy.

Jak rozwija się dziecko w 7 tygodniu ciąży?

W siódmym tygodniu ciąży twoje maleństwo jest nie większe niż fasolka. Jego serce, które teraz podzieliło się już na dwie komory, bije z prędkością 150 uderzeń na minutę. Wiesz, że to dwa razy szybciej od serca dorosłego człowieka? Bardzo możliwe, że miałaś już okazję je usłyszeć podczas badania ultrasonograficznego lub wkrótce się to stanie. Kształtują się kończyny dolne i górne, pojawiają paluszki u rąk i stóp. Główka się powiększa, żuchwa zarysowuje się coraz bardziej, tworzą się wargi i zawiązek języka. W ciele zarodka oddzielają się od siebie układy pokarmowy i moczowo-płciowy, kręgi kręgosłupa i żebra zaczynają kostnieć. Mózg dziecka ma już na tym etapie ciąży trzy części – przodomózgowie, śródmózgowie oraz tyłomózgowie. Rozwijają się gałki oczne, które teraz mają postać czarnych plamek. Dziecko zaczyna już też wykonywać pierwsze, nieodczuwalne dla ciebie, ruchy. W fazie rozwoju jest nadal łożysko, które już niebawem zacznie odżywiać płód.

Jakie są objawy ciąży w 7 tygodniu?

Bardzo możliwe, że u siebie nie zauważyłaś jeszcze żadnych znaczących zmian. Macica na razie się nie powiększa, ale niektóre kobiety obserwują już delikatne uwypuklenie pod pępkiem. Zauważalne zmiany w sylwetce zaczniesz dostrzegać dopiero w drugim trymestrze. W drugim miesiącu ciąży mogą natomiast dalej dokuczać ci typowe symptomy charakterystyczne dla pierwszego trymestru, jak poranne mdłości, wahania nastrojów, bóle podbrzusza, tkliwość piersi czy wzdęcia. Za większość z nich odpowiedzialne są hormony – estrogen i progesteron – które na tym etapie ciąży są wydzielane w większej ilości.

Nadmierne wydzielanie śliny – skąd taki objaw?

Bardzo możliwe, że w 7. tygodniu ciąży zauważyłaś u siebie nadmierne wydzielanie śliny. Jest to kolejny symptom związany ze zmienioną gospodarką hormonalną organizmu i skorelowany z mdłościami, które często ci teraz towarzyszą.

Co więcej, ślina może mieć nieprzyjemny gorzkawy posmak, co tylko potęguje odruch wymiotny. Objawy te nie świadczą o niczym złym, więc się nimi nie przejmuj, powinny minąć, gdy wejdziesz w 2. trymestr ciąży. Pamiętaj o systematycznej higienie jamy ustnej i płucz usta wodą, pij miętę oraz lekkie herbatki imbirowe.

  1. kobieta zaslania usta

Dlaczego tak szybko dostaję zadyszki?

Za pojawienie się zadyszki odpowiedzialne jest twoje serce, które teraz wykonuje o wiele cięższą pracę niż przed ciążą. Do przepompowania ma bowiem więcej krwi niż dotychczas – jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Częściej oddychasz i szybciej się męczysz, wiele czynności, które do tej pory nie wywoływały zadyszki teraz sprawiają, że szybciej „łapiesz” oddech. Warto pamiętać, że problem z przyspieszonym oddechem nie wpływa na rozwijające się dziecko, ale powinien on skłonić cię do częstszych odpoczynków. Planuj czynności z uwzględnieniem dodatkowego obciążenia, jakim jest dla organizmu ciąża, nie spiesz się i nie przemęczaj.

Plamienie ciążowe – czy to coś poważnego?

Niewielkie plamienia ciążowe to nic nowego w pierwszym trymestrze ciąży. Zazwyczaj pojawiają się w dniach, w których do tej pory miałaś miesiączkę i jak wiele symptomów ciąży są ściśle związane z hormonami. Jeśli plamienia są krótkotrwałe i nie są obfite, nie powinny cię martwić. Zgłoś się jednak do ginekologa, jeśli są ciemnobrunatne, obfite i towarzyszy im ból w podbrzuszu.

7. tydzień ciąży – jakie badania powinnaś wykonać?

W pierwszym trymestrze ciąży czeka cię wiele badań, których celem jest potwierdzenie ogólnego zdrowia matki i wykluczenie chorób czy innych czynników, które mogłyby zagrażać prawidłowemu rozwojowi dziecka. Między 6. a 8. tygodniem ciąży konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych zgodnych z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Oprócz podstawowego badania krwi lekarz zaleci ci wykonanie testów w kierunku oznaczenia grupy krwi oraz badania na obecność przeciwciał anty Rh. Konieczne będzie również wykonanie badań w kierunku chorób wirusowych, których obecność zagraża prawidłowemu rozwojowi dziecka. Są to badania w kierunku różyczki, toksoplazmozy i cytomegalii. Warto również przeprowadzić badanie na wirusa HIV – jeśli będzie pozytywne, a diagnoza postawiona wcześnie, można podjąć odpowiednie kroki zapobiegające przeniesieniu wirusa z matki na dziecko.

  1. badania krwi

Początek ciąży jest dla przyszłej mamy wielkim wyzwaniem. Oto odkrywa, do czego jest zdolne jej ciało i jak reaguje na nowego lokatora. Euforię związaną z oczekiwaniem na maluszka często tłumią nieprzyjemne symptomy ciąży. Ale głowa do góry – już za kilka tygodni, gdy rozpoczniesz drugi trymestr poczujesz przypływ energii i poczujesz się o wiele lepiej.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro