Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

6 miesiąc ciąży

Bez wątpienia ruchy dziecka w szóstym miesiącu ciąży są już bardzo wyraźne. Maluch wykorzystuje jeszcze całkiem sporą przestrzeń wokół siebie i kiedy tylko ma okazję, kręci się, odwraca, boksuje, kopie i rozpycha na wszystkie strony. Przyszła mama, choć odczuwa już dodatkowe kilogramy i ich wpływ na codzienne funkcjonowanie, często doświadcza dobrego samopoczucia i przypływu energii. Warto wykorzystać ten czas na kompletowanie niemowlęcej wyprawki i zapisanie się do szkoły rodzenia.

Szósty miesiąc ciąży obejmuje tygodnie od dwudziestego trzeciego do dwudziestego siódmego. Jest to ostatni miesiąc drugiego trymestru ciąży. Mimo że przez większość dni przyszła mama czuje się świetnie i momentami ma uczucie, jakby mogła góry przenosić, to jednak dobrze przeznaczyć czas w codziennych obowiązkach na relaks i odpoczynek. Niebawem tych chwil będzie brakować.

Jak zmienia się dziecko w szóstym miesiącu?

Jedno jest pewne – waga malucha i długość jego ciała z tygodnia na tydzień się zwiększają.

  • W dwudziestym trzecim tygodniu dziecko waży około 500 g i zwinięte w kłębek mierzy 20 cm. Jego ciałko w dużym przybliżeniu to przysłowiowa skóra i kości, ponieważ tkanka tłuszczowa, która docelowo będzie wypełniać skórę, rozwija się dużo wolniej. Bez obaw, w najbliższych tygodniach wszystko się wyrówna. W tym tygodniu intensywnie rozwija się narząd wzroku i słuchu, więc warto dużo do niego mówić.
  • Dwudziesty czwarty tydzień mija pod znakiem rozwoju układu oddechowego. Pęcherzyki płucne, będące najmniejszą jednostką anatomiczną płuc, wypełniają się specjalną substancją – surfaktantem. Dzięki tej substancji pęcherzyki prawidłowo funkcjonują i nie sklejają się ze sobą. Poza tym doskonali się zmysł równowagi, wzmacniają się kości i mięśnie.
  • W dwudziestym piątym tygodniu układ oddechowy już całkiem sprawnie funkcjonuje i maluch „oddycha” wodami płodowymi. Jego uwaga skupia się teraz na łapaniu za rączki i pociąganiu za pępowinę, ssaniu kciuka i zabawie stopami. Lubi też nasłuchiwać odgłosów dochodzących z zewnątrz, bezbłędnie rozpoznaje głos mamy i taty.
  • Dwudziesty szósty tydzień to czas, kiedy wszystkie wykształcone narządy dojrzewają, natomiast nowością jest to, że do tej pory zamknięte powieki zaczynają się otwierać. W dwudziestym siódmym tygodniu maluch już z zaciekawieniem porusza gałkami ocznymi w różnych kierunkach. Wyglądem przypomina słodkiego bobasa, który waży około kilograma i mierzy od stóp do głów 38 cm.

Co odczuwa przyszła mama?

W dosyć szybkim tempie ciążowy brzuszek zwiększa swoje rozmiary. Na początku miesiąca macica, która jest wielkości piłki do koszykówki, znajduje się około 4 cm nad pępkiem. Powoduje to ucisk na przeponę i tym samym kłopoty z oddychaniem. Jeśli doda się do tego chrapanie, częste wizyty w toalecie będące skutkiem ucisku na pęcherz moczowy, skurcze mięśni, niestrawność, zgagę i małego akrobatę ćwiczącego właśnie piąty raz z rzędu przewrót w przód, to nikogo już nie powinny dziwić bezsenne noce.

  1. rogal do spania

Rzeczywiście od szóstego miesiąca znalezienie właściwej pozycji do spania, nie mówiąc już o samym spaniu, może być problematyczne. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą specjalne poduszki dla kobiet w ciąży przypominające kształtem dużego rogala. Choć nie zlikwidują od razu wszystkich niedogodności, to jednak umożliwią ułożenie się w wygodnej pozycji. Na kłopoty ze snem dobrze działa także aktywność w ciągu dnia, unikanie posiłku oraz dużej ilości płynów tuż przed snem, wieczorny relaks i wietrzenie sypialni na chwilę przed pójściem do łóżka.

W szóstym miesiącu ciąży powiększający się brzuch powoduje przesunięcie do przodu środka ciężkości ciała i tym samym dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. By je złagodzić, zaleca się ćwiczenia na dużej piłce gimnastycznej, delikatny masaż, odpoczynek w wygodnej pozycji i ciepły okład. Wskutek działania hormonów ciążowych w organizmie gromadzi się większa ilość wody, która powoduje zaburzenie krążenia w obrębie nóg. W efekcie w drugiej połowie dnia kobiety w ciąży mogą zauważyć opuchliznę w obrębie stóp i łydek.

Jakie badania należy wykonać w szóstym miesiącu ciąży?

Jeśli w poprzednim miesiącu nie wykonano drugiego badania prenatalnego, to nadszedł ostatni dzwonek na to, aby się na nie umówić. Drugie badanie prenatalne należy przeprowadzić między osiemnastym a dwudziestym trzecim tygodniem ciąży i szóstym dniem. Pozwala ono wykluczyć ryzyko wystąpienia wad rozwojowych i chorób genetycznych płodu. Ponadto podczas tego badania lekarz precyzyjnie mierzy wielkość płodu i jego poszczególnych części ciała oraz ocenia pracę serca. Na tej podstawie jest w stanie stwierdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Kolejnym ważnym badaniem między 24 a 26 tygodniem ciąży jest test obciążenia glukozą. To przesiewowe badanie pozwala w szybki sposób sprawdzić, czy u przyszłej mamy występuje cukrzyca ciężarnych. Badanie wykonywane jest w przychodni. Polega na wypiciu roztworu 75 g glukozy rozpuszczonej w 150 ml wody i trzykrotnym pobraniu próbki krwi – przed wypiciem roztworu, godzinę i dwie godziny po jego wypiciu. Wynik dostępny jest następnego dnia. O leczeniu w razie wystąpienia cukrzycy decyduje lekarz prowadzący ciążę.

  1. 6 miesiąc ciąży - badania

O czym warto pamiętać pod koniec drugiego trymestru ciąży?

Przede wszystkim szósty miesiąc to najlepszy czas na rozpoczęcie edukacji w szkole rodzenia. Uczestniczenie w zorganizowanych zajęciach zaleca się głównie rodzicom, którzy spodziewają się pierwszego dziecka. Dzięki systematycznym spotkaniom, trwającym zazwyczaj 5-6 tygodni, można się dowiedzieć, jak przebiega poród, jak się do niego przygotować, jak wygląda połóg i powrót do stanu sprzed ciąży oraz jak pielęgnować noworodka w domu. Ponadto można się wymienić ciążowymi doświadczeniami z innymi rodzicami, poznać bliżej personel medyczny oraz na bieżąco zadawać pytania.

Dobry nastrój i przypływ energii w szóstym miesiącu warto wykorzystać na kompletowanie wyprawki niemowlęcej i organizowanie pokoju dziecięcego, by w dniu powrotu ze szpitala wszystko było zapięte na ostatni guzik. Wybieranie śpioszków, kocyków, gryzaków, smoczków, pieluch, kosmetyków i innych niemowlęcych produktów nie jest łatwym zadaniem i bywa czasochłonne, dlatego warto zawczasu się za to zabrać.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro