Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

5 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

Co szczególnego dzieje się w piątym tygodniu ciąży?

Brak miesiączki, poranne wymioty, zmiany w obrębie piersi, pozytywny test ciążowy i wszystko jasne — jesteś w 5 tygodniu ciąży. Gratulacje! Od tego momentu już nic nie będzie takie samo. Jest to czas wielkich zmian, ale także czas, kiedy zaczynasz fizycznie dostrzegać, że w Twoim ciele rozwija się nowe życie. Co takiego szczególnego dzieje się w piątym tygodniu ciąży? Jak rozwija się Twoje dziecko i czego możesz się spodziewać podczas wizyty u ginekologa?

Do tej pory można było jedynie przypuszczać, że podejmowane próby zajścia w ciążę przyniosły oczekiwany efekt. Spóźniający się okres i pozytywny wynik domowego testu ciążowego rozwiewają wszelkie wątpliwości. Oczywiście, by mieć stuprocentową pewność, należy wybrać się do lekarza i za pomocą badania usg potwierdzić radosną nowinę. Co będzie się działo dalej? Jakie czekają nas zmiany w piątym tygodniu ciąży?

Piąty tydzień ciąży – który to miesiąc?

Piąty tydzień ciąży to początek drugiego miesiąca ciąży i w dalszym ciągu pierwszy trymestr ciąży. Z dnia na dzień zaczną nasilać się objawy ciąży i już nie ma wątpliwości, że za 9 miesięcy pojawi się na świecie kolejny członek rodziny. Choć w 5. tygodniu ciąży dziecko mierzy zaledwie 1,2 mm, to już powoli zaczyna dawać o sobie znać. W pierwszym trymestrze zwiększone wydzielanie hormonów ciążowych – estrogenu, progesteronu, gonadotropiny kosmówkowej, prolaktyny i kortyzolu sprawia, że nasilają się wczesne objawy ciąży, które na co dzień mogą utrudniać funkcjonowanie przyszłej mamy.

Jak rozwija się dziecko w piątym tygodniu ciąży?

Na początku ciąży płód rozwija się bardzo intensywnie, ponieważ wszystko tworzy się od początku. Oczywiście w kolejnych trymestrach również dużo się dzieje, ale zmiany nie są już tak spektakularne, jak w pierwszym trymestrze ciąży. Piąty tydzień ciąży to trzeci tydzień rozwoju dziecka. Podczas badania ultrasonograficznego widoczny jest pęcherzyk ciążowy w jamie macicy, a często w jego wnętrzu widać już pęcherzyk żółtkowy i zarodek. W tym czasie ma miejsce gastrulacja, czyli faza rozwoju zarodka, której istota polega na tworzeniu trzech listków zarodkowych (endodermy, mezodermy i ektodermy) dających początek organogenezie.

W piątym tygodniu ciąży wykształca się serce, tworzy się cewa nerwowa, w której w kolejnych tygodniach będzie rozwijać się układ nerwowy oraz zaczynają powstawać naczynia pępowinowe i łożysko.

Ponadto około 33. dnia formuje się stara kora mózgowa, z której następnie powstaną pierwotne pęcherzyki mózgowe – przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Na tym etapie ciąży maluszek mierzy ok. 1,2 mm.

Jakie są objawy w 5 tygodniu ciąży?

Brak miesiączki oraz wrażliwe na dotyk piersi powodują, że w piątym tygodniu ciąży każda para starająca się o dziecko sięga po domowy test ciążowy. Bez względu na to, czy strumieniowy, płytkowy czy paskowy najczęściej na tym etapie daje już wynik pozytywny. Związane to jest ze zwiększonym stężeniem hormonu gonadotropiny kosmówkowej na początku ciąży. Wskutek działania hormonów ciążowych pojawiają się również wahania nastroju, zmęczenie, zmiany w odczuwaniu smaku i zapachu potraw, utrata apetytu, a także delikatnie podwyższona temperatura ciała. Najbardziej charakterystycznym objawem ciąży są poranne mdłości i wymioty, które nasilają się około 9. tygodnia ciąży i zanikają pod koniec I trymestru ciąży. W tym czasie dobrze jest wprowadzić do diety imbir – działa przeciwwymiotnie, łagodzi niestrawność i poprawia apetyt. W związku z implantacją zarodka w jamie macicy może pojawić się plamienie implantacyjne oraz towarzyszące temu skurcze macicy i delikatny ból w podbrzuszu. Warto wiedzieć, że nie wszystkie objawy występują u wszystkich kobiet. U niektórych objawy są bardzo uporczywe, u innych ciąża rozwija się bezobjawowo i również jest to prawidłowe.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru lekarza, który będzie prowadził ciążę, warto zasięgnąć opinii znajomych. Jest to istotna kwestia, ponieważ przez najbliższych kilka miesięcy to ginekolog będzie co miesiąc monitorował przebieg ciąży i stan rozwijającego się malucha. Podczas pierwszej wizyty, która najpóźniej powinna się odbyć do 10. tygodnia ciąży, lekarz zbierze dokładny wywiad, przeprowadzi badanie ginekologiczne oraz wykona pierwsze badanie usg potwierdzające ciążę, a także zleci serię badań, które koniecznie należy wykonać na początku ciąży.

Należą do nich morfologia krwi, badanie ogólne moczu, oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, badanie w kierunku toksoplazmozy, różyczki i wirusa HIV oraz badanie poziomu glukozy we krwi na czczo.

  1. kobieta u ginekologa

O czym przyszła mama powinna pamiętać?

Codzienna suplementacja kwasu foliowego (witaminy B9) to podstawa co najmniej do 12. tygodnia ciąży, kiedy rozwijają się najważniejsze organy dziecka. Niedobór kwasu foliowego może powodować poważne wady rozwojowe płodu. Ponadto właściwie zbilansowana dieta jest ważna nie tylko dla mamy, ale także dla rozwijającego się dziecka. Ważne, by wybierać pełnowartościowe produkty, jak najmniej przetworzone, ograniczyć cukry proste i wyeliminować z diety alkohol. Poza jakością również ilość przyjmowanych pokarmów ma znaczenie, ponieważ nadmierne objadanie się zwiększa ryzyko cukrzycy i nadciśnienia tętniczego, dlatego przez całą ciążę zaleca się dbanie o wagę. Co więcej, bardzo istotne zwłaszcza na początku ciąży jest unikanie stresu, codzienny odpoczynek i umiarkowana aktywność fizyczna.

Dla rodziców starających się o potomstwo wiadomość o ciąży to najlepsze, co może się przytrafić. Na tym etapie kluczowe znaczenie ma wybór lekarza prowadzącego, ponieważ to on przez kolejne 9. miesięcy będzie czuwał nad rozwijającym się małym człowiekiem. Warto zatem przemyśleć tę decyzję.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro