Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

4 miesiąc ciąży

Czwarty miesiąc ciąży to pierwszy z trzech miesięcy drugiego trymestru ciąży. Trymestru, który wiele kobiet uważa za najbardziej udany. Większość nieprzyjemnych dolegliwości mija, a w ich miejsce pojawia się chęć do działania. Jak najlepiej wykorzystać ten pozytywny przypływ energii? I czy w czwartym miesiącu w rozwoju malucha też można zaobserwować duże zmiany?

Czwarty miesiąc ciąży obejmuje tygodnie od czternastego do siedemnastego. W tym czasie maluch szybko rośnie na długość i coraz więcej się rusza. U przyszłej mamy natomiast zaokrąglonego brzuszka nie sposób pomylić z przejedzeniem. A skoro o jedzeniu mowa, wraca przyjemny smak i zapach potraw, sprawiając, że niektóre posiłki smakują, jak nigdy dotąd.

Co nowego pojawia się u dziecka?

W czternastym tygodniu maluch jest wielkości zaciśniętej pięści. Całe ciało zostaje pokryte delikatnym meszkiem zwanym lanugo, który odpowiedzialny jest za jego ogrzanie. Co więcej, na malutkiej główce mogą się już pojawiać pierwsze włoski, delikatne brwi i rzęsy.

Piętnasty tydzień to czas, kiedy uszy i oczy są już na właściwym miejscu, a ruchy stają się coraz bardziej skoordynowane. Maluch sprawnie porusza paluszkami rąk i stóp, kopie, boksuje, przeciąga się i zwija w kłębek. Jest ciągle za mały na to, aby można było te ruchy poczuć, ale bez obaw. Jeszcze będzie można się nimi nacieszyć. W tym tygodniu pojawiają się również ruchy oddechowe, ssanie i połykanie.

W szesnastym tygodniu maluch waży od 85 do 140 g i mierzy od 10 do 13 cm. Jego wygląd potrafi już zachwycić. Oczy mają piękną oprawę z brwi i rzęs, uszka są na odpowiednim miejscu, a na główce powoli przybywa włosków. Oczy, choć w dalszym ciągu mają zamknięte powieki, wykonują niewielkie ruchy w prawo i w lewo.

Siedemnasty tydzień mija pod znakiem doskonalenia umiejętności z poprzednich tygodni. Ssanie i połykanie to pierwsze czynności, które będą mu potrzebne tuż po porodzie, by sprawnie pić mleko z piersi lub z butelki. Zaczyna się tworzyć również tkanka tłuszczowa, której systematycznie będzie przybywać w kolejnych tygodniach.

Co może odczuwać przyszła mama?

W czwartym miesiącu ciąży niektóre objawy wczesnociążowe ustają. Najczęściej, bo nie jest to regułą, mijają nudności i wymioty lub zdecydowanie się ograniczają, chwilowo nie trzeba non stop biegać do toalety, a powiększający się biust nie jest już tak wrażliwy i bolesny jak w poprzednim trymestrze. Zdecydowanie za to poprawia się samopoczucie, apetyt i wzrasta popęd seksualny. Warto wykorzystać ten czas, dopóki brzuch drastycznie nie zwiększył swojego rozmiaru i nie utrudnia współżycia. Należy dodać, że ciąża, jeśli rozwija się prawidłowo, nie jest przeciwwskazaniem do intymnych zbliżeń nawet w 9 miesiącu.

Zdarza się nielicznym przyszłym mamom pod koniec czwartego miesiąca wyczuwać pierwsze ruchy płodu. Nie od razu jest to takie oczywiste, ale uczucie delikatnego łaskotania, bąbelków czy muśnięcia skrzydłem motyla mogą rzeczywiście oznaczać większą aktywność malucha.

  1. dziasla

Do mniej przyjemnych odczuć w tym miesiącu na pewno zalicza się większa wrażliwość dziąseł podczas mycia zębów. Na skutek działania hormonów błony śluzowe stają się obrzmiałe i zaczerwienione, stąd też podczas codziennej toalety może pojawiać się krew w czasie szczotkowania. Jest to dobry czas na to, aby zadbać o swoje zęby i wybrać się do dentysty na kontrolną wizytę. Trzeba mieć świadomość, że jakiekolwiek infekcje w obrębie jamy ustnej mogą być niebezpieczne dla płodu. Wiele kobiet w ciąży skarży się na częsty katar i krwawienie z nosa. Nie ma jednego sprawdzonego sposobu, aby tego uniknąć. Niedogodność tą można złagodzić poprzez stosowanie sprayu do nosa na bazie wody morskiej i nawilżacze powietrza.

Niektóre kobiety w czwartym miesiącu ciąży mają pokarmowe zachcianki. Jeśli są to zdrowe przekąski, to można czasami sobie dogodzić. W końcu, kiedy jak nie teraz? Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku, pamiętając o tym, że w drugim trymestrze zapotrzebowanie energetyczne wzrasta jedynie o 300-350 kcal dziennie, natomiast waga powinna wzrosnąć o mniej więcej 0,5 kg na tydzień. Aby tego pilnować, warto regularnie ćwiczyć.

Jakie aktywności fizyczne zalecane są w czwartym miesiącu ciąży?

  1. aktywnosc fizyczna w ciazy

Przed podejmowaniem jakiejkolwiek aktywności fizycznej należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego ciążę odnośnie do zalecanego wysiłku. Dotyczy to również kobiet, które przed ciążą były bardzo aktywne. Choć ciąża nie jest chorobą, to jednak powoduje pewne zmiany w organizmie, które podczas treningów należy uwzględnić. Przede wszystkim właściwa rozgrzewka, dobór stosownej do trymestru intensywności ćwiczeń i zakończenie w postaci ćwiczeń relaksacyjno-oddechowych to podstawa. Jeżeli przyszła mama dopiero w ciąży postanowiła rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną, to powinna pamiętać, że do treningu należy się właściwie przygotować. Luźny strój, wygodne obuwie i picie wody przed i po treningu są bardzo ważne. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia, gdyż w ciąży podniesienie temperatury o jeden stopień upośledza dopływ krwi do macicy na rzecz schłodzenia ciała. Należy zatem unikać sauny, kąpieli w gorącej wodzie i ćwiczeń na powietrzu w upalne dni.

W czwartym miesiącu ciąży wskazane są aktywności typu piesze wędrówki, jogging, trening na orbitreku i stepperze, aerobik na sali fitness oraz w wodzie, pływanie, zajęcia taneczne, jazda na rowerze, joga i pilates.

Kiedy najlepiej powiadomić pracodawcę o ciąży?

W związku z tym, że okres, kiedy istniało największe ryzyko poronienia minął, a rosnący brzuszek powoli staje się widoczny czwarty miesiąc ciąży to dobry czas na to, aby porozmawiać z pracodawcą. Od strony formalnej potwierdzeniem odmiennego stanu kobiety jest zaświadczenie od lekarza. Warto wiedzieć, że przyszłe mamy mają nieco inne prawa niż pozostali pracownicy. Przede wszystkim pracodawca nie może zwolnić kobiety spodziewającej się dziecka. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy kobieta była zatrudniona na okres próbny lub pracuje w danej firmie krócej niż miesiąc. Co więcej, czas pracy bezwzględnie skraca się do 8 godzin dziennie, a jeśli praca była wykonywana w systemie zmianowym, od tej pory pracownica nie może pracować w porze nocnej. Zmiany dotyczą także miejsca pracy, co oznacza, że kobieta w ciąży może odmówić wyjazdu w delegację i nie ma w związku z tym żadnych konsekwencji. Poinformowany o ciąży pracodawca ma także obowiązek udzielić przyszłej mamie zwolnienia od pracy na badanie lekarskie, którego z różnych przyczyn nie można wykonać po godzinach pracy. Jeżeli ciąża jest zagrożona lub jeżeli charakter pracy związany jest z działaniem czynników niebezpiecznych dla zdrowia tzn. z substancjami chemicznymi, szkodliwym promieniowaniem itd., w kwestii pracodawcy jest, aby na czas ciąży przenieść pracownicę na inne stanowisko.

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, kiedy można sobie pozwolić na więcej odpoczynku i dbanie o siebie. Należy pamiętać, że rozwijający się w brzuchu maluch wyczuwa stany emocjonalne swojej mamy, stąd też relaks i spokój są zalecane również ze względu na dziecko.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro