Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

39 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

To końcówka 9 miesiąca. Od rozwiązania i spotkania z twoim maluszkiem dzieli cię tydzień, może dwa. Ekscytacja miesza się z obawami. Nic dziwnego, w twoim organizmie trwają znów roszady hormonów. Postaraj się zdystansować i wyciszyć. To również ostatni moment na odpoczynek, gromadzenie energii i uspokojenie emocji. Poród i połóg to ogromnie wymagające procesy dla ciała kobiety.

Maluszek...

jest już w pełni dojrzały i gotowy do przyjścia na świat. Nie oznacza to jednak, że przestaje rosnąć i się rozwijać. Oprócz nabierania masy trwa intensywny czas dla układu nerwowego dziecka. Dzięki już wykształconym zmysłom dziecko może odbierać wiele bodźców, a w mózgu tworzą się nowe połączenia nerwowe. Każdy dzień w brzuchu mamy to korzyść, dlatego nie ma co przyspieszać porodu.

Dziecko ma już niewiele miejsca, dlatego nie ma szans już na akrobacje jak na początku. Jego ruchy aktualnie ograniczają się raczej do pociągnięć i przesunięć. Dobrą praktyką jest liczenie ruchów przez mamę. Brak ruchów lub wyraźne, nerwowe, nagłe i intensywne szarpnięcia są powodem do zgłoszenia się do najbliższego szpitala celem sprawdzenia dobrostanu płodu, czyli jego samopoczucia. Samopoczucie weryfikuje badanie KTG (kardiotokograficzne), które rejestruje czynność serca dziecka, a podczas porodu korelację czynności serca i czynności skurczowej macicy. Wynik badania KTG może być wskazaniem do podjęcia decyzji o przyspieszeniu porodu lub zakończeniu go cięciem cesarskim.

Maluch ułożony najczęściej głową w dół wyczekuje sygnału do porodu w pozycji embrionalnej, z podkurczonymi nóżkami i rączkami. Jeśli twoje dziecko jest wciąż ułożone główką w górę, ma niewielkie szanse na samoistne obrócenie się. Najpewniej lekarz poinformował cię, że w takiej sytuacji rekomendowane jest ukończenie ciąży cięciem cesarskim. W wybranych sytuacjach, u kobiet, które wcześniej rodziły, możliwy jest poród drogami natury, jednak nie każdy lekarz i położna się na to zgadzają. Są to indywidualne sytuacje, omawiane i planowane każdorazowo z pacjentką.

Jeśli z jakichś względów czeka cię planowe cięcie cesarskie, bardzo korzystne jest wykonanie go po uprzednim, samoistnym rozpoczęciu się czynności skurczowej lub jakichkolwiek innych zwiastunach porodu. Dzięki temu dziecko otrzymuje naturalny sygnał, że to już jego czas. Zapytaj lekarza lub położną, czy w twojej sytuacji możliwe jest zgłoszenie się do szpitala, natychmiast gdy zauważysz pierwsze objawy porodu.

Mamo, jesteś gotowa?

Ostatnie dni upływają rodzicom zwykle na wyczekiwaniu oznak porodu. Samopoczucie nie ulega znaczącej zmianie w porównaniu do ostatnich tygodni. Najpewniej maluch jest już ułożony główką w dół. Obniżenie się brzucha sprawia, że głowa (lub pośladki dziecka) mocno napiera na kość łonową, pęcherz moczowy i utrudnia odpływanie krwi i limfy z dolnych partii ciała. Co prawda jest Ci lżej oddychać, jednak znacznie częściej odwiedzasz toaletę oraz czujesz nieprzyjemne ciągnięcie lub kłucie w pachwinach, pochwie i kroczu.

  1. 39 tydzień ciąży kobieta

Mamy, zwłaszcza w pierwszej ciąży, obawiają się, że przeoczą właściwy moment i nie dotrą do szpitala na czas. Tymczasem skurcze, które aktualnie odczuwasz – tzw. skurcze Braxtona-Hicksa są zupełnie inne od regularnych skurczy porodowych, których zadaniem jest rozszerzanie szyjki macicy i popychanie dziecka w kanale rodnym. Skurcze przepowiadające mogą być odczuwane jako spinanie, stawianie się brzucha, a nawet ból w dole brzucha i pachwinach. Jednak dopiero właściwe skurcze porodowe charakteryzują się regularnością i specyficznym bólem. Są nie do przeoczenia. Oczywiście serie skurczy Braxtona-Hicksa mogą płynnie przerodzić się w regularne skurcze porodowe. Skurcze przepowiadające nie ustępują także po zmianie pozycji lub ciepłej kąpieli czy prysznicu w przeciwieństwie do skurczy porodowych, które wzbierają na sile, a przerwy między nimi się skracają.

Każde dziecko ma swój czas. Nie do końca wiadomo, kto z waszej dwójki, mama czy dziecko, inicjuje poród. Jedynie 5% kobiet rodzi w wyznaczonym terminie, ale najczęściej dzieje się to między 39 a 40 tygodniem ciąży.

  1. brzuch ciężarnej w objęciach partnera

Na tę chwilę najwygodniejszą pozycją dla mamy jest pozycja leżąca, z nogami lekko uniesionymi. Bardzo pomocny jest rogal lub poduszka do spania dla mam w ciąży. Rozmiar brzucha sprawia, że najprostsze czynności są trudne, krępujące, niezdarne. Mimo wszystko nie rezygnuj na tym etapie z umiarkowanej aktywności fizycznej: spaceru, pływania, jogi czy pilatesu. Możesz również stosować techniki „Spinny babies“, które pomagają dziecku prawidłowo wstawiać się do kanału rodnego.

Aktywność fizyczna sprzyja wyzwoleniu naturalnej czynności skurczowej, podobnie jak bliskość, seks z partnerem. W męskim nasieniu znajdują się naturalne prostaglandyny przyspieszające dojrzewanie szyjki macicy. Masowanie piersi sprzyja wydzielaniu naturalnej oksytocyny, która może wyzwolić naturalną czynność skurczową. Naturalna oksytocyna wydziela się również podczas orgazmu, stąd jest kojarzona jako hormon miłości.

Twoje emocje są trudne, co jest całkowicie zrozumiałe. W twoim ciele trwają znów roszady hormonalne: rośnie poziom progesteronu, którego zadaniem jest uwrażliwienie macicy na działanie oksytocyny, rośnie poziom kortyzolu – hormonu stresu, którego zadaniem jest utrzymanie ciała w gotowości. Nie bez znaczenia jest relaksyna, która przygotowuje ciało, rozluźnia stawy i sprawia, że jesteś rozkojarzona. Z jednej strony jesteś zmęczona, z drugiej strony syndrom wicia gniazda mobilizuje cię do ciągłego przygotowywania się na przyjście dziecka na świat. To kobiecość w czystej postaci.

Jeśli jednak czujesz się przytłoczona i masz wrażenie, że sytuacja cię przerasta, warto pomyśleć o rozmowie z profesjonalistą – psychoterapeutą. Kobiety, które miały w przeszłości epizody obniżonego nastroju lub depresji są w grupie ryzyka depresji poporodowej. Rozmowa ze specjalistą pozwala zdystansować się i zbudować w sobie kapitał, który zaprocentuje i może uchronić cię od dotkliwego przeżywania baby blues, który jest absolutnie normą, lub też samą depresją. Zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne, zwłaszcza w momencie, gdy mamie przychodzi opiekować się drugim, małym i niezwykle wyczulonym na emocje człowiekiem.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro