Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

36 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

Początek 9, ostatniego miesiąca ciąży. Najpewniej nie tobie jednej ciąża zaczyna się już dłużyć i wyczekujesz terminu porodu. Choć bywają kobiety, które kwitną do ostatniego dnia w ciąży, to jednak zdecydowana większość „ciężko“ wspomina ostatnie tygodnie. Dlatego to najlepszy moment, by skupić się i zadbać o relaks.

Dziecko jest już gotowe

Jego rozmiar i waga mogą być bardzo różne, jednak zazwyczaj mierzy ono ponad 45 cm i waży ponad 2,5 kg. Do wyznaczonego terminu porodu może przybrać jeszcze ok. 1000 gramów. Ma już niewiele miejsca na poruszanie się, dlatego większość czasu spędza w pozycji embrionalnej z przykurczonymi nóżkami i rączkami. Każdy ruch może być wyczuwalny przez powłoki brzuszne mamy, a nawet sprawiać jej ból. Mimo wszystko na tym etapie wciąż możliwy jest obrót głową w dół, jeśli dziecko jest w pozycji pośladkowej. Szanse na samoistne obrócenie maleją z tygodnia na tydzień. Jeśli zależy ci na porodzie naturalnym, a twoje dziecko wciąż się nie obróciło, warto poszukać specjalisty zajmującego się obrotami zewnętrznymi oraz zapoznać się z zestawem praktyk Spinny Babys, które w domowym zaciszu mogą pomóc dziecku obrócić się samodzielnie.

W przypadku pierwszej ciąży i pierwszego porodu nie zaleca się pacjentkom porodu drogami natury, gdy dziecko ułożone jest pośladkowo. W takich sytuacjach mamy są najczęściej kierowane na cięcie cesarskie.

Wszystkie organy i układy dziecka są praktycznie w stanie funkcjonować, gdyby poród nastąpił na tym etapie. 36 tydzień jest przełomowy dla układu oddechowego, gdyż właśnie teraz trwa intensywna produkcja surfanktantu – substancji, która zapobiega zlepianiu się pęcherzyków płucnych i zapadaniu płuc podczas wydechu. Zaledwie niewielki odsetek dzieci urodzonych po 36 tygodniu, wymaga wsparcia oddechowego po porodzie.

Ze wszystkich zmysłów, najbardziej wrażliwy jest słuch. Dziecko reaguje i rozpoznaje głos mamy oraz inne znane mu dźwięki jak na przykład piosenki. Dobrym pomysłem są regularne rozmowy z dzieckiem, dotykanie brzucha, słuchanie reakcji dziecka za pomocą stetoskopu, a także puszczanie wybranych, spokojnych melodii, regularnie, codziennie o tej samej porze. Poczytaj, czym jest haptonomia, która niezwykle korzystnie stymuluje układ nerwowy nienarodzonego jeszcze dziecka. U chłopców jądra powinny już zstąpić do moszny. Jeśli tak się nie stanie do dnia porodu, mówimy o wnętrostwie, które dotyczy 3% noworodków płci męskiej. Spokojnie, dzieci obserwuje się do 1 roku życia i dopiero później, jeśli jądra wciąż nie zstępują, podejmuje decyzje o ewentualnej interwencji chirurgicznej.

Mamo, odpocznij!

Choć nie da się odpocząć ani wyspać na zapas, mamom na tym etapie ciąży zaleca się możliwie jak najwięcej wypoczynku. Wypoczynek nie oznacza jedynie leżenia na kanapie. Joga, pilates, pływanie lub powolny spacer to dobry pomysł na ukojenie nerwów, zrelaksowanie się i dotlenienie. Lekkie ćwiczenia są szczególnie polecane mamom, którym doskwiera ból pleców. Duży i ciężki brzuch szczególnie obciąża dolny odcinek kręgosłupa oraz nogi. Mogą być teraz spuchnięte, dlatego odpoczynek na kanapie zaleca się z nogami uniesionymi lekko do góry lub na lewym boku. Pozycja na lewym boku jest również zalecana w przypadku zgagi i pieczenia w przełyku.

Uciskające na żołądek dno macicy nie pozwala na wzięcie głębszego oddechu, dlatego łatwo o zadyszkę po kilku krokach.

  1. pilates w ciazy

Na szczęście już lada moment brzuch zacznie się obniżać, powinnaś odczuć znaczącą poprawę, gdyż z dnia na dzień wzięcie głębszego oddechu będzie możliwe.

Jednak o ile macica nie uciska już przepony, to teraz główka dziecka naciska na spojenie łonowe, powodując dyskomfort lub ból, oraz na pęcherz moczowy, zmuszając cię do częstszych wizyt w toalecie. Nie tylko krew z kończyn dolnych ma problem, by krążyć prawidłowo. Mamie doskwierać też mogą żylaki odbytu – hemoroidy. Tą dolegliwość leczy się całkiem efektywnie czopkami lub maściami bezpiecznymi dla kobiet w ciąży. Możesz obserwować też wzmożoną wydzielinę z dróg rodnych. Jeśli nagle zauważysz większą ilość śluzu podbarwionego delikatnie krwią, to najpewniej będzie to czop śluzowy. To znak, że szyjka macicy przygotowuje się do porodu, który nastąpi w niedługim czasie.

Na tym etapie ciąży zwykła codzienność może być trudna dla mamy. Z uwagi na rozmiar brzucha, możliwe obrzęki kończyn oraz złe samopoczucie mamy z niecierpliwością oczekują przyjścia na świat dziecka. Relaksyna – hormon przygotowujący ciało do porodu – sprawia dodatkowo, że ciało jest nieco bardziej niezdarne. Łatwo o upadek lub potknięcie. Możliwe, że rozluźnieniu ulegną również stawy w stopach i zwiększy się ich rozmiar. Fizyczne możliwości w ciąży to bardzo indywidualna sprawa i zależą od wielu różnych czynników. Część z mam może czuć się i wyglądać kwitnąco do dnia porodu, podczas gdy inne będą się zaklinać, że nigdy nie czuły się gorzej. Na całokształt funkcjonowania zawsze pozytywnie wpływa dobra kondycja fizyczna, sprawność oraz dieta, czyli ogólnie ujmując: zdrowy tryb życia.

Ostatnie badania

  1. badania w ciazy

Między 30 a 36 tygodniem zaleca się wykonanie ostatniego badania ultrasonograficznego. Jego głównym celem jest oszacowanie wagi dziecka – szczególnie ważne u mam z cukrzycą, gdyż ta predysponuje do makrosomii płodu (dużej wagi dziecka), która może być wskazaniem do cięcia cesarskiego. Lekarz ocenia także ilość wód płodowych i stopień dojrzałości łożyska.

Na każdej wizycie lekarz kontroluje wyniki badania moczu. Obecność cukru jest informacją o rozwijającej się cukrzycy u mamy, a obecność białka może sygnalizować nadciśnienie tętnicze, które nieleczone prowadzi do stanu przedrzucawkowego i rzucawki, zagrażającej życiu matki i dziecka. Mamy z wysokim ciśnieniem zwykle są hospitalizowane.

To też ostatni dzwonek na pobranie wymazu z pochwy i okolic odbytu na oznaczenie obecności paciorkowca z grupy B (GBS).

Wynik dodatni oznacza, że mama otrzyma podczas porodu antybiotyk dożylnie, by nie zakazić dziecka. Sama bakteria nie daje objawów, ale u dziecka może wywołać groźną infekcję. Nie lekceważ również badania piersi. Należy je wykonać do 37 tygodnia ciąży. Nie zapomnij, by razem z kartą ciąży przechowywać wynik GBS, oryginalny wynik z oznaczeniem grupy krwi oraz wynik ostatniego USG.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro