Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

35 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

Do porodu został ci mniej więcej miesiąc. Na liście zadań zostać powinny już ostatnie drobne obowiązki, w tym najważniejszy: relaks. Masz prawo być przemęczona i wyczekiwać dnia porodu. Jeśli spodziewasz się bliźniaków, poród nastąpi najpewniej w przeciągu 1-2 tygodni. Torba do szpitala powinna już być gotowa, a scenariusz działań na wypadek rozpoczęcia akcji porodowej ustalony z członkami rodziny.

Poród tuż, tuż...

  1. ciążowa odzież sportowa

Z pewnością twoje ciało nie pozwala ci o tym zapomnieć. Możesz regularnie odczuwać skurcze przepowiadające – tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa. Mogą być wyraźne, nawet takie, że na chwilę będziesz musiała się zatrzymać i wziąć głębszy oddech. Możesz też odczuwać bóle w okolicy lędźwiowej połączone z ewentualnymi bólami przypominającymi te menstruacyjne. To wszystko są zwiastuny przygotowań macicy i szyjki macicy do porodu. Oczywiście możesz, ale nie musisz, zauważać tych objawów. Są mamy, dla których te objawy są zupełnie niezauważalne i do momentu samego porodu czują się wyśmienicie. Przypomnij sobie, jakie są objawy rozpoczynającego się porodu, jeśli nie byłaś w szkole rodzenia to ostatni moment, by porozmawiać o tym z położną i lekarzem. Niezwykle ważne jest, by do szpitala nie jechać zbyt wcześnie, gdyż może to znacząco wydłużyć oczekiwanie na przyjęcie na salę porodową i przysporzyć dodatkowego stresu i nieprzyjemnych wspomnień.

Na kolejnych wizytach u lekarza powinnaś mieć zlecone badanie w kierunku GBS – obecności paciorkowca z grupy B, który na co dzień dla mamy nie jest niebezpieczny, ale może zakazić dziecko podczas porodu. Pobranie badania polega na wzięciu wymazu z dróg rodnych i odbytu, ewentualnie oznaczenia próbki moczu. Jeśli wynik będzie dodatni, najpewniej mama w momencie przyjęcia do szpitala otrzyma antybiotyk dożylnie. Badaniem, o które dodatkowo warto się upomnieć, jest badanie piersi – drugie w ciąży. Wykonuje się je między 32 a 37 tygodniem ciąży w ramach profilaktyki nowotworowej. Nie lekceważ tego badania, koniecznie wykonaj je jeszcze przed porodem.

Ciąża już może wyraźnie dawać mamie się we znaki. Brzuch jest już sporych rozmiarów, utrudnia to zarówno sprawne poruszanie się – wstawanie z łóżka czy kanapy – jak i spanie, ubieranie się czy kąpiel oraz normalne czynności higieniczne jak np. golenie nóg. Macica uciska naczynia krwionośne, utrudniając krążenie krwi i limfy w nogach. Z tego powodu możesz obserwować opuchliznę. W ostatnim miesiącu da się również zauważyć szybsze przybieranie na wadze u mamy, a to za sprawą wzmożonej resorpcji wody. Opuchlizna także na rękach może zmusić cię do rezygnacji z noszenia biżuterii. Odpoczywaj z nogami lekko uniesionymi. Ulgę przynosi również chłodny prysznic.

Trudności z oddychaniem, szybkie męczenie się, problem ze wzięciem głębszego oddechu – to normalne. Dno macicy jest już pod żebrami i uciska przeponę oraz inne narządy. To wszystko składa się na nieciekawe samopoczucie. Zgaga, uczucie pełności, trudności z wypróżnianiem. To objawy, które towarzyszyły mamie już wcześniej. Te ostatnie tygodnie to czas dla mamy, na relaks, gromadzenie sił i odpoczynek. Mamę czeka poród i połóg – bardzo wyczerpujące etapy życia, które w połączeniu z niedoborem snu mogą znacząco obniżyć jej nastrój. Dlatego tak ważne jest, by teraz odpoczywać i oszczędzać swoje ciało.

W domu warto zacząć planować i przygotowywać przestrzeń na przyjście na świat nowego członka rodziny. Ostatnie porządki, zakupy warto zostawić jednak najbliższym. Relaksyna – hormon wydzielany przez łożysko – wpływa nie tylko na nastrój, ale również rozkojarzenie i na rozluźnienie stawów, przez to kobieta może być nieco bardziej niezdarna. Łatwiej o upadek, potknięcie się. Dlatego też mycie okien, wspinanie się na drabinę czy krzesła są wyjątkowo niebezpieczne.

W ramach pielęgnacji dbaj o skórę – ta stale rozciąga się w na wielu partiach ciała: na piersiach, brzuchu, udach i pośladkach, a także na plecach w okolicy lędźwiowej. Wcieraj regularnie olejki i kremy przeznaczone do pielęgnacji skóry w ciąży. Możesz również wykonywać szczotkowanie na sucho. Regularnie wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy – mięśnie Kegla. Możesz też wykonywać masaż mięśni krocza w celu uelastycznienia skóry i prewencji pęknięcia krocza. Zapoznaj się ze Spinny Babys – zestawem technik i ćwiczeń, które możesz wykonywać samodzielnie w domu, a które zwiększają szanse na bezproblemowy poród dzięki właściwemu wstawianiu się dziecka do kanału rodnego. To szczególnie ważne, jeśli twoje dziecko wciąż nie ułożyło się główką w dół.

  1. masaż w ciąży

Jak się ma maluch?

Świetnie, choć nie ma już zbyt wiele miejsca w macicy. To ostatnie chwile dojrzewania układu oddechowego. Gdyby dziecko urodziło się w tym momencie, najpewniej wymagałoby jedynie wsparcia oddechowego w pierwszych chwilach po urodzeniu. Dzieci urodzone po 36 tygodniu ciąży są znacznie mniej narażone na zaburzenia oddychania, dlatego warto jednak robić wszystko, by jeszcze maluch pobył w brzuchu mamy min. 2-3 tygodnie.

Cały czas wzmacnia się układ odpornościowy dziecka dzięki przeciwciałom przekazywanym wraz z krwią przez pępowinę. Dlatego m.in. nie powinno cię martwić np. przeziębienie na koniec ciąży. Nie jest to nic przyjemnego dla mamy, ale ma absolutnie konieczności, by rezygnować z karmienia piersią lub rozdzielać mamę i dziecko. Wręcz przeciwnie, przeziębienie mamy, jest wręcz wskazaniem do karmienia piersią, by przekazać odpowiednie przeciwciała dziecku.

Pełną parą pracuje również układ pokarmowy: dziecko połyka do 0,5 litra wód płodowych. W jelicie grubym formuje się smółka – pierwszy stolec, na który składają się: żółć, martwe, złuszczone komórki oraz włoski meszku płodowego połkniętego razem z wodami płodowymi. Główka dziecka powinna być już skierowana ku dołowi. Jeśli na tym etapie maluch ułożony jest pośladkowo, a jest to twoja pierwsza ciąża i poród, jest bardzo prawdopodobne, że lekarz skłaniać cię będzie do ukończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego. Możliwe jest wykonanie zewnętrznego obrotu dziecka, pod kontrolą USG. Poszukaj specjalisty w swojej okolicy, zajmującego się wykonywaniem obrotów zewnątrzmacicznych, jeśli zależy ci na porodzie naturalnym. Oczywiście maluch może jeszcze samoistnie obrócić się głową w dół, jednak z tygodnia na tydzień szanse na to maleją.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro