Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

31 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

Jeszcze tydzień i zakończy się 7 miesiąc ciąży. Teraz jesteś w 31 tygodniu i z niecierpliwością odliczasz czas do porodu. Tymczasem twój maluch pomału ustawia się w odpowiedniej pozycji, nasłuchuje dźwięków z otoczenia, reaguje na pozytywne i negatywne bodźce oraz wykorzystuje resztki wolnej przestrzeni, by trochę „poćwiczyć” nóżki i rączki. Jak czuje się mama? O czym warto pamiętać na tym etapie ciąży?

Jak ma się mama w 31 tygodniu ciąży?

  1. cwiczenia w ciazy

Mama zmaga się przede wszystkim z wielką huśtawką nastrojów. Z jednej strony już dawno oswoiła się z myślą o tym, że zostanie mamą, ale z drugiej ciągle jest pełna obaw o zdrowie dziecka i to, czy sobie poradzi z nowymi wyzwaniami. Łatwo się rozczula, szybko wpada w niepokój, a za chwilę jest pełna energii i pomysłów na to, jak urządzić pokoik dla maluszka. Syndrom wicia gniazda w jednej chwili może się przemienić w smutek. Wszystkiemu oczywiście winne są hormony i pewnych rzeczy się nie przeskoczy, ale oczywiście można sobie pomóc. Jak na każdym etapie ciąży warto dzielić się swoimi obawami z najbliższymi lub spotkać się z psychologiem. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które miały wcześniejsze epizody depresji. Nie bez znaczenia jest również aktywność fizyczna – nie musisz od razu zapisywać się na siłownię, ale przebywaj na powietrzu, maszeruj, pływaj, sprawdź, czy w okolicy są dostępne zajęcia z gimnastyki dla ciężarnych lub pilates.

Ruch to zdrowie i dobre samopoczucie psychiczne! Pamiętaj jedynie, by się nie forsować – nie szalej z remontem pokoiku dla dziecka i unikaj sportów urazowych.

Bardzo możliwe, że zauważyłaś u siebie duże obrzęki. Winą za to należy obarczyć coraz większą macicę, która uciska na naczynia krwionośne, między innymi na żyłę główną dolną. Bywa, że obrzęk jest tak duży, że zaczyna uciskać na nerwy – przykładem takiego stanu jest zespół cieśni nadgarstka. Jeśli zauważyłaś ból, mrowienie, sztywnienie lub nawet niedowład w okolicy nadgarstka i śródręcza, bardzo możliwe, że dopadła cię właśnie ta przypadłość. By sobie ulżyć, unikaj czynności, które obciążają nadgarstek, stosuj maści i specjalną usztywniającą opaskę.

Jednym z mało komfortowych objawów w tym 31 tygodniu ciąży jest też wyciek pokarmu z piersi. One też podjęły już czynność i przygotowują się do wykarmienia potomka. Pierwszy pokarm, czyli siara, zapewni maluchowi zastrzyk odporności i zasili florę bakteryjną układu pokarmowego, chroniąc go przed patogenami, które będą czekać tuż po narodzinach. Już teraz możesz się „zaprzyjaźnić” z wkładkami laktacyjnymi – wyciekający pokarm zostanie przez nie wchłonięty, a ty będziesz się czuć bardziej komfortowo.

U niektórych kobiet w trzecim trymestrze ciąży nasilają się hemoroidy. Jest to w głównej mierze efekt zaparć i coraz większej macicy, która uciska na otaczające narządy, upośledzając perystaltykę jelit i krążenie krwi. Nie są one groźne dla życia dziecka i twojego, ale na pewno nie umilają ostatnich tygodni ciąży. Mogą boleć i krwawić, więc skonsultuj to z lekarzem. Bardzo możliwe, że zostaną ci przepisane odpowiednie czopki i maści. Sama możesz sobie natomiast pomóc odpowiednią dietą – do codziennego jadłospisu włącz produkty wieloziarniste, błonnik, warzywa i niegazowaną wodę. No i nie zapominaj o ruchu – siedzący tryb życia i do tego ciąża naprawdę nie sprzyjają łatwemu wypróżnianiu się.

Jak rozwija się dziecko w 31 tygodniu ciąży?

Szybko! Zwłaszcza w przypadku przyrostu wagi i wydłużania się ciała. Z każdym dniem dziecko jest coraz większe – teraz waży już około 1500 gramów i mierzy około 45 centymetrów. Nie oddycha jeszcze samodzielnie, bo pęcherzyki płucne nadal się rozwijają i potrzebują jeszcze około 3 tygodni. Będą gotowe do pracy około 35 tygodnia ciąży.

Maluch ma niestety coraz mniej miejsca w macicy – nie fika już tak ochoczo koziołków, bo po prostu zaczyna zajmować większość dostępnego miejsca. Często przebywa w pozycji z podkurczonymi nóżkami i skrzyżowanymi rączkami przyciśniętymi do klatki piersiowej. Dziecko jest już na tyle duże i tak „blisko pod skórą”, że niejednokrotnie można zaobserwować różnego rodzaju wybrzuszenia na brzuchu. Te większe i bardziej obłe to zazwyczaj pupa lub główka, mniejsze i bardziej wystające to rączki, pięty czy łokcie.

Głaszcz brzuch jak najczęściej – na tym etapie rozwoju mózgu i układu nerwowego maluch wyczuwa już różne bodźce. Uspokaja się pod wpływem dotyku, spokojnych dźwięków, znajomych głosów. Może reagować nerwowo, gdy podniesiesz głos lub zrobi to ktoś z twojego otoczenia czy pod wpływem jaskrawego światła. Reaguje też na stany emocjonalne mamy. Ciągle trwa mielinizacja włókien nerwowych, czyli powstawanie specjalnej otoczki, która uszczelnia błony komórkowe, działa jak izolator elektryczny i chroni aksony. Ma ona również bezpośredni wpływ na przepływ impulsów nerwowych we włóknach i przekazywanie informacji w mózgu.

Maluch stale łyka płyn owodniowy i rozpoznaje jego smak. Nietrudno się domyślić, że najbardziej odpowiada mu, gdy jest słodki. Połykanie płynu owodniowego ma przede wszystkim przygotowywać układ pokarmowy do podjęcia czynności po narodzinach. Maluch trawi to, co trafi do układu pokarmowego, między innymi cukry, a w jelitach już od kilku tygodni gromadzi się smółka, czyli pierwsza kupka malucha, której będziesz wypatrywać, bo potwierdza, że układ pokarmowy działa prawidłowo.

O czym warto pamiętać na tym etapie ciąży?

  1. kobieta w ciazy

Między 28 a 32 tygodniem ciąży powinnaś wykonać trzecie, obowiązkowe badanie USG. Ma ono na celu ustalenie, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Badanie to jest refundowane, a przeprowadzający je lekarz będzie zwracał szczególną na kilka pomiarów:

  • obwód główki (HC) i obwód brzucha (AC),

  • wymiar dwuciemieniowy główki (BDP),

  • długość kości udowej (FL),

  • orientacyjna masa płodu (OMP).

W trakcie badania zostanie oceniona budowa maluszka, przede wszystkim czaszka, mózgowie, twarzoczaszka, kręgosłup, klatka piersiowa, serce (położenie, wielkość, częstość akcji), jama brzuszna, pęcherz moczowy, nerki i kończyny. Oceni również lokalizację łożyska, stopień jego dojrzałości, stan pępowiny i ilość płynu owodniowego.

Na tym etapie ciąży wskazane jest także wykonanie testów na obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie. To groźna choroba, która może stanowić zagrożenia dla płodu, więc warto powtórzyć badanie (najprawdopodobniej miałaś już jedno w pierwszym trymestrze).


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro