Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

30 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

30 tydzień ciąży to trzeci tydzień 7 miesiąca ciąży. Poród już za kilka tygodni i bardzo możliwe, że po cichu coraz częściej myślisz o tym, żeby było już po wszystkim. To całkiem zrozumiałe! Brzuch jest coraz większy, ciężko ci się poruszać (a będzie jeszcze gorzej), a kuksańce malucha zaczynają być bolesne. Na szczęście dzięki hormonom kobiety są na tyle dobrze „wyposażone” przez matkę naturę, żeby przejść przez ten okres bez większych problemów. Jak się zmienia ciało mamy i co słuchać u dziecka? Wyjaśniamy.

Jak się miewa maluszek?

  1. brzuch

Maluch cały czas przybiera na wadze i intensywnie rośnie. W 30 tygodniu ciąży może już ważyć około 1400 gramów i mierzyć około 40 centymetrów. Coraz bardziej przypomina też noworodka, którego ujrzysz już niebawem, a nie malutkie i chudziutkie dzieciątko. Wszystko za sprawą gromadzącej się pod skórą tkanki tłuszczowej, której jest coraz więcej. Zmienia się też skóra – robi się gładka i jaśniejsza, naczynia krwionośne nie są już tak widoczne, pomału znika lanugo, czyli ochronny meszek, który wraz z mazią płodową i wodami zapewniał dziecko ciepło. Większość noworodków przychodzi na świat bez niego, ale zdarza się, że dziecko rodzi się z nim na plecach i ramionach. To normalne! U malucha przybywa również tkanki mięśniowej i rosną kości – codzienne „ćwiczenia” w brzuchu mamy sprawiają, że staje się on również coraz silniejszy. Kopniaki i kuksańce, fikołki i inne przewrotki nierzadko bywają teraz bolesne.

Między 32 a 36 tygodniem ciąży dziecko powinno się ustawić w pozycji „główkowej”, czyli skierować głową w kierunku kanału rodnego. Niektóre robią to wcześniej, ale jeśli twój maluch jeszcze się do tego nie kwapi, spokojnie! Jest na to jeszcze chwila. Zapytaj lekarza o specjalne ćwiczenia, które mogą pomóc dziecku się odwrócić. W macicy jest coraz mniej miejsca, wody płodowe też osiągnęły swoją maksymalną ilość, więc nie będziesz już obserwować tak energicznych ruchów. Nie mniej jednak powinnaś zwracać na nie szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli ciąża jest zagrożona. Licz je, leżąc na lewym boku – oczekuje się, że na tym etapie ciąży maluch powinien się poruszyć do 10 razy na godzinę. Sygnałem alarmowym jest stan, w którym dziecko porusza się mniej niż 4 razy. Skonsultuj się z lekarzem, by to wyjaśnić. Zostanie ci zaproponowane badanie KTG płodu oraz USG.

Od jakiegoś czasu trwa bardzo dynamiczny rozwój mózgu, a co za tym idzie, powiększa się czaszka, by pomieścić coraz większy organ. Na jego powierzchni jest coraz więcej bruzd i zwojów, przybywa fałd. Maluch potrafi już regulować temperaturę ciała i ciągle doskonalą się zmysły. Wodzi wzrokiem za światłem, otwiera powieki, nasłuchuje i reaguje na dźwięki z otoczenia. Ważne więc jest, by do niego mówić spokojnym głosem i nie przebywać w głośnych miejscach – maluch może się przestraszyć.

W przypadku dzieci płci męskiej w 30 tygodniu jądra zstępują do moszny kanałem pachwinowym. U dziewczynek wyraźnie zaznacza się łechtaczka. Maluch ma już brwi i rzęsy, na głowie rosną mu włoski, coraz dłuższe są też paznokcie. W dziąsłach wykształciły się już też zęby mleczne, które wyrżną się kilka miesięcy po urodzeniu.

Bobas ma pory aktywności i snu, które często wcale nie pokrywają się z tymi u mamy, co mama odczuwa zwłaszcza nocą, kiedy fikołki i kuksańce systematycznie wybudzają ją ze snu. No właśnie, a co u mamy w 30 tygodniu ciąży? 

Jak się zmienia ciało w 30 tygodniu ciąży?

Czy wiesz, że na tym etapie ciąży może się w tobie obudzić wilczy apetyt? Dziecko intensywnie się rozwija i zapotrzebowanie kaloryczne u matki na tym etapie ciąży wzrasta o około 470 kcal na dzień. Nie oznacza to jednak, że powinnaś objadać się czym popadnie i folgować sobie na każdym kroku. Kostka zdrowej gorzkiej czekolady na pewno ci nie zaszkodzi, ale unikaj produktów wysoko przetworzonych i zawierających dużo cukru. Twoja dieta powinna dostarczać dziecku między innymi kwasów nienasyconych omega 3, a tobie odpowiedniej dawki żelaza, bo niedokrwistość ciężarnych nie jest rzadkim problemem.

  1. kobieta w ciazy pije wode

Brzuch jest coraz większy, twoja waga też. Teraz możesz przybierać nawet około 0,5 kg tygodniowo. Nie przejmuj się – taki przyrost wagi w trzecim trymestrze jest prawidłowy. Zgaga, zaparcia, spowolniona perystaltyka jelit, odbijanie – znasz je z początków ciąży, ale teraz też mogą być problemem. Tym razem winne nie są zmiany hormonalne w organizmie, ale macica, która rośnie i uciska otaczające ją narządy – żołądek, przeponę, płuca, jelita i pęcherz. Jedz lekko, a często, nie zapominaj o posiłkach bogatych w błonnik, unikaj ostrych potraw, bądź aktywna i pij wystarczającą ilość płynów – to powinno pomóc w najczęstszych dolegliwościach na tym etapie ciąży.

Bardzo możliwe, że zauważyłaś też wyciek z piersi. One też przygotowują się do wielkiej chwili, którą są narodziny dziecka.

Gromadzi się w nich teraz siara – gęsty, żółtawy i niezwykle odżywczy pokarm, który będzie pierwszym posiłkiem twojego dziecka. Colostrum, bo tak brzmi jej łacińska nazwa, jest bogate w białka, dużo witaminy A, sodu i chlorków. Zawiera naturalne czynniki wzrostu, immunoglobuliny, witaminy i aminokwasy. Siara jest niezwykle ważna dla zdrowia noworodka, gdyż działa jako swoisty płaszcz ochronny, który pokrywa układ pokarmowy dziecka i zapobiega działaniu różnego rodzaju patogenów.

Na tym etapie ciąży wiele kobiet zmaga się z permanentnym bólem kręgosłupa, który jest wynikiem coraz większego brzucha i wagi. Zmieniony środek ciężkości ma w tym duży udział. Jeśli to tylko możliwe, postaraj się być aktywna. Joga dla ciężarnych, pilates, spacery, marsze i pływanie to doskonały sposób na to, by zadbać o kondycję fizyczną (przyda się podczas porodu) i się zrelaksować. Ćwiczenia pomogą ci również rozciągnąć się przed porodem oraz mogą zapobiec między innymi bolesnym kurczom nóg, które są częstą bolączką na tym etapie ciąży.

Co jest ważne na tym etapie ciąży?

Jeśli jesteś pod stałą opieką ginekologa, najprawdopodobniej lekarz poprosi cię (jak co miesiąc) o wykonanie rutynowych badań jak morfologia krwi czy badania moczu, ale pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży konieczne będzie również wykonanie obowiązkowego trzeciego badania ultrasonograficznego. Tym razem lekarz będzie sprawdzał, czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze i rośnie. Będzie mierzył wymiary główki, brzucha, kości udowej i na ich podstawie komputerowo obliczał przybliżoną wagę płodu (EFW – estimated fetal weight). Niezmiernie ważna jest również ocena prawidłowej budowy dziecka i narządów.

Jeśli od jakiegoś czasu czujesz w sobie chęć remontowania i organizacji przestrzeni wokół siebie, to też jest naturalny objaw ciąży. Zjawisko to jest znane jako syndrom wicia gniazda.

  1. usg w ciazy

Matka instynktownie zaczyna wtedy przygotowywać bezpieczne „gniazdo” dla swojego potomka. I świetnie! Pamiętaj jedynie, by się nie przeforsowywać – niech cięższe prace wykonają inni, a ty zajmij się dekoracją pokoju dla maleństwa, kupnem ubranek i niezbędnych akcesoriów. Zacznij też myśleć o szpitalu, w którym chcesz rodzić.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro