Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

3 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

1 tydzień ciąży - co się dzieje w organizmie kobiety?

Trzeci tydzień ciąży to czas, kiedy w wyniku połączenia plemnika z komórką jajową dochodzi do zapłodnienia i powstaje nowe życie. Od tej pory fizycznie ciąża już istnieje i przez kolejnych dziewięć miesięcy będzie się intensywnie rozwijać. Jakie zmiany w tym czasie zachodzą w organizmie przyszłej mamy? Czy można się już spodziewać pierwszych objawów ciąży?

3 tydzień ciąży to pierwszy miesiąc ciąży i jednocześnie pierwszy trymestr ciąży. Jest to czas, w którym komórka jajowa z plemnikiem tworzą zygotę i w kolejnych dniach dzieląc się, wielokrotnie przemieszcza się do macicy, by ostatecznie się w niej zagnieździć. Przyszła mama może w tym czasie zaobserwować u siebie niewielkie plamienie implantacyjne, mogą pojawić się wymioty i zmiany w obrębie piersi, jak tkliwość i obrzmienie. Jakie jeszcze wczesne objawy ciąży mogą występować na tym etapie?

Jak rozwija się zarodek w pierwszych dniach po zapłodnieniu?

  1. zaplodnienie

W wyniku zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem powstaje zygota, która przez kolejne 3-5 dni przemieszcza się w kierunku jamy macicy. Nie jest to zwykła wędrówka, ponieważ w jej trakcie dochodzi do licznych podziałów, w wyniku których powstaje wielokomórkowy organizm, tzw. morula. W kolejnych dniach morula przypominająca swoim wyglądem owoc morwy przeobraża się w blastocystę. Mniej więcej w okolicy 6-12. dnia rozwoju blastocysty następuje jej zagnieżdżenie się w macicy, gdzie ostatecznie przekształca się w zarodek. Sama implantacja może trwać nawet kilka dni. Nowy lokator w tym momencie mierzy zaledwie 0,15 mm i jest widoczny tylko i wyłącznie pod mikroskopem. Co ciekawe, ma już zakodowaną płeć, kolor włosów, oczu i wzrost.

Jakie są pierwsze oznaki ciąży?

Na tym etapie ciąży najczęściej kobieta nie jest jeszcze świadoma tego, że w jej organizmie rozwija się nowe życie. Pod koniec trzeciego tygodnia ciąży na odmienny stan mogą wskazywać pierwsze symptomy ciąży. Należą do nich częstsze wizyty w toalecie związane z powiększającą się macicą i produkcją hormonów przyspieszających krążenie krwi. Może pojawiać się większy apetyt lub wręcz przeciwnie niechęć do jedzenia połączona ze zmianą odczuwania smaku i zapachu. Lubiane dotąd potrawy w czasie ciąży mogą być nie do przyjęcia. Niektóre kobiety skarżą się również na nudności. Co więcej, podobnie jak w czasie cyklu menstruacyjnego można zauważyć zwiększoną tkliwość piersi, obrzmienie, a nawet lekkie mrowienie. Jest to związane z większym ukrwieniem gruczołów sutkowych, które powoli zaczynają się przygotowywać do okresu laktacji. W związku z tym, że w organizmie zachodzi wiele zmian hormonalnych, nastrój kobiety w tym czasie także bywa zmienny. W jednym momencie pojawia się zmęczenie i senność, w innym zwiększona pobudliwość i drażliwość.

Czy w trzecim tygodniu test ciążowy może być pozytywny?

W momencie, kiedy zarodek bezpiecznie zagnieździ się w ścianie macicy, rozpoczyna się wydzielanie do krwi hormonu beta-HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Hormon ten można wykryć w moczu, wykorzystując domowy test ciążowy i we krwi. W pierwszych tygodniach ciąży stężenie gonadotropiny kosmówkowej badane z próbki krwi w laboratorium jest stosunkowo małe, gdyż dopiero od niedawna hormon ten jest w organizmie. Stopniowo stężenie beta-HCG będzie się zwiększać aż do ok. 7-12. tygodnia ciąży, po czym nastąpi jego spadek. W związku z tym, że ciąża dopiero się zaczęła, wykonywanie testu ciążowego w trzecim tygodniu nie ma sensu, ponieważ może wyjść negatywnie ze względu na zbyt małe stężenie hormonu w organizmie. Test ciążowy najlepiej wykonać około 4-5. tygodnia ciąży. W tym celu należy zakupić jeden z dostępnych na rynku testów ciążowych i przeprowadzić zgodnie z instrukcją w warunkach domowych. Do wyboru są testy ciążowe strumieniowe, płytkowe i paskowe. Podobnie jak testy owulacyjne różnią się sposobem aplikacji moczu na test.

  1. test ciazowy

O czym trzeba pamiętać w trzecim tygodniu ciąży?

Pełnowartościowa dieta, ograniczenie używek, umiarkowana aktywność fizyczna i redukcja poziomu stresu w połączeniu z właściwą suplementacją kwasu foliowego to podstawa dla kobiet starających się o dziecko. Odpowiednie dawkowanie kwasu foliowego w ciąży ma kluczowe znaczenie dla rozwoju płodu. W pierwszych tygodniach kwas foliowy inaczej witamina B9 zapobiega wadom cewy nerwowej i wadom wrodzonym płodu jak np. rozszczep kręgosłupa. Dlatego też systematyczna suplementacja kwasu foliowego powinna rozpocząć się ok. 3 miesiące przed planowaną ciążą. Warto również wiedzieć, że niedobór kwasu foliowego może być niekorzystny dla osób dorosłych, gdyż jego systematyczne przyjmowanie chroni przed niedokrwistością, wspomagając produkcję czerwonych krwinek, zapobiega chorobom serca, udarom, a nawet nowotworom.

W trzecim tygodniu ciąży kobiety często nawet jeszcze nie przypuszczają, że w ich organizmie rozwija się nowe życie. Chcąc zostać rodzicem i podejmując starania o dziecko, warto cały czas dbać o siebie i prowadzić zdrowy styl życia, by od samego początku stwarzać maluchowi jak najlepsze warunki do dalszego rozwoju.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro