Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

28 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

Hej, mamo! Właśnie rozpoczęłaś trzeci, ostatni trymestr ciąży. Dla wielu kobiet jest to najtrudniejszy okres ciąży, ale nie z tych samych powodów, co na jej początku. Po prostu robi się coraz ciężej, brzuch rośnie, a przyszła mama zaczyna się skarżyć na niezdarność czy różnego rodzaju niemiłe odczucia związane z macicą uciskającą otaczające ją organy. Jakie są typowe problemy w tym czasie i co się dzieje u malucha? Sprawdzamy!

Jak się czuje przyszła mama w 28 tygodniu ciąży?

  1. kobieta w ciazy

Pomału zaczynasz się gorzej czuć, jak przystało na kobietę ciężarną – po prostu robi się ciężko, a ty stajesz się coraz bardziej niezdarna. Dzieje się tak za sprawą kilku czynników. Po pierwsze, brzuch jest na tyle duży, że nikt nie pomyli go z czymś innym niż ciąża. Dno macicy sięga około 7 centymetrów nad pępek, a co za tym idzie, zmienia się środek ciężkości. Pomału może ci się wydawać, że równowaga ciała jest nieco zaburzona, co więcej, mogą ci dokuczać permanentne bóle pleców. Coraz większa niezdarność to również wpływ relaksyny – hormonu, który z jednej strony wpływa hamująco na skurcze macicy (zapobiegając przedwczesnemu porodowi), ale z drugiej rozluźnia spojenie łonowe oraz stawy i więzadła, przygotowując ciało do porodu. Jeśli zaczęłaś się potykać i wszystko zaczyna lecieć ci z rąk, to właśnie ona jest za to odpowiedzialna.

Rozrastająca się macica jest odpowiedzialna za ucisk na wiele otaczających ją organów, zwłaszcza żołądek, przeponę oraz pęcherz. W jaki sposób wpływa to na przyszłą mamę? Przeważnie negatywnie. Oczywiście mogą pojawiać się zaburzenia ze strony układu pokarmowego, bo pasaż treści w jelitach jest utrudniony. Spodziewaj się więc zaparć, wzdęć oraz zgagi. Coraz bardziej utrudnione jest też oddychanie – ucisk macicy na przeponę powoduje spłycenie oddechu, a stąd już niedaleko do zadyszki, a czasami nawet omdleń na tle oddechowym. Częstsze niż zwykle stają się również wizyty w toalecie, bo macica uciska na pęcherz.

W 28 tygodniu ciąży coraz częstsze mogą być też skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Dzięki nim macica przygotowuje się do porodu, a mięsień trenuje w ten sposób przed swoją największą próbą. Nie są one tak silne, jak skurcze porodowe – zazwyczaj zaczynają się od góry i schodzą w dół macicy, trwają około pół minuty. Większość kobiet odbiera je raczej jako dyskomfort, ale jeśli są dla ciebie bolesne, możesz wypróbować ciepłej kąpieli, by złagodzić ból. Ważne! Jeśli skurcze są nasilone, bolesne i nie ustają, skonsultuj się niezwłocznie ze swoim lekarzem prowadzącym.

Zmęczenie towarzyszy przyszłym mamom na tym etapie prawie cały czas, a powodów jest kilka. Wiele z nich ma kłopoty z wysypianiem się, bo powiększający się brzuch skutecznie utrudnia znalezienie odpowiedniej pozycji.

  1. kobieta w ciazy

Warto wypróbować wtedy specjalną poduszkę dla ciężarnych przypominającą rogal – przydaje się zarówno podczas ostatnich tygodni ciąży, jak i później podczas karmienia maluszka.

Ból pleców, drętwienie łydek (związane ze zmianami hormonalnymi) oraz zespół niespokojnych nóg to kolejne z częstych objawów, które utrudniają wypoczynek. By sobie pomóc, przestrzegaj kilku zasad przed snem. Ciepła kąpiel i delikatny masaż pleców przyniosą ci ulgę w bólu, podobnie jak rozmasowanie łydek. Nie najadaj się na noc ani nie pij za dużo, by nie musieć wstawać w nocy do toalety. Przewietrzenie pokoju i niska temperatura to kolejne czynniki, które mogą ułatwić zasypianie.

Co tam u malucha?

Twój maluch to już wcale nie taki maluszek. Na tym etapie ciąży może mierzyć już około 40 centymetrów i ważyć około 1 kilograma. Jest mniej więcej wielkości bakłażana. Dziecko szybko teraz rośnie, nabiera masy i zaczyna wypełniać coraz większą przestrzeń. Na tym etapie dużo się dzieje w kwestii aktywności mózgu – rozwijają się struktury, pojawiają się bruzdy i zwoje, jest coraz bardziej pofałdowany i można już wyróżnić sześć warstw kory mózgowej. Maluch czuwa i śpi, a pory te stają się coraz bardziej regularne. Niektórzy eksperci uważają, że w 28 tygodniu maluch zaczyna mieć już pierwsze sny. Świadczą o tym ruchy gałek ocznych, które mogą wskazywać na fazę REM snu.

Jego ciało pokrywa lanugo – delikatny meszek, który ma za zadanie regulować temperaturę ciała. Jeszcze przez jakiś czas będzie okrywał ciało dziecka, zazwyczaj aż do momentu wyodrębnienia się w mózgu ośrodka kontroli temperatury, ale nie są rzadkością dzieci, które rodzą się pokryte właśnie takim meszkiem.

Maluch ma coraz mniej miejsca w macicy, ale nadal intensywnie się porusza. Koziołkuje, chwyta się za rączki, ssie kciuk, bawi się pępowiną. Intensywna jest również mimika, bobas zaczyna teraz również ziewać. To wszystko angażuje do intensywnej pracy rozwijający się mózg. Na tym etapie dziecko wykształciło już wiele odruchów, które będą mu potrzebne po przyjściu na świat – odruch ssania, odruch chwytny czy poszukiwania pokarmu.

Niektóre maluchy zmieniają już w tym okresie swoją pozycję na „główkową”, pomału przygotowując się do porodu. Mają na to jeszcze kilka tygodni, a jeśli tego nie zrobią, lekarz może zalecić cięcie cesarskie.

Zmysły dziecka są już dobrze wykształcone. Reaguje ono na światło (możesz nawet zaobserwować gwałtowną reakcję na nagły, intensywny błysk), słyszy twój głos i reaguje na jego tembr. Pomału zacznie rozróżniać głos mamy i taty. To dobry czas, by zacząć do niego mówić – wykorzystaj to! Mów, nuć piosenki, puszczaj spokojne melodie.

O czym warto pamiętać w 28 tygodniu ciąży?

28 tydzień to dobry moment na przeprowadzenie testu tolerancji glukozy – wykonaj go jak najszybciej, by wykluczyć lub potwierdzić cukrzycę ciążową. Sprawdza on, w jakim stopniu twój organizm metabolizuje cukier. Badanie polega na pobraniu krwi w celu oznaczenia wyjściowego poziomu cukru. Następnie ciężarnej podaje się roztwór 50 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody. Kolejną próbkę krwi pobiera się po godzinie, a następną po kolejnej. W tym czasie powinnaś odpoczywać i nie forsować się, by nie zakłócić wyniku testu. W przypadku nieprawidłowych wyników lekarz może wdrożyć leczenie odpowiednią dietą lub insuliną, by zminimalizować ryzyko powikłań związanych z cukrzycą. Należy do nich między innymi makrosomia płodu, czyli duża waga urodzeniowa dziecka.

Częstym problemem kobiet ciężarnych w 3 trymestrze jest niedokrwistość. U wielu kobiet ma ona łagodną postać i jest wywołana zmianami zachodzącymi w ciele. Kontrolowanie poziomu żelaza jest więc konieczne, gdyż spadek poniżej określonej wartości może skutkować anemią, która jest stanem niebezpiecznym zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się maluszka. W przypadku złych wyników lekarz prowadzący może zalecić ci przyjmowanie specjalnych suplementów. Istotna jest również odpowiednia dieta – nie odmawiaj sobie mięsa (zwłaszcza wątróbki i chudej wołowiny), żółtek jaj, kakao, orzechów pistacjowych, pestek dyni, białej fasoli, szpinaku czy brokułów.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro