Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

27 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

Do rozwiązania pozostało 13 tygodni. Rosnący z dnia na dzień brzuch powoduje ucisk na pęcherz moczowy, przez co chodzenie do toalety kilkanaście razy w ciągu dnia staje się normą. Przyjmowanie wygodnej pozycji do spania też jest coraz większym wyzwaniem. Mimo że te niedogodności potrafią spędzać sen z powiek, to bez obaw – niebawem wszystko wróci do normy. A co nowego w 27 tygodniu słychać u dziecka?

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży to ostatni tydzień szóstego miesiąca i drugiego trymestru ciąży. Mówi się, że to końcówka najlepszego trymestru ciąży. Od tego momentu przyrost wagi malucha będzie coraz bardziej zauważalny i odczuwalny. Z tygodnia na tydzień będzie też prezentował mniejszą aktywność, ponieważ będzie miał coraz mniej miejsca w macicy. Nie oznacza to wcale całkowitego zaniku ruchów, a jedynie zmniejszenie ilości kopnięć do kilkunastu na dobę.

Jak rozwija się maluszek?

W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko waży około kilograma i mierzone od czubka głowy do dużego palucha stopy osiąga długość nawet do 34 cm. Swoim wyglądem przypomina słodkiego szczupłego bobasa. Tak naprawdę od tego momentu zacznie już systematycznie nabierać ciałka i przybierać na wadze – wszystko za sprawą zwiększającej się ilości tkanki tłuszczowej. Na twarzy małego człowieka widać już zaznaczone brwi i rzęsy, natomiast na główce zaczynają pojawiać się włosy. Ich gęstość po urodzeniu to sprawa indywidualna. Jedne dzieci rodzą się z bujną czupryną, natomiast inne jedynie ze śladową ilością włosów na głowie.

27 tydzień ciąży to czas, kiedy kształtują się kubki smakowe. Na tę chwilę jest ich najwięcej i stopniowo ich ilość będzie się zmniejszać.

Może się zdarzyć, że po zjedzeniu czegoś pikantnego lub bardzo kwaśnego maluszek wyrazi swoje niezadowolenie mocniejszym kopnięciem, lub dostanie czkawki. Dlatego też warto uważnie dobierać potrawy. W tym tygodniu narząd wzroku także przechodzi swego rodzaju przełom. Ostatecznie wykształca się siatkówka oka, tęczówka przyjmuje niebieską barwę, otwierają się powieki, a gałki oczne zaczynają się poruszać w różnych kierunkach. W związku z tym, że miejsca w macicy zaczyna powoli ubywać, ruchy dziecka są zdecydowane i mocniejsze, a tym samym bardziej wyczuwalne przez przyszłą mamę.

Dlaczego przyjmowanie kwasu foliowego jest tak ważne?

Powiększająca się nieustannie macica w 27 tygodniu sięga około 7 cm powyżej linii pępka. W ciągu najbliższych 13 tygodni brzuch będzie rósł około 1 cm tygodniowo, natomiast średni przyrost wagi powinien wynosić 0,5 kg na tydzień. Zapotrzebowanie kaloryczne kobiety ciężarnej w tym okresie zwiększa się o dodatkowe 470 kcal dziennie. W dalszym ciągu należy przestrzegać zasad prawidłowego odżywiania i tak dobierać produkty, by niczego w diecie nie brakowało. Spożywanie posiłków w ciąży oznacza jedzenie dla dwojga, nie za dwoje, a więc chodzi o jakość, a nie o ilość przyjmowanych posiłków. Oczywiście przyrost wagi w ciąży jest osobniczo zmienny i najczęściej większy u osób szczupłych, natomiast mniejszy u kobiet, które wyjściowo ważą trochę więcej. Uogólniając, powinien się wahać w granicach 10-16 kg.

  1. kobieta w ciazy

W sytuacji, gdy przyszła mama w drugim i trzecim trymestrze tyje więcej niż 2,5-3 kg na miesiąc oznacza to, że przyrost wagi jest za duży i trzeba się temu bliżej przyjrzeć. Jeśli wynika to z zatrzymywania w organizmie płynów, warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli natomiast dodatkowa waga to efekt ulegania pokusom, wówczas warto wykazać się odrobiną silnej woli i zaprzestać podjadania między posiłkami, gdyż zbyt duże przybieranie na wadze jest niekorzystne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Nieustannie powiększający się brzuch zdecydowanie wpływa na pogorszenie jakości i ilości snu w nocy. Niewyspanie połączone z częstym oddawaniem moczu, utrudnionym oddychaniem, zgagą, wzdęciami oraz opuchniętymi kostkami mogą powodować, że samopoczucie przyszłej mamy zdecydowanie się pogorszy. To kolejny tydzień ciąży, w którym maksymalnie należy wykorzystywać wolne chwile na odpoczynek.

Jakie ćwiczenia można wykonywać na tym etapie ciąży?

  1. joga w ciazy

W drugim trymestrze ciąży, jeśli nie ma przeciwwskazań do podejmowania aktywności fizycznej, można uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach na basenie oraz zajęciach tanecznych. Bardzo dobrze na poprawę ogólnej sprawności organizmu wpływa bieganie, spacerowanie, joga oraz pilates. Na tym etapie ciąży warto poświęcić więcej czasu na ćwiczenia oddechowe, a także ćwiczenia mięśni dna miednicy. Mięśnie Kegla, bo o nich tutaj mowa, rozciągają się między kością łonową a guziczną, otaczając ujście cewki moczowej, pochwy i odbytnicy. W czasie ciąży warto je wyćwiczyć, ponieważ zdecydowanie ułatwiają poród, przyspieszają rekonwalescencję po porodzie, zapobiegają nietrzymaniu moczu, a także wypadaniu pęcherza. Aby właściwie nad nimi pracować, w pierwszej kolejności trzeba je dokładnie zlokalizować. Podczas wizyty w toalecie i w czasie opróżniania pęcherza należy spróbować zatrzymać strumień moczu.

Jeśli się to uda, oznacza to, że właściwe mięśnie zadziałały. Ćwiczenia mięśni Kegla najlepiej przeprowadzać w pozycji leżącej na plecach lub siedzącej. Nie należy łączyć ich napinania z dodatkowym napięciem mięśni brzucha, ud czy pośladków, aby zbytnio się nie rozpraszać. Początkowo można zacząć od cyklu 5 sekund skurczu i 5 sekund przerwy po pięć razy w jednej serii. Z czasem długość skurczu wydłuża się do 10 sekund i dochodzi się do 25 powtórzeń w serii. 

Dobre samopoczucie pod koniec drugiego trymestru warto wykorzystać po pierwsze na odpoczynek, po drugie na organizowanie niemowlęcej wyprawki i wreszcie na rozpoczęcie spotkań w szkole rodzenia, jeśli wcześniej nie udało się tego zrobić. Warto dodać, że od tego momentu liczba wizyt u ginekologa będzie się stopniowo zwiększać z jednej na 4 tygodnie do 2, a nawet 3 w miesiącu tuż przed samym rozwiązaniem. 


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro