Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

23 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

Często mówi się, że drugi trymestr to najlepszy czas ciąży. Zaokrąglony, niepozostawiający wątpliwości ciążowy brzuszek jest już widoczny, ale nie na tyle duży, by utrudniać normalne funkcjonowanie. Powiększają się piersi, poprawia się cera, gęstnieją włosy. Dziecko natomiast ma już określone pory snu i aktywności, zaczyna powoli widzieć i słyszeć, a nawet reagować aktywnie na zmiany nastroju mamy.

  1. kobieta w ciazy

W 23 tygodniu ciąży przyrost wagi przyszłej mamy najczęściej oscyluje w granicach 5-7 kg, licząc od początku ciąży. Od tego momentu, pamiętając o prawidłowych zasadach żywienia, kobieta ciężarna powinna przybierać regularnie około 0,5 kg tygodniowo. Dietę przez cały okres ciąży należy tak układać, by była właściwie zbilansowana i bogata w pełnowartościowe produkty. Przygotowując posiłki, warto pamiętać, że w drugim trymestrze zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się o dodatkowe 300 kcal. Można je dostarczyć na przykład poprzez zjedzenie dodatkowej porcji owoców, białego sera z warzywami, zupy warzywnej, mieszanki orzechów z jogurtem bądź koktajlu mleczno-bananowego z miodem.

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży – który to miesiąc?

23 tydzień ciąży to początek szóstego miesiąca ciąży i jednocześnie drugi trymestr ciąży. Dziecko w brzuchu ma już 21 tygodni i z tygodnia na tydzień intensywnie się rozwija. Do rozwiązania pozostało jeszcze 17 tygodni.

Co dzieje się z dzieckiem?

Maluch w 23 tygodniu ciąży waży około 500 g i mierzy od 20 cm zwinięty w kłębek do 30 cm z wyprostowanymi nóżkami. Choć dziecko stale przybiera na wadze, to jednak nadal jest chude i ma pomarszczoną skórę, która luźno zwisa z jego ciałka. Jest to związane z wolniejszym tempem przybywającej tkanki tłuszczowej w porównaniu z szybko rosnącą skórą. Bez obaw, jest to okres przejściowy i niedługo wszystko się wyrówna. 23 tydzień ciąży to czas, kiedy intensywnie rozwija się narząd wzroku i słuchu. Maluszek słyszy już odgłosy dochodzące z zewnątrz, powoli oswaja się z nimi i zaczyna rozpoznawać głos mamy i taty. Mówienie do brzucha, choć początkowo może się wydawać nieco dziwne zwłaszcza dla przyszłych tatusiów, naprawdę wpływa pozytywnie na maluszka. W tym tygodniu ruchy dziecka są już zdecydowane i bardziej rytmiczne. Przyszłe mamy bez większych trudności są w stanie zauważyć pory aktywności i pory snu.

W związku z tym, że maluch ma jeszcze sporo miejsca w macicy, kiedy tylko ma okazję, intensywnie trenuje, obraca się, kręci, fika koziołki, zaciska piąstki i wkłada kciuka do buzi. 

Jakie objawy występują u przyszłej mamy?

Każda kobieta jest inna i każda ciąża również jest inna. Są kobiety, u których w trakcie ciąży pojawia się wiele różnych dolegliwości, ale są też takie, które czują się świetnie i do samego rozwiązania są aktywne fizycznie i zawodowo. Z pewnością cechą wspólną jednych i drugich jest ciągle powiększający się brzuch oraz coraz pełniejsze i wrażliwe piersi, które są teraz bardziej ukrwione i powoli przygotowują się do produkcji siary, a później mleka. Szósty miesiąc ciąży to także czas, kiedy zmieniają się włosy i paznokcie. Włosy u kobiet ciężarnych są zazwyczaj lepiej odżywione, pięknie się układają, sprawiają wrażenie gęstszych i mniej wypadają. Cera również się poprawia i nabiera pięknego koloru poprzez większą produkcję melaniny. Często mówi się, że drugi trymestr ciąży to czas, kiedy kobieta wygląda najlepiej. Niestety pojawiają się również pierwsze niedogodności. Rosnący brzuch i zmiana środka ciężkości może być przyczyną bólu pleców i tym samym problemów ze snem, a zmiana wagi i niedobory substancji odżywczych mogą powodować obrzęki nóg oraz skurcze łydek, natomiast hormony ciążowe i rosnąca macica uciskająca na żołądek, mogą wywoływać zgagę.

  1. kobieta w ciazy pilates

Ból pleców dotyka większość przyszłych mam. W drugim trymestrze nie jest on jeszcze tak dokuczliwy, jak pod koniec ciąży, kiedy przyrost wagi jest największy, jednak potrafi już dawać się we znaki. Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że regularna aktywność fizyczna nastawiona na wzmocnienie mięśni pleców to lekarstwo na pojawiające się dolegliwości. Po konsultacji z lekarzem i stwierdzeniu braku przeciwwskazań do podejmowania aktywności fizycznej warto zapisać się na jogę, pilates, fitness dla kobiet ciężarnych czy aerobik w wodzie. Umiarkowana aktywność naprawdę potrafi zdziałać cuda i jest wskazana nie tylko dla dobra mamy, ale także dla rozwijającego się maluszka.

Na problemy ze snem sprawdzonym rozwiązaniem jest zakup poduszki dla kobiet ciężarnych w kształcie dużego rogala. W czasie ciąży poduszka umożliwia przyjmowanie wygodnej pozycji ułatwiającej zasypianie, natomiast po porodzie świetnie sprawdza się podczas karmienia piersią.

Co więcej, by przesypiać całe noce, zaleca się wietrzenie sypialni przed snem, przyjmowanie mniejszej ilości płynów wieczorem, by w nocy zredukować ilość wizyt w toalecie, oraz spożywanie lekkiej kolacji czy, jak kto woli, lekkiej przekąski przed snem. Chodzi o to, by nie kłaść się spać z pustym żołądkiem. Dobrym pomysłem jest codzienne wypijanie szklanki ciepłego mleka i zjedzenie garści migdałów, które dodatkowo łagodzą pojawiającą się zgagę.

O czym należy pamiętać w 23 tygodniu ciąży?

23 tydzień ciąży to właściwie ostatni dzwonek na wykonanie drugich badań prenatalnych. Z medycznego punktu widzenia są one bardzo ważne, ponieważ pozwalają wykluczyć ryzyko wystąpienia wad rozwojowych oraz aberracji chromosomowych. Zwykle badanie to jest dodatkowo płatne, natomiast niektóre pacjentki ze względu na podwyższone ryzyko, uzyskując odpowiednie skierowanie od ginekologa, mogą je wykonywać w ramach programu refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W trakcie badania ginekolog wykonuje biometrię płodu, czyli mówiąc prościej, dokonuje precyzyjnych pomiarów poszczególnych części ciała, a także mózgu i rdzenia kręgowego, i na tej podstawie ocenia wiek dziecka i wiek ciąży oraz sprawdza, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Ponadto, przeprowadzając echokardiografię, ocenia również serce płodu. Wykonując badanie USG, lekarz sprawdza, czy nie występują u maluszka wrodzone wady serca. Podczas drugiego badania prenatalnego rodzice bez problemu mogą podejrzeć swoje dziecko oraz jeśli tylko właściwie się ono ułoży, lekarz jest w stanie określić jego płeć.

23 tydzień ciąży to dobry czas, by zadbać o siebie. Częste huśtawki nastroju na tym etapie są normalne, dlatego należy często się relaksować i oddawać się swoim ulubionym aktywnościom, a jeśli tylko to możliwe, unikać sytuacji stresujących.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro