Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
 1. strefa ciazy showcase
 1. strefa ciazy showcase mobile

22 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

Zbliżasz się do końca 5 miesiąca. To 20 tydzień życia dziecka. Mierzy ono już około 28 cm (długość CHL, czyli od czubka głowy do pięt) i waży do 450 g. To mniej więcej tyle, co większy bakłażan lub mała dynia. To moment, kiedy faktycznie możesz odczuć dodatkowe kilogramy. Zbliżasz się do najbardziej „wysiłkowego“ trzeciego trymestru.

Maluszek

Dziecko wciąż intensywnie trenuje w twoim brzuchu, choć ma już też swoje pory drzemek. Zwykle zwiększoną aktywność możesz zaobserwować wieczorami. Jeśli czas jego odpoczynku będzie wydawał się zbyt długi, możesz go obudzić, delikatnie potrząsając brzuchem. Intensywnie rozwijające się zmysły sprawiają, że mimo zamkniętych powiek dziecko wyraźnie reaguje na światło, rozpoznaje głosy z zewnątrz, a większy hałas jest je w stanie obudzić z drzemki. Doskonali się zmysł dotyku: dziecko lubi dotykać swojej twarzy i ssać kciuk, ciągnie pępowinę. Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej, rodzeństwo chętnie się dotyka lub kopie. W układzie nerwowym trwa intensywna mielinizacja włókien nerwowych, na co zużywane są spore ilości tłuszczy. Dostarczaj je zatem w swojej diecie.

Dziecko jest praktycznie ukształtowane: głowa i kończyny przyjmują w końcu prawidłowe proporcje, rysy twarzy są na tyle wyraźne, że na USG 3D rodzice są w stanie dostrzec podobieństwa do siebie. Jedynie kość nosowa jest jeszcze niewykształcona, co może powodować wrażenie nieco nienaturalnego, „kociego“ noska. Podczas badania można też zauważyć różne miny dziecka: marszczenie brwi i uśmiech.

Skóra dziecka jest biała, bezbarwna (nie posiada jeszcze pigmentu), jednak nie jest już tak bardzo prześwitująca za sprawą odkładającej się stopniowo tkanki tłuszczowej. Ciało dziecka pokrywa meszek i maź płodowa, chroniące przed działaniem wód płodowych. Choć owłosienie powinno zniknąć do porodu, niektóre dzieci rodzą się owłosione, prawie jak małpki, co nie jest niczym złym.

Wykształcone organy podejmują kolejne funkcje: wątroba rozpoczyna neutralizowanie bilirubiny (produkt uboczny rozpadu krwinek czerwonych), szpik kostny podejmuje produkcję krwinek białych odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji, a trzustka zaczyna pełnić swoją funkcję wydzielniczą. Dobrym treningiem dla przepony jest… czkawka, którą mama może odczuwać jako rytmiczne drgania. Sądzi się (choć to niepotwierdzone), że czkawka pojawia się w związku ze zmianami temperatury. Tak dziecko ma reagować na chłód, dlatego zaleca się mamom odpowiednią odzież w okresie jesienno-zimowym.

Jak się czuje mama?

Oprócz standardowych dolegliwości jak: zgaga, nadkwaśność, zadyszka, zaparcia, bóle kręgosłupa, rozkojarzenie i obrzęki stóp czy dłoni – za które odpowiedzialna jest relaksyna – mama odczuwa coraz więcej symptomów tego, że jej ciało przygotowuje się do porodu. Są to między innymi:

 • skurcze przepowiadające: fale Alvareza i skurcze Braxtona-Hicksa mają za zadanie utrzymywać włókna mięśniowe macicy w dobrej kondycji,

 • częste wizyty w toalecie świadczą o powiększającej się macicy, która uciska już na pęcherz moczowy,

 • pępek zmienia swój wygląd, ponieważ macica znajduje się powyżej jego wysokości; pępek nie jest jeszcze może wywinięty, jednak z pewnością już spłaszczony,

 1. kobieta w ciazy
 • w piersiach da się wyczuć guzkowate struktury, można też czasem zaobserwować wypływającą siarę – to dobrze rokujący objaw, jeśli chodzi o udane karmienie piersią,

 • zwiększony apetyt, co nie usprawiedliwia jedzenia „za dwoje“; staraj się dobrze bilansować dietę i dbać o umiarkowaną aktywność fizyczną,

 • skurcze łydek i stóp wywołane najpewniej zaburzoną gospodarką elektrolitów: wapnia, fosforu, magnezu i potasu,

 • opuchlizna stóp i możliwe żylaki – warto zainwestować w rajstopy lub podkolanówki uciskowe, które są dobrą profilaktyką żylaków kończyn,

 • hemoroidy, które są żylakami odbytu i mogą dawać nieprzyjemne objawy w postaci bólu, świądu i pieczenia podczas wizyt w toalecie.

Przyspieszony za sprawą hormonów metabolizm może dawać objawy w postaci uderzeń gorąca, potliwości i uczucia duszności. Regularnie zażywaj spacerów, wietrz pomieszczenia, w których przebywasz. Nieprzyjemne objawy są w części wywoływane przez hormon – relaksynę, która ma za zadanie przygotować ciało do porodu: hamować ewentualne skurcze oraz rozluźnić spojenie łonowe. To dobry czas na konsultację z fizjoterapeutą, który podpowie, jak na co dzień radzić sobie z bólami kręgosłupa, a także z położną lub fizjoterapeutą uroginekologicznym, którzy zdiagnozują i nauczą się, jak prawidłowo i efektywnie ćwiczyć mięśnie Kegla. To inwestycja w zdrowie, pozwalająca później uniknąć lub zmniejszyć dolegliwości takie jak nietrzymanie moczu, lub wypadanie narządu rodnego w wieku dojrzałym. Zaskoczeniem mogą być bóle stóp związane z obciążeniem dodatkowymi kilogramami.

Czy byłaś już na USG?

 1. kobieta w ciazy

USG połówkowe to drugie z 3 zalecanych w ciąży badań ultrasonograficznych i najważniejsze badanie w całej ciąży. Ma dużą wartość diagnostyczną. Lekarz ocenia prawidłowości w budowie anatomicznej płodu, szczególną uwagę poświęcając sercu i mózgowi dziecka. Badanie to można wykonać do końca 22 tygodnia ciąży. Wyniki USG mogą dać podstawę do dalszej diagnostyki, w tym do inwazyjnych badań prenatalnych. Na każdym etapie badań lekarz ma obowiązek informowania pacjentki o ryzyku, konsekwencjach i możliwościach. Warto jednak wiedzieć, że nawet inwazyjne badania prenatalne, niosące ze sobą ryzyko poronienia, są ważne dla życia i zdrowia mamy i dziecka. To dzięki badaniom prenatalnym (nieinwazyjnym i inwazyjnym) ciąża może być prowadzona i leczona bezpiecznie.

Efektem ewentualnego leczenia wewnątrzmacicznego i rozwijającej się diagnostyki prenatalnej jest poprawa rokowań i jakości życia oraz zdrowia dziecka, a także matki. 


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro