Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

2 trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży obejmuje tygodnie od czternastego do dwudziestego szóstego. Wiele kobiet uznaje te trzy miesiące za najlepsze z całej ciąży. Poranne nudności i wymioty odchodzą w zapomnienie, ciążowy brzuszek powoli się zaokrągla, ale nie przeszkadza jeszcze w codziennym funkcjonowaniu, a rozpierająca energia do działania sprawia, że chce się wstać rano z łóżka. Co w tym czasie dzieje się z dzieckiem i o czym trzeba pamiętać w drugim trymestrze ciąży?

Drugi trymestr ciąży jest pełen niespodzianek. Przyszła mama zaczyna czuć się bardzo dobrze i wraca jej chęć do życia, podczas badań prenatalnych można określić płeć dziecka, a do tego maluch wyraźnie daje o sobie znać, kopiąc na wszystkie możliwe strony i nareszcie te kopnięcia są wyczuwalne. Mimo że do porodu pozostało jeszcze kilka tygodni, warto wykorzystać ten lepszy czas i w drugim trymestrze zapisać się na zajęcia do szkoły rodzenia.

Jak rozwija się dziecko?

  1. 2 trymestr ciazy

Drugi trymestr ciąży maluch rozpoczyna z wagą 50 g. Zadziwiające jest to, jak jego waga z tygodnia na tydzień w ekspresowym tempie będzie rosnąć. W czternastym tygodniu ciało maluszka pokrywa się ochronną warstwą tzw. lanugo, która ma zapewnić mu ciepło, a na malutkiej główce pojawiają się pierwsze włoski. Tygodnie piętnasty i szesnasty mijają pod znakiem fikania koziołków, boksowania, odwracania się na wszystkie strony i zwiedzania swojego tymczasowego domku. Doskonalą się również ssanie, połykanie i oddychanie wodami płodowymi. W siedemnastym tygodniu tworzy się tkanka tłuszczowa, która wypełnia skórę maluszka. Na tę chwilę jest jej jeszcze zdecydowanie za mało, ale w kolejnych tygodniach systematycznie będzie przybywać. Tydzień osiemnasty to czas, kiedy pojawia się czkawka jako nowa umiejętność oraz kształtują się linie papilarne na paluszkach rąk i stóp.

W dwudziestym pierwszym tygodniu kształtują się kubki smakowe i od tej pory mały łobuziak zaczyna mieć swoje preferencje smakowe. Tydzień dwudziesty drugi to czas rozwoju zmysłów. Kształtują się wówczas zmysł dotyku, smaku, słuchu i wzroku. Waga dziecka w dwudziestym trzecim tygodniu zwiększa się dziesięciokrotnie w porównaniu z początkiem czwartego miesiąca ciąży i wynosi 500 g. W dwudziestym czwartym i dwudziestym piątym tygodniu ciąży pojawia się surfaktant, czyli substancja, która zapobiega sklejaniu się pęcherzyków płucnych. To czas, kiedy dojrzewa układ oddechowy i kształtuje się zmysł równowagi. W dwudziestym szóstym tygodniu zaczynają się powoli otwierać powieki. Pod koniec drugiego trymestru ciąży dziecko waży około kilograma i mierzy 38 cm.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie przyszłej mamy?

Najbardziej zauważalną zmianą w porównaniu z pierwszym trymestrem jest dużo lepsze samopoczucie. W czwartym miesiącu wraca ochota na aktywność fizyczną, spotkania ze znajomymi i wyjścia do kina lub teatru. Ten nagły przypływ energii warto wykorzystać na przygotowanie listy niezbędnych do zakupu rzeczy dla noworodka i aranżację pokoju dziecięcego. W piątym miesiącu ciąży dobrym pomysłem jest spędzenie kilku dni poza domem, dopóki brzuch nie utrudnia podróżowania i jest ono bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla płodu. Większość kobiet zauważa również zdecydowaną poprawę skóry, włosów i paznokci – dzięki hormonom oczywiście. Niektórzy mówią, że kobiety wyglądają w tym okresie kwitnąco. Pojawiają się też pokarmowe zachcianki, na które od czasu do czasu można sobie pozwolić, zachowując rozsądny umiar. Najważniejsze wydarzenie w tym miesiącu to bez wątpienia pierwsze ruchy płodu.

  1. kobieta w ciazy w samochodzie

Choć początkowo przypominają bardziej łaskotanie czy też delikatne bąbelki, to bez wątpienia jest to moment, na który wszystkie kobiety bardzo czekają. Ruchy z dnia na dzień wraz z rozwojem maluszka będą się zwiększać, zarówno jeśli chodzi o siłę, jak i intensywność.

Niestety nie wszystkie zmiany są na plus. W szóstym miesiącu brzuch, który stale rośnie, powoduje dolegliwości bólowe kręgosłupa. Nadmiernie napięta skóra w okolicy brzucha może wywoływać swędzenie, a wskutek rozciągania mogą pojawiać się rozstępy skórne. Wiele kobiet skarży się również na krwawienia z dziąseł podczas mycia zębów, częsty katar, krwawienia z nosa, zgagę i zaparcia. Pod koniec drugiego trymestru powiększająca się macica, uciskając przeponę, może powodować kłopoty z oddychaniem, a to z kolei w połączeniu z pojawiającymi się obrzękami nóg i skurczami łydek staje się przyczyną nieprzespanych nocy.

Jakich zaleceń należy przestrzegać?

W drugim trymestrze ciąży bardzo ważne są systematyczne wizyty u ginekologa. By mieć pod stałą kontrolą stan zdrowia przyszłej mamy, lekarz zaleca regularne badanie krwi i moczu oraz między dwudziestym czwartym a dwudziestym ósmym tygodniem test obciążenia glukozą, który pozwala zdiagnozować cukrzycę ciężarnych. Jeśli chodzi o monitorowanie stanu płodu, to między osiemnastym a dwudziestym trzecim tygodniem powinno się wykonać badanie USG, tak zwane USG połówkowe. Badanie to ma na celu ocenę rozwoju ciąży, tempa wzrostu dziecka oraz wykrycie i zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju malucha. Jedno i drugie badanie jest bardzo istotne i nie należy ich bagatelizować.

Ogromne znaczenie ma też przyjmowanie wielonasyconego kwasu tłuszczowego DHA. Jest on odpowiedzialny za rozwój wzroku i mózgu dziecka, zapobiega niskiej masie urodzeniowej płodu, jak również przedwczesnym porodom. Dzięki temu, że reguluje neuroprzekaźnictwo i przewodzi impulsy związane z hormonami szczęścia, jest przydatny podczas wahań nastroju u przyszłej mamy. Kwas DHA znajduje się w tłustych rybach morskich, szczególnie w makreli i łososiu, w olejach roślinnych – rzepakowym i lnianym, a także w orzechach włoskich, siemieniu lnianym, algach i niektórych owocach morzach. Dzienne zapotrzebowanie dla kobiety ciężarnej to 600 mg na dobę.

Prawidłowo zbilansowana, różnorodna dieta w połączeniu z umiarkowaną aktywnością fizyczną w drugim trymestrze ciąży są niezwykle istotne. Warto przestrzegać zalecenia zwiększenia zapotrzebowania kalorycznego o 300-350 kcal dziennie, by w ciągu tygodnia przybierać na wadze średnio 0,5 kg. Taki przyrost masy ciała nie rzutuje negatywnie na zdrowie płodu – zmniejsza się ryzyko urodzenia dziecka z niską lub wysoką masą urodzeniową, a także przyspiesza powrót do formy po porodzie.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro