Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

15 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

15 tydzień, czyli 13 tygodni po zapłodnieniu to już 2. trymestr pełną parą. Dziecko jest wielkości średniej pomarańczy: waży między 56-85 gramów i mierzy ok. 10-11 cm. Ciekawe jest to, że rośnie znacznie szybciej w stosunku do nabierania masy. Wiąże się to z intensywnym rozwojem całego organizmu. Mama w tym czasie najczęściej rozkwita.

Dziecko

Dziecko nie gromadzi jeszcze żółtej tkanki tłuszczowej, która w przyszłości będzie chroniła je przed utratą ciepła. Jego skóra jest praktycznie przezroczysta i uwidacznia sieć naczyń krwionośnych oraz pracujące narządy. Na główce pojawiają się włosy – meszek z ciemniejszym pigmentem. Na stópkach i dłoniach są już ukształtowane paznokcie. Całe ciało zaczyna nabierać ostatecznych proporcji – intensywnie wydłużają się kończyny, przy czym nóżki są już nieco dłuższe od rączek. Maluszek intensywnie trenuje pływanie, obroty i kopniaki, które mama może powoli odczuwać jako delikatne bąbelki w brzuchu, zwłaszcza jeśli to jej kolejna ciąża. Rozpoczęło się kostnienie całego szkieletu, które trwać będzie aż do zakończenia okresu dojrzewania przez dziecko, jednak gdyby wykonano na tym etapie badanie RTG, na zdjęciu widoczny byłby cały szkielet dziecka.

Wszystkie organy i układy są praktycznie ukształtowane i funkcjonują. Teraz trwa ich wzrost i dojrzewanie. Dziecko regularnie połyka płyn owodniowy i wydala mocz, a także trenuje ruchy oddechowe.

Rozpoznanie płci dziecka jest jak najbardziej możliwe za pośrednictwem badania USG, o ile dziecko zechce przyjąć korzystną pozycję, która pozwoli uwidocznić zewnętrzne narządy płciowe. Na ten tydzień nie przypada termin zalecanego badania, jednak część lekarzy prowadzących ciążę wykonuje takie badanie na większości wizyt (praktycznie co miesiąc).

Jak się czuje mama?

Wspaniale! 2. trymestr to dla większości kobiet prawdziwie błogosławiony stan. Hormony działają na korzyść urody: skóra jest promienna i wygładzona, włosy gęste i błyszczące. Do tego podwyższone libido i intensywniejsze doznania erotyczne za sprawą zwiększonego ukrwienia narządów płciowych. To wszystko sprawia, że mężczyźni mogą nie poznawać swoich partnerek i być pozytywnie zaskoczeni takim obrotem spraw.

Twój brzuch jest już nieco zaokrąglony. Macicę możesz wyczuć, leżąc na plecach i dotykając brzucha poniżej pępka. Dno macicy znajduje się w połowie odległości między pępkiem a spojeniem łonowym. Choć jeszcze niewielki, brzuch może być przyczyną kłopotów ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania.

  1. ciaza

Bezsenność oraz wyjątkowo wyraźne sny, które pamiętasz nawet po przebudzeniu to typowy objaw dla tego etapu ciąży. Pomocna może okazać się poduszka do spania dla kobiet w ciąży w kształcie długiego walca lub rogala.

Uczucie zmęczenia lub niska odporność na wysiłek może, ale nie musi, się utrzymywać. Nie jest ono wyimaginowane, jak sądzi część społeczeństwa. W 15. tygodniu serce mamy jest większe i pompuje średnio o 20% więcej krwi niż przed ciążą. Do końca ciąży powiększy się ono o ok. 30 do 50%. Możesz odczuwać niekiedy przyspieszoną pracę swojego serca i nie jest to powód do niepokoju.

Zaparcia, jak i zgaga mogą, ale nie muszą ci towarzyszyć. Niestety są one skutkiem wysokiego poziomu progesteronu, który rozluźnia i rozleniwia układ pokarmowy. Nieprzyjemne pieczenie w przełyku nie jest jednak związane ze wzrostem włosów na główce dziecka. To przekonanie jest jednym z częstszych, ciążowych zabobonów. Na nieprzyjemne dolegliwości najskuteczniejsza jest dieta i małe posiłki spożywane regularnie. Unikaj potraw tłustych, smażonych i ostrych oraz produktów wysokoprzetworzonych. Jeśli zgaga i nadkwaśność są trudne do zniesienia czy utrudniają zasypianie, skonsultuj się z lekarzem – być może zaordynuje ci odpowiednie, bezpieczne leki.

Ze względu na powiększającą się macicę, która uciska naczynia krwionośne w miednicy, możesz zauważyć opuchliznę na nogach oraz pierwsze żylaki. Unikaj długiego stania, zakładania nogi na nogę. Staraj się odpoczywać z nogami uniesionymi w górze. Korzystna jest również umiarkowana aktywność fizyczna: spacery, pływanie. Jeśli masz skłonności genetyczne do żylaków – twoja mama lub siostra borykały się z tym problemem – zainwestuj w rajstopy lub getry uciskowe. Minimalizują one ryzyko wystąpienia lub znacząco ograniczają powiększanie się żylaków.

Zmiany hormonalne powodują również zwiększoną ilość różnych wydzielin: śliny i wydzieliny w pochwie. Może pojawić się również delikatny katar. O ile to możliwe, myj zęby w ciągu dnia po każdym posiłku, dbaj o higienę intymną. Jeśli wydzielina z pochwy ma nieprzyjemny zapach lub dziwny kolor, może to być objaw infekcji dróg rodnych. Zgłoś się możliwie szybko do lekarza. 

Haptonomia, czyli co najlepszego możesz zrobić dla swojego dziecka jeszcze w ciąży

4 miesiąc ciąży to dobry moment na pierwsze próby nawiązania relacji z dzieckiem. Choć rodzice nie mają szansy bezpośrednio dotykać swojego dziecka, badania udowodniły, że już samo dotykanie brzucha mamy wywołuje reakcje u dziecka. Dziecko odwraca się plecami, podąża za dłonią rodzica, reaguje na głos. Widać to również w intensywności bicia serca dziecka. Haptonomia to nauka o psychouczuciowym kontakcie między rodzicami a nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Pozytywnie wpływa na rozwój samego płodu, jak również pozwala rodzicom na „uczłowieczenie“ dziecka, które już rozwija się w brzuchu mamy, a którego narodziny mogą być wciąż trudne do wyobrażenia. To szczególnie dobra okazja dla przyszłych ojców, którzy nie mają szansy doświadczania pierwszych kopnięć i zmian w organizmie, jakie niesie ze sobą rosnąca ciąża. Zainteresowani rodzice mogą poszukać specjalnych warsztatów z haptonomii, ale równie dobrze można zacząć od delikatnego głaskania i mówienia do brzucha tuż przed snem. Pomocne w lokalizowaniu i wizualizacji dziecka są domowe detektory tętna płodu lub stetoskop, który pozwala usłyszeć bicie serca maluszka.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro