Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

14 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

2 trymestr rozpoczął się na dobre. Powinnaś już w pełni odetchnąć, gdyż dolegliwości typowo ciążowe minęły lub znacznie osłabły. Brzuch jest jeszcze na tyle mały, że nie przeszkadza ci w codziennym życiu, powróciła energia i chęć do działania. Nie zapominaj jednak o odpoczynku i jeśli tylko odczuwasz taką potrzebę, śpij tyle, ile możesz. Słuchaj swojego organizmu – to wyjątkowy czas w twoim życiu, który warto celebrować

Dziecko

Twoje dziecko mierzy ok. 9 cm (długość ciemieniowo-siedzeniowa, CRL) i waży od 40 do 50 g. Oznacza to, że w porównaniu do poprzedniego tygodnia mogło nawet podwoić swój ciężar. To pokazuje, jak intensywny rozwój odbywa się właśnie w twoim brzuchu.

Głowa nie dominuje już w proporcjach ciała, rozwijające się mięśnie karku utrzymują ją coraz lepiej. Trwa proces prostowania się sylwetki, głowa coraz bardziej oddala się od klatki piersiowej, a szyja wydłuża. Również rysy twarzy stają się coraz bardziej wyraźne, oczy wędrują bliżej osi środkowej buzi, uszy przyjmują ostateczny kształt, nos staje się wyraźniejszy. Pojawiają się brwi i rzęsy. Dziecko okazuje również emocje poprzez mimikę twarzy, np. się uśmiecha.

Dziecko regularnie połyka i wydala płyn owodniowy, co sprzyja rozwojowi układu pokarmowego. Da się zaobserwować ruchy oddechowe. Dzięki sporej ilości wód płodowych dziecko ma wiele miejsca do ćwiczenia, intensywnie się porusza, dzięki czemu rozwija układ mięśniowy i nerwowy. Całe ciało płodu pokrywa meszek płodowy, tzw. lanugo. Ma ono za zadanie utrzymywanie ciepłoty ciała. Z czasem tę funkcję przejmie tkanka tłuszczowa. Meszek płodowy utrzymuje się zwykle do ok. 26. tygodnia ciąży, jednak niektóre dzieci rodzą się z nim w ok. 40. tygodniu ciąży i nie ma w tym nic niepokojącego.

Narządy płciowe są już rozwinięte. U chłopców kształtuje się właśnie prostata, u dziewczynek jajniki schodzą w dół jamy brzusznej. Da się już ustalić płeć podczas badania USG, jednak najbardziej wiarygodne jest określenie płci w okolicach 20. tygodnia (przy okazji tzw. USG połówkowego). 14. tydzień to ostatni moment na USG pierwszego trymestru, choć w teorii wykonuje się je maksymalnie do 13. tygodnia i 6 dni. Jeśli jeszcze nie masz tego badania za sobą, pilnie umów się na wizytę.

Czas dla mamy

Ponieważ nieprzyjemne dolegliwości ciążowe powinny już zniknąć, mama ma chwilę, by odpocząć i przyzwyczaić się do myśli o ciąży. Niestety u niektórych kobiet przykre dolegliwości, takie jak mdłości czy wymioty utrzymują się do 20. tygodnia, a nawet do terminu porodu.

Na tym etapie możesz się spodziewać częstszych wizyt w toalecie. To za sprawą rozwijającej się macicy, która może uciskać na narządy w jamie brzusznej, w tym na pęcherz moczowy. Przez ucisk na naczynia krwionośne w dole miednicy możliwe są również obrzęki nóg. Jeśli są niewielkie, nie ma się czego obawiać, jeśli zaś pojawią się nagle, może być to niebezpieczny objaw ze strony układu krążenia i powinnaś zgłosić się do lekarza. Dokładnie oglądaj swoje nogi – jeśli masz genetyczne skłonności do żylaków, wdróż profilaktykę – zainwestuj w uciskowe rajstopy lub getry. Odpoczywaj regularnie z nogami w górze, unikaj długiego stania. Umiarkowana aktywność fizyczna jest zawsze mile widziana i może poprawić zarówno zdrowie, jak i samopoczucie.

  1. kobieta w toalecie

Zaparcia i wzdęcia to największa zmora kobiet w ciąży i jest również powiązana z rosnącą macicą. Dbaj o urozmaiconą dietę i pij min. 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej, jedz surowe warzywa i produkty bogate w błonnik. Te wszystkie nieprzyjemne dolegliwości mają prawo się pojawić, ponieważ twoja macica wraz z zawartością, czyli płynem owodniowym, łożyskiem i płodem waży nawet 0,5 kg. Da się ją wyczuć przez skórę, znajduje się ok. 8 cm poniżej pępka. To przez nią możesz również czuć nieprzyjemne ciągnięcie w okolicach pachwin – to więzadła, które rozciągają się wraz z rosnącą ciążą.

Z pozytywnych objawów możesz się spodziewać, że tkliwość piersi minie oraz wzrośnie libido. Jeśli nie masz medycznych przeciwwskazań (zagrożenie porodem przedwczesnym, aktywna infekcja dróg rodnych), możesz bezpiecznie uprawiać seks. Wiele kobiet uskarża się na problemy ze snem, co jest zupełnie normalne – aktywność seksualna pozwala się zrelaksować, a także ułatwia zasypianie.

Badania

  1. cwiczenia w ciazy

14 tydzień ciąży to oprócz ostatniej szansy na genetyczne USG płodu, również dobry moment na konsultację z położną lub fizjoterapeutą uroginekologicznym, którzy dokładnie wyjaśnią i nauczą cię prawidłowego treningu mięśni Kegla. Mięśnie te odpowiadają za utrzymanie narządów w jamie brzusznej, utrzymują prawidłowe ciśnienie w jej wnętrzu, a także są pomocne przy porodzie. To od nich zależy umiejętność powstrzymywania wypływu moczu oraz jakość doznań erotycznych. Ich ćwiczenie nie wymaga wysiłku i zajmuje niewiele czasu. Polegają głównie na napinaniu mięśni pochwy i odbytu, jednak jak dokładnie wykonywać te ćwiczenia, by przyniosły efekt, poinstruuje cię specjalista. Jest to jedna z głównych profilaktyk nietrzymania moczu oraz wypadania narządu rodnego w przyszłości.

W ciąży zwiększa się również ukrwienie śluzówek, w tym śluzówki nosa. W związku ze zmianami hormonalnymi przesuszeniu może ulegać skóra, ale również śluzówki. Wszystko to sprzyja delikatnym krwawieniom z nosa. Nie wystrasz się, gdy się pojawią. Usiądź wygodnie, pochyl głowę do przodu (nie do tyłu, gdyż jest ryzyko zachłyśnięcia się spływającą do gardła krwią) i uciśnij nos. Możesz też przyłożyć chłodny kompres na grzbiet nosa, który ma obkurczyć naczynia krwionośne. Jeśli krwawienia są obfite i częste, zgłoś to swojemu lekarzowi prowadzącemu. By nawilżyć śluzówkę nosa, stosuj krople z naturalnymi olejami lub kwasem hialuronowym.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro