Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

11 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

Jesteś w 11. tygodniu ciąży. Choć w kalendarzu ciążowym liczymy to jako pełnych jedenaście tygodni, to w rzeczywistości do zapłodnienia doszło 9 tygodni wcześniej. To bardzo ważny czas zarówno dla rozwoju dziecka, samej ciąży, jak i dla rodziców. Przed wami ważne badania. Jeśli jeszcze nie byłaś u lekarza, to najwyższy czas, by się umówić na wizytę.

Rozwój dziecka w 11 tygodniu ciąży

W 3. miesiącu ciąży następuje wiele przełomowych zmian. Dla dziecka to moment, w którym kończy się okres zarodkowy, a rozpoczyna okres płodowy. Mimo że maluch mierzy ok. 4,5 cm i waży ok. 7 gramów, to wszystkie narządy i układy są praktycznie ukształtowane. Teraz nastąpi ich rozwój i wzrost. W opinii badania USG zauważysz pomiar długości płodu – CRL. To długość ciemieniowo-siedzeniowa, mierzona od szczytu główki do najdalej wysuniętego punktu w obręczy miednicznej. Z uwagi na podkurczone nóżki nie bierze się ich pod uwagę, określając długość dziecka. Przez ten tydzień dziecko może urosnąć do ok. 5 centymetrów i ważyć 8 gramów. Największa jest oczywiście główka, która stanowi połowę ciała dziecka.

W 11. tygodniu ciąży bardzo intensywnie rozwija się układ nerwowy. W mózgu, w ciągu jednej godziny powstać może nawet 15 milionów neuronów. Tworzą się również tkanki mózgu odpowiedzialne za działanie zmysłów.

Wątroba dziecka rozpoczyna produkcję krwi, w przyszłości tę rolę przejmie szpik kostny i tak będzie już do końca życia człowieka. Rozwija się błona śluzowa jelit, pracę rozpoczyna trzustka. Serce jest już w pełni ukształtowane i pełni swoją funkcję. Kciuk oddziela się od reszty paluszków, dziecko może zamykać i otwierać dłoń. Kształtują się struny głosowe, całkowicie zamykają się powieki, by otworzyć się dopiero w okolicach 27. tygodnia, gdy zakończy się rozwój gałek ocznych. Dziecko może już połykać płyn owodniowy, a całe jego ciało (z wyjątkiem języka, który może wytykać i chować) jest wrażliwe na dotyk. Widoczne są małżowiny uszne.

Rozpoczyna się również proces zwapniania chrząstek do kości, który zakończy się dopiero po okresie dojrzewania dziecka. Pojawiają się zalążki 20 mlecznych zębów. Rozpoczyna się rozwój zewnętrznych organów płciowych, u chłopców jądra rozpoczynają wydzielanie testosteronu. Jest jednak za wcześnie na stwierdzenie płci, a przynajmniej ewentualne podejrzenia są bardzo ostrożne.

Jak mama może o siebie zadbać?

Jak widać, organizm dziecka wykonuje ogromną pracę, rozwijając się bardzo intensywnie. Warto w tym czasie zapewnić mu optymalne warunki i zadbać o siebie. Co najlepiej dla siebie zrobić? Ważne są przede wszystkim regularne posiłki i wypoczynek. Jedząc regularnie mniejsze porcje, utrwalamy zdrowe nawyki i zmniejszamy ryzyko wystąpienia cukrzycy w ciąży. Utrzymując stabilny poziom cukru we krwi, zapewniamy najlepsze warunki dziecku do rozwoju.

Na tym etapie ciąży możliwe są wciąż zawroty głowy, mdłości, niechęć do jedzenia. W takich okolicznościach nietrudno o omdlenia. Jeśli czujesz się osłabiona, kręci ci się w głowie, lepiej zadbaj o odpoczynek. Omdlenia wiążą się z ryzykiem niebezpiecznego urazu głowy. Dodatkowo możesz negatywnie odczuwać nadmierną produkcję śliny, za co winić należy wzrost poziomu beta hCG.

  1. zdrowa dieta

Twoje ciało również się zmienia: brzuch staje się bardziej zaokrąglony. Wiązać się to może ze wzdęciami (progesteron skutecznie utrudnia przemieszczanie się treści pokarmowych w jelitach), rosnącą macicą i łożyskiem (które może być wielkości sporego jabłka) oraz rozluźnieniem powłok brzusznych, które jest naturalne – organizm przygotowuje miejsce dla rozwijającego się dziecka. Samo dziecko jest jeszcze na tyle małe, że nie wpływa na rozmiar brzucha. Na tym etapie bardzo intensywnie się rusza, jednak ruchy te nie są wyczuwalne przez matkę. Niektóre kobiety twierdzą, że czują pierwsze kopnięcia, jednak jest to niemożliwe. Subiektywne odczucia wiążą się raczej z przemieszczaniem się narządów w jamie brzusznej pod wpływem powiększającej się macicy, która uciska również na pęcherz moczowy. Możesz odczuwać potrzebę częstszych wizyt w toalecie. Nie powinnaś ograniczać z tego powodu płynów, chyba że kawę lub herbatę, które przez zawartość kofeiny działają moczopędnie. Pij niegazowaną wodę, która najlepiej nawadnia organizm. Zauważysz również ciemnienie brodawek, znamion i miejsc o silnej pigmentacji. Na brzuchu możesz (ale nie musisz!) dostrzec ciemną, pionową linię, tzw. kresę czarną lub linea negra. Zmiany te cofają się zwykle kilka tygodni po porodzie.

Możesz również doświadczać migrenowych bólów głowy, zwłaszcza jeśli takich epizodów doświadczałaś w przeszłości. Niektóre kobiety uskarżają się na uczucie gorąca i suchość skóry. Skóra może stać się bardzo wrażliwa, podatna na podrażnienia. Warto zadbać o jej nawilżenie, zwłaszcza w okolicach brzucha, ud, pośladków i piersi, stosując odpowiednie kremy i olejki natłuszczające, zapobiegające rozstępom. Wszystkie nieprzyjemne objawy mogą, ale nie muszą cię dotyczyć. Wspominamy o nich, byś w razie ich wystąpienia nie czuła się zaniepokojona.

Pozytywnym objawem jest bardzo intensywny wzrost włosów i paznokci. Włosy będą gęste i puszyste. Niestety ten efekt nie utrzyma się długo. Włosy najpewniej zaczną intensywnie wypadać tuż po porodzie. Zadbaj o odpowiednią dietę i ewentualną suplementację.

Bardzo ważne badania

  1. usg

11 tydzień to czas na USG genetyczne – pierwsze z trzech zalecanych USG w ciąży. To badanie rutynowe, wykonywane między 11. a 13. (i 6 dni) tygodniem ciąży. Wbrew internetowym opiniom jest całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka, dlatego określa się je mianem nieinwazyjnego badania przesiewowego. Umożliwia ono wczesne rozpoznanie wad rozwojowych. Wytyczne Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Ginekologii i Położnictwie podkreślają konieczność jego wykonania.

Celem badania jest:

  • wstępna ocena budowy anatomicznej płodu,
  • kalkulacja ryzyka wystąpienia aberracji chromosomalnych u płodu – lekarz, korzystając z odpowiedniego algorytmu oblicza ryzyko wystąpienia najczęstszych trisomii – wad genetycznych (21 – zespół Downa, 18 – zespół Edwardsa, 13 – zespół Pataua).

Lekarz zobowiązany jest do dokładnego przedstawienia wyniku badania i wyjaśnienia pacjentce ewentualnych wątpliwości. Koniecznie zachowaj wynik badania, najlepiej przechowuj go razem z kartą ciąży w dedykowanym etui. W sytuacji, gdy wynik jest niepokojący lub gdy rodzice dziecka (ojciec również) znajdują się grupie ryzyka, tj.: matka powyżej 35. roku życia oraz urodzenie w przeszłości dziecka z wadą lub urodzenie dzieci z wadą w bliskiej rodzinie, zalecane jest wykonanie testu PAPP-A. To drugie, nieinwazyjne badanie prenatalne polegające na biochemicznej ocenie poziomu białka PAPP-A oraz wolnego beta HCG we krwi matki. Krew pobierana jest z żyły łokciowej. Test PAPP-A zawsze jest poprzedzony oceną przezierności karkowej dziecka podczas badania USG. Choć oba badania można wykonywać od 11. tygodnia ciąży, najwiarygodniejsze wyniki otrzymuje się między 12. a 13. tygodniem. Grono specjalistów jest zdania, że test PAPP-A powinien być wykonywany przez każdą kobietę w ciąży, nie tylko tę znajdującą się w grupie ryzyka. Koszt takiego badania, jeśli nie zleci go lekarz, wynosi 250-300 zł.

Ostatnim badaniem prenatalnym wykonywanym, jeśli USG i test PAPP-A budzą wątpliwości, jest amniopunkcja. To inwazyjne badanie prenatalne polegające na pobraniu próbki płynu owodniowego do analizy biochemicznej. Na podstawie wyniku można niemal z całkowitą pewnością potwierdzić lub wykluczyć chorobę dziecka. Wszystkie badania prenatalne są propozycją dla rodziców, nie są one obowiązkowe. Rodzice nie muszą się na nie godzić. Warto jednak je wykonać, by już w ciąży odpowiednio przygotować się do narodzin chorego dziecka. Podjęte jeszcze w ciąży kroki mogą znacząco podwyższyć jego szanse na zdrowie i życie.

Dodatkowo do profilaktyki klinicznej wprowadzono nowoczesne badanie wolnego płodowego DNA we krwi matki (cffDNA). Badanie to pozwala najdokładniej oszacować ryzyko wystąpienia ewentualnych wad chromosomalnych. Badanie to nie jest refundowane przez NFZ, jednak może być oferowane kobietom z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia trisomii 21, 18, 13. Badanie to jest również całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i polega na pobraniu krwi matki.

Rodzicom, którzy dowiadują się o chorobie dziecka, przysługuje wsparcie psychologa. Według polskiego prawa możliwe jest przerwanie ciąży w przypadku nieuleczalnej choroby dziecka, choroby zagrażającej życiu lub zdrowiu dziecka, lub matki. Przerwanie ciąży jest również możliwie w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu np. w wyniku terapii choroby, na którą cierpi matka.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro