Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

10 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

Jakie objawy występują w 10 tygodniu ciąży?

Prawdopodobnie już od kilku tygodni patrzysz na siebie jak na kobietę ciężarną i tak się też czujesz, ale dopiero teraz zaczyna to być coraz bardziej widoczne. Jak zmienia się ciało w 10. tygodniu ciąży, z jakimi dolegliwościami musisz się zmierzyć i jak rozwija się maleństwo?

Pierwszy trymestr ciąży to wielkie wyzwanie dla przyszłej mamy. Jeśli to twoja pierwsza ciąża, stan ten jest wielką odmianą od tego, czego do tej pory doświadczałaś. Chociaż dopiero teraz brzuch zaczyna być coraz bardziej zaokrąglony, już od kilku tygodni prawdopodobnie zmagasz się z uciążliwymi objawami ciąży, za które w głównej mierze odpowiedzialne są buzujące teraz w twoim ciele hormony. Wzmożone wydzielanie estrogenu i progesteronu ma za zadanie przygotować ciało do wielkiego wyzwania, jakim jest ciąża. Niestety, są tego również negatywne skutki. Wiele ciężarnych kobiet skarży się w pierwszym trymestrze na niespotykaną dotąd senność, zmęczenie i zadyszki. Nierzadkie są również negatywne symptomy ze strony układu pokarmowego, do których należy zaliczyć zaparcia, niestrawność, wzdęcia, zgagę i poranne nudności, które co rano przypominają o tym, że oto w twoim ciele rozwija się nowy człowiek. Nierzadko towarzyszy ci również huśtawka nastrojów i niepewność dotycząca swojej przyszłej roli, związku i zdrowia dziecka.

Jak rozwija się płód w 10. tygodniu ciąży?

W dziesiątym tygodniu ciąży łożysko jest już w pełni wykształcone i odtąd to ono będzie dostarczać dziecku wszystkich niezbędnych substancji odżywczych i tlenu. Jest o wiele bardziej wydajne niż pęcherzyk żółtkowy, więc płód będzie się teraz rozwijał w jeszcze szybszym tempie niż dotychczas.

W trzecim miesiącu ciąży dobiega końca tworzenie się płuc i trzustki. Szpik kostny zaczyna produkować krew, a pęcherzyk żółciowy podejmuje wytwarzanie żółci. Mięśnie nabierają masy, tworzą się również te, które umożliwiają ruchy jelit. Maleństwo waży już około 5 g i może mierzyć do 4 cm – kończyny są coraz dłuższe, zanikają błony, które dotychczas łączyły palce u rąk. Wykształciły się również powieki i wyraźnie wykształcony jest nos z nozdrzami, usta i małżowiny uszne. Maluch ma już rozwinięte kończyny, którymi obejmuje ciało, porusza też nóżkami. W niektórych przypadkach na palcach zaczynają się już nawet pojawiać zaczątki paznokci. Dziecko coraz częściej i intensywniej się porusza – dzięki temu wzmacnia mięśnie – i zaczyna połykać płyn owodniowy, co stymuluje układ pokarmowy i oddechowy do pracy.

Dlaczego w ciąży tak często bada się mocz?

Przyszła mama jest w trakcie ciąży pod stałą opieką lekarza, a procedury medyczne zalecają szereg badań, które mają za zadanie stałe monitorowanie ogólnej kondycji zdrowotnej matki. Jednym z typowych badań, które powtórzone zostanie wielokrotnie podczas ciąży, jest badanie moczu. Na początku ciąży ma ono na celu wykluczenie obecności różnego rodzaju bakterii, które mogłyby wywołać przedwczesny poród. W kolejnych miesiącach badanie moczu ma sprawdzać między innymi obecność białka, które może sygnalizować groźny dla zdrowia matki i dziecka stan przedrzucawkowy. Przeprowadza się również badania moczu na zawartość glukozy – jej obecność może wskazywać na cukrzycę ciążową i jeśli zostanie wykryte wysokie stężenie, lekarz zaleci test na tolerancję glukozy.

Dlaczego przyszłej mamie ciągle chce się spać?

Wielu kobietom pierwszy trymestr ciąży kojarzy się przede wszystkim z wielkim zmęczeniem i niespotykaną dotąd sennością. Dopada ona nawet największych nocnych marków, którzy teraz chętnie kładą się spać o wczesnych godzinach wieczornych i nieraz ucinają sobie drzemki w ciągu dnia. Skąd tak duża potrzeba snu? Uczucie zmęczenia i senność mają kilka przyczyn. Jedną z nich jest wytwarzany w większej ilości niż dotąd progesteron, który ma właściwości uspokajające. Nie bez znaczenia jest też ogromny wysiłek, jaki wykonuje teraz organizm – w pierwszym trymestrze powstaje w nim zupełnie nowy organ, czyli łożysko. Zwiększa się objętość krwi, serce i płuca muszą pracować teraz intensywniej, podobnie jak nerki czy wątroba. To ogromne obciążenie, więc zmęczenie i senność mogą pojawiać się o wiele częściej i szybciej niż dotąd. To również znak dla ciebie, którego nie powinnaś lekceważyć.

  1. drzemka

Gdy poczujesz się zmęczona, odpocznij i nie walcz z sennością. Korzystaj z krótkich (nie dłuższych niż 30 minut) drzemek i wyeliminuj wszystko, co mogłoby przeszkadzać ci w spokojnym nocnym śnie – wszelkie używki, ciężkostrawne potrawy czy też nadmierną ekspozycję na niebieskie światło, którym bombardują nas wszelkiego rodzaju ekrany.

Jeszcze dwa tygodnie i rozpoczniesz drugi trymestr. Bardzo prawdopodobne, że nieprzyjemne objawy ciąży, które towarzyszą ci od kilku tygodni, pomału znikną, a ty znów poczujesz się silna. Tymczasem wypoczywaj, wysypiaj się, unikaj używek i lekarstw – pierwszy trymestr to kluczowe miesiące w rozwoju dziecka. Zapewnij mu optymalne warunki, wybierając zdrową dietę, sen i umiarkowany ruch.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro