Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

1 tydzień ciąży

Zobacz wszystkie tygodnie ciąży

1 tydzień ciąży - kiedy się zaczyna?

Choć paradoksalnie pierwszy tydzień ciąży tak naprawdę nie jest pierwszym tygodniem nowego życia, to z medycznego punktu widzenia początek cyklu menstruacyjnego uznawany jest za początek ciąży. Czego można się spodziewać w pierwszym tygodniu i jak przygotować swój organizm do nadchodzących zmian?

Natura tak stworzyła organizm kobiety, że zazwyczaj co 28 dni rozpoczyna się nowy cykl miesiączkowy. Zazwyczaj, ponieważ długość cyklu może być osobniczo zmienna i wynosić od 21 do 35 dni – również jest to normą. Cykl miesiączkowy jest podzielony na poszczególne fazy, z których każda spełnia odpowiednią funkcję w przygotowaniu organizmu kobiety do zapłodnienia.

Jak dokładnie przebiega cykl menstruacyjny?

  1. cykl menstruacyjny 2

W czasie menstruacji, która trwa ok. 5-7 dni pojawia się krwawienie miesiączkowe, podczas którego złuszcza się błona śluzowa macicy. Następnie między 6. a 13. dniem cyklu występuje faza folikularna, w czasie której dojrzewa komórka jajowa. W 14. dniu cyklu następuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej.

Największa płodność u kobiet występuje około trzech do pięciu dni przed owulacją i dwa dni po owulacji. Jeśli para planuje mieć dziecko, to najlepszy moment, by się o nie starać. Po owulacji występuje faza lutealna i trwa do zakończenia cyklu. W tym czasie, jeśli doszło do zapłodnienia, błona śluzowa macicy jest przygotowywana do zagnieżdżenia się zarodka. Jeżeli kobieta ma nieregularne cykle, a planuje potomstwo, warto skorzystać z testu owulacyjnego lub kalkulatora dni płodnych, by ustalić przybliżony czas jajeczkowania.

Jakie badania wykonać przed zajściem w ciążę?

Planując dziecko, musimy mieć pewność, że jesteśmy zdrowe i nasz organizm jest gotowy do zajścia w ciążę. W związku z tym wizyta u ginekologa jest konieczna. Poza rutynową kontrolą budowy i prawidłowego funkcjonowania układu rodnego specjalista z pewnością przeprowadzi badanie cytologiczne oraz zleci nam wykonanie badań na obecność przeciwciał cytomegalii, różyczki i toksoplazmozy. Ponadto we własnym zakresie dobrze jest zbadać poziom cukru, by wykluczyć ewentualną cukrzycę oraz sprawdzić, czy nie mamy nadciśnienia tętniczego lub chorób tarczycy. Jeżeli w rodzinie zdarzały się choroby genetyczne lub poronienia, warto przeprowadzić także badania genetyczne.

Jak przygotować się do ciąży?

Stan zdrowia i prawidłowe nawyki są bardzo ważne. To wszystko ma ogromne znaczenie podczas zakładania rodziny. Kobieta w tym czasie powinna dobrze się wysypiać, prawidłowo odżywiać, unikać sytuacji stresogennych oraz przyjmować kwas foliowy. Nie należy także zapominać o aktywności fizycznej, ponieważ dobry ogólny stan organizmu i prawidłowa waga są bardzo ważne. Regularne podejmowanie aktywności już przed ciążą będzie służyło nie tylko mamie w kolejnych miesiącach, ale także rozwijającemu się dziecku. Kolejna ważna rzecz to wizyta u dentysty. Choroby dziąseł oraz ubytki w zębach to nic dobrego ani dla mamy, ani dla płodu. Warto zatem o zęby zadbać dużo wcześniej. Reasumując, pełnowartościowe posiłki w połączeniu z ograniczoną ilością alkoholu i nikotyny, trochę ruchu dla lepszego samopoczucia, suplementacja kwasu foliowego i mniej stresu na co dzień są najważniejsze w czasie starania się o dziecko.

Dlaczego przyjmowanie kwasu foliowego jest tak ważne?

Każda kobieta planująca ciążę powinna przez okres co najmniej 12 tygodni przyjmować kwas foliowy. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, kwas foliowy, inaczej witamina B9, odpowiada za wzrost i prawidłowe funkcjonowanie komórek, wpływa na układ nerwowy i mózg, a także decyduje o dobrym samopoczuciu.

Ponadto odgrywa bardzo ważną rolę w trakcie ciąży, ponieważ zmniejsza o 70% ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu. Niedobór kwasu foliowego jest zatem bardzo niekorzystny dla rozwijającego się płodu. Co ważne, u kobiet po 35. roku życia zmniejsza także ryzyko wystąpienia zespołu Downa u dziecka. Suplementacja kwasu foliowego jest wskazana przed ciążą, w jej trakcie oraz po porodzie w czasie laktacji.

  1. kwas foliowy

Czy dieta ma znaczenie?

Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że prawidłowo zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. W przypadku kobiet starających się o dziecko dodatkowo trzeba pamiętać, że dbamy nie tylko o własne zdrowie, ale również o zdrowie rozwijającego się dziecka. Podczas przygotowywania się do zajścia w ciążę warto dostarczać organizmowi pełnowartościowe posiłki, w których niczego nie brakuje. Zaleca się spożywanie dużej ilości świeżych warzyw i owoców, mięsa, ryb, nabiału oraz orzechów i roślin strączkowych, tak by w efekcie otrzymać właściwie zbilansowane, bogate w witaminy i składniki mineralne posiłki. Wystrzegać należy się produktów przetworzonych, które zawierają sztuczne barwniki i konserwanty. Niestety w dużej ilości mogą one być groźne dla płodu i powodować poronienie.

Kiedy najwcześniej można wykonać test ciążowy?

Pierwszy tydzień ciąży tak naprawdę oznacza przygotowywanie się do niej. Do zapłodnienia dochodzi około 14. dnia cyklu, więc pierwsze dwa tygodnie to przygotowania organizmu na przyjęcie nowego życia. Nie towarzyszą temu również żadne objawy i jest to zupełnie normalne. W związku z tym, że nie doszło nawet do zapłodnienia, wykonywanie testu ciążowego na początku cyklu nie ma sensu. Najlepiej wykonać go kilka dni po stosunku, a najbardziej wiarygodny wynik będzie w pierwszych dniach kolejnego cyklu miesiączkowego, czyli około 4-5. tygodnia ciąży. Nie oznacza to wcale, że już w pierwszym tygodniu nie można go zakupić. Na rynku dostępne są 3 rodzaje testów ciążowych – strumieniowy, płytkowy i paskowy różniące się sposobem aplikacji moczu na test. Wszystkie testy są skuteczne i łatwe do wykonania w warunkach domowych.

Na początku ciąży, choć fizycznie jeszcze jej nie ma, warto zachowywać się tak, jakby ciąża już istniała. Kobieta powinna ze szczególną uwagą dbać o siebie, zdrowo się odżywiać i zredukować stres do minimum.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro