Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
 1. strefa ciazy showcase
 1. strefa ciazy showcase mobile

1 miesiąc ciąży

1 miesiąc ciąży jest dość nietypowy. Nie dość, że tak naprawdę to nie jest pierwszy miesiąc, a dopiero 2 tygodnie tworzenia się nowego życia, to najczęściej kobieta nawet nie ma świadomości, że w jej ciele dzieje się magia. Pierwszy miesiąc ciąży jest, ale tak jakby go nie było. Mija niepostrzeżenie, chyba że mama ma przeczucie lub ciąża jest bardzo wyczekiwana.

Mamy...

 1. test ciazowy

które mają szósty zmysł, pod wpływem przeczucia kupują test ciążowy i okazuje się, że jest on pozytywny. Tak naprawdę od pierwszych dni po zapłodnieniu zwykły, domowy test ciążowy może pokazać dwie kreski, gdyż wykrywa on w moczu gonadotropinę kosmówkową – hormon charakterystyczny wyłącznie dla ciąży. Mimo dwóch kresek zaleca się wstrzymanie z wizytą u lekarza w celu potwierdzenia ciąży do 1-2 tygodni po terminie kolejnej spodziewanej miesiączki. Dopiero wtedy można dostrzec wyraźny pęcherzyk płodowy i jest to zwykle ok. 6-8 tygodnia ciąży. Sama ciąża liczona jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. To ułatwia szacowanie terminu porodu, gdyż nie każda kobieta wie, kiedy przechodziła owulację oraz potrafi precyzyjnie podać datę poczęcia. Tak naprawdę do zapłodnienia, czyli powstania nowego życia dochodzi średnio 2 tygodnie później, najczęściej w jajowodzie, kiedy plemnik spotyka się z komórką jajową.

Jeśli test ciążowy pokaże dwie kreski jeszcze przed terminem kolejnej miesiączki, najpewniej nie masz jeszcze wyraźnych symptomów ciąży, a jeśli występują, nie są jeszcze kojarzone z ciążą. Na tym etapie możesz się spodziewać:

 • powiększonych, tkliwych piersi (co jest również normalne tuż przed miesiączką),
 • wrażliwości na zapachy,
 • zmęczenia, senności, rozkojarzenia,
 • wyraźnego spadku wydolności, szybkiego męczenia się,
 • konieczność częstych wizyt w toalecie,
 • mdłości i niechęci do wybranych potraw,
 • podwyższonej temperatury ciała (37-37,4 stopnie Celsjusza).

Te objawy mogą, ale nie muszą, się pojawić. Kolejnym objawem jest oczywiście brak miesiączki, choć u niektórych kobiet obserwuje się plamienie w terminie spodziewanej miesiączki w pierwszych miesiącach ciąży. Bywa, że plamienia te brane są właśnie za okres i kobieta o ciąży dowiaduje się dopiero w 2-3 miesiącu.

Mimo braku wyraźnych symptomów i często nawet świadomości ciąży w ciele kobiety zachodzą istotne zmiany hormonalne. To właśnie one mogą być przyczyną nieprzyjemnych objawów i złego samopoczucia. Oczywiście każdy organizm, każda kobieta jest inna i inaczej będzie przechodzić ciążę. Nie ma sensu porównywanie z innymi przyszłymi mamami. Informacja o tym, że rozwija się w nas nowe życie, bywa pozytywnym zaskoczeniem lub wręcz odwrotnie. Może być powodem silnego stresu i niepokoju. Jeśli z jakichś względów przyszła mama nie potrafi sobie poradzić z emocjami, korzystne jest spotkanie z psychoterapeutą. Uspokojenie emocji, profesjonalne wsparcie jest nieocenione i może pozytywnie przełożyć się na rozwój ciąży. Nerwy, stres, niepokój, a w konsekwencji ryzyko depresji jest bardzo niekorzystne dla rozwijającego się dziecka. O zdrowie psychiczne należy dbać tak samo, jak o zdrowie fizyczne.

 1. mdlosci w ciazy

A tymczasem w ciele mamy…

...dzieje się magia. Z dwóch komórek, które spotkały się w jajowodzie, tworzą się kolejne i wyniku podziałów po mniej więcej tygodniu, w jamie macicy zagnieżdża się już zarodek liczący kilkaset komórek. Po 4 tygodniach płód mierzy około 4-5 mm i przypomina wyglądem kijankę. Trudno odróżnić go od płodów innych zwierząt. Komórki dzielą się na tym etapie na 3 warstwy, z których później powstawać będą narządy i układy. Wzdęty brzuch, który da się wtedy zaobserwować, nie jest efektem powiększającej się macicy, a działania hormonów rozluźniających powłoki brzuszne.

Co możesz zrobić dla siebie?

Nawet jeśli dopiero podejrzewasz u siebie ciążę, jest kilka cennych i prostych rzeczy, które możesz zrobić dla siebie i wesprzeć rozwijającego się maluszka:

 • Zacznij suplementować kwas foliowy (0,4 mg na dobę); W teorii kwas najlepiej przyjmować na 3 miesiące przed planowaną ciążą, jednak wiele kobiet rozpoczyna suplementację dopiero w momencie, gdy ciążę potwierdzi. Zadaniem kwasu foliowego jest zapobieganie wrodzonym wadom cewy nerwowej u dziecka.
 • Zacznij suplementować witaminę D3 Większość z nas ma jej niedobory. Przyjmowanie tej witaminy jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym i wspiera odporność kobiety, która w trakcie ciąży jest wystawiona na większą niż normalnie próbę.
 • Zrezygnuj z używek Bezwzględnie z alkoholu i narkotyków, a także papierosów. Jeśli nie jesteś w stanie rzucić palenia z dnia na dzień, postaraj się zrobić to stopniowo.

 • Zrezygnuj z używania e-papierosów Być może producenci twierdzą, że są znacznie mniej szkodliwe od zwykłych papierosów, jednak nie ma wciąż badań pokazujących ich wpływ na ciążę i płód. Z pewnością nie są obojętne dla zdrowia mamy i rozwijającego się dziecka.

 • Zweryfikuj, czy leki, które ewentualnie przyjmujesz, możesz przyjmować w ciąży. Być może lekarz zaordynuje ci inne.

 • Zrezygnuj z jedzenia surowego i wędzonego na zimno mięsa, ryb oraz niepasteryzowanego mleka i jego przetworów (informacje o pasteryzacji znajdziesz na etykiecie produktów).

 • Ogranicz spożywanie produktów wysokoprzetworzonych (fast foodów), napojów gazowanych. Kawę i herbatę możesz pić, ale w rozsądnych ilościach, np. 3 filiżanki dziennie.

 • Zrezygnuj z picia napojów energetycznych

Jeśli czujesz się dobrze, nie ma powodu, by rezygnować z aktywnego życia, które do tej pory prowadziłaś. Nie ma powodu do rezygnacji ze sportu (chyba że jest to sport urazowy, o podwyższonym ryzyko kontuzji) czy podróży, nawet samolotem. Zdecydowanie jednak warto zadbać o dobre nawyki jak: zdrowa, właściwie zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu i codzienna odpowiednia dawka świeżego powietrza.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro