Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
 1. strefa ciazy showcase
 1. strefa ciazy showcase mobile

Kalkulator ciąży

2020

pt.29 maja

maj
 
pwścpsn

Ciąża i macierzyństwo

Ciąża i macierzyństwo to bardzo wymagający okres w życiu kobiety i… mężczyzny również. Wymaga należytego przygotowania fizycznego, psychicznego, ale również finansowego. W Polsce 64% kobiet deklaruje, że planowało pierwszą ciążę. Najkorzystniejszym wiekiem na zajście w ciążę według Polek jest czas między 25 a 29 rokiem życia. Z punktu widzenia nauki najlepiej jest urodzić dziecko między 18 a 24 rokiem życia. Jeśli jesteś wśród tych 64%, to świetnie się składa, że trafiłaś na ten artykuł. Usiądź wygodnie i zainwestuj kilka minut w jego przeczytanie. Edukacja i budowanie świadomości to jedna z najlepszych inwestycji w zdrowie mamy, dziecka i całej rodziny.

Jak przygotować się do ciąży?

Jeśli myśl o dziecku dopiero w tobie kiełkuje, już teraz możesz zrobić coś dla zdrowia swojego dziecka. Profilaktykę wad cewy nerwowej zaleca się rozpocząć na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciąże. Polega ona na suplementacji kwasu foliowego. Jedna tabletka – 0,4 mg dziennie, przyjmowana na 3 miesiące przed ciążą oraz w trakcie I trymestru zmniejsza ryzyko wad, które powstają w pierwszych tygodniach ciąży aż o 70%! W Polsce na 1000 urodzeń 2-3 dzieci rodzi się z wadami cewy nerwowej. Sam niedobór kwasu foliowego negatywnie odbija się na zdrowiu kobiety, sprzyjając rozwojowi miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, jak również zaburzeniom psychicznym. Kobiety w ciąży są szczególnie podatne na niedobory kwasu foliowego, na który zapotrzebowanie wzrasta od 2 do 4 razy. Nawet niewielkie niedobory kwasu foliowego w pierwszych tygodniach rozwoju zarodka mogą skutkować ciężkimi wadami rozwojowymi jak: rozszczep kręgosłupa, brak lub szczątkowy rozwój mózgu, wodogłowie, lub samoistnymi poronieniami. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży i nie suplementowałaś folianów wcześniej, udaj się do apteki jeszcze dzisiaj i poproś o odpowiedni preparat. Zazwyczaj lekarz potwierdzający ciążę podczas wizyty zaleca przyjmowanie kwasu foliowego, informując o jego roli w prawidłowym rozwoju ciąży.

 1. dieta w ciazy

Zadbaj o odpowiedni poziom witamin w twoim organizmie. Nie tylko niedobory mogą być szkodliwe. W przypadku witaminy A jej nadmiar, który kumuluje się w organizmie i utrzymuje na długo po zaprzestaniu suplementacji, może mieć negatywny wpływ. Nie ma powodu do rezygnacji z naturalnych źródeł witaminy A (czerwone i pomarańczowe warzywa, owoce), warto jednak zrezygnować z suplementacji, zwłaszcza retinolem. Witaminę, którą z pewnością warto suplementować, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jest witamina D, odpowiedzialna za gospodarkę wapniowo-fosforanową i budowę kośćca. W okresie od marca do września należy regularnie korzystać z kąpieli słonecznych na świeżym powietrzu, odkrywając o ile to możliwe ramiona i nogi. Filtry ochronne, utrudniają naturalną produkcję witaminy D w organizmie.

Bardzo korzystne jest również utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasów omega 3, których źródłem są np. morskie ryby (makrela, łosoś, dorsz, tuńczyk) oraz olej lniany tłoczony na zimno. Jeśli nie masz do nich dostępu, zapytaj farmaceutę o odpowiedni preparat. Suplementację omega 3 kontynuuj aż do zakończenia karmienia piersią. Kwasy te są cennym budulcem układu nerwowego, immunologicznego i oczu dziecka.

Nie bez znaczenia jest dieta i odpowiedni styl życia. 3 miesiące to wystarczający czas, by wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe, rzucić palenie i wyrównać ewentualne niedobory witamin i minerałów. To również czas, który warto sobie dać na detoksykację organizmu po paleniu papierosów, spożywaniu alkoholu lub innych środków czy leków. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli na uregulowanie gospodarki hormonalnej i może ułatwić zajście w ciążę. Przy optymalizacji swojego odżywiania warto kierować się zasadą 5U:

 • urozmaicenie – dieta powinna być różnorodna,

 • uregulowanie to dbanie o regularność i pory posiłków,

 • umiarkowanie dotyczy szczególnie osób z nadwagą,

 • unikanie alkoholu, papierosów jest oczywiste, ale warto również rezygnować z cukrów prostych i izomerów trans kwasów tłuszczowych obecnych zwykle w wysokoprzetworzonej żywności (słodycze, fast-food),

 • uzupełnianie płynów, picie najlepiej niegazowanej wody mineralnej, ok. 1,5 litra dziennie jest najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu.

Jeśli borykasz się z dodatkowymi problemami, jak choroby autoimmunologiczne czy alergie pokarmowe, rozważ konsultację z dietetykiem. Obliczy twoje indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne, dostosuje jadłospis do potrzeb zdrowotnych, preferencji smakowych, a później do etapu ciąży.

Do listy zadań związanych z przygotowaniami do ciąży dopisz wykonanie podstawowych badań, najważniejszej morfologii krwi, cytologii, badania ogólnego moczu oraz USG piersi. O skierowanie na te badania możesz poprosić lekarza rodzinnego lub lekarza ginekologa.

Jak się przygotować do bycia tatą?

Myśląc o planowaniu ciąży, większość skupia się na kobiecie, tymczasem mężczyźni również mają w tej sprawie wiele do zrobienia. Od dłuższego czasu badania uwidaczniają spadek jakości męskiego nasienia, za co obwiniany jest współczesny styl życia i zanieczyszczenie środowiska. Może to wpływać na trudności z zajściem w ciążę lub przyczyniać się do wybranych chorób dziecka w przyszłości. Dlatego równolegle z partnerką, mężczyźni mogą zawczasu zadbać o swoją dietę, wzbogacając ją o składniki bogate w antyoksydanty: witaminy E, D, C, prowitaminę A, kwas foliowy, składniki mineralne jak cynk i selen oraz substancje takie jak: chlorofile, beta karoteny, polifenole, flawonoidy i likopen. Unikać powinni podobnie jak kobiety: używek typu alkohol, papierosów (w tym dymu papierosowego wchłanianego przez bierne palenie), wysokoprzetworzonej żywności, produktów słodzonych cukrami prostymi, smażonych.

 1. zdrowa dieta

Jeśli dieta przyszłego taty jest uboga w morskie ryby oraz dobrej jakości tłuszcze, warto rozważyć suplementację kwasami omega 3. Otyłość oraz permanentny stres również nie sprzyjają staraniom o ciążę. 

To jedynie wskazówki, informacje, które mają za zadanie poszerzyć wiedzę i zbudować świadomość. Każdorazowo warto skonsultować się z odpowiednim specjalistą jak: dietetyk, fizjoterapeuta, osteopata i położna, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę medyczną z zakresu swojej specjalizacji i mogą rozwiać wątpliwości przyszłych rodziców.

Starania i oczekiwanie

Starania o ciążę mogą potrwać nawet 1,5 roku. O problemach można mówić w momencie, gdy para stara się ponad rok, nie stosuje zabezpieczeń, współżyje 2-3 razy w tygodniu bez efektu. Wcześniej nie ma uzasadnienia, by doszukiwać się problemów, czy wykonywać dodatkowe badania. Parom, którym zależy na czasie, poleca się zakup testu owulacyjnego, pomagającego z dużą dokładnością określić moment jajeczkowania. Należy jednak pamiętać, że nawet zdrowej kobiecie mogą się zdarzyć cykle bezowulacyjne i nie jest to powód do niepokoju. Testy owulacyjne wykonuje się w domu, podobnie jak testy ciążowe.

Wynik testu ciążowego może być pozytywny nawet przed terminem spodziewanej miesiączki. Nie musisz zwlekać. Jeśli z jakichś względów czujesz, że możesz być w ciąży oraz wcześniej współżyłaś, test ciążowy z dużą dozą prawdopodobieństwa pokaże prawdziwy wynik (pozytywny lub negatywny). Z wizytą u lekarza warto się jednak wstrzymać do ok. 2 tygodni po spodziewanej miesiączce, gdyż dopiero wtedy możliwe jest potwierdzenie ciąży za pomocą badania USG. Wtedy też lekarz skieruje cię na pierwsze badania w ciąży: morfologię, badanie moczu oraz inne, jeśli uzna, że takowych potrzebujesz.

Jesteś w ciąży? Gratulacje!

Potwierdzenie ciąży wiąże się z mieszanką przeróżnych uczuć i emocji. Nie zawsze jest to informacja pożądana, spodziewana, czasem tak bardzo wyczekiwana, że aż nierealna. Niezależnie od tego wśród emocji pojawić się mogą: lęk, obawy oraz inne emocje trudne do zaakceptowania. Ważne, byście wiedzieli, że to normalne. Dajcie sobie czas na oswojenie się z nową sytuacją. Do burzy emocji dochodzą fizyczne, wczesne objawy ciąży, które nie są zwykle łaskawe dla kobiety:

 1. mdlosci w ciazy
 • nudności, odbijanie się lub wymioty, z którymi możesz sobie poradzić, jedząc mniejsze porcje a częściej; zwykle odpowiednia dieta pozwala złagodzić objawy,

 • wrażliwość na zapachy,

 • częste oddawanie moczu,

 • senność i ogólne rozbicie,

 • pobolewanie w dole brzucha, z niewielkim plamieniem włącznie (plamienie związane z implantacją zarodka),

 • ból, swędzenie, powiększenie piersi,

 • rozdrażnienie, brak możliwości skupienia się, zawroty głowy,

 • bóle głowy, zwłaszcza u kobiet, które cierpiały wcześniej na migreny.

Do podstawowych objawów ciąży należy zaliczyć również brak miesiączki. W organizmie wzrasta poziom estrogenów i progesteronu, co jest sygnałem dla przysadki mózgowej, by wstrzymać comiesięczne złuszczanie się błony śluzowej macicy, jednak u niektórych kobiet występuje cykliczne plamienie w terminie spodziewanego okresu. Należy wówczas wykluczyć stan zagrożenia i skonsultować się z lekarzem. To dowód na to, że plamienia w ciąży nie zawsze oznaczają coś złego.

Większość z tych objawów jest wynikiem zmian hormonalnych i mieszanki emocji, które towarzyszą kobiecie w I trymestrze. Na tym etapie ważne jest, by słuchać swojego ciała, zapewnić sobie odpowiednią dozę odpoczynku, w tym umiarkowanej aktywności fizycznej jak spacery, joga, gimnastyka czy basen, jeśli nie ma przeciwwskazań. W przypadku bólu trudnego do zniesienia lekiem, który bezpiecznie można stosować w ciąży, jest paracetamol oraz ibuprofen. Można je stosować również w przypadku drobnych infekcji górnych dróg oddechowych. Przy problemach z oddychaniem spowodowanych uporczywym katarem pomocne są inhalacje z soli fizjologicznej.

Ciekawość i chęć dowiedzenia się, jak rozwija się maluch, od samego początku jest zupełnie uzasadniona. Co więcej, bardzo korzystne jest, gdy rodzice „śledzą” tydzień po tygodniu rozwój ciąży i dziecka. Buduje to świadomość, poszerza wiedzę. Docenia to również personel medyczny, gdyż ze świadomymi pacjentami zdecydowanie lepiej się współpracuje. O tym, jak rozwija się ciąża krok po kroku możecie dowiedzieć się z licznych artykułów, aplikacji, a także kalkulatorów terminu porodu czy książek o ciąży. Ważne, by szukać źródeł wiarygodnych, merytorycznych, artykułów pisanych przez medyków (lekarzy, położne, fizjoterapeutów). Mniej dawać wiarę w opinie zamieszczane na forach.

I trymestr

To prawdopodobnie najtrudniejszy okres w całej ciąży. Oprócz burzy emocji, dochodzą nieprzyjemne pierwsze objawy. Brzuch jest jeszcze niewidoczny, więc kobieta rzadko może liczyć na przywileje związane ze stanem, w jakim się znajduje. To czas, kiedy warto wsłuchać się w sygnały organizmu, przeorganizować priorytety i zadbać o zdrowie fizyczne i duchowe. Dzisiejsza rzeczywistość to ogrom bodźców. Staraj się selekcjonować wiarygodne informacje: umów się na wizytę do lekarza lub położnej (położne również mogą prowadzić fizjologiczną ciążę), zadbaj o dietę i formę fizyczną. Jeśli dopiero oczekujesz na wizytę, a chcesz zweryfikować, w którym tygodniu ciąży jesteś oraz jaki jest przybliżony termin rozwiązania, skorzystaj z kalkulatora. Możesz też samodzielnie obliczyć termin porodu, korzystając z reguły Naegellego: data ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok.

Jeśli doskwierają ci wczesne objawy ciąży, zadbaj o:

 • regularne, zdrowe posiłki; porcje powinny być niewielkie a częstsze,

 • regularny i odpowiednio długi sen; jeśli cierpisz na bezsenność lub nadmierną senność, zapewnij sobie odpoczynek w całkowicie ciemnym pokoju (nawet bez diod urządzeń elektronicznych),

 • nową bieliznę jeśli twój biust się powiększył; jest to korzystny objaw z punktu widzenia powodzenia karmienia naturalnego i oznacza, że tkanka gruczołowa przygotowuje się do produkcji mleka.

 1. zdrowa dieta w ciazy

Bardzo pomocna jest również umiarkowana aktywność fizyczna w ciąży i częste przebywanie na świeżym powietrzu. Pozwoli to nie tylko zadbać o kondycję i jest prewencją otyłości oraz wielu chorób w ciąży, ale także pozytywnie wpłynie na dotlenienie organizmu i samopoczucie. Jeśli przed ciążą aktywnie uprawiałaś sport, możesz to kontynuować, pod warunkiem, że nie jest to sport urazowy. Kobiety w ciąży mogą jeździć na rowerze, biegać, uprawiać gimnastykę, pływać. Nie zalecane są aktywności, w których grozić może upadek jak np. jazda na nartach, łyżwach, konno czy boks. Tutaj należy się kierować po prostu zdrowym rozsądkiem i rekomendacjami medyków.

Drugim filarem zdrowia w ciąży jest właściwa dieta, którą można zwalczyć większość przykrych dolegliwości ciążowych. Praktycznie od pierwszych tygodni ciąży zwiększa się objętość krwi w organizmie kobiety, a co za tym, idzie wzrasta ryzyko anemii i niedoborów żelaza. Braki te w pierwszej kolejności można próbować wyrównać dietą. Prawidłowo skomponowane posiłki mogą ustrzec kobietę przed koniecznością dodatkowej suplementacji oraz złym samopoczuciem. W ramach profilaktyki niedoborów żelaza zaleca się spożywanie produktów takich jak: soja, żółtka jaj, fasola, brokuły, szpinak, wątróbka, wołowina, kasza gryczana, jęczmienna, manna, płatki owsiane, orzechy, natka pietruszki, suszone morele, śliwki, rodzynki, sezam. By ułatwić wchłanianie żelaza z układu pokarmowego, dobrze jest łączyć powyższe z produktami bogatymi w witaminę C, czyli: kapustą kiszoną, ogórkami kiszonymi, papryką, cytrusami, porzeczkami, truskawkami, kiwi, pomidorami.

Pomocne są także zioła, pite w formie naparów:

 • majeranek, łagodzący mdłości i wymioty,
 • mniszek lekarski, ułatwiający trawienie,
 • melisa i nagietek, działające uspokajająco,
 • pokrzywa, zawierająca żelazo i witaminy,
 • rumianek, wspierający trawienie i działający kojąco na układ nerwowy.

W ciąży należy unikać:

 • korzenia żeń-szeniu
 • krwawnika,
 • tymianku i podbiału (popularnych w tabletkach na ból gardła)
 • anyżu,
 • hibiskusa,
 • lukrecji,
 • mięty polnej,
 • pluskwicy groniastej,
 • szałwii, która po porodzie działa hamująco na laktację,
 • herbaty z liści malin, chyba że minął 36 tydzień ciąży; napar z liści malin działać ma rozpulchniająco na szyjkę macicy, jednak brak jest wiarygodnych badań potwierdzających.

Pierwsze 13 tygodni ciąży to najważniejszy, „jakościowy” czas rozwoju dziecka. W tym czasie formuje się większość głównych organów i części ciała, tak by pod koniec 3 miesiąca wszystko zamknęło się w malutkim człowieku wielkości śliwki. W tym czasie kształtuje się łożysko, które do końca ciąży dostarczać będzie dziecku tlen i składniki odżywcze. To czas wyjątkowej wrażliwości zarodka, a od 11 tygodnia ciąży płodu, na czynniki zewnętrzne takie jak: alkohol, narkotyki, dym papierosowy czy wybrane leki. Kobiety zażywające używki na bardzo wczesnym etapie ciąży, zanim się o niej dowiedziały, powinny je natychmiast odstawić. Na tym etapie zarodek ma bardzo duże zdolności regeneracyjne i uszkodzone komórki zastępowane są zdrowymi. Szanse na urodzenie zdrowego dziecka są bardzo duże.

Pod koniec I trymestru, między 11 a 13 tygodniem, wykonywane jest jedno z 3 zalecanych badań ultrasonograficznych tzw. USG genetyczne, które jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, mającym na celu określenie ryzyka wystąpienia wad wrodzonych. To badanie ma ogromną wartość diagnostyczną i może decydować o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu mamy i dziecka. W przypadku wątpliwości lekarz przedstawia pacjentce dalsze możliwości diagnostyczne i kieruje na kolejne badania prenatalne: test Pappa oraz inwazyjne badanie prenatalne, jakim jest amniopunkcja. Nie zapomnij, by umówić się w odpowiednim terminie, a wyniki przechowuj razem z kartą ciąży.

II trymestr

 1. kobieta w ciazy

To najczęściej czas, gdy kobieta odczuwa ulgę. Mija większość nieprzyjemnych objawów, choć nie zawsze – niektóre potrafią utrzymywać się do dnia porodu. Do tych najpopularniejszych należą: wzdęcia, zgaga, zaparcia, senność, do których dochodzą bóle pleców, bóle lub uczucie ciągnięcia w pachwinach, lekki ból lub swędzenie sutków, skóry na brzuchu, drętwienie lub skurcze nóg, zwiększona wydzielina z dróg rodnych i zatkany nos oraz problemy ze snem: bezsenność i intensywne, wyraźne sny.

Na tym etapie dziecko, choć niezdolne do przeżycia poza organizmem mamy, jest już praktycznie w pełni ukształtowane. Trwa doskonalenie działania organów i układów, dojrzewanie i nabieranie masy. Mama najczęściej czuje już ruchy dziecka, zwłaszcza jeśli jest to kolejna ciąża. Początkowo odczucie przypomina „bulgotanie w brzuchu”. W piersiach rozpoczyna się produkcja mleka – laktacja. Czasami możesz zauważyć wypływ niewielkich ilości siary.

Najwyższy czas, by zapisać się na kurs szkoły rodzenia (zajęcia powinniście rozpocząć ok. 6-7 miesiąca ciąży), rozważyć miejsce i sposób urodzenia dziecka. Bardzo przydatny jest w tym plan porodu, dzięki któremu przygotujecie się na różne możliwości i świadomie podejmiecie wiele decyzji, które zaważą na jakości porodu. Statystyki pokazują, że rodzice, którzy odbywają kurs w szkole rodzenia i świadomie się do porodu przygotowują, mają mniej komplikacji i wspominają poród przyjemniej. Warto wiedzieć, że najpewniej to, co zaplanujecie w planie porodu, się nie wydarzy. Ewentualne wątpliwości i pytania możecie wyjaśniać z położną i innymi specjalistami podczas spotkań w szkole rodzenia. Do rozważenia jest bardzo wiele kwestii:

 • W jakim miejscu chcesz urodzić: szpital i sala porodowa, dom narodzin, własny dom?
 • Kto ma ci towarzyszyć: partner, inna osoba z rodziny (poród rodzinny), doula? Czy chcesz mieć indywidualną opiekę położnej?
 • Czy chcesz rodzić naturalnie, czy przez cięcie cesarskie?
 • Jakie metody łagodzenia bólu wybierasz?
 • Czy zależy ci na porodzie w pozycjach wertykalnych?
 • Czy planujesz poród w wodzie?
 • Czy chcesz uniknąć nacięcia krocza?
 • Czy chcesz karmić piersią?
 • Czy chciałabyś, by podczas porodu lub tuż po ktoś robił ci pamiątkowe zdjęcia?

Na każdej wizycie u lekarza lub położnej powinnaś mieć mierzone ciśnienie krwi w ramach profilaktyki nadciśnienia ciążowego. Jeśli wynik będzie zawyżony, będziesz zobligowana do codziennej kontroli swojego ciśnienia. Nie bagatelizuj tego, gdyż to z pozoru błahe badanie pozwala w porę wykryć powikłanie nadciśnienia, jakim jest stan przedrzucawkowy lub rzucawka, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia matki i dziecka.

Między 18 a 22 tygodniem zalecane jest wykonanie drugiego, najważniejszego badania ultrasonograficznego w ciąży – tzw. USG połówkowego, którego celem jest ocena prawidłowości budowy anatomicznej płodu, szczególnie serca i mózgu oraz wykluczenie ewentualnych wad. To najważniejsze badanie w ciąży, gdyż w przypadku potwierdzenia wad lub choroby możliwe jest podjęcie wczesnego leczenia (np. operacje wewnątrzmacieczne) i odpowiednie przygotowanie się na narodziny chorego dziecka. Dla rodziców, którzy dowiadują się o problemach, czeka wsparcie specjalistów, w tym psychologa. Podczas badania najczęściej potwierdzona zostaje również płeć dziecka.

Między 24 a 28 tygodniem ciąży otrzymasz skierowanie na test obciążenia glukozą. Wysoki poziom glukozy we krwi matki negatywnie wpływa na rozwój dziecka i może prowadzić do porodu przedwczesnego lub powikłań podczas porodu, ze względu na dużą masę. Cukrzycę ciążową leczy się najczęściej dietą, która korzystnie wpływa na nawyki żywieniowe mamy. Sama cukrzyca ustępuje niedługo po porodzie.

III trymestr

To najprawdopodobniej „najcięższy” czas dla kobiety, ale nie oznacza to, że będziesz się czuła najgorzej. Mogą ci towarzyszyć nieprzyjemne objawy, takie jak w II trymestrze lub nawet nieco nasilone, zwłaszcza bóle pleców, swędzenie skóry na brzuch i piersiach, bóle i ciągnięcie w pachwinach, i ogólne zmęczenie oraz nowe, których wcześniej nie było: uczucie duszności, zgaga, skurcze i obrzęki nóg, żylaki lub hemoroidy, a także popuszczanie moczu, spowodowane uciskiem macicy na pęcherz moczowy. Uczucie duszności, zawroty głowy bywają niebezpieczne, ze względu na ryzyko upadku, dlatego nie wahaj się korzystać z przywilejów pierwszeństwa dla kobiet w ciąży. Jeśli dolegliwości są trudne do zniesienia, należy skonsultować to z lekarzem. Być może będzie mógł zaordynować odpowiednie leki, bezpieczne dla dziecka.

Odczuwalne zaczną być skurcze przepowiadające: fale Alvareza oraz skurcze Braxtona-Hicksa, których zadaniem jest utrzymanie włókien mięśnia macicy w dobrej kondycji. Możesz obserwować twardnienie brzucha, „stawianie się brzucha”, a nawet delikatny ból. Przychodzą falami lub seriami, czasami są to pojedyncze skurcze. Nie prowadzą one do porodu. Jeśli zauważysz, że są regularne i narastają, powinnaś zgłosić się do lekarza.

 1. kobieta w ciazy

Podczas ostatnich 3 miesięcy dziecko nabiera głównie masy i rośnie. Najbardziej intensywnym miesiącem wzrostu jest ostatni – dziewiąty. Wtedy też dziecko gromadzi najwięcej tkanki tłuszczowej. Układ nerwowy i zmysły są na tyle rozwinięte, że dziecko rozpoznaje głos mamy, reaguje na światło oraz nieprzyjemne dźwięki. Ma również swój rytm dobowy: mama jest w stanie określić, kiedy jest aktywne, a kiedy odpoczywa i śpi.

Poród? Czy to już?

III trymestr trwa od 28 tygodnia do… no właśnie. Teoretycznie ciąża trwa 40 tygodni, jednak za poród o czasie uznaje się poród między 38 a 42 tygodniem. Gdy mówimy o wieku ciąży, mówimy o skończonych tygodniach. Torbę do szpitala powinnaś mieć spakowaną już od ok. 36 tygodnia ciąży, jednak samych objawów porodu wypatruj po skończonych 38 tygodniach. Poród może zwiastować:

 • obniżenie się brzucha i uczucie ulgi przy oddychaniu – od tego momentu będziesz mogła wziąć głębszy oddech; oznacza to, że dziecko wpasowuje się w kanał rodny,

 • odejście czopu śluzowego – zauważysz zwiększoną ilość śluzu przeźroczystego lub delikatnie podbarwionego krwią, co oznacza, że szyjka macicy przygotowuje się do rozwierania; czop śluzowy może odejść na 2 tygodnie przed porodem, czasami możesz go również nie zauważyć,

 • biegunka, wymioty, które oznaczają, że organizm się oczyszcza i zwykle są to objawy na ok. 48 godzin przed rozpoczęciem się akcji porodowej,

 • niepokój, bezsenność, brak możliwości znalezienia sobie miejsca lub wręcz przeciwnie, potrzeba intensywnego wypoczynku – organizm przygotowuje się do dużego wysiłku, jakim jest poród.

Rozpoczynający się poród poznasz po:

 • nasilających się i coraz częstszych skurczach; jeśli w ciągu kilku godzin obserwujesz regularne skurcze, bóle w okolicy brzucha lub okolicy lędźwiowej, przypominające np. bóle menstruacyjne,

 • skurczach, bólach, które nie ustępują mimo 40-minutowej ciepłej kąpieli lub prysznica,

 • odejściu wód płodowych.

W takiej sytuacji powinnaś na spokojnie zjeść ostatni, obfity posiłek, wziąć prysznic i dopiero pojechać do szpitala. Od momentu odejścia wód płodowych masz 6 godzin na zgłoszenie się do szpitala, chyba że kolor wód płodowych jest inny: zielony, czerwony lub brunatny. Wtedy do szpitala należy się zgłosić niezwłocznie.

Gratulacje Mamo! Gratulacje Tato!

 1. karmienie piersia

Poród, niezależnie od jego drogi, jest bardzo wyczerpujący. Kobieta potrzebuje kilku dni na regenerację i odpoczynek, a także na zapoznanie się z nowym członkiem rodziny. Pierwszych kilka dni jest kluczowych z punktu widzenia karmienia piersią. Duże znaczenie ma dieta i jakość spożywanych posiłków. O ile nie istnieje coś takiego, jak „dieta mamy karmiącej”, to jadłospis po porodzie powinien zaspokajać potrzeby mamy na tym etapie jej życia. Potrawy powinny być urozmaicone, świeże, smaczne i lekkostrawne. W czasie karmienia piersią mama może jeść praktycznie wszystko z wyjątkiem produktów zawierających alkohol. Do lamusa należy odłożyć przekonania, że mama, która karmi piersią, nie może jeść produktów mlecznych, smażonych, grzybów, kapusty czy roślin strączkowych. Dla zdrowia warto zrezygnować ze słodyczy, fast-foodów, produktów wysokoprzetworzonych. Nie ma jednak przeciwwskazań do tego, by mama zjadła kostkę czekolady lub napiła się kawy (dopuszczalne są 2-3 filiżanki kawy dziennie).

W razie obaw lub problemów związanych z karmieniem piersią należy zgłosić się do profesjonalistów, najlepiej doradców laktacyjnych, edukatorów czy promotorów karmienia piersią, którymi są najczęściej położne. 

Jeśli zaszłaś w kolejną ciążę w niewielkim odstępie czasu od porodu, nie musisz przerywać trwającej laktacji. Jeśli ty i dziecko chcecie kontynuować karmienie, a ciąża rozwija się prawidłowo, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Sytuacja może się zmienić, jeśli z jakichś powodów ciąża staje się zagrożona. Karmienie jest również niewskazane w ciąży wysokiego ryzyka lub w niektórych przypadkach w ciąży po poronieniach. W takich sytuacjach należy się skonsultować z lekarzem i doradcą laktacyjnym. 

Ciąża i poród to temat niewyczerpany. Każda kobieta ma swoją jedną lub wiele niepowtarzalnych historii w zależności od tego, ile razy była w ciąży. To od nas samych w dużej mierze zależy, jaka ta historia będzie: czy pozytywna, czy taka, do której nie chce się myślami wracać. Ten artykuł to jedynie wstęp, zajawka wielu aspektów, które warto przemyśleć i widzieć, przygotowując się lub będąc już w ciąży. Liczę, że zachęci was do poszukiwania informacji, zadawania pytań specjalistom i dyskutowania z innymi doświadczonymi mamami. Powodzenia!

Fakty i mity na temat ciąży

MIT!

Jedynym przeciwwskazaniem do bezpośredniego wystawiania się na słońce jest ryzyko przebarwień i ogólnie szkodliwe działanie promieni słonecznych na skórę. Stosując wysokie filtry mineralne, możesz korzystać z kąpieli słonecznych, najlepiej poza godzinami szczytu, czyli 11-15. 


PRAWDA!

W ciąży nie należy spożywać surowego mięsa (tatar, szynka parmeńska, salami), ryb (sushi) i owoców morza, mięsa i ryb wędzonych na zimno oraz serów i mleka niepasteryzowanego, a także surowych jajek (tiramisu). Z powodzeniem można jeść miód, mięso i ryby wędzone na ciepło, gotowane lub pieczone owoce morza oraz sery i mleka pasteryzowane.


MIT!

Zgaga i uczucie nadkwaśności wynika z ucisku rosnącej macicy na żołądek oraz z wpływu hormonów (progesteronu i relaksyny) na rozluźnienie mięśnia wpustu żołądka. W ten sposób treść pokarmowa może cofać się do przełyku i powodować nieprzyjemne uczucie, a nawet ból w klatce piersiowej.


PRAWDA!

Za sprawą hormonu relaksyna ciało przygotowuje się do porodu. Rozluźniają się stawy co sprawia, że rozmiar buta może się powiększyć nawet o 1 rozmiar tak jak obwód bioder. Po porodzie ciało kobiety nie wraca już do stanu sprzed ciąży.


MIT!

Warto poczekać do momentu, gdy skurcze są regularne, co 5-7 minut lub gdy ból jest już nie do wytrzymania. Zgłoszenie się do szpitala wcześniej, można oznaczać, że zostaniecie poproszeni o zgłoszenie się dopiero za kilka godzin. Ten czas warto wykorzystać na posiłek, kąpiel, odpoczynek, sen.


PRAWDA!

Dozwolone jest jedynie picie niewielkich ilości wody niegazowanej. Jest to związane z wymogami anestezjologicznymi. Dlatego tak ważne jest, by do szpitala przyjechać najedzonym, gdyż nigdy nie wiadomo, ile godzin może potrwać poród oraz kiedy mama będzie mogła zjeść kolejny posiłek. 


MIT!

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Szczególnie należy zadbać o karmienie zaraz po porodzie i przez kilka pierwszych dni, gdyż tylko wtedy kobieta produkuje siarę – mleko bogate w substancje aktywne, przeciwciała, dobre bakterie wspierające niedojrzały jeszcze układ pokarmowy noworodka.


PRAWDA!

Oksytocyna wydzielana podczas karmienia powoduje również szybszą inwolucję macicy. Dodatkowo karmienie piersią to duży wydatek energetyczny dla organizmu matki. Znaczna część kobiet obserwuje utratę nadprogramowych kilogramów podczas karmienia piersią.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro