Sprzedaż zakończona

Sponsorowane oferty z tej kategorii

SPRAWA POLSKA Samborski Moskwa 1917 Rosja Niemcy

od
Super Sprzedawcy
marcingalazka
49,00
Przesyłka płatna z góry
List polecony priorytetowy9,00 zł
sprawdź szczegóły
Zakończona
(wtorek, 6 listopada 2018, 12:18:45)
Allegro gwarantuje bezpieczne zakupy
Otrzymasz kupiony przedmiot albo zwrócimy Ci pieniądze. Sprawdź szczegóły.

Parametry

 • Stan:
  Nie wymaga renowacji
 • Faktura:
  Nie wystawiam faktury
 • Język:
  polski
 • Rok wydania:
  1917

Opis

Erazm Samborski

SPRAWA POLSKA  NA TLE WOJNYEUROPEJSKIEJ

Część I. STAN SPRAWY POLSKIEJ DO WYBUCHU WOJNY  ŚWIATOWEJ

Moskwa 1917, format 17x24 cm, stron 47, miękka okładka, stan dobry (lekkie  otarcia i  przebarwienia okładki).

Spis treści:

 • Przedmowa
 • Pierwszy  okres  wojny  europejskiej  - Imperialistyczne  projekty  wielkich mocarstw likwidacji  wojny. - Stosunek Europy wojującej do  sprawy  polskiej.
 • Główne przyczyny wojny  europejskiej  i przygotowywanie  do  niej świadomości  społecznej państw  wojujących.
 • Gotowość do wojny  Cesarstwa  Rosyjskiego. - Konsolidacja  ludów zamieszkujących  Rosję dookoła  hasła "wszystko  dla  wojny".
 • Polacy wobec  wojny europejskiej. - Związek sprawy polskiej z zasadą samookreślenia narodów. - Historyczny stosunek Rzeczypospolitej do walk ludów o wolność. 
 • Niemcy  wobec sprawy polskiej.
 • Austria wobec sprawy polskiej.
 • Rosja wobec sprawy polskiej.

Samborski Erazm Dominik (1883–1949), działacz Narodowego Związku Robotniczego, ubezpieczeniowiec. Ur. 16 V w Kielcach, był synem Mieczysława, aptekarza pochodzącego ze zubożałej rodziny ziemiańskiej, i Marii z Kredyków.

S. – jak sam podawał – uczył się w gimnazjum w Kielcach, w r. 1898 wraz z in. członkami tajnego uczniowskiego kółka samokształceniowego wziął udział w demonstracji zorganizowanej w setną rocznicę urodzin Adama Mickiewicza. W r. 1903 rozpoczął studia na Wydz. Prawa Uniw. Warsz. Przyjęty do Koleżeńskiej Grupy i Koła Braterskiego Związku Młodzieży Polskiej «Zet», został następnie członkiem ściśle zakonspirowanego Związku im. Jana Kilińskiego, a z czasem jednym z jego kierowników. Od jesieni 1904 był przedstawicielem Związku w Komitecie Wykonawczym Bratniej Pomocy na Uniw. Warsz., wespół z Janem Stanisławem Jankowskim, późniejszym delegatem Rządu na Kraj, i Mieczysławem Bujalskim zakładał wśród młodzieży robotniczej na Woli pierwsze bojówki związkowe. Z powodu udziału w strajku szkolnym w r. 1905 został relegowany z Uniw. Warsz. Kontynuował studia, ale już nie prawnicze, lecz ekonomiczne, kolejno w Genewie, Lipsku i Monachium. Uczestniczył tam w narodowym Związku Młodzieży Akademickiej. Po uzyskaniu w r. 1909 stopnia doktora nauk politycznych przyjął posadę plenipotenta w dobrach Karola Stanisława Niezabytowskiego w Mińszczyźnie. Od r. 1915 był czynny w Komitecie Niesienia Pomocy Ofiarom Wojny, przeciwdziałając zwłaszcza przesiedleniom uchodźców z Królestwa w głąb Rosji. Za staraniem S-ego wielu ich umieszczono w gub. smoleńskiej oraz w mińskiej, głównie w majątkach Niezabytowskich. W związku z likwidowaniem interesów swego pracodawcy na początku 1917 r. S. znalazł się w Moskwie. Rozwinął tam działania mające na celu zorganizowanie na obczyźnie Narodowego Związku Robotniczego (NZR). Doprowadził do zjazdu w Moskwie (18–29 VIII 1917), na którym powołano Zarząd Główny NZR w Rosji, a jemu powierzono przewodnictwo. Z jego inicjatywy i przy udziale redaktorskim od września t. r. zaczęto wydawać w Moskwie pismo „Kiliński”. Tu też ogłosił broszurę pt. Sprawa polska na tle wojny europejskiej (1917 cz. 1–2) w porozumieniu z kierownictwem partii w kraju, po przewrocie bolszewickim podjął (wspólnie z Marianem Turkiem, również członkiem kierownictwa NZR w Rosji) pertraktacje w sprawie zwolnienia jeńców Polaków i tworzenia polskich oddziałów wojskowych, misja ta dała jednak nikłe rezultaty.

Wobec coraz trudniejszych warunków działania pod koniec r. 1918 S. powrócił do kraju. Z początkiem r. n. został wydelegowany do Łodzi jako komisarz Min. Aprowizacji. Jednocześnie prowadził z ramienia NZR działalność polityczną, m. in. wygłosił 19 III 1919 w Pabianicach odczyt Kresy Wschodnie Polski a interesy robotnicze, w którym nawoływał do ogarnięcia Białorusi ekspansją polityczną, ekonomiczną i kulturalną. W czasie wojny polsko-sowieckiej w połowie 1920 r. Min. Spraw Zagranicznych wydelegowało go do Gdańska dla nadzorowania wyładunku broni i amunicji dla Polski. Zarazem prowadził tam poufne zabiegi w celu pozyskania poparcia ludności dla żądań polskich w toczących się wówczas pertraktacjach między Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem.

Po powrocie do Łodzi S. działał w Narodowej Partii Robotniczej (NPR), powstałej w r. 1920 z połączenia NZR z Narodowym Stronnictwem Robotniczym. Był czynny w powołanych przez partię Narodowych Klubach Robotniczych, potem był jednym z założycieli nowej organizacji – Polskiego Tow. Kultury i Oświaty Robotniczej «Pochodnia» (1925) i jednym z pierwszych wykładowców utworzonego przez nie w Łodzi Uniwersytetu Robotniczego. Nakładem «Pochodni» wydana została praca S-ego Dlaczego świat głoduje?… (Studium polityczno-gospodarcze) (W. 1936). W r. 1926 przyłączył się do utworzonej pod wodzą Antoniego Ciszaka NPR-Lewicy. Powołany w r. 1925 na dyrektora Kasy Chorych w Łodzi, pozostawał na tym stanowisku do r. 1932, z kolei był w Poznaniu dyrektorem Kasy, a od 1 I 1934 Ubezpieczalni Społecznej (US). Odwołany stamtąd 28 II 1935 został przeniesiony do centrali w Warszawie, a w r. 1938 objął stanowisko dyrektora US w Żyrardowie. Podczas okupacji niemieckiej mieszkał w Warszawie do upadku powstania warszawskiego 1944 r. Utrzymywał się z dorywczych zajęć. Miał bliżej nie znane powiązania z konspiracją.

W połowie r. 1945 zamieszkał S. w Zabrzu i rozpoczął pracę w administracji miejskiej w Katowicach jako zaopatrzeniowiec. Zwabiony podstępnie na rzekome zebranie konspiracyjne, zaraz potem został aresztowany i prawie dwa lata (1946–7) przebywał w więzieniu w Warszawie. Zmarł nagle 27 IX 1949 w Zabrzu. Był odznaczony Medalem Niepodległości (1932).

Z małżeństwa zawartego w r. 1914 z Anną Emilią z Gryczów miał S. córki: nie żyjącą już Wandę, ekonomistkę, i Irenę, zamężną Kreutzinger, prawniczkę.

źródło: http://www.ipsb.nina.gov.pl

Dostawa i płatność
od 9,00 zł

Lokalizacja: Warszawa, Polska

Wysyłka

Przesyłka płatna z góry

pierwsza sztuka
kolejna sztuka
maksymalnie w paczce
czas realizacji
List polecony priorytetowy
pierwsza sztuka
9,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
5
czas realizacji
4-5 dni roboczych

Przesyłka płatna przy odbiorze

pierwsza sztuka
kolejna sztuka
maksymalnie w paczce
czas realizacji
Odbiór osobisty
pierwsza sztuka
0,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
-
czas realizacji
3 dni robocze

Sprzedawca nie określił cen wysyłki za granicę

Skontaktuj się ze sprzedawcą, jeśli zależy Ci na dostawie

Punkty odbioru

Antykwariat Kwadryga
Wilcza 29A lok. 25
00-544 Warszawa
woj. mazowieckie

poniedziałek - piątek
11:00 - 18:00
sobota - niedziela
zamknięte

płatność tylko gotówką
prosimy umówić się na odbiór

Płatności
Reklamacja

Czas na reklamację z tytułu rękojmi

1 rok

Adres do reklamacji

Antykwariat Zakładka Marcin Gałązka
Śmieszna 5
03-632 Warszawa
Dodatkowe informacje

  

Art. 556. § 1. Sprzedawca jest  odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę  zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie  oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy,  jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił  kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie  niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne). 

§ 2.  Sprzedawca jest odpowiedzialny względem  kupującego, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo  jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej; w razie sprzedaży praw  sprzedawca jest odpowiedzialny także za istnienie praw (rękojmia za wady  prawne).

14 dni na odstąpienie od umowy

Czas na odstąpienie od umowy

14 dni

Adres do zwrotu

Marcin Gałązka
Śmieszna 5
03-632 Warszawa

Koszt przesyłki zwrotnej pokrywa

kupujący
O sprzedającym
marcingalazka
marcingalazka

100,0%

kupujących poleciło tego sprzedawcę
w ostatnich 12 miesiącach
ZGODNOŚĆ Z OPISEM
5,0/5
OBSŁUGA KLIENTA
5,0/5
CZAS WYSYŁKI
5,0/5
KOSZT WYSYŁKI
4,9/5
NA ALLEGRO OD
od 17 lat i 4 miesięcy

Dane firmy

Marcin Gałązka
Antykwariat Zakładka
Śmieszna 5
03-632 Warszawa
REGON: 140671533
NIP: 524-125-54-77

Kontakt

 • 501****** (pokaż)
poniedziałek - piątek
11:00 - 18:00
sobota - niedziela
zamknięte

Informacje o sprzedającym

Numer konta mBank: 29 1140 2004 0000 3202 0355 4437

Pozostałe informacje

email: galazka@antykwariat-zakladka.pl
telefon: 501285268
Oferty kupna

użytkownik

cena

data

j...5

cena
49,00 zł
data
piątek, 2 listopada, 21:55:41
Wyświetlenia:22
Numer oferty:7639877211
Zgłoś naruszenie zasad

Sponsorowane oferty z tej kategorii


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro