Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

PlayStation 5 (PS5) - Przedsprzedaż

 1. PlayStation 5 (PS5) - Przedsprzedaż
podziel się
FacebookTwitter

PlayStation 5 - premiera konsoli 19 listopada 2020 r.


Aktualizacja 19/11/2020


Oficjalna premiera PlayStation 5 w Polsce

19 listopada 2020 roku miała miejsce w Polsce premiera konsoli PlayStation 5. Polacy (tak jak wiele innych nacji) musieli poczekać kilka dni względem innych krajów takich jak USA czy Japonia, aż najnowszy sprzęt od Sony do nich trafi. Niestety wiele osób nie zdążyło kupić konsoli w przedsprzedaży, gdyż cały nakład wyczerpał się w mgnieniu oka. Po oficjalnej premierze nie jest wcale lepiej - w większości sklepów po prostu nie ma już PS5. Na ten moment nie wiadomo, kiedy dokładnie trafi do nas kolejna partia PlayStation 5 i zakup konsoli stanie się łatwiejszy.

Jak prezentuje się PS5?

Na początku warto przyjrzeć się wymiarom konsoli, gdyż jest ona naprawdę duża (390 x 104 x 260 mm). Urządzenie wyróżnia się dwukolorową, nieregularnie pofalowaną obudową - z czarnym paskiem w środku i białymi, chropowatymi panelami po bokach. To, co jednak prawdopodobnie najbardziej interesuje każdego potencjalnego nabywcę znajduje się w środku. Sercem PS5 jest ośmiordzeniowy procesor od AMD, układ graficzny pochodzi od tego samego producenta. Oba te komponenty znacząco przewyższają mocą swojego poprzednika (PlayStation 4) i według producenta mają zapewnić możliwość grania w rozdzielczościach sięgających do 8K, a także generować nawet do 120 klatek animacji na sekundę. Ponadto PlayStation 5 jako pierwsza konsola w historii Sony wspiera technologię śledzenia promieni - ray tracing. Jej zastosowanie umożliwia dużo bardziej realistyczne oddanie efektów świetlnych oraz odbić, które wyglądają teraz niemal tak jak w rzeczywistości.

PlayStation 5 cechuje się też wieloma nowinkami technologicznymi. Ciekawie zapowiada się nowy system dźwięku 3D, a także jeden z najszybszych dostępnych na rynku dysków SSD. Za jego sprawą z gier praktycznie znikają ekrany ładowania, a sam system działa błyskawicznie. Ponadto, w trybie kompatybilności wstecznej zagramy w znaczną większość tytułów z PS4. Wiele z nich otrzymało lub otrzyma stosowne aktualizacje, podnoszące jakość oprawy graficznej czy zwiększające ilość klatek na sekundę.

DualSense, czyli nieoczekiwana rewolucja

Tak jak możemy powiedzieć, że podzespoły i funkcje oferowane przez samą konsolę PS5 są raczej ewolucją, kontynuacją pomysłów z poprzedniej generacji, tak nowy kontroler jest rewolucją. Sony zerwało praktycznie ze wszystkim, co było charakterystyczne w ich padach do tej pory. Dzięki bardziej obłym i zakrzywionym kształtom oraz większej masie wygląd DualSense przypomina teraz lekko kontrolery konsoli Xbox. Zmianom nie uległ za to układ przycisków i gałek. Najważniejszymi zmianami są jednak nowe adaptacyjne spusty i system haptycznych wibracji. Te pierwsze, będą dostosowywać się do danej sytuacji w grze i zwiększać lub zmniejszać opór w zależności od sytuacji. Nowe wibracje mają z kolei zmienić odczucia jakich doznajemy w grach. Dzięki nim poczujemy teraz każdą powierzchnię po której się poruszamy, czy wyczujemy jaką bronią się posługujemy w danej sytuacji. System ten można porównać chyba tylko z HD Rumble od Nintendo, jednak tam nie ma adaptacyjnych spustów.

PlayStation dostępne jest w dwóch wersjach - zwykłej z napędem Blu-ray oraz Digital Edition, która go nie posiada. Cena wersji z czytnikiem płyt wynosi 2299 zł. Jeśli zdecydujemy się na model bez możliwości odtwarzania dysków, to zapłacimy mniej, bo 1849 zł.

Kup PS5


Aktualizacja 10/11/2020


PlayStation 5 - dodatkowe dyski SSD nie na premierę

W sieci krążyło mnóstwo sprzecznych informacji dotyczących tego, czy PlayStation 5 umożliwi nam podpinanie dowolnego dysku SSD. Rozważania na ten temat wynikały oczywiście ze specyficznej architektury oraz niesamowitej prędkości nośnika danych w PS5. Kwestie te wywoływały pytania o kompatybilność. W końcu Sony postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i rozjaśnić sytuację. PS5 ma wspierać instalację dodatkowych SSD, ale nie od premiery. W przypadku każdego modelu dysku firma musi zweryfikować, czy będzie on kompatybilny z konsolą. Dotyczy to zarówno wymiarów, które muszą pasować do miejsca wewnątrz urządzenia (bo mowa o podłączaniu dysków NVME M.2), jak i spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące szybkości oraz jakości. Co ciekawe, PS5 od dnia premiery będzie wspierać dyski na USB (zarówno HDD jak i SSD), ale tylko w celu uruchomienia gier z PlayStation 4, w trybie kompatybilności wstecznej. Tytułów z PS5 nie możemy przenosić na dyski zewnętrzne, muszą pozostać one w pamięci wewnętrznej urządzenia.

Na PS5 w końcu będziemy wiedzieć, ile gramy

Nowy interfejs PS5 poza wieloma już znanymi nam funkcjami posiada jedną bardzo ważną opcję, o którą gracze prosili Sony od dawna. Chodzi o licznik czasu spędzonego w grze, coś, czym cieszą się użytkownicy praktycznie każdej innej platformy sprzętowej - pecetów, Nintendo Switch czy Xboxa. Co ciekawe, dzięki niemu nie tylko dowiemy się, ile czasu przebywamy w grach na PS5. Powie on także, ile godzin minęło nam w grach z PS4, w które graliśmy na starszej konsoli. Nie wiemy jeszcze, czy funkcja ta trafi również do PlayStation 4.

PS5 zadebiutuje w Polsce 19 listopada tego roku. Podstawowy wariant konsoli będzie dostępny w cenie 2299 złotych, zaś za model bez czytnika Blu-ray zapłacimy o 450 złotych mniej.


Aktualizacja 06/11/2020


PlayStation 5 - kontroler DualSense pod lupą

Od jakiegoś czasu nowy pad do PlayStation 5 wzbudza naprawdę sporo emocji. Sony reklamuje go jako rewolucję w świecie kontrolerów, coś co kompletnie zmieni odczucia płynące z gier. Gracze natomiast dzielą się na tych podchodzących entuzjastycznie do wszystkich zapowiedzianych nowości, a także na sceptyków, wskazujących na niedoskonałości produktu. Oczywiście Sony nie zadowoli każdego, ale Japończycy woleliby uniknąć problemów z tak ważną rzeczą jak pad od konsoli. Wystarczy spojrzeć na kłopoty Nintendo i ich JoyConów. Z początku wydawały się wszystkim rewolucyjne, sprawiały solidne wrażenie, ale później okazało się, że wiele egzemplarzy po jakimś czasie cierpi na tzw. driftowanie (sytuacja, w której nie ruszamy drążkiem kontrolera, a on mimo to samoczynnie wskazuje jakiś kierunek).

Do sieci trafiły materiały przedstawiające DualSense od środka. W oczy rzuca się przede wszystkim budowa adaptacyjnych triggerów (spustów). Odpowiadający za nie mechanizm składa się z silniczka połączonego z plastikową spiralą. Ta kontroluje zębatkę, odpowiadającą za przycisk L2 lub R2. Silnik może blokować spiralę i tym samym zatrzymać ruch spustu adaptacyjnego w określonej pozycji. Spowoduje to, że gracz poczuje wyraźnie opór przycisku, co może być przydatne w wielu grach.

Same wibracje również uległy zmianom. Jak wiemy Sony nazywa je teraz haptycznymi i mają one zdecydowanie zwiększyć precyzję oraz odczucia płynące z wibracji. Jak widać na różnych materiałach, silniczki odpowiadające za te efekty są ponad dwukrotnie większe niż te w padzie PlayStation 4.

Jedynym większym minusem konstrukcji mogą być (choć nie muszą) gałki analogowe. Jest to bowiem ta sama konstrukcja, co w padach z PS4. Oznacza to, że potencjalne driftowanie jest możliwe, gdyż w DualShocku 4 takie sytuacje miały miejsce. Dziwi odrobinę decyzja o pozostawieniu potencjalnie wadliwych gałek analogowych, w momencie, gdy reszta urządzenia wydaje się być zbudowana naprawdę solidnie.


Aktualizacja 02/11/2020


PlayStation 5 - obsługa PS VR tylko w kompatybilności wstecznej

Niedawno dowiedzieliśmy się, że PS5 obsłuży zestaw wirtualnej rzeczywistości PS VR dzięki przejściówce, którą posiadacze gogli mogą zamówić za darmo. Niestety, kolejne informacje dla fanów technologii VR nie są tak szczęśliwe. Okazuje się, że zestaw PS VR nie zadziała z grami na PlayStation 5. Będziemy mogli za jego pomocą ogrywać wyłącznie tytuły z PS4 w kompatybilności wstecznej. Oznacza to, że gry na PlayStation 5, które obsługują wirtualną rzeczywistość, nie zadziałają na starszym hełmie. Spekuluje się, że ma to związek z tym, że Sony zamierza wprowadzić jego odświeżoną wersję, przygotowaną specjalnie pod PS5. Tym samym, jeśli chcemy zagrać na PS VR na PlayStation 5 w gry takie jak Hitman 3 i No Man’s Sky, będziemy musieli kupić tytuły te w wersji na PS4, bo tylko one są wspierane przez gogle VR Sony.

PlayStation 5 przyjazne dla graczy z niepełnosprawnościami

Dość ciężkim i stosunkowo rzadko poruszanym tematem są problemy osób z ograniczeniami utrudniającymi czerpanie pełnej radości z gier. Ostatnio firma Sony poinformowała nas, że ich nadchodząca konsola została wyposażona w szereg rozwiązań przygotowanych specjalnie z myślą o graczach z niepełnosprawnościami. Mowa przede wszystkim o funkcjach takich jak dyktafon (pozwalający dyktować tekst zamiast wpisywać go padem), system text-to-speech (odwrotność dyktafonu, czyta wyświetlany tekst), Screen Reader (odczytuje komunikaty pojawiające się na ekranie) czy dostosowywanie kolorów.

Ponadto na PS5 będziemy mogli przeprogramować przyciski na padzie oraz zmienić czcionki w systemie. Otrzymamy też możliwość całkowitego wyłączenia wibracji w kontrolerze DualSense. Poza tymi udogodnieniami twórcy każdej gry mogą oczywiście indywidualnie dostosować inne ułatwienia dostępu.

PS5 zadebiutuje w Polsce 19 listopada tego roku. Podstawowy wariant konsoli będzie dostępny w cenie 2299 złotych, zaś za model bez czytnika Blu-ray zapłacimy o 450 złotych mniej.


Aktualizacja 29/10/2020


Nowa aplikacja PlayStation na urządzenia mobilne

Aplikacja towarzysząca PlayStation App pozwala na przeglądanie aktywności, realizację kodów, oglądanie trofeów i wykonywanie wielu innych akcji. Z okazji zbliżającej się premiery PS5, Sony wypuściło jej zaktualizowaną wersję. Główną zmianą jest dostosowanie całego interfejsu do wyglądu z PlayStation 5. Nowy ekran główny aplikacji służy przede wszystkim do dostępu do najnowszych informacji o naszych grach i o tym, co robią nasi znajomi.

W końcu zajęto się też aplikacją PS Messages, która służyła do komunikowania się z innymi graczami z poziomu smartfona. Od teraz jest ona integralną częścią nowej PS App. W związku z tym PS Messages zostanie usunięte z cyfrowych sklepów, a wszystkie istniejące konwersacje przeniosą się automatycznie do PlayStation App. Dość rewolucyjną zmianą wydaje się też fakt, że Sony pozwala na tworzenie czatów głosowych z poziomu nowej aplikacji. Za pośrednictwem telefonu rozmawiać możemy nawet z piętnastoma znajomymi.

Nowy PS Store został zintegrowany z PS App i działa teraz szybko oraz płynnie. Możemy za jego pomocą przeglądać i kupować gry, a także zdalnie instalować je na konsoli. Poza tym, czeka nas garść usprawnień, które przydadzą się przy okazji premiery PS5, takich jak zarządzanie pamięcią masową konsoli czy zdalne uruchamianie gier. Ciekawym krokiem jest też dodanie zakładki o nazwie „eksploruj”, która pozwoli na dostęp do wiadomości przekazywanych nam przez twórców i zawartości bloga PS. Posiadacze telefonów z Androidem i iOS-em mogą już ją pobierać, odpowiednio z Google Play i App Store.

Aby użyć PS VR na PS5, musicie najpierw zamówić darmowy adapter

Sony uruchomiło specjalną stronę, na której złożycie zamówienie na adapter do akcesorium PlayStation Camera do konsoli PS5. Jest ono wymagane do gry w tytuły VR z PS4. Posiadacze gogli mogą za darmo zamówić swój adapter podając na odpowiedniej stronie numer seryjny swojego zestawu PlayStation VR (znajduje się on na tylnym panelu modułu procesora PSVR). Rzeczona strona znajduje się tutaj: camera-adaptor.support.playstation.com/pl-pl


Aktualizacja 28/10/2020


PS5 trafiło w ręce prasy

PlayStation 5 trafiło do recenzentów z branżowych mediów. Dzięki temu mamy coraz więcej informacji na temat nowej konsoli Sony. Technologiczne redakcje z całego świata (w tym z Polski) dokonują pomiarów rozmiaru, emitowanego hałasu, ciepła i wielu innych parametrów PS5. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to fakt, że PlayStation 5 jest po prostu bardzo duże, większe niż jakikolwiek poprzedni produkt Japończyków (większe nawet od PlayStation 3). Zapewne nie bez powodu wiele osób, które wstrzymuje się z zakupem nowej generacji, czeka na odchudzoną wersję z dopiskiem Slim. Pozytywne recenzje wywołuje za to ogólna jakość wykonania oraz niski poziom hałasu emitowanego przez PS5.

Dual Sense - czyli pad doskonały?

Tak przynajmniej o nowym kontrolerze dołączonym do konsoli mówią osoby, które spędziły z nim już kilka chwil. Znany w środowisku growym dziennikarz Jason Schreier twierdzi wręcz, że Dual Sense, ze swoimi adaptacyjnymi spustami i haptycznymi wibracjami, oferuje bardziej next-genowe doświadczenie niż jakiekolwiek usprawnienia graficzne w grach. Nie da się ukryć, że rozmiarem oraz kształtem nowy kontroler Sony przypomina coraz bardziej ten od Xboxa. Jest masywniejszy, bardziej krągły i zastosowano w nim adaptacyjne spusty, które w padzie Microsoftu dostępne są już od 2013 roku.

Pozytywne opinie zbiera także gra Astro’s Playroom, zainstalowana fabrycznie na każdej nowej konsoli PS5. Recenzenci zwracają uwagę, że możemy mieć do czynienia z najlepszą preinstalowaną przez producenta grą od czasu Wii Sports od Nintendo. Tak jak Wii Sports wykorzystywało pełnię możliwości kontrolerów ruchowych Wii, tak Astro’s Playroom pokazuje cały wachlarz specjalnych cech pada Dual Sense.


Aktualizacja 26/10/2020


Nowe PlayStation Store już dostępne

W przeglądarkach internetowych zadebiutowała zaktualizowana wersja cyfrowego sklepu Sony - PlayStation Store. To niemal jedyne miejsce (poza wersjami pudełkowymi), gdzie kupimy gry na konsole PlayStation. Od jakiegoś czasu Japończycy zapowiadali zaktualizowaną wersję, przygotowaną specjalnie pod PlayStation 5. Nowy sklep PS Store niemal od razu spotkał się z falą krytyki ze strony fanów. Co się zmieniło? Przede wszystkim usunięto listę życzeń, co raczej nikomu się nie podoba. Skasowano opcje filtrowania gier, galerie i zwiastuny z karty produktu. Na liście wyszukiwania pojawiają się niepowiązane z zapytaniem DLC i niedostępne w sklepie gry. Do tego znacznie utrudniono dostęp do cyfrowych wersji starszych gier. Wszystko to spowodowało, że może i PS Store wygląda nieco estetyczniej, ale za to straciło na użyteczności. Oczywiście całość działa znacznie szybciej niż wcześniej, jednak mniejsza przystępność bardziej odrzuca niż zachęca. Pozostaje mieć nadzieję, że Sony zaktualizuje nowe PlayStation Store o najbardziej potrzebne i wygodne funkcje ze starej wersji.

Za gry na PS5 zapłacimy sporo

Wraz ze startem nowego (i odchudzonego) sklepu PlayStation Store poznaliśmy też ceny gier na nową generację konsol Sony. Niestety cyfrowe edycje nadal są drogie. Jeśli liczyliście, że era pudełkowych wydań tańszych niż cyfrowe się skończy, to musicie jeszcze poczekać. Ceny gier zewnętrznych wydawców takich jak Ubisoft pozostają na razie bez zmian względem PS4. Natomiast tytuły na wyłączność od Sony, gry studia 2K czy Square Enix podrożały względem ubiegłej generacji. Za remake Demon’s Souls zapłacimy 339 zł, za Sackboy: Wielka przygoda 299 zł, a NBA 2K21 od 2K kosztuje 309 zł. Pozostaje liczyć nam na częste obniżki w sklepie Sony albo promocje wersji pudełkowych w sklepach stacjonarnych.


Aktualizacja 22/10/2020


PlayStation 5 - chłodzenie będzie aktualizowane

Według pierwszych spostrzeżeń osób, które miały styczność z PlayStation 5, konsola jest dużo cichsza niż PS4 i ma lepszy systemem chłodzenia. Mając w pamięci problemy z przegrzewaniem PlayStation 4 oraz odgłosy startującej rakiety wydawane przez wentylatory PS4 Pro, mamy nadzieję na zmiany. Jeśli pierwsze wrażenia przełożą się na rzeczywistość, to konsola ma szansę zaliczyć naprawdę dobry start. Jak się okazuje, Sony ma jeszcze kilka asów w rękawie. Yasuhiro Otori - wiceprezes działu projektów mechanicznych Sony - w wywiadzie dla japońskiego serwisu 4Gamer powiedział, że firma zamierza na bieżąco kontrolować sytuację i poprawiać działanie systemu chłodzenia w aktualizacjach oprogramowania.

Czujniki i analizy na bieżąco

Na pierwszy rzut oka “aktualizowanie chłodzenia” brzmi jak marketingowy slogan. Rzeczywistość jest zgoła inna, ponieważ PS5 posiada system czujników - jeden na APU (połączeniu procesora z procesorem graficznym) i trzy dodatkowe w środku obudowy. Całość działa w ten sposób, że prędkość wentylatorów dostosowywana jest odpowiednio do temperatury wewnętrznej i najwyższego odnotowanego rezultatu z trzech czujników. W przyszłości po premierach gier innych niż te, które Sony już przetestowało, konsola wyśle firmie szczegółowe dane diagnostyczne. Dzięki temu możliwa stanie się analiza, jakie temperatury generują gry i jak reaguje na nie konsola. To zaś pozwoli skorygować ewentualne problemy poprzez aktualizacje. Tak duży stopień ostrożności nie oznacza oczywiście, że Japończycy są niepewni temperatur swojego urządzenia, jednak chcą mieć pełną wiedzę i kontrolę na wypadek, gdyby coś działało inaczej niż zaplanowali.

Konsola PlayStation 5 zadebiutuje w Polsce 19 listopada. Sprzęt będzie dostępny w cenie 2299 złotych (lub 1849 złotych, za model bez czytnika Blu-ray).


Aktualizacja 16/10/2020


PlayStation 5 - poznaliśmy interfejs konsoli

Sony na około miesiąc przed premierą PS5 zaprezentowało interfejs konsoli. Na kanale PlayStation na YouTube możemy zobaczyć obszerny materiał, który pokazuje nowe elementy wyglądu oprogramowania. Sami twórcy zwracają uwagę na dwie główne nowości. Pierwszą jest panel kontrolny (ang. Control Center), który zapewnia dostęp do najważniejszych i najczęściej używanych przez nas funkcji. Drugą są aktywności (ang. Activities) - czyli skróty, pozwalające na podgląd konkretnych poziomów i trofeów zdobytych przez nas w grze.

Wygląda znajomo, ale jest zbudowany od podstaw

Mimo, że na pierwszy rzut oka nowy interfejs przypomina ten z PlayStation 4, to jest on zbudowany od zera. Nowy panel kontrolny służy głównie do wznawiania rozgrywki po tym jak uśpiliśmy konsolę i chcemy po jakimś czasie wrócić do gry lub powiadomień. Ponadto przebudowano centrum informacji o grze, które wyświetla się po wybraniu konkretnego tytułu - jest ono teraz bardziej przejrzyste i pozwala zobaczyć wiadomości od twórców, nasze zrzuty ekranu czy nagrane materiały wideo. Ciekawostką jest, że PS5 na podstawie tego jak gramy spróbuje przewidzieć, ile czasu zajmie nam ukończenie danego poziomu czy aktualnego wyzwania. Ponadto dowiedzieliśmy się również, że wyszukiwanie za pomocą głosu zostało znacznie usprawnione. Ciekawie zapowiada się poprawiony “tryb imprezy”, który w przyszłości ma umożliwić oglądanie rozgrywki naszego znajomego (nawet jeśli w tym samym czasie my gramy w inną grę).

Nie wiemy natomiast jeszcze nic o nowym PlayStation Store, który ma przynieść wiele zmian, ale spodziewamy się, że więcej szczegółów na ten temat poznamy w najbliższych dniach. Wskazują na to informacje krążące po sieci, wedle których 19 października wystartuje przeglądarkowy PS Store, a 28 października jego wersja mobilna.


Aktualizacja 13/10/2020


PlayStation 5 - ostateczna lista tytułów startowych

Sony potwierdziło listę gier, w które zagramy w dniu polskiej premiery PlayStation 5, czyli 19 listopada:

Najciekawiej prezentują się oczywiście produkcje ekskluzywne Sony, ponieważ to dla nich duża część fanów w ogóle kupuje nową konsolę. Demon’s Souls to wyczekiwany remake kultowego tytułu z czasów PlayStation 3, który doczekał się całkowitego odnowienia i dostosowania do współczesnych standardów technologicznych (grafika 4K, ray tracing i wykorzystanie SSD).

Spider-Man: Miles Morales to z kolei rozwinięcie pomysłów z 2018 roku, gdy gra o przygodach Petera Parkera zadebiutowała na PS4 i zdobyła uznanie fanów i krytyków. Co ciekawe, wbrew początkowym wątpliwościom okazało się, że nowa produkcja trafi także na PlayStation 4. Tam gra nie rozwinie jednak pełni swoich możliwości (4K, 60 fps, ray tracing), które zagwarantuje jej jedynie PS5. Z gier multiplatformowych ciekawie prezentuje się Watch Dogs: Legion, trzecia część stosunkowo młodej serii opowiadającej o hakerach i walce z systemem. Gwarantem dobrej zabawy powinna być nowa odsłona legendarnej marki - Call of Duty: Black Ops - Cold War, które przeniesie nas do czasów tytułowej zimnej wojny. Gra na pewno wykorzysta pełnię mocy PS5 i powinniśmy spodziewać się rozgrywki nawet w 120 klatkach na sekundę i bardzo możliwe, że w rozdzielczości 4K. Ponadto kampania fabularna z prezydentem USA Ronaldem Reaganem, także powinna być prowadzona na najwyższym poziomie.

PS5 w dniu premiery nie powinno więc rozczarować nikogo ilością i jakością gier, dodać trzeba, że we wstecznej kompatybilności zagramy również w większość produkcji z PS4.


Aktualizacja 08/10/2020


PlayStation 5 - wiemy, jak wygląda w środku

Sony na swoim oficjalnym kanale na platformie YouTube zamieściło wideo, w którym możemy zobaczyć, jak wygląda PS5 w środku. Do czynienia mamy z bardzo rozbudowanym systemem chłodzenia składającym się z potężnego radiatora (niemal tak dużego jak cała konsola) oraz 120 milimetrowego, dwustronnego wentylatora. Oznacza to, że opinie o cichym działaniu PlayStation 5 nie były przesadzone. Jeśli zaś chodzi o pastę termoprzewodzącą znajdującą się na procesorze, to zastosowane rozwiązanie jest więcej niż ciekawe, bowiem użyto ciekłego metalu, który już od jakiegoś czasu w wielu testach wypada dużo lepiej niż tradycyjne pasty.

Niewielki dysk z możliwością rozbudowy

Obawy wielu graczy wzbudził fakt, że dysk SSD o pojemności 825 GB jest po prostu mały jak na dzisiejsze standardy (niektóre gry jak np. Call of Duty: Warzone potrafią zająć ok. 200 GB przestrzeni na dysku). Na szczęście wiemy już, że jeśli będziemy chcieli, to pamięć będzie można rozszerzyć. Podczas otwierania konsoli Sony dowiedzieliśmy się, że będzie ona kompatybilna z każdym z czterech rozmiarów dysków SSD M.2. Współpracować z PS5 powinien dysk, który spełniać będzie następujące wymagania: PCIe Gen 4, interfejs M.2, rozmiar 2230, 2242, 2260 lub 2280 mm (liczby te odnoszą się do wymiarów xxyy mm, gdzie “xx” oznacza szerokość, a “yy” długość), minimalna szybkość 5.5 GB/s. Jak widzimy, specyfikacja, której musi sprostać dysk jest dość wyśrubowana, bowiem nie ma obecnie na rynku zbyt wielu dysków SSD, które mogą pochwalić się prędkością na poziomie 5.5 GB/s. Niemniej, z biegiem czasu na pewno takich jednostek przybędzie i staną się tańsze, więc w przeciwieństwie do Xboxa Series S/X (gdzie wymagane są specjalne karty rozszerzeń), w PS5 rozbudowa pamięci powinna być względnie niedroga i bezproblemowa.


Aktualizacja 07/10/2020


PS5 z bliska - konsola została dokładnie sprawdzona przez Japończyków

Japońscy youtuberzy i redaktorzy portali growych dostali możliwość zapoznania się z konsolą na żywo. Wcześniej wszystkie informacje, które mieliśmy, pochodziły bezpośrednio od jej producenta - Sony, teraz jednak mamy do czynienia z opiniami pierwszych recenzentów. Dzięki temu wiemy, że PS5 na pewno będzie mogło stać w pozycji pionowej (dzięki specjalnej podstawce) jak i poziomej. Czarny, plastikowy element na froncie obudowy jest wykonany z bardzo mocno błyszczącego plastiku (co rodzi pewne obawy o zarysowania). Poza detalami dotyczącymi wyglądu zewnętrznego usłyszeliśmy też opinie dotyczące hałasu wytwarzanego przez urządzenie, a raczej jego braku. PlayStation 5 jest podobno dużo cichsze niż PS4, które miało spore problemy z utrzymaniem właściwej głośności pracy, gdy konsola była obciążona.

Pad Dual Sense pod lupą

Nowy kontroler o nazwie Dual Sense będzie wzorem swojego poprzednika (DualShock 4) podświetlany. Światło ma zmieniać się (podobnie jak obecnie) w zależności od gry, co ma dać deweloperom dodatkowe możliwości. Sama konstrukcja pada jest podobno znacznie lepsza i sprawia solidniejsze wrażenie niż kontroler z PS4. Co ciekawe, w japońskiej wersji nastąpi również zmiana przypisania przycisków, bowiem tamtejsi użytkownicy konsoli Sony do tej pory swój wybór potwierdzali guzikiem O (kółko), zaś od teraz przejdą na system używany przez resztę świata, czyli zatwierdzanie decyzji przyciskiem X (krzyżykiem). Jest to kontrowersyjna zmiana, bowiem system ten działa w Kraju Kwitnącej Wiśni już od ponad 30 lat i stał się dość głęboko zakorzeniony w tamtejszej kulturze (oraz zapewne pamięci mięśniowej graczy). Część użytkowników już zaczęła krytycznie wypowiadać się na ten temat na forach.


Aktualizacja - 16/09/2020 r.


Oficjalna data premiery PlayStation 5 - 19 listopada 2020 r.

Zakończyła się właśnie konferencja zorganizowana przez Sony, która była poświęcona nadchodzącej konsoli PS5 oraz grom nowej generacji. Podsumowujemy najważniejsze nowości.

W ostatnim czasie na rynku konsol do gier to Microsoft przejął inicjatywę. Dowiedzieliśmy się oficjalnie dopiero całkiem niedawno, że obok topowego modelu Xbox Series X pojawi się też nieco mniej zaawansowany technicznie, ale za to wyraźnie tańszy Xbox Series S. Sprzęty zostały wycenione odpowiednio na 2249 zł oraz 1349 zł, a do Polski trafił też program Xbox All Access.

W przypadku Sony już dawno temu otrzymaliśmy potwierdzenie, że pojawią się naraz dwie konsole nowej generacji, ale różnić ma je wyłącznie obecność lub brak napędu. Można było dzięki temu rozsądnie założyć, że różnica w cenie pomiędzy nimi będzie znacznie mniejsza niż w przypadku sprzętu Microsoftu. Samych cen jednak nie znaliśmy — aż do dziś.

Ile kosztuje PlayStation 5?

Nowa konsola Sony w bazowej wersji została wyceniona na 2299 zł. Wersja pozbawiona napędu, ale pod wszystkimi innymi względami identyczna co bazowe PS5, kosztuje z kolei 1849 zł.

Polskich cen PS5 i PS5DE jeszcze nie znamy, tak samo, jak terminu, kiedy będziemy mogli składać zamówienia typu preorder, ale urządzenia trafią do pierwszych szczęśliwców już 12 listopada w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Australia, Nowa Zelandia i Korea Południowa. Pozostałe kraje, w tym Polska, poczekają (co najmniej) tydzień dłużej, czyli aż do 19 listopada 2020 r.

W przypadku konkurencyjnych konsol Microsoftu, czyli modeli Xbox Series X oraz Xbox Series S, zamówienia przedpremierowe będzie można składać od 22 września. Otrzymaliśmy przy tym potwierdzenie, że pierwsze egzemplarze obu modeli trafią do graczy już 10 listopada.

W co będzie można zagrać na PS5?

Sony wykorzystało swoją wrześniową konferencję, by zaprezentować zupełnie nowe gry, w jakie będzie można zagrać na PlayStation 5 oraz PlayStation 5 Digital Edition. Na pierwszy ogień poszła produkcja Square Enix o tytule Final Fantasy XVI, w której gracze zmierzą się z przerażającymi potworami. Gra pojawi się wyłącznie na pecetach i konsolach marki Sony.

Sony zdecydowało się pokazać też kolejny materiał z gry Marvel’s Spider-Man: Miles Morales od Insomniac Games, czyli kontynuacji hitu o człowieku-pająku. Tym razem wcielimy się w Milesa Moralesa. Materiał wideo wyemitowany podczas konferencji pokazał nam Nowy Jork zimą. Odwiedziliśmy z głównym bohaterem lokalny festyn i zobaczyliśmy kilka ujęć pełnych akcji.

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales jest osadzony fabularnie rok po wydarzeniach przedstawionych w pierwszej części. Matka głównego bohatera postanowiła zostać politykiem, a na jej wiecu pojawiły się zbiry złoczyńcy nazywanego Tinkerer. W grze pojawi się też korporacja Roxxon, a tytułowy heros dysponuje nieco innymi zdolnościami niż Peter Parker.

Na konsoli PlayStation 5 coś dla siebie znajdą również fani Harry’ego Pottera. Na sprzęt Sony zostanie wydana w przyszłym roku gra o tytule Hogwarts Legacy, która pozwoli nam wrócić do uniwersum wykreowanego przez pisarkę J.K. Rowling. Produkcja od Portkey Games została osadzona fabularnie pod koniec XIX wieku, a gracze będą mogli w niej przeżyć przygodę w tytułowym zamku.

Coś dla siebie na PS5 znajdą też miłośnicy strzelanin. Sony podczas konferencji zaprezentowało nowy zwiastun kampanii Call of Duty: Black Ops 4 — Cold War oraz ogłosiło, że już jutro wszyscy chętni fani, którzy mają konsole z rodziny PlayStation 4, będą mogli rozpocząć testy trybu multiplayer.

Jakie jeszcze gry zaprezentowano podczas konferencji Sony?

 • Resident Evil VIII: Village;
 • Deathloop;
 • Devil May Cry 5 Special Edition;
 • Oddworld Soulstorm;
 • Five Night at Freddy’s Security Breach;
 • Demon’s Souls.

Oprócz tego otrzymaliśmy potwierdzenie, że Fortnite zmierza na PS5 w usprawnionej wizualnie wersji. Sony zapowiedziało też nowy dodatek do usługi PlayStation Plus o nazwie PlayStation Plus Collection. Dzięki niemu posiadacze konsol PS5 i PS5DE będą mogli zagrać, najpewniej już bez dodatkowych opłat, w liczne hity z poprzedniej generacji.

Wśród tytułów wspieranych w ramach PlayStation Plus Collection znalazły się gry od studiów zależnych od Sony oraz od firm trzecich. Na liście są: God of War, The Last of Us Remastered, Uncharted 4, Battlefield 1, Monster Hunter: World, Fallout 4, Final Fanasy XV, The Last Guardian, Ratchet & Clank, inFamous: Second Son, Days Gone, Bloodborne, Detroit: Become Human, Batman: Arkham Knight, Mortal Kombat X, Persona 5, Until Dawn i Resident Evil VII.


Aktualizacja - 05/08/2020 r.


PlayStation 5 obsłuży pada od PS4, ale tylko w grach z PS4. Co z pozostałymi akcesoriami?

Sony podzieliło się informacją na temat tego, jakie akcesoria od PS4 będzie można podłączyć do PS5. Dzięki temu wiemy, że w przypadku kontrolerów DualShock 4 można liczyć na połowiczne wsparcie, ale co z pozostałymi gadżetami? Sprawdzamy.

Microsoft już dawno zapowiedział, że pozwoli graczom podłączyć do konsoli Xbox Series X kontrolery wyprodukowane z myślą o konsolach z rodziny Xbox One. W przypadku Sony sytuacja wygląda nieco inaczej — okazuje się, że DualShock 4 połączy się z PlayStation 5, ale na tym kontrolerze będzie można grać wyłącznie w gry z PS4 uruchomione w trybie kompatybilności wstecznej.

Sony motywuje tę decyzję tym, że chce, by programiści w pełni korzystali z nowych funkcji pada DualSense, który będzie sprzedawany w zestawie z PS5, a w przypadku konieczności zapewnienia wsparcia dla DualShocka 4 nie byłoby to możliwe. W przypadku innych akcesoriów kwestia kompatybilności będzie na szczęście wyglądała nieco lepiej.

PS5 i akcesoria od PS4 — które będą zgodne?

W przypadku innych typów kontrolerów, takich jak np. kierownice oraz arcade sticki, a także zestawy słuchawkowe, które były przygotowane we współpracy z Sony, również można liczyć na zgodność we wspieranych grach wydanych pierwotnie na PS4. Będą też wspierały gry wydane na PS5.

Zgodne z PS5 będą również gogle PSVR, a razem z nimi kontrolery ruchowe o nazwie Move oraz Aim Controller udający karabin. Jeśli chodzi o PlayStation Camera, to tutaj będzie trzeba wyposażyć się w adapter, aczkolwiek Sony wyjaśnia, że wszyscy posiadacze PlayStation VR otrzymają go za darmo.


Aktualizacja - 23/07/2020 r.


DualSense zaprezentowany — kontroler do PS5 bez tajemnic

Sony zaprezentowało oficjalnie swój nowy kontroler, który będzie sprzedawany razem z PlayStation 5. Pad o nazwie DualSense, który zastąpi akcesoria z linii DualShock, pojawił się na pierwszym filmie wideo.

Dotychczasowe, stacjonarne konsole do gier marki Sony, wyposażone były w pady z linii DualShock, ale firma postanowiła odciąć się od nich grubą kreską. PS5 dostanie kontroler o zupełnie nowej nazwie: DualSense.

Co trzeba wiedzieć o DualSense?

Nowy pad od Sony do PlayStation 5 jest spójny wizualnie z konsolą, jeśli chodzi o kształt i kolorystykę. Opływowa obudowa składa się z dwóch części różniących się kolorem (białej oraz czarnej) i wygląda przy tym nieco futurystycznie.

Pewnym zaskoczeniem jest fakt, że nadruki na przyciskach po prawej stronie kontrolera DualSense, czyli te z ikonami trójkąta, kółka, kwadratu i krzyżyka, zostały pozbawione kolorów. Na szczęście to, co najważniejsze, pozostało bez zmian.

DualSense ma ten sam układ analogów, co DualShock 4

Sony nie zdecydowało się pójść drogą Microsoftu, a gałki analogowe oraz przyciski po lewej i prawej stronie pada nadal są rozmieszczone symetrycznie. Nie zabrakło też płytki dotykowej po środku, dookoła której świeci się dioda.

DualSense wyposażony został też w zupełnie nowy silniczek wibracyjny, a haptyka ma w tej generacji odgrywać istotną rolę. Spusty z kolei będą mogły stawiać różny opór w zależności od np. broni, którą w danej chwili gracz się posługuje w strzelaninie.

Sony zapowiedziało też premierę nowej gry platformowej o tytule Astro’s Playroom. Gra będzie preinstalowana na konsolach PS5, a jej celem jest zapoznanie graczy z różnymi funkcjami kontrolera DualSense.


Aktualizacja - 06/07/2020 r.


Edycje specjalne PlayStation 5

Jest nadzieja dla osób, którym białe PS5 nie będzie pasowało do salonu. Sony przewiduje wydanie edycji specjalnych swojej nowej konsoli do gier. Nie jest wykluczone, że czarne PlayStation 5 również trafi do sprzedaży.

Już od dawna wiemy, że konsole nowej generacji od Sony i Microsoftu trafią do sprzedaży jeszcze przed tegorocznymi Świętami Bożego Narodzenia. Obaj producenci wielokrotnie ten termin potwierdzali, a deweloperzy w pocie czoła pracują teraz nad nowymi grami, które mają się pojawić już na premierę.

Jak wyglądają PS5 i Xbox Series X?

Sony i Microsoft od miesięcy dawkują nam kolejne informacje na temat swoich nowych sprzętów, ale firmy przyjęły inną strategię w komunikacji. Microsoft wyszedł przed szereg już kilka miesięcy temu i zdradził, jak będzie wyglądać Xbox Series X jeszcze zanim pochwalił się swoimi grami.

W przypadku Sony, pierwsze zdjęcia nadchodzącego PlayStation 5 pojawiły się dopiero w ubiegłym tygodniu, zaraz po prezentacji nowych gier na wyłączność. Wywołały przy tym niemałe poruszenie wśród fanów, gdyż wygląd urządzenia jest spójny z zaprezentowanym nieco wcześniej kontrolerem DualSense.

Nowa konsola marki Sony w bazowej wersji będzie biało-czarna

Konsola ma tym samym nie tylko finezyjny kształt, ale cechuje się też nietypowym, jak na tę kategorię, malowaniem. W przeciwieństwie do sprzętów z rodziny PlayStation 4 oraz tych od Microsoftu z obecnej i kolejnej generacji, które są niemal jednolicie czarne, PlayStation 5 będzie łączyć w sobie czerń i biel.

Nie wszyscy fani japońskiej firmy są z tego wyboru zadowoleni. Urządzenie o takim niecodziennym wyglądzie i w rzucającym się w oczy malowaniu nie będzie pasowało do każdego salonu i do każdej szafki RTV. Jest jednak nadzieja dla wszystkich graczy, których prezentacja zdradzająca wygląd PS5 rozczarowała.

Edycje specjalne PlayStation 5

Z wypowiedzi pracownika Sony w serwisie LinkedIn wynika, że biało-czarne PS5 nie będzie jedynym dostępnym. W sprzedaży mają pojawić się edycje specjalne malowane w inny sposób. Spodziewamy się, że trafią one do sprzedaży razem z grami na wyłączność, a z biegiem lat liczba dostępnych wariantów będzie rosła.

Dzięki temu, osoby, które nie chcą białej konsoli, będą miały wybór, a kto wie — jedna z edycji specjalnych może być np. cała czarna. Nie jest też wykluczone, że białe elementy w obudowie PS5 będą… wymienne. Pozwoliłoby to graczom modyfikować wygląd swojej konsoli już po zakupie.


Aktualizacja - 12/06/2020 r.


PlayStation 5 oficjalnie zaprezentowane!

PlayStation 5

Sony oficjalnie zaprezentowało PlayStation 5. Wiemy już, jak urządzenie wygląda. Oprócz tego japońska firma pokazała zapowiedzi ponad 20 gier szykowanych na konsolę nowej generacji.

Wczoraj (11 czerwca) o godzinie 22:00 rozpoczęła się oficjalna konferencja Sony. PS5 – The Future of Gaming zapowiadana była jako pokaz gier, które szykowane są z myślą o PlayStation 5. Wiele osób liczyło na to, że Sony pokaże też samo urządzenie. Na szczęście nie zawiedli się. Już wiemy, jak prezentuje się urządzenie. Projektanci postawili na odważny i nietypowy design w biało-czarnej kolorystyce, zgodnej z wcześniej pokazanym kontrolerem Sony DualSense.

Pewnego rodzaju zaskoczeniem była prezentacja aż dwóch konsol. Okazało się, że Sony przyszykowało PlayStation 5 w dwóch wariantach – tradycyjnym oraz cyfrowym. W przypadku tego drugiego mowa o urządzeniu bez napędu optycznego Blu-ray, więc możliwe będzie instalowanie gier wyłącznie w wersji cyfrowej. Oprócz tego Japończycy pokazali także dedykowaną kamerę HD do obsługi PlayStation VR 2, słuchawki, a także pilota, przy pomocy którego zarządzać będziemy funkcjami multimedialnymi PS5.

Jednak najważniejsze w tym wszystkim były gry, bo to one ostatecznie decydują o popularności danego urządzenia. Sony pokazało ponad 20 produkcji, które zostaną wydane na PlayStation 5. Na długiej liście znajduje się sporo tytułów AAA, które już teraz są murowanymi hitami, jak i mniejszych gier indie. Na liście znajdują się między innymi:

 1. GTA V
 2. Gran Turismo 7
 3. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 4. Horizon: Forbidden West
 5. Ratchet & Clank: Rift Apart
 6. Resident Evil: Village
 7. Project Athia
 8. Returnal
 9. Sackboy A Big Adventure
 10. Kena: Bridge of Spirits
 11. Goodbye Volcano High
 12. Oddworld: Soulstorm
 13. Destruction AllStars
 14. Stray
 15. Ghostwire Tokyo
 16. Godfall
 17. Hitman III
 18. Astro’s Playroom
 19. Litte Devil Inside
 20. NBA2K 21
 21. Bugsnax
 22. Demon’s Souls
 23. Jett: The Far Shore
 24. Deathloop
 25. Solar Ash
 26. Mortal Shell
 27. Pragmata

Nadal nie znamy oficjalnej ceny PlayStation 5 ani daty premiery. Wiemy jedynie, że konsola ma trafić do sprzedaży pod koniec 2020 roku. Patrząc na premiery wcześniejszych generacji, niemal na pewno nastąpi to pod koniec listopada lub na początku grudnia tego roku. Według plotek PS5 ma kosztować około 500 dolarów.


Premiera PlayStation 5 prawdopodobnie już w grudniu 2020 r.


Według zapowiedzi Sony wyposaży PlayStation 5 w podzespoły od firmy AMD – sercem konsoli będzie procesor AMD Ryzen trzeciej generacji, oparty na architekturze Zen 2. Dla PlayStation 5 została opracowana wersja karty graficznej Radeon Navi. Oznacza to, że nowa konsola Sony wyświetli obraz w rozdzielczości 8K i obsłuży technologię ray tracing. Warto wiedzieć, że w PlayStation 5 znajdziemy napęd optyczny 4K UHD. Istotną zmianą względem PlayStation 4 będzie pojawienie się po raz pierwszy szybkiego dysku SSD – wpłynie to komfortowo na rozgrywkę.

Debiut nowej konsoli od Sony wiąże się z pojawieniem się nowego kontrolera. Następcą DualShock 4 będzie DualShock 5. Występujące do tej pory tradycyjne wibracje zostaną zastąpione technologią haptic feedback. Druga zmiana to wyposażenie DualShock 5 w triggery adaptacyjne. Przyciski L2 i R2 będą również dostosowane do rodzaju toczonej rozgrywki.

Więcej informacji o najnowszej konsoli od Sony pojawi się wkrótce – wszystkie znajdziesz w Strefie Premier Allegro.

Nie możesz się doczekać? Zobacz także Playstation 4

Sprawdź najpopularniejsze gry na Sony Playstation 4


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro