Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

PlayStation 5

 1. PlayStation 5
podziel się

PlayStation 5 - premiera konsoli w okresie świątecznym 2020 r.

Przeczytaj:


Aktualizacja - 05/08/2020 r.


PlayStation 5 obsłuży pada od PS4, ale tylko w grach z PS4. Co z pozostałymi akcesoriami?

Sony podzieliło się informacją na temat tego, jakie akcesoria od PS4 będzie można podłączyć do PS5. Dzięki temu wiemy, że w przypadku kontrolerów DualShock 4 można liczyć na połowiczne wsparcie, ale co z pozostałymi gadżetami? Sprawdzamy.

Microsoft już dawno zapowiedział, że pozwoli graczom podłączyć do konsoli Xbox Series X kontrolery wyprodukowane z myślą o konsolach z rodziny Xbox One. W przypadku Sony sytuacja wygląda nieco inaczej — okazuje się, że DualShock 4 połączy się z PlayStation 5, ale na tym kontrolerze będzie można grać wyłącznie w gry z PS4 uruchomione w trybie kompatybilności wstecznej.

Sony motywuje tę decyzję tym, że chce, by programiści w pełni korzystali z nowych funkcji pada DualSense, który będzie sprzedawany w zestawie z PS5, a w przypadku konieczności zapewnienia wsparcia dla DualShocka 4 nie byłoby to możliwe. W przypadku innych akcesoriów kwestia kompatybilności będzie na szczęście wyglądała nieco lepiej.

PS5 i akcesoria od PS4 — które będą zgodne?

W przypadku innych typów kontrolerów, takich jak np. kierownice oraz arcade sticki, a także zestawy słuchawkowe, które były przygotowane we współpracy z Sony, również można liczyć na zgodność we wspieranych grach wydanych pierwotnie na PS4. Będą też wspierały gry wydane na PS5.

Zgodne z PS5 będą również gogle PSVR, a razem z nimi kontrolery ruchowe o nazwie Move oraz Aim Controller udający karabin. Jeśli chodzi o PlayStation Camera, to tutaj będzie trzeba wyposażyć się w adapter, aczkolwiek Sony wyjaśnia, że wszyscy posiadacze PlayStation VR otrzymają go za darmo.


Aktualizacja - 23/07/2020 r.


DualSense zaprezentowany — kontroler do PS5 bez tajemnic

Sony zaprezentowało oficjalnie swój nowy kontroler, który będzie sprzedawany razem z PlayStation 5. Pad o nazwie DualSense, który zastąpi akcesoria z linii DualShock, pojawił się na pierwszym filmie wideo.

Dotychczasowe, stacjonarne konsole do gier marki Sony, wyposażone były w pady z linii DualShock, ale firma postanowiła odciąć się od nich grubą kreską. PS5 dostanie kontroler o zupełnie nowej nazwie: DualSense.

Co trzeba wiedzieć o DualSense?

Nowy pad od Sony do PlayStation 5 jest spójny wizualnie z konsolą, jeśli chodzi o kształt i kolorystykę. Opływowa obudowa składa się z dwóch części różniących się kolorem (białej oraz czarnej) i wygląda przy tym nieco futurystycznie.

Pewnym zaskoczeniem jest fakt, że nadruki na przyciskach po prawej stronie kontrolera DualSense, czyli te z ikonami trójkąta, kółka, kwadratu i krzyżyka, zostały pozbawione kolorów. Na szczęście to, co najważniejsze, pozostało bez zmian.

DualSense ma ten sam układ analogów, co DualShock 4.

Sony nie zdecydowało się pójść drogą Microsoftu, a gałki analogowe oraz przyciski po lewej i prawej stronie pada nadal są rozmieszczone symetrycznie. Nie zabrakło też płytki dotykowej po środku, dookoła której świeci się dioda.

DualSense wyposażony został też w zupełnie nowy silniczek wibracyjny, a haptyka ma w tej generacji odgrywać istotną rolę. Spusty z kolei będą mogły stawiać różny opór w zależności od np. broni, którą w danej chwili gracz się posługuje w strzelaninie.

Sony zapowiedziało też premierę nowej gry platformowej o tytule Astro’s Playroom. Gra będzie preinstalowana na konsolach PS5, a jej celem jest zapoznanie graczy z różnymi funkcjami kontrolera DualSense.


Aktualizacja - 06/07/2020 r.


Edycje specjalne PlayStation 5

Jest nadzieja dla osób, którym białe PS5 nie będzie pasowało do salonu. Sony przewiduje wydanie edycji specjalnych swojej nowej konsoli do gier. Nie jest wykluczone, że czarne PlayStation 5 również trafi do sprzedaży.

Już od dawna wiemy, że konsole nowej generacji od Sony i Microsoftu trafią do sprzedaży jeszcze przed tegorocznymi Świętami Bożego Narodzenia. Obaj producenci wielokrotnie ten termin potwierdzali, a deweloperzy w pocie czoła pracują teraz nad nowymi grami, które mają się pojawić już na premierę.

Jak wyglądają PS5 i Xbox Series X?

Sony i Microsoft od miesięcy dawkują nam kolejne informacje na temat swoich nowych sprzętów, ale firmy przyjęły inną strategię w komunikacji. Microsoft wyszedł przed szereg już kilka miesięcy temu i zdradził, jak będzie wyglądać Xbox Series X jeszcze zanim pochwalił się swoimi grami.

W przypadku Sony, pierwsze zdjęcia nadchodzącego PlayStation 5 pojawiły się dopiero w ubiegłym tygodniu, zaraz po prezentacji nowych gier na wyłączność. Wywołały przy tym niemałe poruszenie wśród fanów, gdyż wygląd urządzenia jest spójny z zaprezentowanym nieco wcześniej kontrolerem DualSense.

Nowa konsola marki Sony w bazowej wersji będzie biało-czarna

Konsola ma tym samym nie tylko finezyjny kształt, ale cechuje się też nietypowym, jak na tę kategorię, malowaniem. W przeciwieństwie do sprzętów z rodziny PlayStation 4 oraz tych od Microsoftu z obecnej i kolejnej generacji, które są niemal jednolicie czarne, PlayStation 5 będzie łączyć w sobie czerń i biel.

Nie wszyscy fani japońskiej firmy są z tego wyboru zadowoleni. Urządzenie o takim niecodziennym wyglądzie i w rzucającym się w oczy malowaniu nie będzie pasowało do każdego salonu i do każdej szafki RTV. Jest jednak nadzieja dla wszystkich graczy, których prezentacja zdradzająca wygląd PS5 rozczarowała.

Edycje specjalne PlayStation 5

Z wypowiedzi pracownika Sony w serwisie LinkedIn wynika, że biało-czarne PS5 nie będzie jedynym dostępnym. W sprzedaży mają pojawić się edycje specjalne malowane w inny sposób. Spodziewamy się, że trafią one do sprzedaży razem z grami na wyłączność, a z biegiem lat liczba dostępnych wariantów będzie rosła.

Dzięki temu, osoby, które nie chcą białej konsoli, będą miały wybór, a kto wie — jedna z edycji specjalnych może być np. cała czarna. Nie jest też wykluczone, że białe elementy w obudowie PS5 będą… wymienne. Pozwoliłoby to graczom modyfikować wygląd swojej konsoli już po zakupie.


Aktualizacja - 12/06/2020 r.


PlayStation 5 oficjalnie zaprezentowane!

PlayStation 5

Sony oficjalnie zaprezentowało PlayStation 5. Wiemy już, jak urządzenie wygląda. Oprócz tego japońska firma pokazała zapowiedzi ponad 20 gier szykowanych na konsolę nowej generacji.

Wczoraj (11 czerwca) o godzinie 22:00 rozpoczęła się oficjalna konferencja Sony. PS5 – The Future of Gaming zapowiadana była jako pokaz gier, które szykowane są z myślą o PlayStation 5. Wiele osób liczyło na to, że Sony pokaże też samo urządzenie. Na szczęście nie zawiedli się. Już wiemy, jak prezentuje się urządzenie. Projektanci postawili na odważny i nietypowy design w biało-czarnej kolorystyce, zgodnej z wcześniej pokazanym kontrolerem Sony DualSense.

Pewnego rodzaju zaskoczeniem była prezentacja aż dwóch konsol. Okazało się, że Sony przyszykowało PlayStation 5 w dwóch wariantach – tradycyjnym oraz cyfrowym. W przypadku tego drugiego mowa o urządzeniu bez napędu optycznego Blu-ray, więc możliwe będzie instalowanie gier wyłącznie w wersji cyfrowej. Oprócz tego Japończycy pokazali także dedykowaną kamerę HD do obsługi PlayStation VR 2, słuchawki, a także pilota, przy pomocy którego zarządzać będziemy funkcjami multimedialnymi PS5.

Jednak najważniejsze w tym wszystkim były gry, bo to one ostatecznie decydują o popularności danego urządzenia. Sony pokazało ponad 20 produkcji, które zostaną wydane na PlayStation 5. Na długiej liście znajduje się sporo tytułów AAA, które już teraz są murowanymi hitami, jak i mniejszych gier indie. Na liście znajdują się między innymi:

 1. GTA V
 2. Gran Turismo 7
 3. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 4. Horizon: Forbidden West
 5. Ratchet & Clank: Rift Apart
 6. Resident Evil: Village
 7. Project Athia
 8. Returnal
 9. Sackboy A Big Adventure
 10. Kena: Bridge of Spirits
 11. Goodbye Volcano High
 12. Oddworld: Soulstorm
 13. Destruction AllStars
 14. Stray
 15. Ghostwire Tokyo
 16. Godfall
 17. Hitman III
 18. Astro’s Playroom
 19. Litte Devil Inside
 20. NBA2K 21
 21. Bugsnax
 22. Demon’s Souls
 23. Jett: The Far Shore
 24. Deathloop
 25. Solar Ash
 26. Mortal Shell
 27. Pragmata

Nadal nie znamy oficjalnej ceny PlayStation 5 ani daty premiery. Wiemy jedynie, że konsola ma trafić do sprzedaży pod koniec 2020 roku. Patrząc na premiery wcześniejszych generacji, niemal na pewno nastąpi to pod koniec listopada lub na początku grudnia tego roku. Według plotek PS5 ma kosztować około 500 dolarów.


Premiera PlayStation 5 prawdopodobnie już w grudniu 2020 r.


Według zapowiedzi Sony wyposaży PlayStation 5 w podzespoły od firmy AMD – sercem konsoli będzie procesor AMD Ryzen trzeciej generacji, oparty na architekturze Zen 2. Dla PlayStation 5 została opracowana wersja karty graficznej Radeon Navi. Oznacza to, że nowa konsola Sony wyświetli obraz w rozdzielczości 8K i obsłuży technologię ray tracing. Warto wiedzieć, że w PlayStation 5 znajdziemy napęd optyczny 4K UHD. Istotną zmianą względem PlayStation 4 będzie pojawienie się po raz pierwszy szybkiego dysku SSD – wpłynie to komfortowo na rozgrywkę.

Debiut nowej konsoli od Sony wiąże się z pojawieniem się nowego kontrolera. Następcą DualShock 4 będzie DualShock 5. Występujące do tej pory tradycyjne wibracje zostaną zastąpione technologią haptic feedback. Druga zmiana to wyposażenie DualShock 5 w triggery adaptacyjne. Przyciski L2 i R2 będą również dostosowane do rodzaju toczonej rozgrywki.

Więcej informacji o najnowszej konsoli od Sony pojawi się wkrótce – wszystkie znajdziesz w Strefie Premier Allegro.

Nie możesz się doczekać? Zobacz także Playstation 4

Sprawdź najpopularniejsze gry na Sony Playstation 4


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro