Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

gdzie?

FAQ

Wybór towaru z listy

Wybór towaru z listy ma miejsce wtedy, gdy sprzedający w jednej ofercie sprzedaje przedmioty różniące się między sobą. Oferowanie możliwości wyboru towaru z listy nie jest na Allegro dozwolone, gdyż pozwala uniknąć opłat związanych z wystawieniem oraz sprzedażą przedmiotów w osobnych ofertach, a także stanowi utrudnienie dla kupujących.

Zabroniony jest w szczególności wybór rozmiaru, modelu, marki, kształtu przedmiotu, a także tytułów książek, filmów itp. W przypadku żywych zwierząt niedozwolony jest wybór zwierzęcia o określonych cechach, ze szczególnym uwzględnieniem gatunku, rasy i płci.

Wyjątkiem od tej zasady są oferty dotyczące:
  • Przedmiotów personalizowanych, wykonywanych na indywidualne zamówienie kupującego. W takich ofertach dopuszczalny jest wybór tego parametru, który zależy od upodobań lub potrzeb klienta. Wybór nie może dotyczyć innych cech przedmiotu ani wpływać na jego cenę.

    Przykład: Sprzedajesz etykiety adresowe. Kupujący podaje dowolną treść do ich uzupełnienia, a także wybiera np. kolor tła bądź rodzaj czcionki, jednak cena za przedmiot nie zmienia się.

  • Usług wykonania przedmiotów na indywidualne zamówienie klienta. Różnice w pojedynczych parametrach sprzedawanego w ten sposób towaru nie mogą wpływać na jego cenę. Usługi, których ceny zależą od wyboru parametru, powinny być wystawiane osobno.

    Przykład: Szyjesz spodnie na miarę. Jeśli niezależnie od wyboru fasonu, kroju bądź materiału kosztują one tyle samo, możesz wystawić jedną ofertę. Jeżeli zmiana jednego parametru, np. materiału, wpłynie na cenę, wystaw usługi osobno.

  • Zwierząt akwariowych i terrariowych w kategorii Dom i Ogród > Zwierzęta – pod warunkiem, że w opisie oferty sprzedający nie rozróżnia poszczególnych egzemplarzy pod względem gatunku, rozmiaru, płci czy innych cech. Sprzedający zobowiązany jest do aktualizacji ilości sprzedanych osobników zgodnie ze stanem rzeczywistym.

    Przykład: Sprzedajesz 10 rybek tego samego gatunku. Po pojawieniu się pierwszych ofert konieczne jest dodanie do opisu informacji, że osobnik z czerwoną plamką przy ogonie został już sprzedany.

W transakcjach, gdzie oferowana jest większa liczba przedmiotów niż 1 (tzw. wieloprzedmiotowych), sprzedający może oferować wybór koloru/wzoru graficznego pod warunkiem, że poinformuje kupujących o aktualnej ilości dostępnych kolorów lub wzorów graficznych w opisie transakcji.

Przykład: Sprzedajesz w jednej transakcji wieloprzedmiotowej 4 koszulki: 3 żółte i jedną niebieską. W momencie zakupu niebieskiej konieczne będzie poinformowanie o jej braku.

Sprzedający nie może proponować kupującym kontaktu przed zakupem w celu zorientowania się w dostępnych kolorach/wzorach.

Czy ten artykuł był pomocny?