gdzie?

FAQ

Ustawienia aparatu

Balans bieli – przy fotografowaniu przedmiotów w dobrym dziennym świetle, można śmiało skorzystać z automatycznego balansu bieli (AWB). Gdy jednak tło i fotografowany przedmiot wpadają w różne odcienie, warto skorzystać z dostępnych kilku predefiniowanych ustawień balansu bieli lub ustawić balans bieli ręcznie.Przykład niewłaściwego balansu bieli:

fotoporadnik 6

ISO – a właściwie czułość ISO. To parametr, który wyraża ilość światła potrzebnego do prawidłowego naświetlenia matrycy. Aby zdjęcia nie miały tzw. szumów – ziarna widocznego szczególnie na ciemnych elementach, ustaw ten parametr na minimalną wartość, np. 100. Im gorsze oświetlenie, tym wyższe ISO należy ustawić.

Przysłona – to mechanizm dozujący ilość światła podczas naświetlania. Jest określana wartością F. Im mniejsza wartość F, tym większy otwór przesłony i wpada więcej światła, natomiast im większa wartość F, tym mniejszy otwór przesłony i wpada mniej światła. Wartości te mają wpływ na głębię ostrości. Im mniejsza wartość F, tym mniejsza głębia ostrości – detale są wyraźnie ostre, a tło jest zamazane. Im większa wartość F, tym większa głębia ostrości (dobre do fotografowania krajobrazów).

Czas naświetlania – to czas otwarcia migawki. Jest wyrażony w ułamkach sekundy (1/60, 1/100) oraz w całych sekundach (1”, 2”). To bardzo istotny element wykonania poprawnego zdjęcia. Im czas naświetlania jest dłuższy, tym zdjęcie jest jaśniejsze - matryca jest naświetlana dłużej, więc wpada na nią więcej światła. Zrozumienie jego działania jest proste – przy mocnym świetle czas migawki może być krótszy, a przy słabym oświetleniu czas naświetlania musi być dłuższy.Trzeba jednak pamiętać, że powyższe parametry nie funkcjonują oddzielnie, lecz wpływają na siebie nawzajem.

Tryby pasm

  • P - Program. To tryb automatyczny, który umożliwia zmianę czułości ISO, a także korekty ekspozycji.
  • Tryb Av - tryb preselekcji przysłony. Użytkownik wybiera przysłonę, a reszta parametrów zmienia się automatycznie.
  • Tryb Tv - tryb preselekcji czasu. Użytkownik dobiera czas naświetlania, a reszta parametrów zmienia się automatycznie.
  • Tryb M - tryb manualny. Użytkownik wybiera czas, przysłonę i ISO.

Ostrość – na białym tle i korzystając ze statywu będzie Ci łatwo ustawić ostrość manualnie. Przedmiot ma się znajdować w centrum kadru i ostrość też powinna być tak ustawiona.

Rozdzielczość - to ilość pikseli, które składają się na zdjęcie. Im więcej pikseli, tym większy jest rozmiar oraz szczegółowość fotografii.

Na Allegro możesz wgrać zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości 26 Mpix.

Czy ten artykuł był pomocny?