gdzie?

FAQ

Sprzedaż poza Allegro i omijanie opłat

W Allegro niedozwolone jest zamieszczanie ofert, które umożliwiają dokończenie zakupu poza serwisem lub taką możliwość sugerują. Dotyczy to także ofert umożliwiających ominięcie opłat oraz prowizji od sprzedaży.

Przykłady niedozwolonych treści w ofercie:
  • Informacja/zachęta do zakupu tego lub innych towarów poza Allegro. Zapisy typu: "Sprzedaż tylko poprzez mój sklep internetowy", "Propozycje składaj telefonicznie dogadamy się poza Allegro".
  • Informacja, że sprzedaż może odbyć się nie poprzez serwis Allegro. Zapisy typu: "Sprzęt wystawiłem również w innych mediach".
  • Informacja o możliwości sprzedaży, nawet jeśli cena minimalna nie zostanie osiągnięta. W takich przypadkach umowa kupna-sprzedaży nie zostaje zawarta i kontrahenci nie muszą realizować umowy. Zapisy typu: "Sprzedam, nawet jeżeli cena minimalna nie zostanie osiągnięta".
  • Informacja o obowiązku uiszczenia części lub całości opłat związanych z kupnem przedmiotu poza Allegro. Zapisy typu: "Cena w ofercie jest poglądowa, zapytaj o cenę osobiście", "Licytujesz 1 sztukę, lecz kupujesz cały komplet", "Wylicytowaną kwotę pomnóż razy cztery".
  • Informacja o możliwości negocjacji ceny lub zmiany w przedmiocie oferty. Zapisy typu: „Cena do negocjacji. Dzwoń!”, „Za dodatkowe 20 zł dorzucę coś ekstra”, „Jeżeli ten rozmiar ci nie odpowiada, zapytaj o inne”.
  • Informacja o przedmiotach niewystawionych na Allegro lub zachęcanie do kontaktu przed złożeniem oferty kupna. Zapisy typu: „Szukasz czegoś innego? Skontaktuj się z nami", „Na tej ofercie sprzedaję stół. Krzesła mogę wystawić na życzenie w osobnej ofercie", "Zanim zalicytujesz zadzwoń!", "Przed licytacją sprawdź dostępność".
  • Rażące zawyżenie kosztu transportu i jednoczesne zaniżenie ceny za przedmiot w celu zmniejszenia prowizji od sprzedaży.

Sprzedaż poza Allegro i omijanie opłat to nieuczciwy sposób konkurowania między użytkownikami. Przynosi on straty zarówno użytkownikom handlującym uczciwie, jak i serwisowi Allegro, który handel ten umożliwia.

W opisach ofert wystawionych w kategoriach ogłoszeniowych obowiązują inne zasady.

Czy ten artykuł był pomocny?