gdzie?

FAQ

Kurier wieczór - FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o nową usługę dostawy przesyłek kurierskich - Kurier wieczór.

Czym jest i jak działa usługa Kurier wieczór?

Kurier wieczór to usługa dostawy przesyłki kurierskiej w godzinach:

 • 18.00-22.00 w większości miast - sprawdź kody pocztowe godzina 18 22

 • 17.00-22.00 na pozostałych terenach w atrakcyjnej cenie 9,95 zł netto (12,24 brutto).

Klient ma prawo domagać się, aby kurier dostarczył przesyłkę w godzinach wskazanych w powiadomieniu sms.

Jaka jest maksymalna waga paczki w usłudze Kurier wieczór?

Maksymalna waga paczki wysłanej usługą Kurier wieczór w Allegro to 10kg. Podczas wystawiania oferty cena maksymalna to 12,24 brutto (dla przesyłki płatnej z góry) i 15,31 brutto (dla przesyłki płatnej przy pobraniu). Możesz nadać cięższą paczkę, ale wówczas przesyłka będzie droższa. Zgodnie z cennikiem usługi Kurier wieczór (realizowanej przez DHL):

 • przesyłka do 20kg kosztuje 15,95zł netto
 • przesyłka do (maksymalnie) 31,5kg kosztuje 17,95zł netto.
Jak zamówić kuriera po odbiór przesyłki?

To zależy, czy podpisałeś umowę z firmą DHL, czy chcesz nadawać paczki bez umowy.

Kuriera zamówisz na stronie DHL.

Ile kosztuje odbiór paczek przez kuriera?
 • Masz umowę z DHL (bez względu na to czy ze stałym zbiorem czy bez)

Jeśli liczba paczek odbieranych w danym dniu będzie mniejsza niż 4 paczki (dotyczy sumy wszystkich odbieranych paczek, nie tylko w ramach usługi Kurier wieczór), wówczas doliczona zostanie opłata za podjazd - 5 zł.

 • Nie masz umowy z DHL

W przypadku nadań bez umowy, opłata za podjazd kuriera doliczana jest automatycznie, do każdej paczki, która została wygenerowana jako paczka z odbiorem przez kuriera. W przypadku, gdy łączna liczba odebranych paczek w danym dniu była większa niż 3 (dotyczy sumy wszystkich odbieranych paczek, nie tylko w ramach usługi Kurier wieczór), wówczas możesz otrzymać zwrot nadpłaconej kwoty. W tym celu niezbędne będzie złożenie reklamacji do DHL.

Aby zminimalizować wysokość nadpłacanej kwoty, wybierz opcję odbioru przez kuriera tylko w pierwszej paczce, a dla pozostałych paczek wybierz nadanie w punkcie.

Paczki (bez względu na ich liczbę) możesz bezpłatnie nadać w jednym z punktów partnerskich DHL.

Przykłady:

 • Sprzedający ma do nadania w danym dniu dwie paczki. Jedną wprowadza jako paczkę z odbiorem przez kuriera (z dopłata 5 zł za odbiór), drugą jako nadawaną w punkcie. Kurier odbiera obie paczki, a dla sprzedającego nie powstaje nadpłata.
 • Sprzedający ma do nadania w danym dniu 4 paczki. Jedną wprowadza jako paczkę z odbiorem przez kuriera (z dopłatą 5 zł za odbiór), a kolejne trzy paczki jako nadawane w punkcie. Kurier odbiera wszystkie cztery paczki, a sprzedający na drodze reklamacji otrzymuje zwrot 5 zł.
Podjazd kuriera kosztuje 5 PLN, ale w formularza wystawiania nie można wpisać wyższej kwoty niż 12,24 PLN.

12,24 PLN to maksymalna kwota wysyłki, jaką możesz zaoferować w ramach usługi Kurier wieczór. Dopłata 5 PLN dotyczy jedynie sytuacji, gdy nadajesz 3 paczki i mniej. Bez względu na ilość przesyłek, możesz nadać paczki bezpłatnie w jednym z punktów partnerskich.

Czy muszę podpisywać umowę z DHL?

Nie. Możesz korzystać z usługi Kurier Wieczór dla klientów indywidualnych bez umowy z DHL. Ale wówczas każdą przesyłkę będziesz musiał oddzielnie przygotować on-line w DHL24 i zapłacić za nią on-line od razu po przygotowaniu listu przewozowego.

Co zyskam dzięki umowie z DHL i jak mam to zrobić?

Dzięki umowie z DHL będziesz otrzymywać fakturę zbiorczą za wszystkie paczki nadane w danym miesiącu. Aby podpisać umowę z DHL, zarejestruj się na stronie firmy DHL.

Czy muszę wykupić ubezpieczenie dla przesyłki, czy w ramach podstawowej ceny jest jakaś ochrona?

Jeżeli nie wykupisz ubezpieczenia, firma DHL z tytułu utraty, ubytku lub uszkodzenia przesyłki ogranicza się do zwrotu najniższej z poniższych kwot:

 • zadeklarowanej wartość przesyłki,
 • rzeczywistej, zwykłej wartości przesyłki,
 • kwoty 500 złotych
Czy mogę ubezpieczyć przesyłkę i ile to kosztuje?

Tak. Ubezpieczenie przesyłki wiąże się z opłatą dodatkową, zależną od wartości paczki:

 • do wartości 50 000 PLN – opłata 0,50 PLN
 • powyżej wartości 50 000 PLN – opłata 0,2% zadeklarowanej wartości
Czy mogę nadać paczkę oznaczoną „ostrożnie szkło” i ile to będzie kosztować?

Wszystkie przesyłki, obsługiwane niestandardowo (w tym te z delikatną zawartością), powinny zostać specjalnie oznaczone. Oznaczenie to należy wykonać zarówno w systemie DHL – np. w DHL24, jak i na paczce w postaci specjalnej nalepki. Wiąże się to z doliczeniem dodatkowej opłaty w wysokości 22 zł.

W przypadku, gdy przesyłka wymaga oznaczenia jako niestandardowa, a nie zostanie tak oznaczona – nie zostanie przyjęta do przewozu. Aby ją nadać, konieczne będzie stworzenie nowej przesyłki (i etykiety w systemie).

Kiedy kurier dostarczy paczkę do odbiorcy?

Przesyłki DHL Kurier Wieczór są doręczane w ciągu 1-2 dni - z reguły w następnym dniu roboczym na terenach miejskich, a w ciągu dwóch dni roboczych na pozostałych.

Jak mogę dodać do oferty opcję przesyłki Kurier wieczór?
 • podczas wystawiania oferty - w formularzu wystawiania, w części “Dostawa i płatność” wybierz opcję Kurier wieczór
 • w cenniku dostawy - dodaj opcję Kurier wieczór do istniejącego już cennika dostawy lub stwórz nowy cennik
 • podczas przygotowania szablonu w Menedżerze sprzedaży
 • przez API - sprawdź, jak dodać
Co się stanie, gdy kupujący nie odbierze przesyłki?

Przesyłka wróci na koszt nadawcy, dlatego powinieneś wprowadzić numer telefonu odbiorcy podczas adresowania przesyłki. Dzięki temu kupujący zawsze może skorzystać z bezpłatnej opcji Przekieruj paczkę.

Dowiedz się więcej o usłudze Kurier wieczór:

Czy ten artykuł był pomocny?