gdzie?

FAQ

Jestem sprzedającym. Na czym polega sortowanie po trafności?

Celem sortowania po trafności jest zwiększenie zadowolenia kupujących, a co za tym idzie – ich szybszy powrót do zakupów na Allegro. Dzięki temu może wzrosnąć także Twoja sprzedaż. Chcemy również, aby kupujący jak najszybciej znaleźli interesujące ich oferty. Dzięki trafności widzą oni przedmioty najbardziej dopasowane do ich wymagań.

Sortowanie po trafności korzysta z większej liczby opcji segregowania wyników niż tylko cena czy czas do końca oferty. Lista ofert tworzona jest dynamicznie na podstawie najczęstszych wyborów kupujących. Trafność to wiele scenariuszy przypisywanych kupującym podczas wyszukiwania przedmiotu. W praktyce oznaczać to może, że dwie osoby szukające tego samego przedmiotu mogą zobaczyć odmienne wyniki wyszukiwania. Mechanizm trafności oparty jest m.in. na analizie podejmowanych przez użytkowników działań w ramach dostępnych w serwisie ofert (np. wyświetlenie jej na listingu, kliknięcie w ofertę itp.). Przedmioty, które jedynie pojawiają się na listingu, podczas wyszukiwania po trafności będą niżej niż przedmioty, które kupujący oglądali czy dodawali do obserwowanych. Im większe zainteresowanie wzbudziła dana oferta, tym wyżej znajdzie się ona w wynikach wyszukiwania.

Może to ilustrować następujący przykład: kupujący wpisują w wyszukiwarkę słowo lodówka, a następnie przeglądają określone typy ofert, które pojawiły się w wynikach wyszukiwania, dodają je do obserwowanych czy kupują. Wszystkie te dane są zbierane przez wyszukiwarkę (sprawdza ona każdą czynność wykonaną na stronie przedmiotu). Przy następnym wpisaniu takiej frazy, zebrane dane zostaną uwzględnione podczas sortowania wyników wyszukiwania.

Warto zaznaczyć, że kupujący w każdej chwili mogą wybrać inny sposób sortowania, bardziej odpowiadający ich potrzebom.
Jak działa trafność?

Po wpisaniu przez kupującego frazy w pole wyszukiwania, trafność sprawdza, co wcześniej robili inni użytkownicy szukający tego samego przedmiotu za pomocą tej samej frazy, do jakich kategorii przechodzili, jakie produkty kupowali, jakie obserwowali itp. Oferty wystawione w tych kategoriach uznawane są za trafniejsze od pozostałych. Następnym krokiem jest uwzględnienie wszystkich statycznych parametrów każdej z ofert. Sprawdzana jest m.in. jej cena na tle konkurencji, dopasowanie do tytułu, wiarygodność sprzedającego. Ponadto, mechanizm trafności uwzględnia zaangażowanie kupujących, czyli atrakcyjność oferty mierzoną przez działania użytkowników prowadzące do zawarcia transakcji.

Jak weryfikujemy działanie trafności?

Oceniamy je na podstawie wielu wskaźników, takich jak m.in.:

  • liczba dokonanych transakcji,
  • wartość dokonanych transakcji,
  • czas potrzebny na dotarcie do interesującej oferty,
  • liczba kliknięć potrzebna na dotarcie do interesującej oferty,
  • pozycja, z której była wybierana zakupiona oferta.

Każdy użytkownik Allegro (również niezalogowany) korzystający z wyszukiwarki jest przyporządkowywany do jednej z grup. Mechanizm trafności na bieżąco porównuje zachowanie każdej z nich. Na podstawie danych z wymienionych wyżej wskaźników, ocenia, która oferta najlepiej spełnia oczekiwania kupujących.

Co mogę zrobić, aby moja oferta znalazła się wysoko przy sortowaniu po trafności?

Pamiętaj, że trafność nie opiera się na jednym czynniku. Im lepiej skonstruujesz swoją ofertę, tym większe może wzbudzić zainteresowanie kupujących, czego skutkiem będzie wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania.

Czynnik Co można zrobić, aby przedmiot wyświetlał się wyżej na listach ofert?
Właściwy format sprzedaży (kup teraz lub licytacja) Zwróć uwagę na to, w jakim formacie sprzedaży najczęściej znajdują się przedmioty, które chcesz wystawić. Wybierz najpopularniejszy z nich, bo to właśnie on przyciąga klientów.
Tytuł Stwórz dobry tytuł – ważne, aby był zwięzły i abyś używał w nim tylko słów związanych z przedmiotem.
Kategoria Wybierz odpowiednią kategorię. Pamiętaj, że kupującym łatwiej znaleźć przedmioty umieszczone we właściwiej kategorii.
Parametry Uzupełnij parametry, aby Twoja oferta była łatwiejsza do znalezienia.
Zdjęcia Zadbaj o ich dobrą jakość i zgodność miniaturek z nowymi standardami.
Cena wraz z przesyłką Pamiętaj o atrakcyjnej cenie, która wyróżni Twoją ofertę w wybranej kategorii. Darmowa dostawa przyciągnie kolejnych zainteresowanych.
Satysfakcja kupującego Długoterminowo zadbaj o ocenę sprzedaży, komentarze i Dyskusje. Im bardziej zadowoleni będą Twoi klienci, tym częściej wrócą do Twoich ofert.
Udział w programie Super Sprzedawca Zobacz jakie są warunki programu
Gdzie znajdę moje wyróżnione oferty?

Oferty promowane nadal znajdziesz na początku listingu. W sortowaniu po trafności także one są sprawdzane pod kątem czynności, które podejmują w nich użytkownicy. Jeśli Twoje wyróżnione oferty będą zachęcające dla kupujących, trafią na górę listingu promowanych. Korzystając z tej opcji masz szansę na dotarcie do większej ilości klientów.

Pracujemy nad rozwojem sortowania po trafności, aby była to opcja jak najlepiej dopasowana do potrzeb użytkowników. Pamiętaj jednak, że jest to sortowanie dynamiczne, które uwzględnia wiele czynników i nieustannie się zmienia wraz z wyborami kupujących.

Czy ten artykuł był pomocny?