Nowy sposób obliczania prowizji od sprzedaży

Od 1 czerwca prowizję od sprzedaży na Allegro naliczamy w nowy sposób. W prowizji uwzględniamy również koszt dostawy.

Jak naliczamy prowizję

Przy naliczeniu prowizji, oprócz kosztu sprzedanego przedmiotu weźmiemy pod uwagę również koszt jego dostawy. Jeśli kupujący nie zapłaci za dostawę - ponieważ będzie ona za 0 zł lub w ramach Allegro Smart! - nie doliczymy jej do prowizji.

Zobacz na przykładach, jak to będzie wyglądać w praktyce.

Przykład 1 - sprzedaż jednego przedmiotu:

Sprzedałeś przedmiot o wartości 100 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%. Twój klient wybrał dostawę o wartości 18 zł. Prowizja 6% od kwoty 118 zł wyniesie więc 7,08 zł.

Przykład 2 - sprzedaż przedmiotu z dostawą Allegro Smart!:

Sprzedałeś przedmiot o wartości 100 zł z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%. Twój klient wybrał dostawę do punktu odbioru w ramach Allegro Smart! Prowizja 6% od kwoty 100 zł wyniesie więc 6 zł. Ta metoda dostawy jest dla kupującego bezpłatna, dlatego prowizja obejmuje tylko koszt towaru.

Przykład 3 - sprzedaż kilku przedmiotów w ramach jednej transakcji:

Sprzedałeś przedmiot o wartości 100 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%, wraz z przedmiotem o wartości 50 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 8%. Twój klient wybrał dostawę tych dwóch przedmiotów o wartości 18 zł. Koszt dostawy rozłoży się na zakupione przedmioty po 9 zł. Prowizja 6% od kwoty 109 zł wyniesie 6,54 zł. Prowizja 8% od kwoty 59 zł wyniesie 4,72 zł.

Jaki rabat transakcyjny (zwrot prowizji) otrzymasz, jeśli kupujący zwróci część zamówienia

Jeśli kupujący zwróci część zamówienia i spełnisz warunki, to przyznamy Ci rabat transakcyjny za zwracane przedmioty i odpowiednią część kosztów dostawy.

Przykład: Sprzedałeś przedmiot o wartości 100 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%, wraz z przedmiotem o wartości 50 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 8%. Twój klient wybrał dostawę tych dwóch przedmiotów o wartości 18 zł. Koszt dostawy rozłożył się na zakupione przedmioty po 9 zł. Prowizja 6% od kwoty 109 zł wyniosła 6,54 zł. Prowizja 8% od kwoty 59 zł wyniosła 4,72 zł. Kupujący zwrócił jednak pierwszy przedmiot, a więc przyznaliśmy Ci rabat transakcyjny w wysokości 6,54 zł.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Kliknij na wybrane pytanie, aby zobaczyć odpowiedź.

Ponieważ naliczamy jedną prowizję - nie rozdzielamy jej na część od wartości przedmiotu i część od kosztów dostawy. Dlatego, jeśli wystąpisz o zwrot, dotyczyć on będzie całej prowizji za daną transakcję, a nie części kosztów. O zwrot prowizji wystąpisz na dotychczasowych zasadach.

Do ostatecznej kwoty prowizji (uwzględniającej koszt dostawy) doliczymy prowizję za promowanie oferty.

Zmiana dotyczy wszystkich form wysyłki, jeśli ich koszt ponosi kupujący.

Nie możemy wprowadzić takiego rozwiązania, ponieważ jest ono zbyt złożone i nie zwiększy atrakcyjności kosztów dostawy dla kupujących.

Wysokość prowizji zależy od ceny końcowej przedmiotu, który sprzedasz oraz od formy dostawy, jaką wybierze kupujący. W przypadku licytacji kupujący ma 7 dni, aby wypełnić formularz dostawy i opłacić zamówienie. Jeśli tego nie zrobi, prowizję naliczymy tylko za przedmiot, bez kosztów dostawy.

Prowizję naliczymy od kosztu dostawy, którą kupujący wybierze dla przedmiotu kupionego w ofercie kup teraz.

Jeżeli klient zmiast wybrać dostawę z dostępnych w ofercie i na formularzu opcji dostawy i płatności, wybrał inny sposób dostawy i ręcznie wpisał koszt przesyłki, prowizję naliczymy od kwoty zakupu wraz z tym kosztem dostawy. Jeśli potem klient zmieni sposób dostawy, nie naliczymy prowizji od nowa, biorąc pod uwagę nowo wybraną metodę dostawy.

Wysokość naliczonej prowizji zawsze znajdziesz w zakładce Rozliczenia Allegro na swoim koncie - w części Historia operacji.

Kalkulator opłat będzie działał tak, jak dotąd. Obliczysz z jego pomocą opłaty za wystawienie i prowizję od sprzedaży. Wycena będzie dotyczyć zamówień z darmową dostawą.

Zasoby REST API odpowiedzialne za obliczanie prowizji to:

Ich działanie nie zmieni się. Będą obliczały opłaty za wystawienie i prowizję od sprzedaży bez wliczania kosztów dostawy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Nadal szukasz odpowiedzi?  ZAPYTAJ NA ALLEGRO GADANE

Warto wiedzieć więcej


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro