Kurier wieczór - najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o nową usługę dostawy przesyłek kurierskich - Kurier wieczór.


Czym jest i jak działa usługa Kurier wieczór?

Kurier wieczór to usługa dostawy przesyłki kurierskiej w godzinach:

 • 18.00-22.00 w większości miast - sprawdź kody pocztowe

 • 17.00-22.00 na pozostałych terenach w atrakcyjnej cenie 9,95 zł netto (12,24 brutto).

Klient ma prawo domagać się, aby kurier dostarczył przesyłkę w godzinach wskazanych w powiadomieniu sms.

Jeśli klient zgodzi się na wcześniejszą godzinę doręczenie przesyłki, kurier może ją dostarczyć. Jeżeli jednak klient nie wyrazi takiej zgody, wówczas kurier obowiązek doręczenia paczki w godzinach wieczornych.

Gdy przy pierwszej próbie doręczenia przesyłki klienta (odbiorcy) nie ma w domu , a próba ta była podjęta w godzinach innych niż przewidziane godziny doręczenia, to Kurier wieczór podejmie drugą próbę następnego dnia, w godzinach wieczornych, zgodnie z ofertą. Jeżeli druga próba odbędzie się w innych godzinach zakładane w ofercie (17/18-22), wówczas zasadna będzie reklamacja.

Jaka jest maksymalna waga paczki w usłudze Kurier wieczór?

Maksymalna waga paczki wysłanej usługą Kurier wieczór w Allegro to 10kg. Podczas wystawiania oferty cena maksymalna to 12,24 brutto (dla przesyłki płatnej z góry) i 15,31 brutto (dla przesyłki płatnej przy pobraniu). Możesz nadać cięższą paczkę, ale wówczas przesyłka będzie droższa. Zgodnie z cennikiem usługi Kurier wieczór (realizowanej przez DHL):

 • przesyłka do 20kg kosztuje 15,95zł netto
 • przesyłka do (maksymalnie) 31,5kg kosztuje 17,95zł netto.
Opłata podstawowa jest ustalana na podstawie wyższej wagi rzeczywistej lub przestrzennej. Jak obliczyć wagę przestrzenną?

Waga przestrzenna nie jest rzeczywistą wagą przesyłki, tylko wartością obliczaną na podstawie wymiarów paczki, które przelicza się na kilogramy.

Wagę przestrzenną obliczysz według wzoru:

długość (cm) x szerokość (cm) x wysokość (cm)] / 4 000

lub

1 m3 przesyłki = 250 kg (czyli, jak wyżej, objętość przesyłki w cm3 / 4000).

Przykłady:

 • Paczka waży 5 kg i ma wymiary 20x35x55 cm. Jej waga przestrzenna wynosi 9,63 kg, czyli jej cena wyniesie 9,95 zł netto
 • Paczka waży 5 kg, ale ma wymiary 30x35x55 cm. Jej waga przestrzenna wynosi 14,45 kg, czyli jej cena wyniesie 15,95 zł netto
 • Paczka waży 15 kg, ale ma wymiary 50x50x120 cm. Jej waga przestrzenna wynosi 75 kg, czyli jej cena wyniesie 17,95 zł netto. Nie ma w tym przypadku dopłaty za element niestandardowy, gdyż wymiary paczki mieszczą się w wymiarach elementu standardowego 1,4 x 0,6 x 0,6 (m)
 • Paczka waży 15 kg, ale ma wymiary 50x50x145 cm. Jej waga przestrzenna wynosi 90,63 kg, czyli jej cena wyniesie 17,95zł + 22 zł netto. Pojawia się w tym przypadku dopłata za element niestandardowy, gdyż jeden z wymiarów paczki nie mieści się w wymiarach elementu standardowego 1,4 x 0,6 x 0,6 (m)

Pamiętaj, że obowiązuje zasada wyboru wyższej wagi elementu – rzeczywistej lub przestrzennej.

Jak zamówić kuriera po odbiór paczki?

To zależy, czy podpisałeś umowę z firmą DHL, czy chcesz nadawać paczki bez umowy.

Kuriera zamówisz na stronie DHL.

Ile kosztuje odbiór paczek przez kuriera?
 • Masz umowę z DHL (bez względu na to czy ze stałym zbiorem, czy bez)

Jeśli liczba paczek odbieranych w danym dniu będzie mniejsza niż 4 paczki (dotyczy sumy wszystkich odbieranych paczek, nie tylko w ramach usługi Kurier wieczór), wówczas doliczona zostanie opłata za podjazd - 5 zł.

 • Nie masz umowy z DHL

W przypadku nadań bez umowy, opłata za podjazd kuriera doliczana jest automatycznie, do każdej paczki, która została wygenerowana jako paczka z odbiorem przez kuriera. W przypadku, gdy łączna liczba odebranych paczek w danym dniu była większa niż 3 (dotyczy sumy wszystkich odbieranych paczek, nie tylko w ramach usługi Kurier wieczór), wówczas możesz otrzymać zwrot nadpłaconej kwoty. W tym celu niezbędne będzie złożenie reklamacji do DHL.

Aby zminimalizować wysokość nadpłacanej kwoty, wybierz opcję odbioru przez kuriera tylko w pierwszej paczce, a dla pozostałych paczek wybierz nadanie w punkcie.

Paczki (bez względu na ich ilość) możesz nadać bezpłatnie w jednym z 6000 punktów partnerskich DHL (m.in. w Żabce, Freshmarket, Inmedio, 1-minute, Relay).

Przykłady:

 • Sprzedający ma do nadania w danym dniu dwie paczki. Jedną wprowadza jako paczkę z odbiorem przez kuriera (z dopłata 5 zł za odbiór), drugą jako nadawaną w punkcie. Kurier odbiera obie paczki, a dla sprzedającego nie powstaje nadpłata.
 • Sprzedający ma do nadania w danym dniu 4 paczki. Jedną wprowadza jako paczkę z odbiorem przez kuriera (z dopłatą 5 zł za odbiór), a kolejne trzy paczki jako nadawane w punkcie. Kurier odbiera wszystkie cztery paczki, a sprzedający na drodze reklamacji otrzymuje zwrot 5 zł.
Podjazd kuriera kosztuje 5 PLN, ale w formularzu wystawiania nie można wpisać kwoty wyższej niż 12,24 PLN.

12,24 PLN to maksymalna kwota wysyłki, jaką możesz zaoferować w ramach usługi Kurier wieczór. Dopłata 5 PLN dotyczy jedynie sytuacji, gdy nadajesz 3 paczki i mniej. Możesz nadać paczki (bez względu na ich ilość) bezpłatnie w jednym z punktów partnerskich.

Czy muszę podpisywać umowę z DHL?

Nie. Możesz korzystać z usługi Kurier Wieczór dla klientów indywidualnych bez umowy z DHL. Ale wówczas każdą paczkę będziesz musiał oddzielnie przygotować on-line w DHL24 i zapłacić za nią on-line od razu po przygotowaniu listu przewozowego.

Co zyskam dzięki umowie z DHL i jak mam to zrobić?

Dzięki umowie z DHL będziesz otrzymywać fakturę zbiorczą za wszystkie paczki nadane w danym miesiącu. Aby podpisać umowę z DHL, zarejestruj się na stronie firmy DHL.

Czy muszę wykupić ubezpieczenie dla przesyłki, czy w ramach podstawowej ceny jest jakaś ochrona?

Jeżeli nie wykupisz ubezpieczenia, firma DHL z tytułu utraty, ubytku lub uszkodzenia przesyłki ogranicza się do zwrotu najniższej z poniższych kwot:

 • zadeklarowanej wartość przesyłki,
 • rzeczywistej, zwykłej wartości przesyłki,
 • kwoty 500 złotych
Czy mogę ubezpieczyć przesyłkę i ile to kosztuje?

Tak. Ubezpieczenie przesyłki wiąże się z opłatą dodatkową, zależną od wartości paczki:

 • do wartości 50 000 PLN – opłata 0,50 PLN
 • powyżej wartości 50 000 PLN – opłata 0,2% zadeklarowanej wartości
Czy mogę nadać paczkę oznaczoną „ostrożnie szkło” i ile to będzie kosztować?

Wszystkie przesyłki, obsługiwane niestandardowo (w tym te z delikatną zawartością), powinny zostać specjalnie oznaczone. Oznaczenie to należy wykonać zarówno w systemie DHL – np. w DHL24, jak i na paczce w postaci specjalnej nalepki. Wiąże się to z doliczeniem dodatkowej opłaty w wysokości 22 zł.

W przypadku, gdy przesyłka wymaga oznaczenia jako niestandardowa, a nie zostanie tak oznaczona – nie zostanie przyjęta do przewozu. Aby ją nadać, konieczne będzie stworzenie nowej przesyłki (i etykiety w systemie).

Kiedy kurier dostarczy paczkę do odbiorcy?

Przesyłki DHL Kurier Wieczór są doręczane w ciągu 1-2 dni - z reguły w następnym dniu roboczym na terenach miejskich, a w ciągu dwóch dni roboczych na pozostałych.

Jeśli czas dostawy - od momentu nadania przesyłki - przekroczy 2 dni, Kupujący ma prawo do zwrotu połowy kosztów przesyłki. Jak wygląda proces zwrotu kosztów?
 • Informacja dla kupujących:

W takim przypadku skontaktuj się ze sprzedawcą, który powinien się ubiegać o zwrot w DHL.

 • Informacja dla sprzedających:

Jeśli zwłoka w doręczeniu trwała dłużej niż jeden dzień, przysługuje odszkodowanie do wysokości równowartości 50% opłaty podstawowej za transport (opłata podstawowa wynika z cennika aktualnego w dniu nadania przesyłki lub z umowy zawartej z DHL). Sprzedający, który jest płatnikiem za przesyłkę, może w takiej sytuacji złożyć reklamację na stronie https://dhl24.com.pl/reklamacje/status/index.html.

Podczas składania reklamacji DHL rekomenduje założenie konta w serwisie DHL24, które umożliwia śledzenie historii zgłoszeń. Konto w serwisie nie jest jednak konieczne do złożenia reklamacji.

Sprzedający, który jest płatnikiem za przesyłkę i złoży reklamację online z tytułu nieterminowości, może otrzymać od DHL odszkodowanie.

Jak mogę dodać do oferty opcję przesyłki Kurier wieczór?
 • podczas wystawiania oferty - w formularzu wystawiania, w części “Dostawa i płatność” wybierz opcję Kurier wieczór
 • w cenniku dostawy - dodaj opcję Kurier wieczór do istniejącego już cennika dostawy lub stwórz nowy cennik
 • podczas przygotowania szablonu w Menedżerze sprzedaży
 • przez API - sprawdź, jak dodać
Co się stanie, gdy Kupujący nie odbierze przesyłki?

Przesyłka wróci na koszt nadawcy, dlatego powinieneś wprowadzić numer telefonu odbiorcy podczas adresowania przesyłki. Dzięki temu kupujący zawsze może skorzystać z bezpłatnej opcji Przekieruj paczkę.

Dowiedz się więcej o usłudze Kurier wieczór:
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Warto wiedzieć więcej


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro