Zakup towaru spoza Unii Europejskiej

Jeśli kupujesz towar, który wysyłany jest do Ciebie spoza Unii Europejskiej, powinieneś wiedzieć, że podlega on rozliczeniu importu zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zamówiona przesyłka może zostać poddana kontroli celnej. Efektem takiej kontroli może być konieczność zapłaty podatku VAT i cła.

Cło i VAT na przedmioty importowane spoza terytorium UE

Przedmioty importowane spoza Unii Europejskiej podlegają opodatkowaniu VAT.

W przypadku należności celnych zwolnione z opłat celnych są przesyłki, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 euro na przesyłkę. Zwolnienie to nie dotyczy:

  • wyrobów alkoholowych
  • perfum i wód toaletowych
  • tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Pamiętaj - jeśli kupujesz towar spoza UE, sprowadzany towar powinieneś zgłosić do odprawy organom celnym, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Możesz to zrobić osobiście lub za pośrednictwem przedstawiciela. Często firmy kurierskie oferują taką usługę.

W zgłoszeniu należy wyliczyć opłaty celne oraz należne podatki, takie jak VAT lub akcyza. Zrobisz to na podstawie dokumentacji przesyłki - na przykład na podstawie faktury. Jeśli towar pochodzi ze sprzedaży wysyłkowej, to zgłoszenie powinno mieć formę pisemną (często dopuszczalna jest forma elektroniczna).

Zgłoszenie podlega weryfikacji organów celnych. Szczególną uwagę mogą zwrócić na wartość towaru, jaką deklarujesz oraz na jego klasyfikację. W trakcie weryfikacji organ celny może od Ciebie zażądać dodatkowych dokumentów - na przykład potwierdzenia płatności lub samej oferty, z której pochodzi towar.

Przed zakupem towaru za granicą dokładnie zapoznaj się z warunkami transakcji. Zwróć uwagę z jakiego państwa przesyłka zostanie wysłana. Sprawdź też jakie warunki dostawy zapewnia firma kurierska i czy oferuje usługi w zakresie rozliczenia z organem celnym. W razie wątpliwości skonsultuj się z Urzędem Celnym lub doradcą podatkowym.

Dokładnie zapoznaj się się z polskimi przepisami oraz innymi źródłami informacji na temat importu towarów do Polski. Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się ekspertem w tej dziedzinie zanim kupisz towar.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro