14 sierpnia 2019, 10:00

Zmiany prowizji od sprzedaży w kilku kategoriach oraz inne zmiany w Regulaminie Allegro, Regulaminie Super Sprzedawcy i Regulaminie Programu Monetowego

English version

Zapoznaj się z poniższymi informacjami, jeśli sprzedajesz w kategoriach: Elektronika samochodowa, Dywaniki, Pióra wycieraczek, Pokrowce, Żarówki (w ramach kategorii Akcesoria samochodowe), Dziecko > Zabawki, Tablety > Uszkodzone oraz jeśli korzystasz z opcji wyróżniania ofert. Zgodnie z zapowiedzią wprowadziliśmy dziś zmiany cennikowe w tych obszarach (Załącznik nr 4) oraz inne zmiany w Regulaminie Allegro, Regulaminie Super Sprzedawcy i Regulaminie Programu Monetowego:

 • Regulamin Super Sprzedawcy - zwiększyliśmy wymagany udział zamówień, w których sprzedający udostępniają klientom numer do śledzenia paczki. Dotychczas warunkiem uczestnictwa w programie było dodanie numeru przesyłki do minimum 50% zamówień. Od dziś wymagamy dodania numerów w minimum 80% przesyłek. Warunek ten zaczniemy uwzględniać w kwalifikacjach do programu od 13 września.
 • Łączenie ofert z produktami z naszej bazy (produktyzacja) - sprzedający będą mogli także dodawać produkty.
 • Dostęp do baz danych Allegro lub baz danych dostępnych w ramach Allegro, na przykład do TecDoc.
 • Zwiększyliśmy ochronę sprzedających, którzy promują swoje oferty Monetami.
 • Możliwość usunięcia oceny “Polecam”.
 • Aktualizacja Polityki ochrony prywatności.
Zmiany prowizji od sprzedaży oraz dodatkowej prowizji od sprzedaży w wyróżnionych ofertach
 1. W kategorii Akcesoria samochodowe > Elektronika samochodowa wyrównaliśmy wysokość prowizji od sprzedaży. Dotychczas wynosiła ona 9% (a w kilku podkategoriach Elektroniki samochodowej 5%), ale nie więcej niż 50 zł. Od dziś stawka prowizji wynosi w całej kategorii:

  • 9% dla przedmiotów, których wartość wynosi do 150 zł,
  • 13,5 zł + 6% od nadwyżki ponad 150 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy.

  Bez względu na koszt przedmiotu, prowizja nie wyniesie więcej niż 50 zł.

 2. W kategoriach Dywaniki, Pióra wycieraczek, Pokrowce, Żarówki (w ramach kategorii Akcesoria samochodowe) zmieniliśmy wysokość prowizji od sprzedaży. Dotychczas wynosiła ona 8% (ale nie więcej niż 50 zł). Od dziś stawka prowizji w tych kategoriach wynosi:

  • 9% dla przedmiotów, których wartość wynosi do 50 zł,
  • 4,5 zł + 8% od nadwyżki ponad 50 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy.

  Bez względu na koszt przedmiotu, prowizja nie wyniesie więcej niż 50 zł.

 3. W kategorii Dziecko > Zabawki (z wyjątkiem podkategorii: Klocki, Gry) zmieniliśmy wysokość prowizji od sprzedaży z 10% na:

  • 12% dla przedmiotów, których wartość wynosi do 50 zł,
  • 6 zł + 8% od nadwyżki ponad 50 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy.
 4. Aby kupujący mogli łatwiej poruszać się po kategorii Tablety, usunęliśmy podkategorię przeznaczoną na uszkodzone urządzenia, a wystawione w niej oferty przenieśliśmy do kategorii Tablety > Urządzenia. Dzięki tej zmianie sprzedający w dotychczasowej kategorii Tablety > Uszkodzone zapłacą niższą prowizję od sprzedaży. W kategorii, którą usunęliśmy, obowiązywała stawka 9%, a w kategorii Tablety > Urządzenia - tylko 4%.

 5. Wyrównaliśmy wysokość dodatkowej prowizji od sprzedaży w wyróżnionych ofertach. We wszystkich kategoriach wynosi ona 50% wartości prowizji od sprzedaży obowiązującej w danej kategorii. Dotychczas stawka dodatkowej prowizji od sprzedaży w zależności od kategorii wynosiła od 40% do 50% wartości prowizji od sprzedaży.

Zmiana dotyczy ofert z aktywną opcją Wyróżnienia lub Pakietu Wyróżnienie + Pogrubienie + Podświetlenie.

Przykład:

 • Przed zmianą: przedmiot kosztuje 100 zł, przykładowa prowizja od sprzedaży wynosi 10% (10 zł). Dodatkowa prowizja w tej wyróżnionej ofercie wynosiła dotąd 40% od kwoty 10 zł, czyli 4 zł. Łączna prowizja w tym przypadku to 14 zł.
 • Po zmianie: przedmiot kosztuje 100 zł, prowizja od sprzedaży wynosi 10% (10 zł). Dodatkowa prowizja w tej wyróżnionej ofercie będzie wynosić 50% od kwoty 10 zł, czyli 5 zł. Łączna prowizja w tym przypadku to 15 zł.
Dla wygody kupujących, w programie Super Sprzedawca zwiększyliśmy wymagany udział zamówień, w których sprzedający udostępniają klientom numery do śledzenia paczek - z 50% do 80%

Kupujący w Allegro lubią śledzić swoje zamówienia. 89% z nich deklaruje, że powiadomienie o statusie przesyłki jest dla nich bardzo istotne. Dlatego zwiększyliśmy wymagany udział przesyłek, w których udostępniasz klientom numer do śledzenia paczki. Dotychczas warunkiem uczestnictwa w programie było dodanie numeru przesyłki do minimum 50% zamówień. Teraz wymagany udział zamówień z dodanymi numerami przesyłek to minimum 80%. Warunek ten zaczniemy uwzględniać w kwalifikacjach do programu od 13 września. Warto udostępniać klientom numery przesyłek - sprawdź jak to zrobić oraz jak liczymy ten warunek uczestnictwa w programie.

Łączenie ofert z produktami z naszej bazy (produktyzacja) - sprzedający będą mogli także dodawać produkty

Chcemy, aby kupujący mogli łatwiej docierać do przedmiotów, których szukają na Allegro. Kilka miesięcy temu umożliwiliśmy połączenie oferty sprzedającego z produktem z naszej bazy. Wkrótce udostępnimy wszystkim sprzedającym także możliwość dodawania nowych produktów do bazy. W nowym Załączniku nr 10 do Regulaminu Allegro opisaliśmy proces ich dodawania.

Dzięki produktyzacji, w wybranych kategoriach, zamiast ofert, pokazujemy produkty, do których podłączone są oferty. Kupujący mogą wtedy łatwiej dotrzeć do oferty z produktem, którego szukają.

Łączenie oferty z produktem jest proste: sprzedający może to zrobić podczas wystawiania lub edycji oferty oraz w zakładce Powiąż oferty z produktami. Dowiedz się więcej o produktyzacji.

Dostęp do baz danych Allegro lub dostępnych w ramach Allegro, na przykład TecDoc

Chcemy, aby sprzedający mogli precyzyjniej opisywać swoje oferty, a kupujący szybko znaleźć to, czego szukają. Umożliwiliśmy na Allegro korzystanie z baz danych, na przykład z TecDoc. Sprzedający w kategoriach motoryzacyjnych mogą zintegrować swoje oferty z danymi z tej bazy. Dzięki temu kupujący łatwiej dowiedzą się, że dana część pasuje do ich pojazdu. Nowy Załącznik nr 11 do Regulaminu Allegro wyjaśnia uprawnienia niezbędne do korzystania z baz danych dostępnych w ramach Allegro oraz pełni funkcję informacyjną.

Aktualizacja Polityki ochrony prywatności

Aby lepiej chronić dane osobowe użytkowników Allegro, ujęliśmy w Polityce ochrony prywatności przypadki, w których firmy realizujące usługi dostawy towarów mogą stać się odrębnymi administratorami tych danych. Dane udostępnimy, aby firmy te mogły przyjmować do realizacji zlecenie, zapakować przesyłkę i dostarczyć ją pod wskazany adres.

Aby zwiększyć możliwości przekazywania opinii o funkcjonowaniu Allegro, doprecyzowaliśmy zasady wysyłek ankiet do użytkowników. Ich wysyłka jest teraz możliwa także w oparciu o uzasadniony interes Allegro. Dotychczas była ona możliwa tylko za zgodą użytkownika.

Aby zwiększyć możliwości płatności na Allegro, do celów przetwarzania danych osobowych dodaliśmy realizację usługi Allegro Zapłać Później, którą udostępnimy w najbliższych miesiącach. W ramach usługi klienci będą mogli płacić za zakupy w ciągu 30 dni. Sprzedający oczywiście otrzyma należność za towar natychmiast po zakupie, dokładnie tak samo, jak w przypadku innych form płatności. Usługa Allegro Zapłać Później pozwoli klientom robić zakupy wtedy, kiedy potrzebują i umożliwi im elastyczne zarządzanie domowym budżetem.

Aktualizacja Regulaminu Programu Monetowego

Chcąc chronić sprzedających, którzy promują swoje oferty Monetami, dodaliśmy możliwość wykluczenia z Programu Monetowego kupujących, którzy przeprowadzają transakcje tylko w celu otrzymania Monet. Jeśli kupujący odstąpi od realizacji transakcji, możemy anulować Monety uzyskane w takiej transakcji.

Dodaliśmy także definicję usługi Allegro Zapłać Później, którą udostępnimy na Allegro w najbliższych miesiącach. W ramach usługi klienci będą mogli płacić za zakupy w ciągu 30 dni. Sprzedający oczywiście otrzyma należność za towar natychmiast po zakupie, dokładnie tak samo, jak w przypadku innych form płatności. Usługa Allegro Zapłać Później pozwoli klientom robić zakupy wtedy, kiedy potrzebują i umożliwi im elastyczne zarządzanie domowym budżetem.

Do Regulaminu Programu Monetowego dodaliśmy także jego angielską wersję.

Możliwość usunięcia oceny “Polecam”

Zwiększyliśmy możliwości kupujących i sprzedających dotyczące ocen sprzedaży. Teraz umożliwiamy usunięcie oceny “polecam”, za obopólną zgodą kupującego i sprzedającego. Dotychczas możliwe było tylko usunięcie oceny “nie polecam”.

                                   ***

Zmiany prezentujemy w plikach PDF. Fragmenty, które dodaliśmy są zaznaczone na zielono, a usunięte - na czerwono:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro