1 stycznia 2020, 10:00

Od dziś wchodzi obowiązek podawania NIP-u na paragonie. Sprawdź, co to oznacza dla przedsiębiorców na Allegro

Kupujesz na Allegro z konta zwykłego i bierzesz faktury na swoją firmę? Nie zapomnij podać NIP-u swojej firmy w trakcie wypełniania Formularza dostawy i płatności.

1 stycznia 2020 roku weszły w życie zmiany w Ustawie o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wprowadzają dla przedsiębiorców dokumentujących sprzedaż paragonami zmiany w zakresie wystawiania faktur. Poniżej wyjaśniamy, co zmiany w prawie oznaczają dla przedsiębiorców, zarówno tych, którzy sprzedają, jak i kupują na Allegro.

Co zmiany oznaczają dla sprzedających i kupujących przedsiębiorców na Allegro

Jeśli kupisz na Allegro z konta zwykłego i zechcesz otrzymać fakturę za ten zakup na dane swojej firmy, sprzedający będzie mógł Ci ją wystawić tylko wtedy, gdy w trakcie wypełniania Formularza dostawy i płatności podasz NIP i dane swojej firmy.

Jeśli sprzedasz przedmiot na Allegro i zarejestrujesz to na kasie fiskalnej oraz wystawisz paragon, będziesz mieć możliwość wystawienia faktury na dane firmowe kupującego (w tym NIP) jedynie w przypadku, gdy paragon będzie zawierać NIP.

Za wystawienie faktury z NIP-em firmowym do paragonu, na którym nie ma tego NIP-u, Urząd Skarbowy może naliczyć sprzedającemu dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty VAT na tej fakturze.

Podobnie, jeżeli kupujący rozliczy w swojej działalności fakturę z NIP-em, wystawioną do paragonu, na którym nie ma NIP-u, na niego również Urząd może nałożyć dodatkowe zobowiązanie w wysokości 100% tej kwoty VAT.

Wyjątek! Kupujący będzie mógł wystąpić o fakturę u sprzedających, którzy nie rejestrują sprzedaży na kasie fiskalnej.

Pomocne rozwiązanie dla kupujących przedsiębiorców

Chcemy ułatwić przedsiębiorcom kupowanie i sprzedawanie na Allegro w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. W związku z tym w Formularzu dostawy i płatności - wypełnianym po zakupie - wyświetlimy komunikat o nadchodzących zmianach: “Od 1 stycznia 2020 r. zmieniają się zasady wystawiania faktur. Sprawdź szczegóły”. Po kliknięciu w Sprawdź szczegóły, wyświetlimy wskazówkę, co zrobić, aby otrzymać fakturę z NIP-em za zakup.

Jeśli kupujący zaznaczy opcję Chcę otrzymać fakturę, wyświetlimy formularz, w którym samodzielnie zdecyduje, czy kupuje na potrzeby prywatne, czy na potrzeby swojej działalności - a więc czy będzie potrzebować faktury z NIP-em, a następnie będzie mógł podać dane firmowe, w tym NIP, do tej faktury.

Gdzie wprowadziliśmy zmianę

Zmiana dostępna jest w Formularzu dostawy i płatności, wyświetlanym w każdej wersji Allegro:

  • w nowej wersji aplikacji Allegro na system iOS [5.11.7]
  • w nowej wersji aplikacji Allegro na system Android [6.11]
  • w wersji Allegro na komputer,
  • w wersji mobilnej Allegro.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na kilka pytań dotyczących obowiązkowego NIP-u na paragonach.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy otrzymam fakturę na firmę, jeśli po zakupie z konta zwykłego, w Formularzu dostawy i płatności, nie podam NIP-u mojej firmy?

Ze względu na zmiany w przepisach, jeśli zechcesz otrzymać fakturę na firmę, zaznacz to już podczas zakupu. Jeżeli sprzedający wystawi Ci fakturę z NIP-em firmy do paragonu, na którym nie ma tego NIP-u, Urząd Skarbowy może nałożyć na sprzedającego dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty VAT na tej fakturze. Natomiast jeśli jako kupujący rozliczysz taką fakturę, Urząd również na Ciebie może nałożyć dodatkowe zobowiązanie w wysokości 100% tej kwoty VAT.

Co jeśli kupujący z konta zwykłego, już po zakupie, poprosi mnie o wystawienia faktury na firmę, ale wcześniej nie poda NIP-u?

Jako sprzedający ponosisz odpowiedzialność za zgodność Twoich rozliczeń z przepisami podatkowymi. Jeżeli wystawisz fakturę z naruszeniem przepisów (czyli fakturę zawierającą NIP firmowy kupującego do paragonu, który nie miał NIP-u), Urząd Skarbowy może naliczyć dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty VAT na tej fakturze.

Czy nowe przepisy odnoszą się także do sprzedawców na kontach zagranicznych, zwłaszcza spoza EOG?

Zmiana dotyczy tylko podmiotów zarejestrowanych w Polsce jako podatnicy VAT (niezależnie od miejsca ich siedziby) - dotyczy to zarówno sprzedających, jak i kupujących.

Co jeżeli klient kupił towar przed 1 stycznia 2020 roku i poprosił mnie o wystawienie faktury na firmę już po zakupie, a wcześniej nie podał danych firmowych?

Przepis przejściowy jako punkt graniczny wskazuje datę rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej (czyli moment wystawienia paragonu). Jeżeli wydrukujesz paragon bez NIP-u firmowego przed 1 stycznia 2020 roku, za wystawienie faktury z NIP-em do tego paragonu nie obowiązują sankcje.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro