18 lutego 2020, 12:47

10 marca: nowe opcje i obniżka opłaty na Allegro Lokalnie oraz inne zmiany w Regulaminie Allegro

Ekosystem dla sprzedawców, w który inwestuje Allegro, osiągnął znaczny rozmiar - w serwisie działa 140 tysięcy kont firmowych obsługujących 18 milionów klientów, którzy odwiedzają serwis każdego miesiąca. Wciąż ma on duży potencjał wzrostu - obecnie w Polsce 9 na 100 zakupów odbywa się w Internecie, a w krajach takich jak Wielka Brytania jest to 20 na 100. W 2019 roku Allegro zainwestowało w ekosystem ponad 700 mln złotych, czyli o 80% więcej w porównaniu z 2018 rokiem i planuje inwestować jeszcze więcej w 2020 roku.

Nadal się rozwijamy, dlatego przygotowaliśmy zmiany, które wprowadzimy do Regulaminu Allegro 10 marca. Sprawdź, co zmienimy.

Allegro Lokalnie - nowe funkcje i obniżka opłaty za sprzedaż w ogłoszeniach z kup teraz lub licytacją

Allegro Lokalnie to specjalne miejsce do zakupów i sprzedaży dla osób prywatnych. Wiemy, że potrzeby prywatnych sprzedających są zupełnie inne niż profesjonalnych, dlatego zasady wystawiania przedmiotów są tam prostsze. Chcemy mieć najbardziej atrakcyjną ofertę dla prywatnych sprzedających, dlatego ciągle pracujemy nad tym, żeby wystawianie na Allegro Lokalnie było coraz łatwiejsze. Już teraz można dodać jednocześnie aż 15 zdjęć do ogłoszenia. Niedługo wprowadzimy kolejne zmiany: możliwość obserwowania ogłoszeń i opcje promowania.

Dodatkowo obniżymy opłatę za sprzedaż w ogłoszeniach z kup teraz lub licytacją. W Elektronice zmniejszymy ją z 10% do 4,9%, a w pozostałych działach z 10% do 7,9% ceny przedmiotu. Usuniemy też maksymalną kwotę tej opłaty, która obecnie wynosi 50 zł. Z danych jakie posiadamy, dla większości sprzedawanych przedmiotów zmiana będzie oznaczała niższą opłatę transakcyjną.

Znacznie poszerzamy możliwość sprzedaży złotych monet wybitych do 1800 roku

Chcemy, aby kolekcjonerzy kupujący na Allegro mieli większy wybór numizmatów, dlatego każdy sprzedający będzie mógł sprzedawać w kategorii Monety złote do 1800 roku. Dotychczas sprzedaż w tej kategorii była możliwa tylko w ramach programu Strefa inwestora.

Centrum Wiadomości - nowy wymiar komunikacji między kupującymi i sprzedającymi w ramach Allegro

Każdej godziny na Allegro kupujący i sprzedający wymieniają między sobą nawet 100 tysięcy maili. Słuchamy opinii sprzedających i kupujących. Chcemy, aby korespondencja związana z korzystaniem z Allegro była wygodniejsza i odbywała się bez konieczności przechodzenia do skrzynki e-mail. Dlatego już w marcu kupujący i sprzedający skorzystają z Centrum Wiadomości. Znajdą w nim całą korespondencję prowadzoną w ramach Allegro, na przykład korespondencję rozpoczętą przez formularz Pytanie do sprzedającego, dostępny w ofertach, oraz wszystkie maile wysyłane i odbierane z domeny allegromail.pl. Centrum Wiadomości będzie dostępne także w aplikacji mobilnej.

Maile, które dostajesz od Allegro, na przykład powiadomienie o wpłacie lub zakupie oraz inne wiadomości będziemy Ci przesyłać tak jak dotychczas - na Twoją skrzynkę e-mail. Zobaczysz je też w formie powiadomień na Allegro.

Nowy, prostszy układ kategorii ogłoszeniowych na Allegro.pl

Chcemy, aby kupujący łatwiej poruszali się w kategoriach ogłoszeniowych na Allegro.pl - czyli tych, w których nie ma opcji kup teraz, a wszystkie ustalenia dotyczące transakcji zależą od sprzedającego i kupującego. Dlatego uprościmy układ tych kategorii: usuniemy dział Ogłoszenia i usługi, a kategorie, które wchodzą w jego skład przeniesiemy do innych działów. Obecna kategoria Nieruchomości stanie się nowym działem.

  • Do działu Motoryzacja przeniesiemy ogłoszenia z samochodami i innymi pojazdami. Obecnie są one widoczne w ramach działu Ogłoszenia i usługi.
  • Kategorię Wakacje przeniesiemy do nowego działu: Nieruchomości i będzie można wystawiać oferty bezpośrednio w niej.
  • Dział Firma zmieni nazwę na Firma i usługi i trafią do niego kategorie ogłoszeniowe: Usługi oraz Firma i usługi > Żywe zwierzęta.
Obecne miejsce w strukturze kategorii
Nowe miejsce w strukturze kategorii
Ogłoszenia i usługi > Motoryzacja > Inne pojazdy i łodzie
Nowe miejsce w strukturze kategorii
Motoryzacja > Inne pojazdy i łodzie
Ogłoszenia i usługi > Motoryzacja > Maszyny
Nowe miejsce w strukturze kategorii
Motoryzacja > Maszyny
Ogłoszenia i usługi > Motoryzacja > Motocykle i quady
Nowe miejsce w strukturze kategorii
Motoryzacja > Motocykle i quady
Ogłoszenia i usługi > Motoryzacja > Przyczepy, naczepy
Nowe miejsce w strukturze kategorii
Motoryzacja > Przyczepy, naczepy
Ogłoszenia i usługi > Motoryzacja > Samochody
Nowe miejsce w strukturze kategorii
Motoryzacja > Samochody
Ogłoszenia i usługi > Nieruchomości
Nowe miejsce w strukturze kategorii
Nieruchomości
Ogłoszenia i usługi > Wakacje
Nowe miejsce w strukturze kategorii
Nieruchomości > Wakacje
Ogłoszenia i usługi > Usługi
Nowe miejsce w strukturze kategorii
Firma i usługi > Usługi
Ogłoszenia i usługi > Zwierzęta > Żywe zwierzęta
Nowe miejsce w strukturze kategorii
Firma i usługi > Żywe zwierzęta
Uproszczone wystawianie ofert z towarami wysyłanymi drogą elektroniczną

Chcemy, żeby wystawianie ofert takich jak dostępy do gier online, licencje na oprogramowanie czy doładowania kont telefonicznych było łatwiejsze. Ze względu na specyfikę tych ofert uprościmy w nich zasady dla miniaturek. Będą one mogły zawierać elementy tekstowe, z wyjątkiem danych kontaktowych oraz prowadzących do zakupów poza Allegro. Dzięki temu kupujący, którzy łatwiej zorientują się co jest przedmiotem sprzedaży.

Monety w ofertach Super Sprzedawców - dwa razy więcej podczas zakupów przez aplikację mobilną

Klienci coraz chętniej kupują przez aplikację mobilną Allegro, a obecnie już około 70% ruchu na Allegro pochodzi z kanału mobilnego. Chcemy nadal promować aplikację mobilną, dlatego liczba Monet, które kupujący może dostać za zakupy u Super Sprzedawcy będzie dwa razy większa podczas zakupów przez aplikację mobilną Allegro niż podczas zakupów w przeglądarce internetowej. Dzięki temu Monety, które od Allegro otrzymują Super Sprzedawcy, będą dłużej dostępne dla klientów. Dostaną oni określoną liczbę Monet w zależności od ceny przedmiotu:

Cena przedmiotu
Liczba Monet w aplikacji
Liczba Monet w przeglądarce
49,99 zł - 99,98 zł
Liczba Monet w aplikacji
4
Liczba Monet w przeglądarce
2
99,99 zł - 999,98 zł
Liczba Monet w aplikacji
8
Liczba Monet w przeglądarce
4
999,99 zł i więcej
Liczba Monet w aplikacji
12
Liczba Monet w przeglądarce
6

Sprzedający na Allegro nieustannie poprawiają jakość swojego biznesu, dzięki czemu przybywa Super Sprzedawców i w coraz większej liczbie ofert mogą pojawić się promocyjne Monety. Od 10 marca zmienimy liczbę Monet przydzielonych za każde 5000 zł obrotu. Obecnie jest to 20 Monet, a będzie 15. To mniej, ale Allegro będzie inwestować coraz więcej w akcje, w których klienci będą dostawać coraz więcej Monet za aktywność w serwisie. Zyskają na tym także sprzedawcy, ponieważ klienci chętniej kupują w ofertach, w których mogą zdobyć Monety.

Aktualizacja Polityki ochrony prywatności

Staramy się, by Allegro było coraz lepszą platformą do prowadzenia biznesu, dlatego rozwijamy narzędzia dla sprzedających. Korzystanie z nich wymaga przetwarzania danych użytkowników. Musi się to odbywać zgodnie z RODO, dlatego zaktualizujemy Politykę ochrony prywatności:

  • Uzupełnimy informacje o przetwarzaniu danych użytkowników, w tym opinii o kursach w ramach Akademii Allegro.
  • Chcemy, aby kupujący mieli jak największy wybór metod dostawy i wspierać w tym sprzedających, dlatego będziemy mogli przekazywać ich dane kontaktowe firmom dostarczającym przesyłki - dzięki temu sprzedający otrzymają od nich propozycje nowych metod dostawy, które będą mogli zaoferować klientom.
Zmiany porządkowe
  • Doprecyzujemy, że stawka prowizji w wysokości 15% w kategorii Książki i komiksy obejmuje wszystkie oferty z parametrem stan innym niż „nowy”.
  • W związku z poszerzeniem możliwości sprzedaży w kategoriach Produkty inwestycyjne (17 marca) oraz Złote monety kolekcjonerskie (10 marca), wprowadzimy do cennika prowizję obowiązującą w tych kategoriach: dla ofert kup teraz wyniesie ona 5% (nie więcej niż 50 zł) oraz 2,5% (nie więcej niż 25 zł) dla licytacji od 1 zł bez ustawionej opcji cena minimalna.
  • Od 27 kwietnia ułatwimy sprzedającym regulowanie opłat za usługi Allegro. Będzie to możliwe za pośrednictwem usługi Przelewy24 - szybkim przelewem oraz BLIKiem. Obecnie opłacanie rachunków możliwe jest tylko przez PayU.
  • Uwzględnimy możliwość przetłumaczenia niektórych fragmentów serwisu na język angielski za pomocą Google Translate.

Wszystkie zmiany treści Regulaminu Allegro prezentujemy w plikach PDF. Dodane fragmenty zaznaczyliśmy na zielono, a usunięte - na czerwono:

Cały tekst Regulaminu Allegro i Regulaminu Super Sprzedawcy po najbliższych zmianach (10 marca) prezentujemy w osobnym pliku PDF.

Jednocześnie przypominamy, że 24 marca wprowadzimy zmiany w przyznawaniu rabatu transakcyjnego zapowiadane w styczniu.

English version

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro