1. opony.allegro.pl
    undefinedundefinedundefined
  1. opony.allegro.pl
    undefinedundefinedundefined

Słownik pojęć

Najważniejsze oznaczenia na oponach

słownik

195 - Szerokość opony

A w zasadzie szerokość przekroju opony - to odległość pomiędzy jednym a drugim bokiem opony, mierzona w najszerszym miejscu i wyrażona w milimetrach. W naszym przykładzie to 195 (milimetrów).

60 - Profil opony

A właściwie procentowy stosunek wysokości przekroju do szerokości przekroju. Szerokość przekroju opony dzieli się przez wysokość boku opony i mnoży razy 100 procent. W ten sposób otrzymuje się odpowiednią wartość – w naszym przykładzie to 60 (procent). Wysokość boku opony mierzona jest od czoła opony (najwyższy koniec bieżnika) do stopki (element stykający się z felgą opony).

R15 - Średnica osadzenia

To średnica obręczy felgi, na której możemy zamontować naszą oponę. Wyraża się ją w calach. W naszym przypadku to wartość 15 (cali). Średnica osadzenia dotyczy zarówno felg stalowych, jak i aluminiowych. Co oznacza wartość 60, podana w naszym przykładzie? Mówi ona, że wysokość boku opony stanowi 60% szerokości opony. Zatem w naszym przypadku będzie to 60% ze 195 milimetrów, czyli 117 milimetrów.

Średnica poprzedzana jest literą R, czyli symbolem oznaczającym oponę radialną.

91V - Ideksy prędkości i nośności

Oba parametry są określone przez producenta pojazdu oraz wystęują razem (w naszym przykładzie 91V).

91 - Indeks nośności koła

(z ang. Load Index) informuje o tym, jaki maksymalny ciężar może unieść koło, wyliczony dla maksymalnej dopuszczalnej prędkości danego pojazdu. Indeks nośności koła wyrażany jest symbolami liczbowymi, do których przypisane zostały określone wartości (przykładowo symbol 91 to maksymalne obciążenie koła 615 kilogramów).

Ważne: nie należy stosować opon o indeksie nośności niższym, niż zaleca producent pojazdu.

Popularne indeksy prędkości:

82 = 475 kg
88 = 560 kg
91 = 615 kg
92 = 630 kg
94 = 670 kg
95 = 690 kg
97 = 730 kg
98 = 750 kg
99 = 775 kg

V - Indeks prędkości koła

(z ang. Speed Index) oznacza, z jaką maksymalną prędkością można jeździć na danych oponach. Wyraża się go symbolem literowym. Do każdej litery przypisana jest określona wartość prędkości.

Ważne: zaleca się stosowanie kół o indeksie prędkości homologowanym przez producenta danego pojazdu - bezwzględnie dla opon letnich, dla zimowych dopuszcza się możliwość zastosowania opon o indeksie o stopień niższym, niż homologowany.

Popularne indeksy prędkości:

B do 50 km/h
Q do 160 km/h
T do 190 km/h
H do 210 km/h
V do 240 km/h
W do 270 km/h
Y do 300 km/h

1216 - Data produkcji

Opisana symbolem czterocyfrowym (dla opon wyprodukowanych po roku 2000). Pierwsze dwie cyfry oznaczają kolejny tydzień danego roku, a dwie ostatnie – rok (przykładowo oznaczenie 1216 będzie mówiło o tym, że opona została wyprodukowana w 12. tygodniu 2016 roku). Datę produkcji znajdziemy bezpośrednio po skrócie DOT, lub DOT i kodzie producenta i fabryki.

Dlaczego data produkcji jest ważna? Z dwóch powodów:

  • Po pierwsze – opony mające powyżej 10 lat nie nadają się już do montażu i bez względu na ich stan powinno się je wyrzucić.
  • Po drugie – producenci opon udzielają na nie gwarancji, ale uwaga – liczą ją nie od daty sprzedaży, tylko od daty produkcji. A to sprawia, że jeśli kupimy oponę trzyletnią, mamy już tylko dwa lata gwarancji producenta przez sobą.

Oznaczenia sezonowe

  • Zimowe - stosuje się symbole śnieżynki na tle gór albo symbol literowy 3PMSF (z ang. Three Peak Mountain Snow Flake).
  • Wielosezonowe - litery M+S informują o dobrych właściwościach opony na błocie (M, ang. mud) i śniegu (S, ang. snow).

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro