Kołpak, czyli ozdoba i ochrona kół w jednym
Kołpaki, które zakładamy na koła, poprawiają ogólny wygląd pojazdu. Oczywiście każdy z kierowców ma swój pomysł na to, jak powinno prezentować się jego auto i w odpowiedzi na to zapotrzebowanie na rynku jest bardzo duży wybór kołpaków różniących się kształtem, teksturą i kolorem. Warto też pamiętać, że kołpak nie pełni tylko funkcji ozdobnych. Bardzo ważną jego zaletą jest ochrona koła i tarczy hamulcowej przed błotem.
Przekrój kołpaków jest ogromny. Najtańszy komplet można kupić nawet za 30 zł w hipermarkecie. Oczywiście w sprzedaży są również kołpaki z dużo wyższej półki, o wiele lepsze jakościowo i trwalsze. Wybór zależy więc od naszych preferencji i zasobności portfela. Oczywiście te najdroższe, kosztujące po kilkaset złotych, dają gwarancję dłuższego użytkowania. Najtańsze kołpaki mogą pękać nawet w trakcie jazdy po niezbyt równym terenie.
Cena i jakość kołpaka zależy też od materiału, z którego został wykonany. Najtańsze modele są zrobione ze słabego tworzywa sztucznego. Praktycznie nie są elastyczne, w związku z czym łatwo ulegają uszkodzeniom. Zdecydowanie lepsze są kołpaki wykonane z ABS, który charakteryzuje się dużą twardością i odpornością na zarysowania. Dużą zaletą tego materiału jest elastyczność, a co za tym idzie – większa wytrzymałość. Kołpaki tego typu nie odkształcają się ani w czasie montażu, ani podczas jazdy w trudnych warunkach, ani też pod wpływem niskiej temperatury.
Jak wybrać odpowiedni kołpak?
Jakość kołpaka różni się też w zależności od sposobu montażu. Najtańsze z nich mają metalowy pierścień, który po prostu wciskamy na felgę. Do ich zalet należy na pewno uniwersalność, bo dzięki ruchomemu elementowi mocującemu pasuje do wszystkich samochodów ze stalowymi felgami. Wad, niestety, jest więcej. Taki kołpak łatwo może odpaść, poza tym nie stanowi żadnego problemu dla złodzieja. Droższe kołpaki mają system mocowania za pomocą śrub, dzięki czemu lepiej zabezpieczają przed przypadkowym odpadnięciem, a także kradzieżą.
Kupując konkretne felgi, trzeba zwrócić uwagę na ich rozmiar. Standardowo w sprzedaży są dostępne kołpaki o rozmiarze z przedziału od 13 do 17 cali. Oczywiście rozmiar kołpaka pasującego do auta zależy od wielkości felgi. Gdzie możemy to sprawdzić? Sprawa jest bardzo prosta – informacja ta znajduje się na oponie, a ostatnie jej cyfry oznaczają rozmiar felgi. I tak zapis na oponie 185/80R13 mówi, że do naszej felgi pasować będzie zestaw kołpaków 13-calowych.
Czujniki ciśnienia i wentyle dla bezpieczeństwa podróży
Jednym z ważnych elementów bezpieczeństwa podróży samochodem jest zachowanie odpowiedniego ciśnienia w oponach. Mierzyć je możemy za pomocą czujnika ciśnienia powietrza. Z angielskiego czujnik ten nazywa się TPMS, ponieważ skrót pochodzi od słów Tire Pressure Monitoring System. Zasada działania polega na pomiarach temperatury i ciśnienia opony, a informacje przekazywane są za pomocą nadajnika radiowego do odbiornika znajdującego się w kabinie pasażerskiej obok kierowcy. Czujniki te dzielą się na dwie grupy ze względu na sposób ich montażu:
- Instalacja wewnętrzna wymaga zdjęcia kół do montażu czujnika, który jest umieszczany od ich wewnętrznej strony.
- Instalacja zewnętrzna polega na przykręceniu czujnika i zastąpienie nim ochronnej zaślepki w wentylu.
Wentyl samochodowy to akcesorium, na które bardzo rzadko zwraca się uwagę. Umożliwia on regulację ciśnienia w oponie, a jego uszkodzenie może doprowadzić do nagłego spadku ciśnienia i niebezpiecznej sytuacji w czasie podróży. Wentyle warto więc wymieniać regularnie, a najlepszym momentem na to jest sezonowa wymiana opon. Jako że koszt wentyla to około 5 zł, to oszczędzanie na tym elemencie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Preparaty do czyszczenia felg i opon
Felgi wpływają na atrakcyjniejszy wygląd pojazdu. Aby spełniały swoją funkcję, trzeba odpowiednio o nie zadbać. Najczęściej felgę zanieczyszcza osad powstający w trakcie hamowania – są to opiłki pochodzące z klocków hamulcowych. Ich najniebezpieczniejszą właściwością jest to, że odrywają się one z klocków przy wysokiej temperaturze i po prostu zapiekają na feldze. Pozostałe elementy zanieczyszczeń to smoły z nawierzchni oraz błoto, pył i kurz. Czyszczenie felg nie jest więc zadaniem łatwym, dlatego środki przeznaczone do tego powinny być odpowiednio skuteczne. Warto jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – zastosowane środki chemiczne do czyszczenia nie mogą być żrące, gdyż wtedy na felgach mogą powstawać mikrorysy. A one z kolei stanowią miejsce, w którym bardzo łatwo może rozwijać się korozja.
Żeby skutecznie oczyścić felgi, trzeba najlepiej wybrać płyn, który wykorzystuje efekt dekontaminacji. To są właśnie płyny i inne środki chemiczne, które mają możliwość usuwania metalicznych zanieczyszczeń, które zapiekły się na feldze. Na takim płynie nie warto oszczędzać. Dobry płyn do czyszczenia felg powinien działać w taki sposób, że pokrywa się nim zabrudzone miejsce, a po kilku minutach spłukuje go wraz z brudem.
Oprócz felg warto pielęgnować również opony. Stosuje się do nich środki, które nie tylko myją gumę opon, ale również mają właściwości zabezpieczające. Po umyciu i wyschnięciu opony nakładamy na jej rant środek pielęgnujący. Środki do pielęgnacji opon wpływają na:
- przywrócenie elastyczności gumy,
- ułatwienie czyszczenia opony w przyszłości,
- zabezpieczenie przed wysychaniem i pękaniem,
- nadanie im estetycznego wyglądu.