Czym są zbiórki na Allegro Lokalnie?

Zbiórki na Allegro Lokalnie pomogą zrealizować ważny cel w Twojej okolicy.

Dzięki zbiórkom wspierasz działania lokalnych fundacji, stowarzyszeń, przedszkoli i szkół.

Pomagasz osobom potrzebującym, zwierzętom i rozwijasz okolicę, w której mieszkasz.


Jak mogę pomóc?

Dodaj ogłoszenie wspierające zbiórkę
Kup przedmiot wspierający zbiórkę

Jak założyć zbiórkę?

Najczęściej zadawane pytania:

Warto wspierać zbiórki w swojej okolicy. Jeśli zostanie zebrana cała kwota zbiórki, również Ty skorzystasz ze zrealizowanego celu, np. odnowionego placu zabaw, nowej ławki w parku lub warsztatów plastycznych. Możesz również wspierać inne zbiórki w całej Polsce.


Krok po kroku podpowiemy, jak przeznaczyć na zbiórkę już wystawiony przedmiot:

 1. Wejdź na stronę wybranej zbiórki, ktorej chcesz pomóc. Listę zbiórek znajdziesz tutaj.
 2. Kliknij w przycisk [Wybierz już wystawiony przedmiot]. Zobaczysz wszystkie swoje aktywne ogłoszenia, które możesz podpiąć pod zbiórkę. Jeśli ogłoszenia nie spełniają warunków ogłoszeń przeznaczonych na zbiórkę (np. nie jest ustawiona płatność z góry) zostaniesz poproszony o edycję wskazanych pól.
 3. Wybierz ogłoszenie, które chcesz przeznaczyć na zbiórkę, wskaż jaką część ceny sprzedaży przekażesz na zbiórkę (od 10% do 100%) i kliknij [Dodaj przedmioty na zbiórkę lokalną]
 4. To wszystko, przedmiot został już wystawiony na wybraną zbiórkę! 

Zbiórki na Allegro Lokalnie dają lokalnym fundacjom, stowarzyszeniom, przedszkolom i szkołom możliwość wypromowania swojej działalności i zebranie środków na projekty ważne dla okolicy oraz jej mieszkańców.

Dzięki tej funkcji sprzedający w prosty sposób wspierają lokalne cele. Organizatorzy zbiórki mogą na swoich kanałach (np. Facebook, strona internetowa) zachęcać do zakupu przedmiotów wspierających ich zbiórkę, co daje jeszcze większą szansę na szybką sprzedaż.

Kupujący także pomagają w uzbieraniu całej kwoty zbiórki- wystarczy, że kupią przedmiot od sprzedającego, który przeznacza część lub całą cenę sprzedaży na zbiórkę.

Kiedy cel lokalnej zbiórki zostanie zrealizowany, będą z niego korzystać wszyscy: organizator zbiórki, kupujący i sprzedający oraz mieszkańcy okolicy.


Przede wszystkim opisz dokładnie cel, na który zakładasz zbiórkę. Użyj prostego języka. Pokaż korzyści, jakie wynikają z realizacji celu. Przekonaj mieszkańców okolicy, że cel jest dla nich ważny i zachęć innych do wsparcia zbiórki. Zaproś do sprzedaży przedmiotów na rzecz zbiórki oraz do promowania zbiórki w social mediach. 


Zdjęcia powinny obrazować cel zbiórki, mieć pozytywny przekaz i przekonać innych do działania. Nie umieszczaj zdjęć niezgodnych z Regulaminem. Upewnij się, że posiadasz zgodę na wykorzystanie wizerunku osób, które są na zdjęciach. Unikaj drastycznych obrazków oraz takich, które mogą kogoś urazić, wzbudzić strach lub wywołać inne negatywne emocje.

Allegro Lokalnie może usunąć lub nie dopuścić do publikacji zdjęć, które naruszają powyższe zasady.

Jeśli nie posiadasz własnych zdjęć możesz skorzystać z zasobów serwisów, które oferują je za darmo, np. Pexels, Pixabay, Unsplash. Przed pobraniem i umieszczeniem zdjęcia sprawdź zasady, którymi kieruje się portal.


Jeśli Twoja zbiórka jest już widoczna na Allegro Lokalnie możesz zacząć ją promować. Niech wszyscy dowiedzą się, na jaki cel zbierasz i jak mogą pomóc! 

 • Wykorzystaj własne kanały social media oraz stronę internetową. Publikuj posty i wpisy, w których poinformujesz o celu Twojej zbiórki.
 • Zachęcaj do sprzedawania przedmiotów na Allegro Lokalnie, które wspierają zbiórkę.
 • Polecaj zakup przedmiotów, umieszczaj na swoim fanpage’u linki do ogłoszeń na Allegro Lokalnie.
 • Umieść informacje o zbiórce w stopce maila. Podlinkuj stronę swojej zbiórki na Allegro Lokalnie. 
 • Regularnie przypominaj o swojej zbiórce, informuj, ile pieniędzy już zostało zebranych, a ile jeszcze brakuje do realizacji celu. Motywuj innych do działania.
 • Poinformuj lokalne media o Twojej zbiórce. Przygotuj informację prasową i wyślij ją do redakcji.
 • Poproś przyjaciół i znajomych, aby przekazywali dalej informacje o Twojej zbiórce.

Pakiet gotowych grafik do promocji Twojej zbiórki pobierzesz tutaj.


Zbiórka może być założona tylko przez osobę, która posiada zweryfikowane konto użytkownika Allegro, a jej dane osobowe zostały potwierdzone przelewem weryfikacyjnym.

Osoba zakładająca zbiórkę musi również dostarczyć Allegro Lokalnie komplet dokumentów podpisanych przez organizację, na rzecz której prowadzona jest zbiórka. Jest to potwierdzenie, że fundacja, stowarzyszenie, szkoła lub przedszkole upoważniło użytkownika Allegro do założenia zbiórki na określony cel.

Zgłoszenie zbiórki oraz nadesłane dokumenty są szczegółowo weryfikowane przez Allegro Lokalnie.

Pamiętaj jednak, że wsparcie zbiórki jest Twoją indywidualną decyzją, dlatego zachęcamy do zapoznania się dokładnie z celem zbiórki oraz jej organizatorem przed podjęciem decyzji o wsparciu.


Założenie zbiórki na Allegro Lokalnie oraz wystawianie przedmiotów, które wspierają zbiórkę jest bezpłatne.

Jeśli 100% ceny sprzedaży przedmiotu przeznaczysz na zbiórkę Allegro nie pobierze opłaty za transakcję.

W przypadku sprzedaży przedmiotu, z którego tylko część ceny przeznaczysz na zbiórkę, pobierzemy opłatę zgodnie z cennikiem - 4,9% w kategorii Elektronika, 7,9% w pozostałych kategoriach. Allegro przekaże na rzecz zbiórki tę część opłaty za sprzedaż, która zostanie naliczona od kwoty przekazanej na zbiórkę.Przez cały czas trwania zbiórki pieniądze są gromadzone na indywidualnym rachunku, przypisanym do organizatora.

Pieniądze zostaną wypłacone po uzbieraniu całej kwoty zbiórki lub po zakończeniu czasu jej trwania, jeśli będziesz mógł zrealizować cel zbiórki za mniejszą kwotę.

Pieniądze zostaną przekazane na konto ostatecznego beneficjenta zbiórki  po zakończeniu wszystkich Licytacji oraz zaksięgowaniu wszystkich płatności z ogłoszeń Kup teraz.

Pamiętaj, że zgodnie z Ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, ostateczny beneficjent zbiórki może zostać poproszony o weryfikację konta bankowego w momencie, kiedy kwota przelewów na to konto bankowe przekroczy 5000 euro.


W tym przypadku zbiórka jest automatycznie przedłużana na okres trzech miesięcy. W ciągu pierwszych 10 dni możesz jednak podjąć decyzję o wypłacie dotychczas zebranych środków, jeśli zrealizujesz cel zbiórki za mniejszą kwotę. Zbiórka zostanie uznana za zakończoną, a pieniądze wypłacone na konto beneficjenta zbiórki. Jeśli nie chcesz wypłacać dotychczas zebranej kwoty, poczekaj aż upłynie okres automatycznego przedłużenia zbiórki.

Jeśli  czas trwania zbiórki został wydłużony, a mimo to nie udało się zebrać całej kwoty zbiórki, będziesz mógł:

 • wypłacić dotychczas zebrane środki, po zadeklarowaniu, że zrealizujesz cel za mniejszą kwotę,
 • lub przekazać zebrane środki na wsparcie innych zbiórek w tej samej kategorii.

Decyzję powinieneś podjąć w ciągu 14 dni od daty zakończenia przedłużenia zbiórki. Jeśli nie podejmiesz żadnej decyzji zebrane pieniądze zostaną automatycznie przekazane na inne zbiórki w tej samej kategorii.


Allegro Lokalnie oraz Allegro dają Ci możliwość pomagania poprzez wystawianie i kupowanie przedmiotów wspierających lokalne zbiórki lub cele charytatywne.

Różnice dotyczą zbieranej kwoty, czasu trwania zbiórki, a także celów, które są realizowane za zebrane pieniądze.
Allegro Lokalnie umożliwia założenie zbiórki na lokalny cel do 10 000 zł, na maksymalnie pół roku, przez użytkownika działającego w ramach organizacji (np. pełniącego funkcję dyrektora szkoły, będącego członkiem rady rodziców, wolontariuszem).

Z kolei na Allegro organizatorami celów są bezpośrednio Organizacje Charytatywne, które mogą zbierać środki bez limitów, na działania zgodne z ich celami statutowymi, maksymalnie przez rok. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o Allegro Charytatywni? Wejdź na charytatywni.allegro.pl


Jeśli chcesz sprostować dane osobowe podane w formularzu zgłoszeniowym zbiórki lub w zakresie zaświadczenia dotyczącego zbiórki, a także jeśli chcesz dokonać korekty informacji o zbiórce - skontaktuj się z nami.


Jeśli chcesz otrzymać kopię danych osobowych, które zgromadziliśmy podczas Twojego korzystania z Allegro Lokalnie w zakresie funkcjonalności zbiórek lub w zakresie zaświadczenia dotyczącego zbiórki - skontaktuj się z nami.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro