Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
 1. Fisher Price

Outdoor

Najpopularniejsze produkty

Produkty według wieku

Produkty według kategorii

Produkty według marki

Nowości

Strefa rodzica

8 porad na dobry sen Twojego dziecka

autor: Biba Milioto

Zanim dzieci zaczną spać wymarzone przez rodziców, pełne 8 godzin (a to dzieje się zwykle po 6 miesiącach), na początku muszą nauczyć się jak zasnąć. Oto porady, dzięki którym Twój maluch prześpi spokojnie całą noc:

 1.  Wciel się w rolę zegara biologicznego Twojego dziecka. „Aż do 9-12 miesiąca organizm maluszka nie potrafi wytworzyć pełnej ilości melatoniny, dlatego też nie ma on ustalonego stałego harmonogramu snu” – mówi Kim West “The Sleep Lady”, autorka Good Night, Sleep Tight. West zaleca, aby podczas okresu noworodkowego dziecko miało dużo kontaktu ze światłem dziennym. Ponadto, jeżeli w ciągu dnia drzemka trwa więcej niż 3 godziny, dobrze jest budzić dziecko do karmienia.
 2. Zadbaj o ciemność. „Aby pomóc dziecku w zrozumieniu, że porą na sen jest noc, ograniczaj się do przyćmionego światła podczas nocnego karmienia, najlepiej pozostając w sypialni” - sugeruje West. Rolety zapewniające całkowitą ciemność, także są skutecznym sposobem na wydłużenie nocnego snu u maluszka, szczególnie nad ranem.
 3. Ogranicz zmiany pieluszki podczas snu dziecka. „Zmiana wilgotnej pieluszki nic nie zmienia, oprócz tego, że wyrywa Twoje dziecko ze snu.  Oprócz sytuacji w której pieluszka jest naprawdę ciężka lub też mamy do czynienia z kupką, nie ma co sobie zawracać tym głowy” - stwierdza West.
 4. Spróbuj karmić dziecko przed snem. Jeśli tuż przed pójściem spać, obudzisz maluszka, aby go nakarmić, bardzo możliwe, że cała rodzina będzie miała z tego pożytek - maluszek będzie syty, a Wy zyskacie parę dodatkowych godzin snu.
 5. Powstrzymaj się od zbyt wczesnej interwencji. „Wszystkie maluchy wiercą się, mruczą czy też kręcą podczas snu” - mówi Heather Turgeon, współautorka książki The Happy Sleeper. Lepiej poczekać ze zbyt szybką reakcją, nie zakładając od razu, że dziecko jest gotowe na karmienie. Istnieje bowiem szansa, że maluszek za chwilę znów zapadnie w sen.
 6. Narób trochę hałasu (a raczej białego szumu). „Maleństwu, które niedawno wydostało się z głośnej macicy, trudno jest się przyzwyczaić do całkowitej ciszy nocnej” - twierdzi West. Niezależnie od tego czy użyjesz wentylatora, czy też zabawki przeznaczonej dla dzieci, kojący dźwięk pomoże maluszkowi dłużej i spokojniej wypoczywać.
 7. Kładź swoje dziecko w łóżeczku zanim zaśnie. Jeżeli zaczekasz, aż dziecko zaśnie, zanim położysz je w łóżeczku, będzie mu potem trudniej nauczyć się samemu uspokajać po przebudzeniu, ponieważ znajdzie się w miejscu, które nie do końca zna. Codzienne, drobne rutyny potrafią zrelaksować maluszka i przygotować do słodkiego snu.
 8. Drzemki w ciągu dnia też są ważne. Rodzice często konsekwentnie podążają za wieczornymi rutynami, jednak często pomijają je przed drzemkami maluszka podczas dnia. Pamiętaj, że im szybciej twój dzidziuś nauczy się sam siebie uspokajać, tym szybciej nauczy się zasypiać i spać czy to w nocy, czy w dzień.

Rekomendowane produkty

zamknij

Czas na muzykę

Pamiętacie jeszcze swoje ulubione piosenki? Albo ulubiony zespół muzyczny, który śpiewał o miłości, rozstaniach i tych innych „dorosłych tematach”? To były czasy…

Będąc rodzicem małych dzieci, szykuj się na codzienną walkę z natarczywą, dziecięcą melodią, grającą Ci w głowie. Jednak jest na to sposób!  Nadal możesz słuchać swojej ulubionej muzyki i to razem z maluchem. Zanim Twoja pociecha będzie więc wystarczająco duża, by domagać się godzinnej sesję Fasolek, masz czas aby wprowadzić parę swoich ulubionych utworów do domowego repertuaru.

Dla wielu rodziców, zwłaszcza tych, którzy uwielbiają muzykę, niezwykle ważne jest, aby znaleźć podobieństwo między własnym gustem, a ścieżkami dźwiękowymi, pochodzącymi z ulubionych programów telewizyjnych dzieci. Warto więc wybrać z ulubionego repertuaru takie melodie, które będę nadawały się np. jako kołysanka. Wielu rodziców wykorzystuje w tym celu np. jazz lub muzykę klasyczną. Sprawdza się ona między innymi w podróży. W momencie, gdy będziecie potrzebować chwili ciszy i spokoju, możecie puścić  maluchom kilka utworów kojarzących się z dobranocką. Jest duże prawdopodobieństwo, że szybko zamienią się w pasażerskie śpiochy.

Innym sposobem, aby „podzielić się” z dzieckiem naszym gustem muzycznym jest śpiewanie popularnych piosenek podczas codziennych czynności. Porządna wiedza o muzyce “retro” - bo niestety, Twoje ulubione hity będą kiedyś dla niego “vintage” - jest ważną częścią edukacji kulturowej malucha, a na naukę autentycznych zwrotek i wersów jeszcze przyjdzie czas.

Dbałość o to, aby Twoje dzieci zapoznawały się z muzyką - czy to z klasyczną czy z rozrywkową - jest wspaniałym darem, który możesz im zaoferować bez większego wysiłku. Nie ma powodu, aby poświęcać swoje ulubione utwory Radiohead na rzecz Mozarta - im większa różnorodność muzyczna tym lepiej dla Twojego malucha. A więc, niech melodia gra!

Rekomendowane produkty

zamknij

Jak wybrać pierwsze zabawki dla maluszka?

Małe dzieci uwielbiają się bawić, a niewiele rzeczy sprawia im taką radość, jak nowe zabawki. Są one dla Twojego dziecka nie tylko formą rozrywki – pomagają mu również rozwijać sprawność fizyczną i umiejętności społeczne. Dzięki poniższym wskazówkom dowiesz się jak wybrać te najlepsze:

 1. Wybieraj zabawki, dostosowane do wieku Twojego dziecka. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, na jakim etapie rozwoju znajduje się dziecko w danym wieku i tak dobierać zabawki, aby odpowiadały jego umiejętnościom. Spróbuj poszukać takich, które będą stanowić dla Twojego dziecka wyzwanie, a jednocześnie nie będą dla niego zbyt trudne. Zawsze sprawdzaj oznaczenie wiekowe, znajdujące się na opakowaniu. Jest ono określane w oparciu o fizyczne i umysłowe umiejętności dziecka w danym wieku, uwzględniając jego indywidualne potrzeby.
 2. Zabawka powinna stymulować zmysły. Dla Twojego maluszka każdy dzień jest pełen nowych wyzwań. Pierwsze zabawki powinny więc być zaprojektowane tak, aby stymulowały rozwój zmysłów małego odkrywcy. Te z nich , które można wkładać do buzi lub które oferują efekty wizualne, dźwiękowe i dotykowe, pomagają Twojemu maleństwu odkrywać nowe, ciekawe aspekty rzeczywistości i uczyć się jej na „własnej skórze”. Aby pomóc dziecku zrozumieć, że posiada siłę sprawczą, zabawki lub ich funkcje powinny być łatwe w obsłudze (np. uruchamiane po dotknięciu, wciśnięciu, potrąceniu) i zachęcać dziecko do samodzielnej aktywności oraz do interakcji. Dobrym przykładem takich zabawek są przyrządy gimnastyczne lub centra zabaw. Jeżeli jednak Twoje dziecko nie wykazuje nimi zainteresowania, nie martw się – z pewnością jeszcze jest na nie za małe. Wówczas schowaj daną rzecz i pokaż ją maluchowi ponownie, jak trochę podrośnie.
 3. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Wybierając prezent dla dziecka, zawsze sprawdzaj, czy jest bezpieczny dla Twojego dziecka. Wiele starych zabawek nie spełnia współczesnych standardów w tym zakresie - wyprodukowane wiele lat temu, mogą zawierać ołów bądź inne potencjalnie szkodliwe substancje i elementy. Upewnij się, że zabawka jest solidna i wytrzymała, ma odpowiednią wielkość i łatwo się nie rozpadnie, narażając dziecko na niebezpieczeństwo zadławienia lub zranienia ostrymi krawędziami.

Dr. Bettye M. CaldwellPh.D. Professor of Pediatrics in Child Development and Education

Nasze porady należy traktować wyłącznie jako sugestie. W celu uzyskania wiążących informacji zalecamy kontakt z lekarzem pediatrą, szczególnie w sytuacji, gdy sprawa jest pilna lub dotyczy aspektów zdrowotnych.

Rekomendowane produkty

zamknij

Pieluchom mówimy „Pa, pa!” – jak ułatwić maluchowi naukę korzystania z nocniczka

Już od najmłodszych lat maluch stale uczy się i poznaje świat, a my chcemy jak najlepiej wspierać go na kolejnych etapach rozwoju. Jednym z przełomowych momentów dla dziecka jest rezygnacja z pieluszek. To duża zmiana, z którą musi zmierzyć się nie tylko nasza pociecha, lecz także rodzice. Aby sprawnie przebrnąć przez ten proces, warto zaopatrzyć się w odpowiedni nocniczek, który nie dość, że zmieni codzienną czynność w świetną zabawą, to swoją funkcjonalnością zachwyci też rodziców.


Zwróć uwagę na pierwsze znaki, które daje Ci maluch

Przed podjęciem decyzji o pożegnaniu pieluszek warto zwrócić uwagę, czy dziecko zaczyna rozumieć konsekwencje swoich działań. Czy zauważa, że pojawienie się danego odczucia wiąże się z konkretną potrzebą fizjologiczną? Korzystanie z nocniczka dobrze rozpocząć właśnie wtedy, gdy maluch zaczyna sygnalizować swoje potrzeby, np. wyrażając to słowami, mimiką bądź gestami, takimi jak krzyżowanie nóg. Jeśli zależy Wam na tym, by dziecko nauczyło się samodzielnie korzystać z nocniczka, lepiej nie wywierajcie na nim presji. Im bardziej nerwowa atmosfera będzie towarzyszyła temu wydarzeniu, tym mniejsza szansa na to, że Wasze maleństwo będzie chciało powtarzać tę czynność. Zaś przyjazna atmosfera wywoła w nim pozytywne skojarzenia związane z odpieluchowaniem.

Pobudź ciekawość dziecka

Dzięki nocniczkom o niestandardowych kształtach możecie wykorzystać naturalną ciekawość dziecka i jego chęć do zabawy. Kolorowe wzory i postacie będą pobudzać wyobraźnię oraz tworzyć miłe skojarzenia. Do porzucenia pieluszek zachęcić może wesoła seria nocniczków zwierzątek. Obecność przyjaznego Nocniczka Pingwina (GCJ80), Kaczki (GDJ81) lub Żabki (DKH99)  z pewnością wspomoże proces nauki. Są one bezpieczne i atrakcyjne wizualnie dla maluszka, a ponadto dzięki wyjmowanemu zbiornikowi – umożliwiającemu szybkie czyszczenie –  są wygodne i praktyczne również dla rodzica.

Połącz naukę z zabawą

Czy tak przyziemna czynność jak korzystanie z nocniczka może wiązać się z czymś „rozrywkowym”? Wbrew pozorom – tak. Są już nocniczki, które odgrywają przeróżne melodie, śpiewają piosenki, a nawet uczą cyferek! Przykładem jest edukacyjny Nocniczek „Ucz się ze Szczeniaczkiem” (FRG81), który będzie nagradzał Twoje dziecko za każdy „wielki-mały” sukces i motywował do kolejnych. Gdy maluch osiągnie swoje „toaletowe zwycięstwo”, usłyszy radosne wypowiedzi i realistyczny dźwięk spuszczanej wody. Ogromną zaletą jest też sama nakładka na nocniczek, która pasuje do większości prawdziwych toalet – co ułatwi maluchowi opanowanie kolejnej łazienkowej umiejętności.

Zadbaj o komfort dziecka

Ćwiczenie siadania na nocniczku nie może być zbyt wymagające, dziecku powinno być wygodnie. Przecież nikt nie chce korzystać z czegoś, co wywołuje u niego dyskomfort – zwłaszcza kilkulatek. Przy wyborze „tego jedynego” nocniczka należy zwrócić uwagę, z jakiego tworzywa jest wykonany, czy nie będzie powodował odparzeń i czy maluch będzie czuł się na nim bezpiecznie. Nocniczek Królewski (DLT00) już samą nazwą sprawia, że dziecko będzie chciało korzystać ze swojego małego tronu. Solidne wykonanie, kształt wygodnego fotela oraz „królewskie” melodyjki zachęcają do nauki, a osłonka ułatwia naukę korzystania z toalety również chłopcom.

Nie zapominaj o higienie i pielęgnacji

Odpowiednia higiena i zachowanie zasad czystości są niezwykle ważne dla zdrowia i komfortu maluszka. Po korzystaniu z nocniczka zawsze myj rączki oraz oczyść skórę maluszka. Dzięki temu wyrobisz również w szkrabie odpowiednie nawyki. Możesz użyć do tego specjalnych, nawilżonych, prebiotycznych chusteczek, dostosowanych do codziennej pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Łagodnie i skutecznie oczyszczają pozostawiając uczucie czystości i co ważne, odbudowują i wzmacniając również barierę ochronną naskórka. Dla bardziej wrażliwych maluszków warto zastosować krem pośladkowy przeciw odparzeniom. Zwiększy to zdecydowanie komfort dziecka, złagodzi i przyniesie ulgę, skórze skłonnej do otarć i zaczerwień, a korzystanie z toalety nie będzie się kojarzyło z nieprzyjemnym uczuciem.Powiedzenie pieluszkom „ Pa, pa!” nie musi być już wyzwaniem. Dzięki odrobinie cierpliwości i kolorowym nocniczkom nauka stanie się zabawą, a maluszek szybko nauczy się korzystania z toalety. Kiedy nauka kojarzy się maluszkom z czymś przyjemnym, robią one ogromne postępy w krótkim czasie.

Rekomendowane produkty

zamknij

Rozwój fizyczny Twojego dziecka: 4-6 miesiąc

Pod koniec pierwszego półrocza, niemowlęta osiągają niesamowite postępy w rozwoju fizycznym, szczególnie w zakresie sprawności ruchowej. Na początku, maluszek będzie poruszał się powoli, nie więcej niż parę centymetrów, a leżąc na brzuszku będzie starał się odpychać nóżkami i sterować rączkami. Chociaż pierwotnie, pełzający szkrab będzie przemieszczał się częściej wstecz niż w przód, z czasem, metodą prób i błędów osiągnie swój cel. Większość dzieci porusza się także za pomocą turlania, a także rzucając się do przodu z przykucniętej pozycji i lądując na brzuszku parę centymetrów dalej.

Siadanie

Kolejną umiejętnością, której nauka zajmuje Twojemu dziecku trochę czasu, jest siadanie. Początkowo maluch potrafi pozostać w pozycji siedzącej przez parę minut, z ciężarem spoczywającym na jego rączkach, opierających się o podłogę. Po sześciu miesiącach jego przygarbione wcześniej plecki będą znacznie silniejsze i prostsze. Już wtedy szkrab, będzie w stanie stabilnie utrzymać główkę w pionie, jednak nadal będzie potrzebował wsparcia rączek, aby utrzymać równowagę.

Wstawanie

Wraz z rozwojem mięśni u nóg, dziecko będzie coraz chętniej wstawało, przenosząc cały ciężar na nóżki – oczywiście na początku z Twoją pomocą. Ta nowa pozycja, da mu możliwość oglądania otaczającego go świata z nowej perspektywy.

Sięganie i chwytanie

Najwyższy czas, by sprezentować maluchowi zabawki, za które będzie mógł z łatwością chwytać. Ponadto, będzie potrafił płynnie i szybko sięgać po inne przedmioty w swoim zasięgu. Prawdopodobnie, maluszek już na tym etapie nauczy się samodzielnie utrzymywać swoją butelkę.

Wzrost i wygląd

Twoje dziecko będzie rosło w podobnym tempie, jak dotychczas, zyskując od około 0.7 do 1kg, a także rosnąc od 2.5 do 3.8cm miesięcznie. Średnica główki maluszka powinna się powiększać o około 1.3cm na miesiąc.

Rekomendowane produkty

zamknij

Jak wykorzystać zabawę do rozwoju wyobraźni dziecka

Łóżeczko to statek piracki, a buciki fantastycznie sprawdzają jako fotele dla lalek - każdy rodzic potwierdzi, że dziecięca fantazja nie ma granic. Podczas rozwoju Twojego malucha ważne jest zatem nie tylko poznawanie nowych przedmiotów, kolorów czy wyrazów, ale również kształtowanie kreatywności. Oto kilka krótkich rad, dzięki którym mały odkrywca będzie miał głowę pełną pomysłów:

 1. Zapewnij dziecku kolekcję kostiumów, aby mogło bawić się w przebieranki.
 2. Oglądajcie razem chmury, na zmianę wymyślając co wam przypominają.
 3. Czytajcie razem książki, omawiając nowo poznane historie.
 4. Kupuj kreatywne zabawki, które pobudzą wyobraźnię maluszka.
 5. Wymyślajcie razem historyjki, na zmianę wplatając w nie własne wątki.
 6. Umożliwiaj dziecku wyjścia na place zabaw, aby rozwijać jego umiejętności społeczne i pomysłowość.
 7. Słuchajcie razem muzyki, próbując naśladować jej nastrój (szczęśliwa, smutna).
 8. Na zmianę naśladujcie różne przedmioty i zasłyszane dźwięki.
 9. Czasem obserwuj, a czasem włącz się do zabawy. Niech jej narratorem będzie Twój szkrab. Da mu to większą pewność siebie i skłoni do kreowania kolejnych fantazji.
 10. Sam obudź w sobie świat dziecięcej wyobraźni.

Rekomendowane produkty

zamknij

Kalendarz Rozwoju Twojego Dziecka: 1 i 2 miesiąc

Czego spodziewać się podczas pierwszych dwóch miesięcy życia maleństwa? Takie pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców. Aby ułatwić Ci pierwsze wspólne chwile, przedstawiamy Kalendarz Rozwoju Dziecka. Pamiętaj jednak, że każdy niemowlak jest wyjątkowy i rozwija się we własnym tempie. Szczególnie wcześniaki osiągają nowe umiejętności, czyli tzw. kamienie milowe, później niż swoi rówieśnicy. Dlatego też, traktuj ten kalendarz jako listę dającą ogólne wyobrażenie.

Rozwój Fizyczny

 • Leżąc na pleckach, cyklicznie wymachuje rączkami i wierzga nóżkami.
 • Mocno zaciśnięty uchwyt powoli zaczyna się rozluźniać.
 • Potrafi utrzymać przedmiot w rączkach przez parę chwil - zanim zacznie próbować go zjeść.
 • Może wymachiwać na postawione przed nim przedmioty.
 • Leżąc na brzuszku, potrafi unieść i utrzymać główkę pod kątem 45 stopni.
 • Reaguje na różne dźwięki, obracając się w stronę ich źródła.
 • Potrafi spać od 4 do 7 godzin podczas nocy i drzemać od 2 do 3 razy dziennie.
 • Schematy snu, karmienia, płaczu i budzenia się nadal pozostają u maluszka zróżnicowane.
 • Często robi kupkę (3 do 4 razy dziennie).
 • Dostrzega przedmioty znajdujące się w odległości  30 do 60cm. Zaczyna koordynować ruch gałek ocznych.

Rozwój mentalny

 • Rozróżnia mamę i tatę oraz osoby nieznajome.
 • Reaguje na dźwięki, będąc albo zaskoczonym, albo płacząc lub wyciszając się.
 • Wodzi oczkami po otoczeniu, okazując największe zainteresowanie dużymi przedmiotami.
 • Zapamiętuje znane mu czynności.
 • Woli wpatrywać się we wzory i ludzkie twarze.
 • Zaczyna oczekiwać karmienia o wyznaczonych porach.

Rozwój Społeczny i Emocjonalny

 • Próbuje skupiać się na twarzy lub głosie.
 • Wchodząc z nim w interakcje, potrafi dłużej wytrzymać bez snu.
 • Wycisza się, gdy zagaduję się do niego lub bierze się na ręce.
 • Potrafi się uśmiechnąć, gdy ktoś do niego się uśmiechnie.

Rozwój mowy

 • Zaczyna wydawać dźwięki, przypominające gruchanie.
 • Wydaje dźwięki kiedy się do niego mówi.

Rekomendowane produkty

zamknij

Wybór zabawek edukacyjnych

Zapewnienie dziecku wielu właściwie dobranych zabawek – zwłaszcza takich, które zachęcają je do działania i samodzielnej aktywności – to bardzo istotna i poważna kwestia. Gdy je wybierasz należy pamiętać o tym, że mięśnie dziecka rozwijają się w kierunku z „góry na dół” (tzn. od głowy do stóp) i od „środka” ciała na „zewnątrz”. Oznacza to, że niemowlak najpierw uczy się kontrolować ruchy głowy i ramion, a dopiero później ruchy nóg. Również z tego powodu, maluch najpierw zyskuje kontrolę nad tułowiem i szyją, a dopiero później wyrabia zręczność i precyzję ruchów rąk i dłoni. Jeśli bawi się zabawką, do której wszystkich możliwości jeszcze nie dorosło, zazwyczaj nie powinno mu to zaszkodzić, jednak lepiej jest zdobyć się na cierpliwość i wprowadzać nowe wyzwania stopniowo.

Znalezienie zabawek, dostosowanych do tempa rozwoju dziecka jest kluczowe, jeśli chodzi o zachęcenie malucha do ochoczego uczenia się nowych rzeczy. Skojarzenie radosnej aktywności z nauką pomoże szkrabowi wykształcić pozytywne nastawienie do zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Zrozumienie związku przyczynowo-skutkowego będzie zaledwie jednym z pierwszych sukcesów poznawczych Twojej pociechy, które uda Ci się zaobserwować. Wielofunkcyjne zabawki są wyjątkowo ciekawym i efektywnym sposobem zachęcenia dziecka do aktywności, samodzielnego odkrywania oraz stymulowania jego zmysłów i umiejętności poznawczych.

Jeśli rozbudzisz w swoim maluszku pasję do nauki, będzie to wspaniałe osiągnięcie dla Was obojga. Gdy dziecko zdobędzie jedną umiejętność, w kolejce będzie już czekać następna! Niektórzy rodzice uważają ten etap rozwoju za ekscytujący, podczas gdy inni wręcz żałują, że ich dzieci rosną w tak zawrotnym tempie, tęskniąc za czasami, które przeminęły. Każdy kolejny etap rozwoju przynosi nowe emocje i nowe osiągnięcia, a wraz z nimi także nowe wyzwania. Bądź cierpliwa, wspieraj, ośmielaj i zachęcaj dziecko – i miej zawsze naładowaną kamerę lub aparat cyfrowy, aby nie przeoczyć żadnego kroku milowego!

Rekomendowane produkty

zamknij

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro