1. druty - desktop

  Robótki na drutach

  włóczki, druty i poradniki

 1. top mobile
  undefined

  Robótki na drutach

  włóczki, druty i poradniki

Zobacz gotowe swetry na drutach

Czego potrzebujesz, aby zacząć robić na drutach?

 1. robotka 800x500

Robienie na drutach to w pewnym sensie powrót do korzeni. Nigdy nie przeminie, jak wiele nowoczesnych technik rękodzielniczych, nigdy nie będzie niemodne. Nasze babcie doskonale wiedziały, jak się zrelaksować, jednocześnie robiąc coś pożytecznego i praktycznego.

Co będzie potrzebne? Bardzo niewiele!
- włóczka
- druty
- igła do zszywania robótki

Niezależnie od tego, czy będziesz robić ubrania czy też inne użytkowe przedmioty: efekt będzie zależał od grubości i składu włóczki. Ważne jest, aby w przypadku ubrań nie oszczędzać na jakości włóczki. Koszt wyrobu swetra będzie wysoki, ale mamy znacznie większą szansę, że taki sweter czy bluzka wystarczy nam na długie lata. W przypadku wyrobów z siecówek odzieżowych taka jakość jest trudna do uzyskania. 

Największe zalety własnoręcznego tworzenia odzieży to jakość i unikatowość wyrobu oraz relaks, który daje nam powtarzalność ruchów. Będzie to również nieskończone źródło pomysłów na prezenty!  Bliska osoba na pewno ucieszy się ze zrobionego przez Ciebie kompletu składającego się z czapki z kominem lub z moherowego pięknego szala.

Pomożemy Ci znaleźć przedmioty potrzebne na start. Zanim zaczniesz, sugerujemy, aby obejrzeć kilka filmów instruktażowych na YouTube, aby poznać podstawowe techniki.

Przeczytaj o robieniu na drutach

Zestaw drutów

Włóczka do robienia na drutach

Druty wykonane z różnych materiałów

Jakie druty wybrać do robótek? Rodzaj drutów zależy przede wszystkim od twoich upodobań i należy wpróbować różne rodzaje drutów, aby wybrać swoje ulubione lub dobrze dobrać je do rodzaju włóczki. Najtańsze są druty plastikowe, jednak na pewno nie jest to wybór przyjazny środowisku. Najtrwalsze będą druty aluminiowe i telfonowe. Modne są obcenie druty drewniane i bambusowe. Drewniane, jeżeli będą w drużym rozmiarze mogą być bardzo ciężkie.

Druty proste i na żyłce? Tutaj wybór nie jest trudny: druty na żyłce zmieszczą bardzo wiele oczek w rzędzie i nadadzą się idealnie do dużych projektów: dużych swetrów, kocy, pledów. Druty proste wystarczą nam do zrobienia czapek, kominów, szalików, dziecięcych ubrań. Bardziej uniwersalne są druty na żyłce.

Rozmiar drutów dobieramy do rodzaju włóczki. To jakie duże powinny być druty zawsze podane jest przez producenta na etykiecie motka. Warto się do tych oznaczeń stosować.

Poradniki książkowe o robótkach

Gruba włóczka do dużych projektów

 1. sweter1
 2. sweter2

Marzysz o wielkim swetrze jak z Instagrama? Wcale nas to nie dziwi! Takie swetry są piękne, efektowne i praktyczne nie tylko w zimie. W ciepłych miesiącach mogą służyć za okrycie wierzchnie w chłodniejsze dni. Nie musisz bać się tego typu projektów. Z grubej włóczki - wbrew pozorom - tworzy się łatwiej niż z cienkiej. Przede wszystkim tempo pracy jest znacznie większe i satysfakcja z efektu przychodzi szybciej. Video-tutoriale w Internecie nauczą cię podstawowych ściegów. Pamiętaj tylko, aby zakupić odpowiednio duże druty na żyłce. Wymagany rozmiar drutów będzie podany w specyfikacji włóczki.