1. Zero waste

  Zero waste

  co to jest? jak to robić?

 1. Zero waste
  undefined

  Zero waste

  co to jest? jak to robić?

Ciekawe książki o filozofii zero waste

Co to jest zero waste?

 1. co to jest zero waste

Czym jest zero waste i jak to robić?

Dosłownie oznacza to zero odpadów. Jest to sposób na życie, który zakłada wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie codziennego produkowania śmieci. Oczywiście jest to w naszych warunkach bardzo trudne. Przecież każdy jogurt w sklepie ma swoje opakowanie, a kawę można kupić w małych plastikowych kapsułkach produkując przy tym tony śmieci. Nie zniechęcaj się jednak ogromem problemu. Już mała zmiana w twoim gospodarstwie domowym pozwoli ograniczyć śmieci i będzie miała pozytywny wpływ na otoczenie.

Gdzie można stosować zasadę zero waste? Przede wszystkim w kuchni, w łazience, w szafie.

Podpowiemy ci, co kupić, aby móc robić zkupy nie wykorzystując sklepowych siatek czy opakowań. Zachęcamy również do rozejrzenia się po okolicy, jeżeli mieszkacie w dużym mieście, bo sklepy zero waste już się tam pojawiają.

Takie podejście do życia nie tylko będzie z korzyścią dla planety, ale także dla zdrowia twojego i twojej rodziny. Ograniczenie plastiku i ekologiczne podejście do wykorzystywanych w domu produktów pozytywnie wpłynie na zdrowie domowników.

Pamiętaj, nie musisz od razu zostać Kapitanem Planetą. Wystarczy, że zrobisz na początek kilka małych kroków w kierunku filozofii zero waste. Gotowa, gotowy? Do dzieła!

Przeczytaj o filozofii zero waste

Pojemniki do zakupu i przechowywania żywności

W większych polskich miastach pojawiły się już sklepy zero waste. W takim sklepie nikt nie zapakuje nam produktów w plastikowy worek. Do takich sklepów musimy zabrać własne pojemniki. Warto więc zadbać o to, aby mieć ich w domu dużo i w różnych kształtach.

 1. pojemniki

Pojemniki termiczne

Zero waste oznacza, że musimy pożegnać się z kupowaniem posiłków w plastikowych zafoliowanych pojemnikach. Ani przechowywanie, ani odgrzewanie jedzenia w tego typu opakowaniach nie jest dobre dla zdrowia oraz jest całkowicie sprzeczne z filozofią zero waste. Allegro ma jednak w ofercie pojemniki lunchowe w torbach termicznych, które znacznie uprzyjemnią nam posiłki poza domem!

Worki na zakupy

Jak zacząć? Przede wszystkim całkowicie rezygnujemy z foliowych siatek sprzedawanych i rozdawanych w marketach! Jest to pierwszy krok do zredukowania liczby śmieci, ale też najłatwiejszy do zrealizowania. Warto od tego zacząć. Torby lniane, płócienne, a także te z upcyclingu (uszyte ze starych firan czy prześcieradeł) idealnie nadadzą się do przechowywania produtów spożywczych. Do łask wróciły również plecione torby, które znamy z dzieciństwa.

Dzbanki filtrujące wodę

Zero waste to zero plastikowych butelek na wodę. Ich produkcja jest wielkim obciążeniem dla środowiska, a ich recycling obejmuje bardzo mały procent wyprodukowanego produktu. Woda z kranu jest czysta i zawsze dostępna. Dzięki dzbankom filtrującym przejście na domową kranówkę będzie superłatwe! 

Produkty z bambusa

Plastik szeroko stosowany przy produkcji akcesoriów kosmetycznych jest generatorem ogromnej ilości śmieci. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, warto zastąpić go produktami z ekologicznych upraw. Bambus, który jest trawą, a nie drzewem należy do tego typu surowców. Dzięki temu, że rośnie bardzo szybko, jest też łatwy do pozyskania. 

 1. bambus

Szczoteczka bambusowa