1. swiatowy dzien scrabble

    Światowy dzień scrabble

    13 kwietnia
  1. swiatowy dzien scrabble

    Światowy dzień scrabble

Scrabble - gra dla całej rodziny

  1. scrabble stolik

Scrabble wynalazł w 1933 roku bezrobotny architekt Alfred Butts. Czytając opowiadanie Allana Edgara Poe, spodobał mu sie pewien rodzaj zabawy słownej, który przeistoczył się w pomysł opracowania gry językowej. Legenda głosi, że punktację liter wyliczał na podstawie częstotliwości ich występowania na tytułowej stronie "New York Timesa".

Pierwsza wersja Scrabble nosiła nazwę "Lexico", jednak żaden liczący się producent gier nie był zainteresowany wydaniem jej na szeroką skalę. Kolejna próba wydania udoskonalonej wersji gry (tym razem pod nazwą "Criss cross words") miala miejsce w 1947 roku, kiedy Butts zgodził się na spółkę z Jamesem Brunotem, który był zaskoczony faktem, że gra nie jest wydawana masowo. Dopiero w 1953 roku gra zyskała na popularności, kiedy to dyrektor sieci domów towarowych Macy's zamówił kilka tysięcy sztuk planszówki do swoich sklepów. Od tamtej pory fenomen Scrabble nie maleje.

Od 1991 roku odbywają się Mistrzostwa Świata w Scrabble, a od 1993 Mistrzostwa Polski. Grę w Scrabble w Polsce propaguje Polska Federacja Scrabble, a także liczne kluby Scrabble. Światowy Dzień Scrabble obchodzony jest 13 kwietnia, tj. w dniu urodzin Alfreda Buttsa.

Scrabble i ich wersje

Popularne artykuły o grach planszowych

Zobacz inne gry słowne

Słowniki przydatne podczas gry w Scrabble

Słowniki i wskazówki po angielsku

Z motywem Scrabble

Wszystko na temat gier rodzinnych


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro