Historia kalendarza adwentowego
Adwent to radosny czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Każdy dzień adwentu przybliża nas do magicznego i pełnego radości czasu świętowania narodzin Chrystusa, a w odliczaniu tych dni ma pomagać kalendarz adwentowy.
Historia kalendarza adwentowego sięga XIX wieku, kiedy to stworzyli go niemieccy luteranie. W pierwotnej wersji nie był on oczywiście wypełniony słodkościami, a adekwatnymi do czasu oczekiwania na Boże Narodzenie atrybutami. Nie występował on także w formie, którą znamy dziś. W XIX wieku rodzajem kalendarza adwentowego były świąteczne obrazki, zapalana codziennie świeca czy źdźbło słomy wkładane codziennie do bożonarodzeniowej szopki.
Wraz z początkiem XX wieku w Monachium powstała drukowana wersja kalendarza adwentowego z 24 obrazkami do wycięcia i naklejania na przygotowanych okienkach. Pierwowzór słodkiej wersji kalendarza adwentowego stworzył drukarz Gerhard Lang, który jako dziecko dopytywał mamę, kiedy nadejdą święta. By pokazać mu, ile dni zostało do Bożego Narodzenia, przygotowała karton z 24 cyframi i do każdej z nich przyszyła biszkoptowe ciasteczko - jedno na każdy dzień adwentu. W 1930 roku, już jako dorosły mężczyzna, Gerhard zaczął produkować kalendarze adwentowe z czekoladkami w środku.
Choć był to moment komercjalizacji kalendarza, nadal starano się podtrzymać tradycję tworzenia świątecznej atmosfery. Popularnością cieszyły się m.in. kalendarze adwentowe z obrazkami szopek lub ze scenami biblijnymi. Dziś powraca się do tej pięknej tradycji, tworząc kalendarze z tekstami z Biblii, kolędami czy historiami świętych.