1. dzien swietego patryka
    Dzień Świętego Patryka 17 marca

Popularne artykuły o przygotowaniu imprezy

Popularne zielone ubrania

Jak świętować Dzień Świętego Patryka?

  1. dzien sw patryka

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne. Obchodzone jest w rocznicę śmierci patrona tego kraju, 17 marca. Jest to dzień wolny od pracy, a najważniejszym symbolem jest shamrock, czyli trójlistna koniczyna, na której według legendy św. Patryk objaśnił pierwszym irlandzkim chrześcijanom istnienie Trójcy Świętej. 

Jak świętować Dzień Świętego Patryka?

Świętowanie w Irlandii:

Jako, że 17 marca jest dniem wolnym, irlandczycy w wielu miastach organizują pochody i festyny, w których dominującym kolorem zarówno ubioru jak i wystroju ulic jest zieleń, symboliczny kolor Irlandii. Najpopularniejszy festiwalodbywa się w Dublinie i trwa parę dni. W klapach ubrań noszona jest koniczyna, zaś najczęściej spożywanym trunkiem w tych dniach jest irlandzka whiskey (szklaneczka tego trunku nazywana jest "dzbanem Patryka") lub piwo Guinness. W tych dniach podkreśla się wszystko co irlandzkie - zieleń, złoto, koniczynki i szczęście. 

Świętowanie na świecie:

Radosny charakter tego irlandzkiego święta przyciąga gromadę uczestników na całym świecie. Organizuje się festyny, na których można zobaczyć pokaz tańca irlandzkiego oraz wziąć udział w warsztatach, spróbować irlandzkiej kuchni jak również napić się piwa zabarwionego na zielono. Ludzie na całym świecie również przebierają się na zielono, farbują włosy na ten kolor i spotykają się w pubach stylizowanych na irlandzkie. Ciekawym zwyczajem jest "zazielenianie" charakterystycznych miejsc na całym świecie, na przykład rzeki przepływającej przez Chicago czy wodospadu Niagara. Za pomocą świateł zmieniane są również znane budynki, takie jak Empire State Building, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney, Burdż al-Arab w Dubaju oraz miejscowe ratusze i stadiony.

 

Podania i muzyka irlandzka

Zielony zawrót głowy na Dzień Św. Patryka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro